Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
stauros
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Tue Oct 25, 2011 2:59 pm
Academic status: 3rd year

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by stauros » Sat Oct 18, 2014 4:24 pm

Καλησπέρα!

Αν ακολουθεις τον παλιο κυκλο σπουδων και θες να παρεις στατιστικη στην πληροφορικη που δεν υπηρχε τοτε τι γινεται;
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Sat Oct 18, 2014 8:33 pm

bandolero wrote:για να μην ανοιγω τοπικ ολοκληρο για 2 μαθηματα του δετ(μπλιαχ),θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να πει γνωμη για επιλογη αναμεσα σε επιχειρηματικοτητα η συνδυαστικη βελτιστοποιηση. Κατα προτιμηση που παιρνεις πιο ευκολα βαθμο. Ευχαριστω!

Επισης,ξερει κανεις τι ηταν αυτο που σκοτωσε τα ασφαλιστικα μαθηματικα?

Έκανα μια προσπάθεια να διαβάσω συνδυαστική βελτιστοποιήση το καλοκαίρι(δεν τα καταφερα). Αν σου αρεσει να ασχολεισαι με αλγοριθμους παρ'το,δεν θα δυσκολευτεις.


===============================================================

stauros wrote:Καλησπέρα!

Αν ακολουθεις τον παλιο κυκλο σπουδων και θες να παρεις στατιστικη στην πληροφορικη που δεν υπηρχε τοτε τι γινεται;
Σε κάποιον οδηγό υπάρχει μεταβατική διάταξη γι'αυτο το πράγμα. Ψαξ'το.
Last edited by Jami on Mon Oct 20, 2014 12:36 am, edited 1 time in total.
Reason: Double Post
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
LoD
bit level
bit level
Posts: 29
Joined: Sat Oct 04, 2014 11:50 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by LoD » Wed Oct 22, 2014 10:43 am

Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι ....τι ειναι αυτα τα ''κοινα μαθηματα'' που λετε εκει???

Ρωταω γιατι απο αυτα τα κοινα μαθηματα μου κεντριζουν το ενδιαφερον η τεχνητη νοημοσυνη και τα γραφικα υπολογιστων, ομως θελω να διαλεξω τους κυκλους: ή ΙΙΙ. Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια – ΙV. Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης ή ΙΙ. Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών – ΙV. Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης ή ΙΙ. Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών – ΙΙΙ. Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια.

σε κανεναν απο αυτους τους συνδυασμους δεν υπαρχουν τα γραφικα υπλογιστων :\\\
Image
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Wed Oct 22, 2014 10:58 am

LoD wrote:Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι ....τι ειναι αυτα τα ''κοινα μαθηματα'' που λετε εκει???

Ρωταω γιατι απο αυτα τα κοινα μαθηματα μου κεντριζουν το ενδιαφερον η τεχνητη νοημοσυνη και τα γραφικα υπολογιστων, ομως θελω να διαλεξω τους κυκλους: ή ΙΙΙ. Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια – ΙV. Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης ή ΙΙ. Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών – ΙV. Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης ή ΙΙ. Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών – ΙΙΙ. Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια.

σε κανεναν απο αυτους τους συνδυασμους δεν υπαρχουν τα γραφικα υπλογιστων :\\\
Αν είσαι όντως πρωτοετής μην τα κοιτάς αυτά,είναι για τους παλιους. :-p (Ισχυει αλλος οδηγος σπουδων για σενα)
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by stoupeace » Wed Oct 22, 2014 12:38 pm

O oποίος νέος οδηγός σπουδών, εδώ που τα λέμε, με βόλεψε κι εμένα. Μανούρα ο παλιός.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Fri Nov 07, 2014 12:31 pm

Εχω επιλεξει τους κυκλους ΙΙΙ. και V. και προσπαθω να βγαλω ακρη με το ποια επιλογης να παρω. Θελω να παρω τα ευκολοτερα, υπαρχει κανεις που να μπορει να με διαφωτισει? (παρεπιπτοντως, μπηκα στη σχολη το 2011, το λεω γιατι το 2012 κατι αλλαξε σχετικα με τα μαθηματα κυκλων)
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by tassos » Tue Feb 17, 2015 2:00 pm

Θα μπορούσε κάποιος που έχει πάρει το μάθημα Επαλήθευση, Επικύρωση και Συντήρηση Λογισμικού να μου δώσει κάποιες πληροφορίες;

