Σπουδές στην Ολλανδία

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by redlabel » Thu May 21, 2009 2:16 pm

Συνέστησα στη μεγαλύτερη από τις κόρες μου (B.Sc. Μάρκετινγκ και Επικοινωνία, ΟΠΑ) να πάει για μεταπτυχιακά στις ΗΠΑ. Η Αλκμήνη προτίμησε Αγγλία (M.Sc. Warwick, από Σεπτέμβρη Ph.D. City University). Αν και τα πανεπιστήμια αυτά είναι στο top-4 και top-3 (αντίστοιχα) στο Management, εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι ΗΠΑ ήταν σκοπιμότερη επιλογή (πχ. Columbia, Cornell, UCLA Κλπ.). Ίσως, όμως, να πρέπει να γνωρίσει κάποιος τις (μεταπτυχιακές) σπουδές στις ΗΠΑ για να δει τη διαφορά. Αν είχαμε ένα ERASMUS με τις ΗΠΑ... :)

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Προς χάρη της ουσίας της συζήτησης, δεν αναφέρομαι σε οικονομικά ζητήματα - που είναι διόλου αμελητέα, παρά την προσωρινή (?) "κατάρρευση" δολαρίου και στερλίνας... :smt010
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by HdkiLLeR » Thu May 21, 2009 7:19 pm

redlabel wrote:...πιστεύω ότι οι ΗΠΑ ήταν σκοπιμότερη επιλογή (πχ. Columbia, Cornell, UCLA Κλπ.)...
++ η ΝΥ είναι μεγάλο σχολείο απο κάθε άποψη. You know better αλλά ακόμη και στις μέρες μας δεν είναι μεγάλη διαφορά.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rigo » Thu May 21, 2009 8:02 pm

Καλά έχει γίνει πολύ σουρεάλ η συζήτηση. Κατ' αρχήν κανείς δεν συνέκρινε τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας-Ευρώπης με της Αμερικής - δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Και δεύτερον ακόμα και αν τα χρήματα δεν ήταν πρόβλημα, τι ποσοστό των αποφοίτων της σχολής μας πιστεύετε οτι θα είχαν τα προσόντα να διεκδικήσουν μια θέση σε πανεπιστήμια όπως MIT, Columbia και Cornell που αναφέρθηκαν; Αυτά τα πράγματα είναι για λίγους και ξεχωριστούς, οπότε ας επιστρέψουμε στην πραγματικότητα και στο θέμα του thread!
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by redlabel » Thu May 21, 2009 9:01 pm

Πιστεύω ότι 3-5 φοιτητές μας, κάθε χρόνο, μπορούν να πάνε σε πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια. Αυτοί που πάνε τελικά είναι λιγότεροι, για διάφορους λόγους, κυρίως οικονομικούς.

Δεν το υποθέτω, το γνωρίζω. Mπορώ να σας απαριθμήσω >10 ονόματα φοιτητών και αντίστοιχα σημαντικά πανεπιστήμια ιδρύματα όπου σπουδάζουν σήμερα (MIT, Harvard, Carnegie Mellon, Columbia, Berkeley, Oxford, Cambridge κλπ.), για να μην αναρωτιέται η rigo, η οποία προσκαλείται και παρακαλείται να μάθει την πραγματικότητα...

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Κάποια από τα παιδιά αυτά συμμετέχουν ακόμη στο Venus, αλλά είναι διακριτικά και δεν αναφέρουν πού σπουδάζουν αν δεν ρωτηθούνε ρητά.
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Thu May 21, 2009 9:20 pm

Πάλι όμως είμαστε εκτός θέματος. Καλό είναι που το Top 1,5% της σχολής μας μπορεί να πάει σε πρωτοκλασσάτα πανεπιστήμια. Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε και οι υπόλοιποι που έχουμε άλλες επιλογές.

Παρακαλώ μην περιορίζετε τη συζήτηση στα αμερικάνικα πανεπιστήμια. Εξάλλου ο τίτλος του θρεντ είναι σαφής κι έχουμε ξεφύγει τελείως.
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
User avatar
themis
byte level
byte level
Posts: 121
Joined: Sat Oct 29, 2005 2:20 pm

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by themis » Thu May 21, 2009 9:41 pm

πήγαινε Ουτρέχτη.

