Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
User avatar
default_user
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 277
Joined: Mon May 17, 2004 11:55 pm

Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by default_user » Sun Oct 04, 2009 12:43 am

Καλησπέρα συνάδελφοι ,
Παίρνω το πτυχίο μου μετά από αρκετά χρόνια στο τμήμα μας...Πήγα στρατό ...ξεκινάω δουλειά στον τραπεζικό κλάδο που αγγίζει banking kai βάσεις δεδομένων και προγραμματισμό...
Δεν ξέρω ακόμα πόσο καλά θα είναι στη δουλειά αυτή και τι θα μαθαίνω εκεί και αν είναι μεγάλο ρίσκο να αφήσω μια''καλή'' δουλειά για να συνεχίσω με ένα μάστερ έξω.Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι είμαι διατεθημένος να δουλέψω σκληρά σε ότι τελικά επιλέξω να κάνω.Αυτά για την ιστορία του θέματος.

Το πτυχίο μου από το ΟΠΑ έχει κατεύθυνση πληροφοριακά συστήματα και διοίκηση.
Αυτό σημαίνει οτι με προγραμματισμό καταπιάστηκα μόνο στα υποχρεωτικά μαθήματα , και οι υπολοιπες επιλογές μου αφορούσαν σε μαθήματα που είχαν αντικείμενο όπως πχ. πληροφοριακά συστήματα , επιχειρισιακή έρευνα , αξιολόγηση επενδύσεων , λογιστικά πληροφοριακά , δαπ , δεπ , δίκτυα και συνδιαστική βελτιστοποίηση, μαθηματικός προγραμματισμός .Αυτά για να καταλάβετε σε ποίο προφίλ φοιτητή του τμήματος μας ανήκω...

Ενδιαφέρομαι για ένα MSc στην Ευρώπη και περισσότερο στην Αγγλία , χωρίς να αποκλείω χώρες όπως Ολλανδία , Σουηδία.

Εδώ και λίγες μέρες που ψάχνω κοιτάω μάστερ με τίτλους όπως

i.information systems and management
ii.Banking
iii.operational research
iv.Ebusiness management
v. Finance

Γνωρίζω οτι παραθέτω πολλά αντικείμενα , με ενδιαφέρειίσως ένας συνδιασμός αυτών ανα 2 το πολύ, αν συνδιάζονται.
Το μ.ο είναι 6.5 - 6.7 , μπορώ ακόμα ίσως να το ανεβάσω.
Το λέω αυτό γιατί σε πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού κοιτάνε το βαθμό σου και μετά σου προσφέρουν θέση στο μάστερ τους.
Κάνω και GMAT , ίσως αν επιτύχω ένα καλό score να είναι στα υπέρ μου...Αυτά

Συνάδελφοι που έχετε ψαχτεί πριν από μένα ή που απλά έχετε ακούσει κάτι από τα αδέλφια σας, προτείνετε μου πανεπιστήμια καλά πάνω στους τομείς αυτούς.

Ευχαριστώ
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by redlabel » Sun Oct 04, 2009 5:21 pm

Θα σου πω δυο λόγια, από πρώτο χέρι. H μεγάλη κόρη μου έκανε B.Sc. στο ΟΠΑ (Marketing), M.Sc. στο Warwick (2008-09) και τώρα (2009) ξεκίνησε Ph.D. στο City University, όλα σε Management/Business Schools. Ο βαθμός του βασικού της πτυχίου (7.3) δεν ήταν υψηλός, αλλά τελικά έγινε δεκτή (αρχικά ήταν επιλαχούσα) σε ένα από τα θεωρούμενα ως top πανεπιστήμια στο Management/Business. Το συνολικό κόστος του M.Sc. της (έμενε σε φοιτητική εστία) ήταν 18.000 ευρώ. Το κόστος μιας χρονιάς (12 μήνες) στο Λονδίνο, για κάποιον που δεν διαμένει σε πανεπιστημιακή εστία, υπολογίζω ότι θα κυμανθεί γύρω στα 17-20.000 Ευρώ (+ τα δίδακτρα).