- Είναι must η εργασία από άποψη μελέτης; Δηλαδή όποιος την κάνει θα πάει πιο αεράτος στις εξετάσεις γιατί θα έχει μάθει πράγματα από την εργασία;
- Είναι απαιτητική η εργασία; Είναι υποχρεωτικά ομαδική;
- Η παρακολούθηση είναι must;
- Η παρακολούθηση των εργαστηρίων είναι must;
- Γενικώς θέλει αρκετή ενασχόληση το μάθημα;
- Τα ανεβάζει όλα στο e-class;

Ευχαριστώ
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Tue Feb 17, 2015 7:45 pm

tassos wrote:Θα μπορούσε κάποιος που έχει πάρει το μάθημα Επαλήθευση, Επικύρωση και Συντήρηση Λογισμικού να μου δώσει κάποιες πληροφορίες;

- Είναι must η εργασία από άποψη μελέτης; Δηλαδή όποιος την κάνει θα πάει πιο αεράτος στις εξετάσεις γιατί θα έχει μάθει πράγματα από την εργασία;
- Είναι απαιτητική η εργασία; Είναι υποχρεωτικά ομαδική;
- Η παρακολούθηση είναι must;
- Η παρακολούθηση των εργαστηρίων είναι must;
- Γενικώς θέλει αρκετή ενασχόληση το μάθημα;
- Τα ανεβάζει όλα στο e-class;

Ευχαριστώ

1) Όχι.
2) Νομίζω δεν είναι υποχρεωτικά ομαδική αλλά ο καθηγητής προτιμούσε να είναι. Την θεωρώ ψιλοαπαιτιτική από την άποψη ότι πρέπει να αναπτύξεις το θέμα σου σε περίπου 30 σελίδες αλλά χρονικά η προθεσμία ήταν καλή (τουλάχιστον περσι)
3) Όχι. (Τουλάχιστον εγώ δεν παρακολουθούσα και δεν το μετάνιωσα. :-p )
4) Βοηθάει η παρακολούθηση γιατί λύνει ασκήσεις εκείνη την στιγμή. Αλλά ανεβάζει αρκετά αναλυτικές διαφάνειες, ευτυχώς.
5) Δεν θα το έλεγα, πέρα απο την εργασια διάβασα πολύ λίγο.
6) Το υλικό των διαλέξεων υπάρχει σε ενα βιβλιαρακι 70 σελίδων που δίνεται από την βιβλιοδιανομή, το υλικό των φροντιστηρίων ανεβαίνει eclass.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by tassos » Tue Feb 17, 2015 8:50 pm

XaviannNJ wrote:
tassos wrote:Θα μπορούσε κάποιος που έχει πάρει το μάθημα Επαλήθευση, Επικύρωση και Συντήρηση Λογισμικού να μου δώσει κάποιες πληροφορίες;

- Είναι must η εργασία από άποψη μελέτης; Δηλαδή όποιος την κάνει θα πάει πιο αεράτος στις εξετάσεις γιατί θα έχει μάθει πράγματα από την εργασία;
- Είναι απαιτητική η εργασία; Είναι υποχρεωτικά ομαδική;
- Η παρακολούθηση είναι must;
- Η παρακολούθηση των εργαστηρίων είναι must;
- Γενικώς θέλει αρκετή ενασχόληση το μάθημα;
- Τα ανεβάζει όλα στο e-class;

Ευχαριστώ

1) Όχι.
2) Νομίζω δεν είναι υποχρεωτικά ομαδική αλλά ο καθηγητής προτιμούσε να είναι. Την θεωρώ ψιλοαπαιτιτική από την άποψη ότι πρέπει να αναπτύξεις το θέμα σου σε περίπου 30 σελίδες αλλά χρονικά η προθεσμία ήταν καλή (τουλάχιστον περσι)
3) Όχι. (Τουλάχιστον εγώ δεν παρακολουθούσα και δεν το μετάνιωσα. :-p )
4) Βοηθάει η παρακολούθηση γιατί λύνει ασκήσεις εκείνη την στιγμή. Αλλά ανεβάζει αρκετά αναλυτικές διαφάνειες, ευτυχώς.
5) Δεν θα το έλεγα, πέρα απο την εργασια διάβασα πολύ λίγο.
6) Το υλικό των διαλέξεων υπάρχει σε ενα βιβλιαρακι 70 σελίδων που δίνεται από την βιβλιοδιανομή, το υλικό των φροντιστηρίων ανεβαίνει eclass.
Ευχαριστώ πολύ! :)
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Sat Feb 21, 2015 2:53 pm

