Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
lekmann
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 232
Joined: Mon Nov 08, 2010 6:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lekmann » Thu Nov 05, 2015 12:41 pm

Το μάθημα Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική τι εξαμήνου και τμήματος είναι; Δεν το βρίσκω :/
Δε γνωρίζω το κλειδί για την επιτυχία, αλλά το κλειδί για την αποτυχία, είναι να προσπαθείς να τους ευχαριστείς όλους.

- Bill Cosby
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Alive » Thu Nov 05, 2015 1:03 pm

lekmann wrote:Το μάθημα Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική τι εξαμήνου και τμήματος είναι; Δεν το βρίσκω :/
Eίναι μάθημα 7ου εξαμήνου από το ΟΔΕ υπάρχει και στο eclass.
lekmann
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 232
Joined: Mon Nov 08, 2010 6:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lekmann » Thu Nov 05, 2015 1:16 pm

Alive wrote:
lekmann wrote:Το μάθημα Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική τι εξαμήνου και τμήματος είναι; Δεν το βρίσκω :/
Eίναι μάθημα 7ου εξαμήνου από το ΟΔΕ υπάρχει και στο eclass.
Δεν υπάρχει στο πρόγραμμα εξαμήνου. Είναι εύκολο μάθημα;
Δε γνωρίζω το κλειδί για την επιτυχία, αλλά το κλειδί για την αποτυχία, είναι να προσπαθείς να τους ευχαριστείς όλους.

- Bill Cosby
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Alive » Thu Nov 05, 2015 1:49 pm

lekmann wrote:
Alive wrote:
lekmann wrote:Το μάθημα Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική τι εξαμήνου και τμήματος είναι; Δεν το βρίσκω :/
Eίναι μάθημα 7ου εξαμήνου από το ΟΔΕ υπάρχει και στο eclass.
Δεν υπάρχει στο πρόγραμμα εξαμήνου. Είναι εύκολο μάθημα;
Ίσως γιατί δεν το έψαξες με τον σωστό τίτλο λέγεται "Θέματα Επιχειρησιακής Πολιτικής και Στρατηγικής". Δεν ξέρω πως έιναι σε θέμα δυσκολίας δεν το έχω πάρει.
lekmann
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 232
Joined: Mon Nov 08, 2010 6:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lekmann » Sun Nov 15, 2015 7:15 pm

Για δήλωση στην e-grammateia δεν υπάρχει.
Δε γνωρίζω το κλειδί για την επιτυχία, αλλά το κλειδί για την αποτυχία, είναι να προσπαθείς να τους ευχαριστείς όλους.

- Bill Cosby
User avatar
mar.kok
byte level
byte level
Posts: 53
Joined: Mon Oct 08, 2012 11:01 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Νεα Σμύρνη

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by mar.kok » Sun Jan 24, 2016 5:06 pm

Καλησπέρα , Λοιπόν κοιτούσα τον καινούριο οδηγό σπουδών και στις ελεύθερες επιλογές λεεί αυτό :
Ελεύθερες Επιλογές είναι:
 Ορισμένα από τα μαθήματα που προσφέρονται από άλλα τμήματα του ΟΠΑ,
 Η Πρακτική Άσκηση που προσφέρεται από το Τμήμα Πληροφορικής,
 Τα μαθήματα ξένων γλωσσών του 5ου και του 6ου εξαμήνου, και
 Η δέσμη μαθημάτων που χορηγεί την παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια και προσφέρεται κεντρικά
από το Πανεπιστήμιο για όλα τα τμήματα. Τον συντονισμό για το εν λόγω Πρόγραμμα έχει αναλάβει η
γραμματεία του Τμήματος Πληροφορικής.
Παρολά αυτά παραπάνω διάβασα ότι σαν ελεύθερες επιλογές μπορούμε να πάρουμε και επιλογές απο κύκλους . Άμα ξέρει κάποιος τι ισχύει τελικά ?
λινκ για τον οδηγό μην ψάχνεστε:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[url]http://www.cs.aueb.gr/sites/default/files/Odigos_Spoydon_2015-2016.pdf[/url] Σελ. 31 το λέει..

Επίσης όσο αφορά τα αγγλικά αντί για proficiency , είναι μόνο τα αγγλικά 4(IV) ενώ για ελεύθερες επιλογές αγγλικά 5(V) ή 6(VI)?
Δηλαδή δεν μπορουν τα αγγλικά4 να μετρήσουν και για αντι-proficiency και για ελεύθερη επιλογή ?