Δ. Γκρ.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by Ganther » Sun Oct 04, 2009 11:11 pm

ενας πολυ καλος παραγοντας για να σε βοηθησει να αποφασισεις εαν θελεις Αγγλια η αλλες χωρες ειναι ο χρονος και τα χρηματα που εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις.
Στην Αγγλια θα βρεις πολλα MSc 1 ετους, ενω στην Ολλανδια και Σουηδία θα βρεις (σχεδον) αποκλειστηκα 2ετη Msc...
Επισης στα περισσοτερα Αγγλικα πανεπιστημια τα διδακτρα ειναι υψηλα, ενω στην Ολλανδια ειναι 1.500/ετος και στη Σουηδια ειναι 0 ευρω :razz:
Μεγαλη προσοχη στα deadlines εφοσον αποφασισεις να κινηθεις για Σουηδια και Ολλανδια αφου διαφερουν πολυ απο της Αγγλιας. (για Σουηδια για αιτηση Σεπτεβρη 2010, deadline εχεις 15 Ιανουαριου 2010 περιπου, ειναι πολυ κοντα... Για Ολλανδια δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ηταν καπου στο Μαρτιο??? κατι τετοιο)
Εαν αποφασισεις να κινηθεις προς Σουηδια με χαρα μου να σε πληροφορησω για τα περεταιρω!

ΥΓ. Μην ψαρωνεις απο το ΜΟ...
User avatar
default_user
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 277
Joined: Mon May 17, 2004 11:55 pm

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by default_user » Mon Oct 05, 2009 10:39 am

Ganther σε ρώτησα ήδη , δεδομένου οτι σε έχω στο μσν...
Κ. redlabel , ευχαριστώ για την απάντηση σας , το κόστος το έψω ήδη υπόψη μου καθώς επίσης και το πόσο μπορεί ν α απογειωθεί όταν είσαι λονδίνο και όχι σε εστία...Στις επόμενες μέρες θα σας παραθέσω και προς ποια πανεπιστήμια κλίνω.....

Ευχαριστώ και καλημέρα!
Regulator
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Thu Oct 08, 2009 3:19 pm

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by Regulator » Mon Oct 19, 2009 11:17 am

As far as I know, το Λονδίνο στοιχίζει από 1300-1500 ευρώ το μήνα, ενώ εκτός Λονδίνου παίζει και κάτω από χιλιάρικο!! Εγώ πάντως Ολλανδία-Σουηδία δε θα πήγαινα γιατί οι Έλληνες εκεί σπανίζουν (όχι ότι θα κάνεις παρέα με Έλληνες μόνο αλλά θα αισθάνεσαι πιο … οικογενειακά). As far as it concerns Great Britain, νομίζω ότι και στην Ελλάδα και εκτός Ελλάδος, όλοι οι εργοδότες ξέρουν τα ιδρύματα και ίσως προτιμούνται οι πτυχιούχοι Αγγλίας από άλλων χωρών. Στα MSC Math που ψάχνω, έχω βρει στο www.hobsons.com πάμπολα options, και τουλάχιστον 15 με 20 καλά προγράμματα. Τώρα το θέμα είναι το toefl και θα είμαι ok! Ξέρει κανείς κανένα φροντιστήριο για toefl??? (Το www.network.gr το ξέρει κανείς? Καλό δείχνει)
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by rigo » Mon Oct 19, 2009 3:41 pm

Οσον αφορά την Ολλανδία θα διαφωνίσω στο οτι "οι Έλληνες εκεί σπανίζουν". Υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες φοιτητές που έρχονται στην Ολλανδία για master, όπως και πάρα πολλοί μόνιμοι κάτοικοι, οπότε αυτό που λες σίγουρα δεν ισχύει. Όταν σκεφτόμουν και εγώ να φύγω από Ελλάδα ήμουν ανάμεσα σε Αγγλία και Ολλανδία και κατέληξα οτι είναι απλά θέμα του τι προτεραιότητες έχεις. Στην Αγγλία τα περισσότερα master είναι 1 χρόνο, και αυτό θα σε πιέσει αρκετά στο διάβασμά σου. Γνώμη μου είναι οτι μπορεί τα αγγλικά πανεπιστήμια να έχουν κάποια αίγλη (για αυτό και τα έχουμε περι πολλού στην Ελλάδα άλλωστε), αλλά πλέον υπάρχουν ένα σορό άγνωστα πανεπιστήμια που έχουν επίσης ένα σορό άκυρα μεταπτυχιακά προγράμματα και ουσιαστικά καταλήγουν πουλάνε τα πτυχία τους και μάλιστα πολύ ακριβά. Ασφαλώς υπάρχουν σημαντικά και σοβαρά ιδρύματα, αλλά νομίζω πως πλέον η Βρετανία αρχίζει να χάνει λόγω αυτήν της κατάστασης τα φήμη που είχε παλίοτερα.