Εχω επιλεξει τον 3ο και 5ο κυκλο και ψαχνω να δω ποια μαθηματα σχετικα μ αυτους να παρακολουθησω σ αυτο το εξαμηνο. Το θεμα ειναι οτι διαφορα απ τα μαθηματα που αναφερονται στους κυκλους σπουδων στο cs.aueb δεν εμφανιζονται καν στα αντιστοιχα εξαμηνα στο προγραμμα του εξαμηνου που χει βγει. Παρομοιο θεμα υπηρχε και στο προηγουμενο εξαμηνο, τι παιζει? Μπορει καποιος να μου πει ποια υποχρεωτικα μαθηματα απ αυτους τους 2 κυκλους ανηκουν στο ερχομενο εξαμηνο? Περα απ αυτα, ψαχνω για τα ευκολοτερα μαθηματα επιλογης κυκλων, τι προτεινετε? Ευχαριστω προκαταβολικα.
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Polkiller13 » Sat Feb 21, 2015 3:59 pm

Gnsd wrote:Εχω επιλεξει τον 3ο και 5ο κυκλο και ψαχνω να δω ποια μαθηματα σχετικα μ αυτους να παρακολουθησω σ αυτο το εξαμηνο. Το θεμα ειναι οτι διαφορα απ τα μαθηματα που αναφερονται στους κυκλους σπουδων στο cs.aueb δεν εμφανιζονται καν στα αντιστοιχα εξαμηνα στο προγραμμα του εξαμηνου που χει βγει. Παρομοιο θεμα υπηρχε και στο προηγουμενο εξαμηνο, τι παιζει? Μπορει καποιος να μου πει ποια υποχρεωτικα μαθηματα απ αυτους τους 2 κυκλους ανηκουν στο ερχομενο εξαμηνο? Περα απ αυτα, ψαχνω για τα ευκολοτερα μαθηματα επιλογης κυκλων, τι προτεινετε? Ευχαριστω προκαταβολικα.
Αν δεν κάνω λάθος τα μόνα υποχρωτικά μαθήματα για αυτους τους κύκλους στο τρέχων εξάμηνο,είναι η Εν.Μοντελοποίηση,η Επαλήθευση Λογισμικού(ΙΙΙ) και η Επιχειριασιακή Έρευνα (V).
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Sun Feb 22, 2015 1:29 pm

Polkiller13 wrote:
Gnsd wrote:Εχω επιλεξει τον 3ο και 5ο κυκλο και ψαχνω να δω ποια μαθηματα σχετικα μ αυτους να παρακολουθησω σ αυτο το εξαμηνο. Το θεμα ειναι οτι διαφορα απ τα μαθηματα που αναφερονται στους κυκλους σπουδων στο cs.aueb δεν εμφανιζονται καν στα αντιστοιχα εξαμηνα στο προγραμμα του εξαμηνου που χει βγει. Παρομοιο θεμα υπηρχε και στο προηγουμενο εξαμηνο, τι παιζει? Μπορει καποιος να μου πει ποια υποχρεωτικα μαθηματα απ αυτους τους 2 κυκλους ανηκουν στο ερχομενο εξαμηνο? Περα απ αυτα, ψαχνω για τα ευκολοτερα μαθηματα επιλογης κυκλων, τι προτεινετε? Ευχαριστω προκαταβολικα.
Αν δεν κάνω λάθος τα μόνα υποχρωτικά μαθήματα για αυτους τους κύκλους στο τρέχων εξάμηνο,είναι η Εν.Μοντελοποίηση,η Επαλήθευση Λογισμικού(ΙΙΙ) και η Επιχειριασιακή Έρευνα (V).
Απ οτι καταλαβα δηλαδη τα μαθηματα κυλων εχουν αλλαξει και δεν εχουν ενημερωθει στο cs.aueb? (http://www.cs.aueb.gr/el/content/progra ... ata-kyklon) Περιεργη φαση, οπως και να χει thx για τη διευκρινιση.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by MpoMp » Sun Feb 22, 2015 4:37 pm

Gnsd wrote: Απ οτι καταλαβα δηλαδη τα μαθηματα κυλων εχουν αλλαξει και δεν εχουν ενημερωθει στο cs.aueb? (http://www.cs.aueb.gr/el/content/progra ... ata-kyklon) Περιεργη φαση, οπως και να χει thx για τη διευκρινιση.
Μη διαβάζεις τις σελίδες αυτές, δεν ενημερώνονται εγκαίρως.

