Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Georgilakis Antonios » Tue Nov 15, 2016 2:12 am

valeia wrote:Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θεματάκι με την εκφώνηση(πολλά αλλά anyway)...δεν καταλαβαίνω ...πρέπει να μαζέψουμε τα ποστς που αφορούν συριζα και νεα δημοκρατια; να δοκιμασουμε πολλα hashtags για καθε κομμα; και να μην υπάρχουν και τα 2 κομματα μαζι? Βοηθήστε πλιζ γιατί :smt013 :smt021
Σύμφωνα με τον καθηγητή, θα πρέπει να μαζέψεις tweets ως εξής:

Νέα Δημοκρατία: Περιέχει ένα τουλάχιστον από τα hashtags #ND ή #NewDemocracy, και ταυτόχρονα κανένα από τα hashtags #SYRIZA & #Syrizanel.
ΣΥΡΙΖΑ: Περιέχει ένα τουλάχιστον από τα hashtags #SYRIZA ή #Syrizanel, και ταυτόχρονα κανένα από τα hashtags #ND & #NewDemocracy.

Σημείωσε ότι πιθανά retweets θα πρέπει να αγνοούνται κατά το "μάζεμα".
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
User avatar
valeia
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 216
Joined: Sat Dec 21, 2013 5:10 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by valeia » Tue Nov 15, 2016 2:32 pm

Georgilakis Antonios wrote:
valeia wrote:Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θεματάκι με την εκφώνηση(πολλά αλλά anyway)...δεν καταλαβαίνω ...πρέπει να μαζέψουμε τα ποστς που αφορούν συριζα και νεα δημοκρατια; να δοκιμασουμε πολλα hashtags για καθε κομμα; και να μην υπάρχουν και τα 2 κομματα μαζι? Βοηθήστε πλιζ γιατί :smt013 :smt021
Σύμφωνα με τον καθηγητή, θα πρέπει να μαζέψεις tweets ως εξής:

Νέα Δημοκρατία: Περιέχει ένα τουλάχιστον από τα hashtags #ND ή #NewDemocracy, και ταυτόχρονα κανένα από τα hashtags #SYRIZA & #Syrizanel.
ΣΥΡΙΖΑ: Περιέχει ένα τουλάχιστον από τα hashtags #SYRIZA ή #Syrizanel, και ταυτόχρονα κανένα από τα hashtags #ND & #NewDemocracy.

Σημείωσε ότι πιθανά retweets θα πρέπει να αγνοούνται κατά το "μάζεμα".
Ωραία έτσι το έχω καταλάβει κι εγώ..Ευχαριστώ!
================================================
γκαιζ...πρεπει να βρισκουμε τα θετικα και τα αρνητικα tweets για καθε κομμα ξεχωριστα;
Last edited by ChrysaK on Mon Nov 21, 2016 10:24 pm, edited 1 time in total.
Reason: double post
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Alive » Tue Nov 15, 2016 3:05 pm

ναι
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by jennaki123 » Sat Nov 19, 2016 9:15 pm

Παιδια καλησπερα :)
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι αυτα τα κουτακια που εμφανιζει;
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by frouk » Sat Nov 19, 2016 9:32 pm

jennaki123 wrote:Παιδια καλησπερα :)
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι αυτα τα κουτακια που εμφανιζει;
Ειδικός χαρακτήρας/icon του twitter μάλλον.

Το tweet σου:
https://twitter.com/M1X9000/status/798470632421740544
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by jennaki123 » Sun Nov 20, 2016 12:25 am

δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν τετοια :P ευχαριστω πολυ!! :)
frouk wrote:
jennaki123 wrote:Παιδια καλησπερα :)
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι αυτα τα κουτακια που εμφανιζει;
Ειδικός χαρακτήρας/icon του twitter μάλλον.

Το tweet σου:
https://twitter.com/M1X9000/status/798470632421740544
chr_21
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Thu Jan 13, 2011 4:04 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by chr_21 » Thu Nov 24, 2016 12:16 am

Στο δεύτερο ερώτημα τι ακριβώς ζητάει? Θέλει τα tweets που απλά περιέχουν το "@username" ή θέλει τα tweets του ατόμου με το συγκεκριμένο username?
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Georgilakis Antonios » Thu Nov 24, 2016 2:45 am

chr_21 wrote:Στο δεύτερο ερώτημα τι ακριβώς ζητάει? Θέλει τα tweets που απλά περιέχουν το "@username" ή θέλει τα tweets του ατόμου με το συγκεκριμένο username?
Όταν είχα ρωτήσει τον καθηγητή, μου είπε ότι θέλει τα tweets που περιέχουν το "@username".
Αλλά επειδή οι απόψεις διίστανται ( :-D ), καλύτερα να τον ρωτήσεις πάλι ή να του στείλεις e-mail.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
chr_21
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Thu Jan 13, 2011 4:04 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by chr_21 » Thu Nov 24, 2016 2:15 pm