Στην Ολλανδία τώρα, τα master είναι 2 χρόνια, και τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν αρκετά ευέλικτα προγράμματα, στα οποία σου δίνουν τη δυνατότητα να δουλέψεις με το δικό σου ρυθμό, μπορείς να κάνεις διάφορα internships, να κάνεις κάποια μαθήματα σε πανεπιστήμια άλλων πόλεων ή άλλων χωρών και γενικώς έχεις την ευκαιρία και το χρόνο να ψάξεις λίγο περισσότερο τα πράγματα. Εδώ οι περισσότερες εταιρίες παίρνουν μεταπτυχιακούς για δουλεία είτε το δεύτερο χρόνο του master είτε καλοκαίρι και σχεδόν πάντα τους προσφέρουν θέση αμέσως μετά την αποφοίτηση τους. Από όσους Έλληνες απόφοιτους ξέρω από το πανεπιστήμιο μου, οι περισσότεροι δουλέυουν τώρα στο Amsterdam και στο Rotterdam. Γενικώς το ολλανδικό σύστημα είναι τέτοιο που καταφέρνει να δίνει στους φοιτητές όσες περισσότερες επιλογές υπάρχουν. Υποθέτω παρόμοια πράγματα ισχύουν και για τη Σουηδία που από οτι ξέρω κάνουν εξαιρετική δουλειά. Και όσο για το κόστος ζωής + δίδακτρα, η διαφορά είναι εμφανής.

Για μένα ένα είναι το ζήτημα: Θέλεις να τελειώνεις γρήγορα το master σου και να γυρίσεις Ελλάδα ώστε να αξιοποιήσεις τον τίτλο σου; Τότε πήγαινε Αγγλία.
Θελεις να ψαχτείς για κάτι πέρα από το master; Να μείνεις ίσως κάποια χρόνια εξωτερικό; Τότε σκέψου για τις άλλες επιλογές σου.

Αν θες να μάθεις παραπάνω για την Ολλανδία, θα χαρώ να σε βοηθήσω!
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by Ganther » Mon Oct 19, 2009 3:55 pm

Δε θα μπορουσα να απαντησω καλυτερα απο τη Rigo, χαιρομαι που απαντησε πρωτη.

Δεν μπορω να μη σχολιασω απλα οτι το να εχει καποιος ως κριτηριο (εστω και εσχατο) το που υπαρχουν Ελληνες για να παει για MSc στο εξωτερικο ακουγεται το λιγοτερο αστειο... Ας καθισει στην Ελλαδα καλυτερα οποιος εχει τετοιες σκεψεις.

Οπως ειπα σε καποιους που με ρωτανε αν γνωρισα Ελληνες, εμενα με ενδιαφερει να κανω φιλους εδω περα. Καποιους τους ενδιαφερει να κανουν Eλληνες... ;) Οπως προτιμα ο καθενας. Και εδω παντως η ελληνικη κοινοτητα ειναι αρκετα μεγαλη.
vanth
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Mon Jan 04, 2010 1:58 pm

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by vanth » Tue Jan 05, 2010 10:58 am

Συμφωνώ και εγώ με Rigo

Αν θέλεις να πας να τελειώνεις πας Αγγλία, αν θέλεις να την ψάξεις και λίγο έξω δες Γερμανία, Ολλανδία. Εγώ έμενα Ολλανδία και βρήκα πολλούς Έλληνες τα τελευταία χρόνια που σπούδασαν και έμειναν Ολλανδία για δουλεία.

Για όποιων ενδιαφέρετε να βρει τι επιλογές έχει ας δει και αυτό το Ελληνικό university guide, επιτρέπει να φιλτράρετε και να βρείτε πχ τα πανεπιστήμια στην Ολλανδία που έχουν μεταπτυχιακά πληροφορικής.