Αυτός ο οποίος έχει σκοπό να ασχοληθεί με ένα θέμα σε υπερυψηλό επίπεδο θα βρει το δρόμο του προς τα πρωτοκλασσάτα πανεπιστήμια είτε είναι στις ΗΠΑ είτε οπουδήποτε αλλού θέλοντας και μη.

Τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά είναι γ αυτούς που θέλουν μεν μια ποιότητα σπουδών αλλά θέλουν και μια ποιότητα ζωής μέσα στις σπουδές (σας παρακαλώ μην μου πει κανείς πως το ίδιο θα ζεις αν σπουδάζεις στο ΜΙΤ και το ίδιο στο Vrije,είναι νομίζω προφανείς οι διαφορές και δε μιλώ για την τοποθεσία). Δε σημαίνει πως ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλο απλά έχουν διαφορετικούς στόχους.

Δεν κατακρίνω κανέναν απλά το θέμα δεν είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο αλλά τι θέλεις απ το πανεπιστήμιο.

ΥΓ. Δε νομίζω πως οποιοσδήποτε απόφοιτος μεταπτυχιακού θα έχει πρόβλημα στην αγορά εργασίας εξαιτίας του πανεπιστημίου στο οποίο θα φοιτήσει.Ανάλογα πάλι με τους στόχους,αλλά είναι ελάχιστοι εκείνοι που λένε θα πάω στο τάδε πανεπιστήμιο γιατί μετά θέλω να δουλέψω στο τάδε μέρος.
Never Mind the Bollocks
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by HdkiLLeR » Fri May 22, 2009 11:32 pm

rose wrote:Οκ οπότε να δώσει ένα μάτσο λεφτά για computing science ή Information Systems; Kαι γιατι να μην κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα δωρεάν εδώ η στο Πανεπιστήμιο Κρήτης η με 5000 στην Ολλανδία; Δεν το δικαιολογώ εύκολα, αν ηταν γιατρός και ήθελε ενα super εξειδικευμένο πρόγραμμα να πω οκ.
Ε μάλλον (προφανώς) γιατί δεν είναι το ίδιο. Λές να ήταν κόπανοι όλοι που πήγαν αλλού ενώ είχε και εδώ με μικρότερο κόστος;

PS: btw είναι Computer Science
iorulezz wrote:Δεν βάζουν όλοι οι άνθρωποι την επιστήμη πάνω απ' όλα. Όπως δεν είναι και όλων ο στόχος η "καλύτερη" εταιρεία.
Απλά έχει υπόψην σου, ότι το grad school = research. Δεν σημαίνει ότι επειδή έκανες έρευνα είσαι επιστήμονας, η ερευνητική μεθοδολογία είναι κάτι (που κατα την γνώμη μου) θα πρέπει να την βλέπεις ως soft skill. Όσο καλύτερο είναι το grad school που θα διαλέξεις τόσο περισσότερο προσανατολισμένο θα είναι προς τα εκεί. Θα μάθεις να μαθαίνεις κοινώς, να συνθέτεις σωστά και να κάνεις justify τις επιλογές σου -- να μην υπάρχει το solution στο google κλπ κλπ.
rigo wrote:Καλά έχει γίνει πολύ σουρεάλ η συζήτηση. Κατ' αρχήν κανείς δεν συνέκρινε τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας-Ευρώπης με της Αμερικής - δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Και δεύτερον ακόμα και αν τα χρήματα δεν ήταν πρόβλημα, τι ποσοστό των αποφοίτων της σχολής μας πιστεύετε οτι θα είχαν τα προσόντα να διεκδικήσουν μια θέση σε πανεπιστήμια όπως MIT, Columbia και Cornell που αναφέρθηκαν; Αυτά τα πράγματα είναι για λίγους και ξεχωριστούς, οπότε ας επιστρέψουμε στην πραγματικότητα και στο θέμα του thread!
Επειδή πέρασα απο αυτή την διαδικασία (και είμαι σε ένα απο τα πανεπιστήμια που αναφέρεις), ο βασικός λόγος που γράφω εδώ είναι για να σας παρακινήσω να δοκιμάζετε για παραπάνω. Πραγματικά δεν έχετε να φοβηθείτε τπτ όσο και εάν αυτό φαίνεται μεγάλο, δύσκολο, άπιαστο κλπ. Βλέποντας μερικά πράγματα απο μέσα και ώντας στις ΗΠΑ μπορώ να σου πω ότι είσαι πολύ παραπάνω (όχι εσύ προσωπικά γενικά μιλάω) απο τον μέσο accepted student εκεί και μπορείς άνετα να ανταποκριθείς σε ένα τέτοιο πρόγραμμα σπουδών. Για να μην παρεξιγηθώ, άνετα != δεν θα λιώσεις. Θα πήξεις, θα έχει τρέξιμο, θα λιώσεις κλπ κλπ κλπ (όπως και εδώ).