Διάβαζε τον τρέχοντα οδηγό σπουδών από εδώ: http://www.cs.aueb.gr/el/content/odigos-spoydon
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
SpartanBill
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Sat Oct 08, 2011 1:07 am
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by SpartanBill » Wed Mar 04, 2015 5:43 pm

Καλησπερα . Ειμαι αναμεσα στον 2ο κυκλο των Δικτυων και του 4ου των Βασεων, πιο πολυ ομως σκεφτομαι τον 4ο. Ειναι απαιτητικος? και σε σχεση με τον 2ο?
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Wed Mar 04, 2015 5:46 pm

SpartanBill wrote:Καλησπερα . Ειμαι αναμεσα στον 2ο κυκλο των Δικτυων και του 4ου των Βασεων, πιο πολυ ομως σκεφτομαι τον 4ο. Ειναι απαιτητικος? και σε σχεση με τον 2ο?
Έχεις ήδη επιλέξει έναν κύκλο και για τον αλλο εισαι αναμεσα σε δικτυα και βασεις εννοεις;
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
SpartanBill
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Sat Oct 08, 2011 1:07 am
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by SpartanBill » Wed Mar 04, 2015 5:49 pm

Ναι
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Αριωνας » Sat Mar 07, 2015 12:13 am

Μήπως μπορεί να προτείνει κάποιος εύκολα μαθήματα επιλογής των κύκλων II - IV στα οποία μπορούμε να πάμε και για βαθμό;
ImageImage
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Polkiller13 » Sat Mar 07, 2015 5:17 am

Αριωνας wrote:Μήπως μπορεί να προτείνει κάποιος εύκολα μαθήματα επιλογής των κύκλων II - IV στα οποία μπορούμε να πάμε και για βαθμό;
Πολυμέσα.Εύκολη ύλη και αν κάνεις καλή πρόοδο και project μπορείς να χτυπήσεις υψηλό βαθμό.
Επαλήθευση/Συντήρηση λογισμικού.Αν κάνεις εργασία και διαβάσεις τις σημειώσεις που δίνονται.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο,ενδιαφέρομαι και εγώ :-p
konstantina480
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Fri Mar 06, 2015 6:47 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by konstantina480 » Thu Sep 03, 2015 6:55 pm

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω με τι ακριβως ασχολειται η θεωρητικη πληροφορικη? Ειναι σχειτικα ευκολος κυκλος? Σκεφτομουν για 9 υποχρεωτικα μαθηματα, κυκλοι Ι, ΙΙΙ, V.
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by jennaki123 » Tue Sep 22, 2015 8:58 pm

Καλησπερα :)

Σκεφτομαι να παρω 2 κυκλους και κατα πασα πιθανοτητα Ασφαλεια και Βασεις Δεδομενων. Σκεφτομαι ομως και τα Οικονομικα ως επιλογη αν και δεν ειμαι πολυ μεγαλη φαν :P . Σκεφτομαι ομως πως τα οικονομικα ισως βοηθησουν πιο πολυ στο να βρω καποια δουλεια πιο ευκολα. Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο;
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Tue Oct 06, 2015 3:16 am

Για το μαθημα Επαληθευση ,Επικυρωση και Συντηρηση Λογισμικου θα προτεινατε σε καποιον να κανει την εργασια? Εχω διαβασει πολλες αποψεις και δεν ξερω τι να κανω. Περσυ πως ηταν το κλιμα;
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Tue Oct 06, 2015 11:08 am

Sawyer wrote:Για το μαθημα Επαληθευση ,Επικυρωση και Συντηρηση Λογισμικου θα προτεινατε σε καποιον να κανει την εργασια? Εχω διαβασει πολλες αποψεις και δεν ξερω τι να κανω. Περσυ πως ηταν το κλιμα;
Καλημέρα, το συγκεκριμένο μάθημα είναι σχετικά εύκολο. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω πως δεν ενδείκνυται για υψηλό βαθμό. Εγώ για παράδειγμα και εργασία έκανα και θεωρώ πως έγραψα καλά αλλά 6,5 πήρα.
Κάποια στιγμή θα βγάλει ανακοίνωση με περίπου 30 θέματα ανάπτυξης από τα οποία θα επιλέξεις κάποια και ο καθηγητής θα σου αναθέσει ποιο θέμα θα αναπτύξεις. Περιθώριο θυμάμαι είχαμε αρκετό. Τα θέματα που πέφτουν στο τέλος είναι κλασικά και μπορείς εάν ανατρέξεις εδώ στο φόρουμ να τα δεις. Γενική εντύπωση: ήπιο, εύκολο και ενδιαφέρον θα έλεγα! :)
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”