Ένα πράγμα που έμαθα από την εμπειρία μου στο εξωτερικό είναι ότι δεν κάνουν κάτι παραπάνω από την Ελλαδα (σπουδές, δουλεία), αλλά το κάνουν πιο σοβαρά και με πρόγραμμα.
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by rigo » Tue Jan 05, 2010 1:14 pm

Hey!! Ωραίο link! Σε ποιό ήσουν εσύ; Και γιατί δεν έμεινες εκεί; :smt006
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by redlabel » Tue Jan 05, 2010 8:51 pm

vanth wrote:Ένα πράγμα που έμαθα από την εμπειρία μου στο εξωτερικό είναι ότι δεν κάνουν κάτι παραπάνω από την Ελλαδα (σπουδές, δουλεία), αλλά το κάνουν πιο σοβαρά και με πρόγραμμα.
Αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό και καταξιώνει ΟΛΑ τα προγράμματα σπουδών στα οποία παρατηρείται, σε Ελλάδα ή εξωτερικό.

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Σας γράφω από το Λονδίνο, όπου επιβεβαίωσα και πάλι ότι το κόστος πολλών πραγμάτων, πχ. της αξιοπρεπούς διατροφής και της ποιοτικής ένδυσης και υπόδησης, παραμένει χαμηλότερο από το αντίστοιχο στην Ελλάδα...
liam
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Wed Feb 11, 2009 11:54 am

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by liam » Wed Jan 06, 2010 1:14 am

Το θεμα ειναι οτι η σοβαροτητα, το προγραμμα και ο επαγγελματισμος, που στην Ελλαδα σπανιζουν(τεινουν να εκλειψουν) δυστυχως και σε ακαδημαικο επιπεδο, ειναι τα θεμελια για να γινει αυτο το παραπανω.
vanth
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Mon Jan 04, 2010 1:58 pm

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by vanth » Fri Jan 08, 2010 12:20 am

rigo wrote:Hey!! Ωραίο link! Σε ποιό ήσουν εσύ; Και γιατί δεν έμεινες εκεί; :smt006
Σπούδασα στο Vrije University και στην συνέχεια δούλεψα 2 χρόνια σε μια εταιρία marketing. Δεν επέστεψα ακριβώς, και εδώ και εκεί για τώρα καθώς άνοιξα μια δικιά μου δουλεία.

Εδώ νομίζουμε ότι έξω δουλεύουνε και εμείς εδώ καθόμαστε, αλλά δεν είναι έτσι. Οι Ολλανδοί είναι πολλοί αργοί στης δουλείες τους, απλά έχουν πρόγραμμα και επαγγελματισμό (α και δεν κοιτάνε να λουφάρουν).
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by rose » Fri Jan 08, 2010 10:51 am

vanth wrote: Εδώ νομίζουμε ότι έξω δουλεύουνε και εμείς εδώ καθόμαστε, αλλά δεν είναι έτσι. Οι Ολλανδοί είναι πολλοί αργοί στης δουλείες τους, απλά έχουν πρόγραμμα και επαγγελματισμό (α και δεν κοιτάνε να λουφάρουν).
Νομίζω μερικά post σαν τό δικό σου εχουν μια ιδιαίτερη αξία. Ειμαι κοντά 3,5 χρονια στον ιδιωτικό τομέα, πιστεύω και εγώ οτι ο Ελληνας ειναι παραγωγικός. Αλλα ειναι τα πρόβληματα, κάποτε πρέπει να αποδοθούν ευθύνες για το σημερινό χάλι που δεν δικαιολογείται από φύση του Ελληνα πολίτη. Ισως τα τελευταία 30 χρονια πρέπει να διδάσκονται (σαν περίπτωση) στα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Αγγλία - Λονδίνο προτιμότερα

Post by rigo » Fri Jan 08, 2010 7:57 pm

rose wrote:Νομίζω μερικά post σαν τό δικό σου εχουν μια ιδιαίτερη αξία. Ειμαι κοντά 3,5 χρονια στον ιδιωτικό τομέα, πιστεύω και εγώ οτι ο Ελληνας ειναι παραγωγικός. Αλλα ειναι τα πρόβληματα, κάποτε πρέπει να αποδοθούν ευθύνες για το σημερινό χάλι που δεν δικαιολογείται από φύση του Ελληνα πολίτη. Ισως τα τελευταία 30 χρονια πρέπει να διδάσκονται (σαν περίπτωση) στα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης.
Δηλαδή; Ποιά είναι τα "άλλα" προβλήματα;
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”