Επειδή όντως είμαστε off-topic εάν θέλει κάποιος ας το κάνει split
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rose » Mon May 25, 2009 11:47 am

HdkiLLeR wrote:Ε μάλλον (προφανώς) γιατί δεν είναι το ίδιο. Λές να ήταν κόπανοι όλοι που πήγαν αλλού ενώ είχε και εδώ με μικρότερο κόστος;
Οχι δεν ειναι κοπανοι αλίμονο. Απλά η γνώμη μου ειναι ξεκάθαρη, θες να κάνεις την ζωη σου στην ΝΥ, να γνωρίσεις κόσμο, ισως να ζήσεις ή να εργαστείς στην ΝΥ οκ, αλλιώς για ενα ξερό μεταπτυχιακό - και ειδικά στο CS - ειναι πολλα τα λεφτά, πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by HdkiLLeR » Mon May 25, 2009 11:50 am

rose wrote:
HdkiLLeR wrote:Ε μάλλον (προφανώς) γιατί δεν είναι το ίδιο. Λές να ήταν κόπανοι όλοι που πήγαν αλλού ενώ είχε και εδώ με μικρότερο κόστος;
Οχι δεν ειναι κοπανοι αλίμονο. Απλά η γνώμη μου ειναι ξεκάθαρη, θες να κάνεις την ζωη σου στην ΝΥ, να γνωρίσεις κόσμο, ισως να ζήσεις ή να εργαστείς στην ΝΥ οκ, αλλιώς για ενα ξερό μεταπτυχιακό - και ειδικά στο CS - ειναι πολλα τα λεφτά, πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις.
Σίγουρα, η σύγκριση είχε να κάνει με το επίπεδο και το περιεχόμενο. Απο εκεί και πέρα ο καθένας, οπωσδήποτε, κάνει evaluate με βάση τα δικά του κριτήρια και με το τι θέλει να κάνει απο εκεί και πέρα.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rigo » Fri Jun 12, 2009 3:53 pm

iorulezz τελικά σε ποιο θα πας;
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Fri Jun 12, 2009 6:56 pm

Τελικά Ουτρέχτη. Ψήθηκα πολύ για το περιβάλλον! Μίλησα και με εναν phd κι έναν στο μάστερ και μου είπαν πράγματα αρκετά καλά να για να με πείσουν, οπότε UU απο σεπτέμβριο. Εσύ Delft; Σε τι μάστερ ;
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rigo » Sat Jun 13, 2009 11:59 am

Yeap! Σε CS, αν και ψήνομαι αρκετά να κοιτάξω και τίποτα από Computer Engineering. Εσύ τι master;
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Sat Jun 13, 2009 3:08 pm

Ωραία!
Εγώ Applied Computing Science. Research oriented master, απ' αυτά που δε βρίσκεις δουλειά μετά :lol:

Να κανονίσουμε ανταλλαγή πανεπιστημίων, εγώ στο δικό σου, εσύ στο δικό μου για 1-2 μέρες να δούμε εντυπώσεις :-D
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Lifer » Wed Jun 16, 2010 3:09 pm

Επειδη προσφατα το ειχα κοιταξει για ολλανδια ... αν και αργω παρα πολυ για πτυχιο :lol: .... να ρωτησω ρε παιδια εσεις με τι βαθμους πτυχιων σας δεχτηκαν (αν επιτρεπεται) :?: :?:
Υπηρχαν περιορισμοι ?Υσχυει οτι επειδη πλερωνεις ολα γινονται ?
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rigo » Fri Jun 25, 2010 7:15 pm