Georgilakis Antonios wrote:
chr_21 wrote:Στο δεύτερο ερώτημα τι ακριβώς ζητάει? Θέλει τα tweets που απλά περιέχουν το "@username" ή θέλει τα tweets του ατόμου με το συγκεκριμένο username?
Όταν είχα ρωτήσει τον καθηγητή, μου είπε ότι θέλει τα tweets που περιέχουν το "@username".
Αλλά επειδή οι απόψεις διίστανται ( :-D ), καλύτερα να τον ρωτήσεις πάλι ή να του στείλεις e-mail.
Έστειλα mail και απάντησε ότι θέλει τα tweets που έχουν το "@username".
User avatar
Xρήστos
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Sun May 19, 2013 10:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Xρήστos » Sun Nov 27, 2016 3:21 am

Ρε παιδιά, χρησιμοποιώ tweeter4j και όλα τα tweets που βρίσκω με emoticons μου τυπώνουν ερωτιματικά.

No:18 NAME:dim. DATE:Fri Nov 25 23:12:59 EET 2016 TEXT:?????? #syriza @atsipras
No:19 NAME:dim. DATE:Fri Nov 25 23:11:31 EET 2016 TEXT:?? #syriza @atsipras

Imageimages hosting

και ένα κανονικό
No:14 NAME:janus tucci DATE:Fri Nov 25 23:36:21 EET 2016 TEXT:@latte_liberal: Έφυγε ο @atsipras απο την Αθήνα και ο @PanosKammenos παίζει πάλι με τα παιχνιδάκια του. Σήμερα ο Πάνος καπετάνιος υποβρυ…

Τα αποθηκέυω σε ArrayList<Status> και τα τυπώνω με το .getText().

Έχει αντιμετοπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ή ξέρετε πως να το λύσω;
Έχω χτυπήσει τοίχο.

Εκτός και αν με την λέξη emoticon εννοέι τα : ) και :p και απλά έχω χάσει το χρόνο μου τζάμπα...
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Georgilakis Antonios » Sun Nov 27, 2016 3:37 am

Λογικά πρέπει να κάνεις convert το κείμενο σε UTF-8.
Δες και αυτό εδώ: http://stackoverflow.com/questions/1909 ... -text-file

EDIT: More resources here: https://qnalist.com/questions/5112101/p ... 8-encoding
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
User avatar
Xρήστos
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Sun May 19, 2013 10:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Xρήστos » Sun Nov 27, 2016 4:08 am

Ακολούθησα την συμβουλή του pgetsos και έκανα ένα search για \uD83D\uDE00 και βρίσκει το
https://twitter.com/EKardoula/status/801842318881996801

ενώ μου τυπώνει:
Dear Mr. President, please stop smiling too much. You will end up looking like Alexis @atsipras ?@realDonaldTrump

Άλλαξα το encoding σε UTF-8 και τυπώνει κανονικά.
Και στις δύο περιπτώσεις το έβρισκε κανονικά στο search.
Ευχαριστώ και τους δύο.

Search για emoticon σε μορφή κειμένου κάνετε; (π.χ. :p)
User avatar
Esteban
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 443
Joined: Thu Feb 05, 2009 1:03 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: 130-148 bpm

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Esteban » Mon Nov 28, 2016 11:31 pm

Xρήστos wrote:Ακολούθησα την συμβουλή του pgetsos και έκανα ένα search για \uD83D\uDE00 και βρίσκει το
https://twitter.com/EKardoula/status/801842318881996801

ενώ μου τυπώνει:
Dear Mr. President, please stop smiling too much. You will end up looking like Alexis @atsipras ?@realDonaldTrump

Άλλαξα το encoding σε UTF-8 και τυπώνει κανονικά.
Και στις δύο περιπτώσεις το έβρισκε κανονικά στο search.
Ευχαριστώ και τους δύο.

