Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by necrofear_13 » Tue Dec 03, 2013 1:47 am

Alkistis wrote:Καλησπέρα!
Μπορεί κάποιος να μας πεί τη διαδικασία που ακολούθησε σχετικά με τα απαιτούμενα έγγραφα;;
Είμαι στη φάση που τα προετοιμάζω και δε ξέρω αν θέλουν σφραγίδα Χάγης(apostille) με ποιο τρόπο επικυρώνεις τη ταυτότητα σου(για τα δίδακτρα που δε πληρώνεις).
Στέλνω μειλ παντού και κάνω τηλέφωνα,δεν έχω βρεί άκρη ακόμα...
Στο KTH δεν θέλανε κάτι τέτοιο. Την σφραγίδα Χάγης στην ζητάνε αν πας να κάνεις την μετάφραση στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου (οπότε αν σκοπεύεις να πας τα χαρτιά σου εκεί ναι θέλεις σφραγίδα χάγης). Για την ταυτότητα απλά πας σε ένα αστυνομικό τμήμα και στην επικυρώνουν την φωτοτυπία. Οπότε ουσιαστικά δεν στην ζητάει το πανεπιστήμιο αλλά το υπουργείο. Πέρυσι είχε απεργία το υπουργείο που σου έδινε την σφραγίδα όταν έκανα τις αιτήσεις οπότε δεν έκανα τις μεταφράσεις μου στο μεταφραστικό. Αυτά σε γενικές γραμμές. Καλή επιτυχία.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
ixatzimixalis
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Mar 19, 2014 5:28 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by ixatzimixalis » Wed Mar 19, 2014 5:33 pm

Καλησπέρα,

Βρήκα το φόρουμ μέσω αναζήτησης στο Google, έχω κάνει τα χαρτιά μου για μεταπτυχιακό στη Στοκχόλμη στο KTH αλλά με ανησυχέι λιγάκι η κατάσταση με τα σπίτια. Έχει κανείς ιδέα πως και πού μπορούμε να κοιτάξουμε?

Ευχαριστώ
depeche
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sun Jan 10, 2016 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by depeche » Sun Jan 10, 2016 1:48 pm

Για σε όλους όλες,

Θα κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στη Σουηδία και θα ήθελα κάποιες συγκεκριμένες διευκρινίσεις

Έχω κάνει την έρευνά μου και ετοιμάζω τα δικαιολογητικά, απλά δεν είμαι σίγουρος για κάποια θεματάκια (π.χ. θέλουν Σφραγίδα της Χάγης, ή όταν λένε στο universityadmission ότι θέλουν cerificate AND diploma εννοούν αντίγραφο πτυχίου και τον πάπυρο που μας δίνουν ή μόνο απλά το πρώτο είναι αρκετό, θεωρείται έγκυρη η μετάφραση από δικηγόρο ή πρέπει να είναι από την μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών). Επειδή ζητάω αυτές τις λεπτομέρειες και διευκρινίσεις θα ήθελα βοήθεια από κάποιον/α που έχει ήδη γίνει δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές εκεί και έχει περάσει από αυτή την διαδικασία σχετικά πρόσφατα.

Ευχαριστώ
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by cypher » Sun Jan 10, 2016 3:18 pm

Αντίγραφο πτυχίου θέλουν. Πάπυρο νομίζω δεν ζητάνε πουθενά.
Σφραγίδα της Χάγης θέλους (τσάμπα είναι οπότε βάλτην) και επισης συνηθως την θέλουν και αυτήν μεταφρασμένη (σε ρωτάνε στο υπουργείο οταν έρθει η ώρα αν θες να στη μεταφράσουν).
Για την μετάφραση θυμάμαι τα έλεγε κάπου στο site. Προσωπικά θα πήγαινα σε αυτή του Υπουργείου γιατί θα σου χρησιμεύσει και σε άλλα πράγματα γενικότερα (π.χ. για αιτήσεις για υποτροφίες η δεν ξερω και εγώ τι άλλο) και καλό είναι να την έχεις σε σίγουρα έγκυρη μορφή.
ImageImageImageImageImageImageImage
depeche
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sun Jan 10, 2016 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by depeche » Mon Jan 11, 2016 3:13 am

Σε ευχαριστώ cypher...