Καλησπέρα! Γενικώς οι βαθμοί που υπάρχουν στο TUDelft που βρίσκομαι είναι τουλαχιστον 7-7,5. Βέβαια υπάρχουν και άλλα πράγματα που μετράνε πολύ, όπως συστατικές, motivation letter, κάποια καλή πτυχιακή κτλ οπότε μην τρελαίνεσαι με το ΜΟ. Όσο για τα δίδακτρα είναι γύρω στα €1.600 το χρόνο στα περισσότερα ιδρύματα (για EU students), που σε σύγκριση με τα Βρετανικά είναι πολύ χαμηλότερα. Το τελευταίο που λές δεν ισχύει σε κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο. Αν θέλεις πάντως περισσότερες πληροφορίες πμ me! :smt001
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Lifer » Tue Jun 29, 2010 3:14 pm

7- 7,5 :shock:
Ενταξη δεν ειναι και λιγο για πληροφορικη ασοεε! Εγω ελπιζω και παλευω να βγαλω το 6.5 για να εχω το λειαν καλος!
Καλα βεβαια ακομα ειναι νωρις ..παντως τα διδακτρα ειναι οντως πολυ μικρα :) :!:
Πτυχιακη σε εμας παντως δεν ειναι υποχρεωτικη .. αν και πιστευω κακως γιατι σε σχολες πολυτεχνικες-μηχανικων και οχι μονο που ειναι υποχρεωτικη πιανει το 50 % του βαθμου πτυχιου.... κατι που θα ηταν πολυ καλο και σε εμας

Ευχαριστω παντως
User avatar
zoubb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 172
Joined: Wed Jan 27, 2010 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by zoubb » Sun Sep 26, 2010 5:28 pm

Γειά σε όλους,
θα ήθελα τη βοήθεια σας,ενδιαφέρομαι και εγώ πολύ για το VU University of Amsterdam ,είναι απο τα καλύτερα στην Ευρώπη ,βέβαια μετά απο αρκετά του UK.Τα Masters που με ενδιαφέρουν είναι 1.Ιnformation Sciences και 2.Computer Science,η ερώτηση μου είναι ποιό είναι πιο περιζήτητο στην αγορά εργασίας(κυρίως για εξωτερικό)?Είναι δύκολο να αποφασίσεις για κάποιο μεταπτυχιακό αν δεν έχεις μπεί σε ένα πραγματικό εργασιακό περιβάλλον ...
Ευχαριστώ.
User avatar
Crab
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 755
Joined: Mon Mar 26, 2007 7:03 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: highway 163

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Crab » Sun Sep 26, 2010 10:19 pm

και γενικά,ισχύει ότι χωρίς καλή γνώση ολλανδικών δεν περπατάς πολύ μετά το master;
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by dexter » Fri Oct 01, 2010 8:18 pm

Crab wrote:και γενικά,ισχύει ότι χωρίς καλή γνώση ολλανδικών δεν περπατάς πολύ μετά το master;
δεν ξέρω τι ισχύει στον εργασιακό χώρο, αλλά όλοι οι ολλανδοί μιλούν άπταιστα αγγλικά , μπορείς άνετα να δουλέψεις μέχρι να μάθεις την γλώσσα(αν χρειαστεί φυσικά, γιατί μπορεί να εργάζεσαι με πολλούς ξένους)
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Theofaman » Thu Oct 07, 2010 4:42 pm

Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
nkk
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Sun Sep 05, 2010 1:26 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by nkk » Sat Oct 16, 2010 3:02 am

παίδες καλησπέρα. Θέλω να μου πείτε εντυπώσεις όσοι και όσες έχετε πάει στο Rotterdam. Προφανώς σκέφτομαι να παω στο Erasmus University και γενικά θέλω να ακούσω γνώμες όσο αφορά τη ζωή εκεί. Όσο για το Πανεπιστήμιο ξέρω ότι δεν ειναι το κορυφαίο, αλλά είναι σε γενικές γραμμές καλό και έχει γίνει γενικά γνωστό. Η πόλη είναι είναι ωραία? έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι φοιτητούπολη οποτε θεωρώ ότι έχει νυχτερινή ζωή κτλ έτσι? :-p
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Lifer » Wed Oct 30, 2013 12:46 am

Κάποιος που σπουδάζει /σπούδαζε στα εξής πανεπιστήμια : Utrecht , DELFT , Twente , groningen αν μπορεί ας μου στείλει ένα pm να τον βομβαρδίσω με ερωτήσεις :) :smt006
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”