Search για emoticon σε μορφή κειμένου κάνετε; (π.χ. :p)
Ναι, αλλα μετά από τεστάρισμα βρήκα ότι είναι πιο αξιόπιστο να ψάχνεις αν υπαρχει text emoticon αλλα με ένα κενό(τουλάχιστον) πριν, ώστε να μην μπερδεύεται με τα links κλπ

Σε python3

Code: Select all

            for s in twitter_statuses:
                status_emoticons = [e for e in emoticons if re.search("\s+{}".format(re.escape(e.text)), s.text)]

User avatar
mar.kok
byte level
byte level
Posts: 53
Joined: Mon Oct 08, 2012 11:01 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Νεα Σμύρνη

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by mar.kok » Tue Nov 29, 2016 1:42 am

Hey ! Ακομα μια απορία σχετικά με το τι εννοεί. Στο τελευταίο email έστειλε μεταξύ άλλων και τα εξης:
4. Number of tweets collected for each category.
5. Attach the files with the tweets from each category OR all the tweets and the number of positive/negative for each category
Όταν λέει category τι ακριβώς εννοεί (ιδίως στο 4 και στο 5)? Με μια πρώτη ανάγνωση , καταλάβα ποσα #ND, #NewDemocracy, #Syriza, #Syrizanel, @tsipras κλπ κλπ , όταν το ξαναδιάβασα σκέφτηκα μηπως θέλει συνολικά πόσα αρνητικά / θετικά.

Όποιος έχει καταλάβει καλυτερα ας δώσει τα φώτα του :???:

θενκς ! :)
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by jennaki123 » Tue Nov 29, 2016 3:15 pm

Hey!
Σε ενα απο τα φροντιστηρια ειπε ο βοηθος πως για να μπορεσει να τσεκαρει την εργασια θα πρεπει να τα κανουμε τα data export σε csv.
Αν τα κανω σε csv τα ελληνικα δεν τα βγαζει σωστα ενω αν γινει η ιδια βαση export σε txt τα εμφανιζει μια χαρα... Ξερει κανενας τι παιζει και
εν τελει τι θελει να στειλουμε;
PS. εχω αλλαξει απο utf8 σε utf8b4, δεν ξερω αν παιζει ρολο
User avatar
mar.kok
byte level
byte level
Posts: 53
Joined: Mon Oct 08, 2012 11:01 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Νεα Σμύρνη

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by mar.kok » Tue Nov 29, 2016 10:21 pm

jennaki123 wrote:Hey!
Σε ενα απο τα φροντιστηρια ειπε ο βοηθος πως για να μπορεσει να τσεκαρει την εργασια θα πρεπει να τα κανουμε τα data export σε csv.
Αν τα κανω σε csv τα ελληνικα δεν τα βγαζει σωστα ενω αν γινει η ιδια βαση export σε txt τα εμφανιζει μια χαρα... Ξερει κανενας τι παιζει και
εν τελει τι θελει να στειλουμε;
PS. εχω αλλαξει απο utf8 σε utf8b4, δεν ξερω αν παιζει ρολο
Λοιπόν όσον αφορα το csv , απο την στιγμή που στην βάση σου φαίνεται εντάξει , κοιτάξε να δεις πως τα διαβάζει το πρόγραμμα που το ανοίγεις. Στο excel δεν ξέρω ακριβώς πως να το αλλάξεις , αλλα εγώ που είχα το ίδιο λάθος και έχω open office στην αρχή μου βγάζει να επιλέξω την γλώσσα , και το άλλαξα απο ελληνικά σε utf8. :-)
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Georgilakis Antonios » Tue Nov 29, 2016 10:23 pm

Πριν διορθώσει την τελευταία ανακοίνωση, ο βοηθός είχε πει ότι θέλει τα data exported σε XML.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει γνώμη, αλλά με το parsing, το encoding και τα Ελληνικά βοηθάει πολύ. :-D
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by jennaki123 » Thu Dec 01, 2016 1:23 am

Georgilakis Antonios wrote:Πριν διορθώσει την τελευταία ανακοίνωση, ο βοηθός είχε πει ότι θέλει τα data exported σε XML.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει γνώμη, αλλά με το parsing, το encoding και τα Ελληνικά βοηθάει πολύ. :-D
Το export σε xml μπορουμε να το κανουμε μεσω της βασης ετσι;

Επισης πρεπει να αφαιρεσουμε τα διπλοτυπα πριν τα περασουμε στη βαση (πχ ιδιο tweet κατα το μαζεμα για συριζα και ιδιο tweet κατα το μαζεμα για @atsipras);
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Georgilakis Antonios » Thu Dec 01, 2016 3:50 am

jennaki123 wrote:Το export σε xml μπορουμε να το κανουμε μεσω της βασης ετσι;
Ναι, λογικά.
jennaki123 wrote:Επισης πρεπει να αφαιρεσουμε τα διπλοτυπα πριν τα περασουμε στη βαση (πχ ιδιο tweet κατα το μαζεμα για συριζα και ιδιο tweet κατα το μαζεμα για @atsipras);
Ο καθηγητής έχει πει να αφαιρέσουμε μόνο τα retweets κατά το μάζεμα, ως τμήμα του keyword αναζήτησης.