Για την μετάφραση λέει στο σαιτ (ανα χώρα) τι θέλουν εκείνοι...γενικά πράγματα όμως...γιαυτό και είχα τις παραπάνω απορίες...ωστόσο με Apostille και μετάφραση από Υπουργείο Εξωτερικών πιστεύω θα είναι εγκυρότατα τα χαρτιά και εξάλλου θα "ανεβάσω" online τα πρωτότυπα... όπως λέει και στο universityadmissions δεν θα χρειαστεί άλλη επικύρωση ή πιστοποίηση εφόσον θα είναι τα original (αντίγραφο πτυχίου και αναλυτική και τα μεταφρασμένα αυτών από την Μεταφραστική).

Ευχαριστώ και πάλι
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by cypher » Mon Jan 11, 2016 2:27 pm

Μην ξεχασεις να τα παρεις μαζί σου οταν πας όπου πας στο εξωτερικό γιατί τα ζητάνε και απο κοντά για έξτρα επιβεβαίωση.
ImageImageImageImageImageImageImage
depeche
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sun Jan 10, 2016 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by depeche » Wed Jan 13, 2016 3:30 pm

cypher please...άλλη μια ερώτηση...

στο universityadmissions στο οποίο θα ανεβάσω τα αρχεία με τα σκαναρισμένα εγγραφα λένε ότι πέρα από τα γενικά απαιτούμενα αλλά και τα ειδικά απαιτούμενα που έχει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα της επιλογής σου δεν θέλουν τπτ άλλο...ωστόσο ένα παιδι που έχω μιλήσει είχε στειλει (πριν 5 χρόνια είχε κάνει αίτηση) και άλλα εγγραφα πέρα από αυτά που ζητούσαν (π.χ. ECDL ή πιστοποιητικό πρακτικής) και μου είπε ότι το evaluation score ανέβηκε αρκετά την δευτερη φορά και τον δέχτηκαν (είχε κάνει δυο φορές την πρώτη δεν τον πήραν). Άρα δεν ξέρω...να στείλω επιπλέον έγγραφα μπας και ανέβει το σκορ αξιολόγησης ή θα τους κακοφανεί αυτό?
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by cypher » Wed Jan 13, 2016 11:31 pm

Ναι είναι καλό να ανεβάσεις και έγγραφα όπως language certificates και πιστοποιητικα οτι δούλεψες ι οτι άλλο παρόμοιο έχεις. Προφανώς δεν τους κακοφαίνεται. Απλα μην ανεβάσεις 40 έγγραφα ξερω γώ. :-P Αυτά που έχουν νόημα μόνο (aka δείχνουν τι εμπειρία έχεις)
ImageImageImageImageImageImageImage
velma1
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Tue Sep 19, 2017 7:36 am
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by velma1 » Tue Sep 19, 2017 7:46 am

Γεια σας!
Καθώς ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Σουηδία, θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τα ακαδημαϊκά έγγραφα που πρέπει να ανεβάσουμε. Συγκεκριμένα, εφόσον στη μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών ζητούν επικυρωμένα αντίγραφα, αυτά τα αντίγραφα πρέπει να τα ανεβάσουμε στο site μαζί με τα πρωτότυπα ή αρκούν τα πρωτότυπα; Ρωτώ γιατί στα αντίγραφα υπάρχουν επιπλέον σφραγίδες που δεν υπάρχουν στα πρωτότυπα και αυτές φαίνονται στη μετάφραση.
Σας ευχαριστώ πολύ!
piperhahn
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Thu Dec 17, 2020 4:16 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by piperhahn » Fri Dec 18, 2020 11:10 am

Πάντως όσοι το σκέφτονται για το τρέχων έτος καλό θα ήταν να ξεκινήσουν της διαδικασές γιατί έχει κάποια σχετική γραφειοκρατεία.... Και εμείς εδώ είμαστε για όποιον θέλει πληροφορίες
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”