Επίσης, απ' ότι μου είχε πει, η βάση θα πρέπει να αδειάσει μετά το τέλος του (α) ερωτήματος, και πριν την έναρξη του (β) μέρους.
Φυσικά, πριν το άδειασμα θα πρέπει τα προηγούμενα δεδομένα να αποθηκευτούν σε κάποιο αρχείο.

Αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν έχει αλλάξει γνώμη, καλύτερα να ρωτήσεις τον ίδιο.

EDIT: Πολύ πιθανό να μπορούν να είναι όλα τα tweets στην βάση, αλλά δεν έχει αναφερθεί κάτι για αφαίρεση διπλοτύπων. Επίσης κάτι μου λέει ότι ενδέχεται να ζητηθεί κάτι τέτοιο στην φάση 2 της εργασίας, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by jennaki123 » Thu Dec 01, 2016 3:57 am

Georgilakis Antonios wrote: Ναι, λογικά.
Ο καθηγητής έχει πει να αφαιρέσουμε μόνο τα retweets κατά το μάζεμα, ως τμήμα του keyword αναζήτησης.

Επίσης, απ' ότι μου είχε πει, η βάση θα πρέπει να αδειάσει μετά το τέλος του (α) ερωτήματος, και πριν την έναρξη του (β) μέρους.
Φυσικά, πριν το άδειασμα θα πρέπει τα προηγούμενα δεδομένα να αποθηκευτούν σε κάποιο αρχείο.

Αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν έχει αλλάξει γνώμη, καλύτερα να ρωτήσεις τον ίδιο.

Βασικα τα οταν τα μαζευω τα περναω σε txt, και για τη β φαση τα περναω στη βαση και εκτελω τα ερωτηματα... εστειλα και μειλ αλλα απαντηση δεν πηρα ποτε... εχει γινει κανει λαθος στη διαδικασια; γιατι δεν διευκρινιζει τι πρεπει να κανουμε ακριβως....

EDIT: Τα διπλοτυπα τα αφαιρεσα τελικα αφου τα μαζεψα και πριν τη βαση (στα retweets ειχα βαλει filter :P )

EDIT2: Τελικα για τα emoticons εκτος απο θετικα, αρνητικα θελει να κανουμε και πχ κατηγορια συριζα-θετικα, συριζα-αρνητικα ?
Last edited by jennaki123 on Thu Dec 01, 2016 4:02 am, edited 1 time in total.
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by Georgilakis Antonios » Thu Dec 01, 2016 4:02 am

Σωστό το filter για retweets, αλλά για διπλότυπα δεν νομίζω ότι έχει πει να κάνουμε αφαίρεσή τους.

By the way, εγώ έσπασα τα 2 μαζέματα (α & β μέρος) σε δύο ξεχωριστές βάσεις SQLite® 3, και έκανα το μάζεμα απευθείας εκεί.
Όταν τον είχα ρωτήσει αν η διαδικασία αυτή είναι σωστή, μου είχε πει: "ΟΚ". Τώρα τι να πω...
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών

Post by jennaki123 » Thu Dec 01, 2016 4:06 am

Georgilakis Antonios wrote:Σωστό το filter για retweets, αλλά για διπλότυπα δεν νομίζω ότι έχει πει να κάνουμε αφαίρεσή τους.

By the way, εγώ έσπασα τα 2 μαζέματα (α & β μέρος) σε δύο ξεχωριστές βάσεις SQLite® 3, και έκανα το μάζεμα απευθείας εκεί.
Όταν τον είχα ρωτήσει αν η διαδικασία αυτή είναι σωστή, μου είχε πει: "ΟΚ". Τώρα τι να πω...
Αφου τα εχω σε txt, και τα περναω σε βαση τα δεδομενα, τα διπλοτυπα(εννοωντας ιδιο ID) ετσι κιαλλιως αφαιρουνται απο τη Mysql
γιατι εχω βαλει primary key το id.... Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα κανει με το να τα αφαιρουσαμε νωριτερα νομιζω :P

EDIT: Τελικα για τα emoticons εκτος απο θετικα, αρνητικα θελει να κανουμε και πχ κατηγορια συριζα-θετικα, συριζα-αρνητικα ?
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”