Ευχαριστώ πολύ ! :)
User avatar
Parker
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Thu Mar 28, 2013 12:57 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Parker » Mon Jan 25, 2016 1:11 am

Μπορείς να πάρεις και από επιλογής κύκλου για να συμπληρώσεις τα 4 ελεύθερης επιλογής που χρειάζονται. Τα αγγλικά ΙV δεν προσμετρούνται ως ελεύθερης επιλογής, τα δίνεις μόνο αν δεν έχεις proficiency, τα 5 και 6 προσμετρούνται.
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by jennaki123 » Wed Jan 27, 2016 7:16 pm

Καλησπερα :)
Εχω παρει τους κυκλους 3 και 4 και θα ηθελα να παρω και το μαθημα της επιχειρησιακης ερευνας που δεν ειναι ουτε υποχρεωτικο ουτε επιλογης στους κυκλους που εχω διαλεξει. Γινεται να το παρω ως μαθημα ελευθερης επιλογης;
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Alive » Wed Jan 27, 2016 7:18 pm

jennaki123 wrote:Καλησπερα :)
Εχω παρει τους κυκλους 3 και 4 και θα ηθελα να παρω και το μαθημα της επιχειρησιακης ερευνας που δεν ειναι ουτε υποχρεωτικο ουτε επιλογης στους κυκλους που εχω διαλεξει. Γινεται να το παρω ως μαθημα ελευθερης επιλογης;
Ναι.
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by jennaki123 » Wed Jan 27, 2016 7:47 pm

Ευχαριστω!! :smt023
Alive wrote:
jennaki123 wrote:Καλησπερα :)
Εχω παρει τους κυκλους 3 και 4 και θα ηθελα να παρω και το μαθημα της επιχειρησιακης ερευνας που δεν ειναι ουτε υποχρεωτικο ουτε επιλογης στους κυκλους που εχω διαλεξει. Γινεται να το παρω ως μαθημα ελευθερης επιλογης;
Ναι.
User avatar
jimilegolas
byte level
byte level
Posts: 87
Joined: Thu Jun 30, 2011 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by jimilegolas » Sun Feb 14, 2016 1:47 pm

Ξέρετε που μπορούμε να βρούμε πηροφορίες για το καινούργιο μάθημα επιλογής "Τεχνολογική Καινοτομία και
Επιχειρηματικότητα";
Δεν το βρίσκω στο e-class
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Sun Feb 14, 2016 2:39 pm

Λογικά δεν έχιε δημιουργηθεί κάτι ακόμα, αλλά αν είναι αντίστοιχο παρόμοιων μαθημάτων του ΔΕΤ (στο οποίο ανήκει η κα Πραματάρη) θα είναι αρκετά καλό.
(Υπάρχει μία σύντομη περιγραφή στη σελίδα 54 του οδηγού σπουδών.)
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Mon Feb 29, 2016 12:19 pm

Εχω μπερδευτει με τις επιλογες που χω για μαθηματα κυκλου. Ο οδηγος σπουδων και το αρχικο post λενε οτι πρεπει να περασω 10 υποχρεωτικο και επιλογης κυκλων, δηλαδη 3 υποχρεωτικα και 2 επιλογης για καθε κυκλο. Στη συνεχεια ομως το ποστ λεει για 2 κυκλους με 3 υποχρεωτικα και 3 επιλογης για τον καθενα, που μας βγαζει 12 μαθηματα συνολο, και ακριβως πιο κατω γραφει οτι αρκουν 8-9 μαθηματα. Μπορει καποιος να εξηγησει τι παιζει τελικα? Εγω προσωπικα εχω παρει 3ο και 5ο κυκλο, να παω κανονικα με τα 3 υποχρεωτικα και 2 επιλογης για τον καθενα? Με τα κοινα μαθηματα παιζει καμια εξαιρεση τυπου να μετρανε για 2 μαθηματα?

Επισης, τα Αγγλικα ΙV δεν μετρανε ως επιλογη? Γιατι αν και το post γραφει για τα V και VI σε προηγουμενο ετος θυμαμαι να χα τσεκαρει πως και τα ΙV μετρανε και τα χω περασει.
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Alive » Mon Feb 29, 2016 1:45 pm

Gnsd wrote:Εχω μπερδευτει με τις επιλογες που χω για μαθηματα κυκλου. Ο οδηγος σπουδων και το αρχικο post λενε οτι πρεπει να περασω 10 υποχρεωτικο και επιλογης κυκλων, δηλαδη 3 υποχρεωτικα και 2 επιλογης για καθε κυκλο. Στη συνεχεια ομως το ποστ λεει για 2 κυκλους με 3 υποχρεωτικα και 3 επιλογης για τον καθενα, που μας βγαζει 12 μαθηματα συνολο, και ακριβως πιο κατω γραφει οτι αρκουν 8-9 μαθηματα. Μπορει καποιος να εξηγησει τι παιζει τελικα? Εγω προσωπικα εχω παρει 3ο και 5ο κυκλο, να παω κανονικα με τα 3 υποχρεωτικα και 2 επιλογης για τον καθενα? Με τα κοινα μαθηματα παιζει καμια εξαιρεση τυπου να μετρανε για 2 μαθηματα?

Επισης, τα Αγγλικα ΙV δεν μετρανε ως επιλογη? Γιατι αν και το post γραφει για τα V και VI σε προηγουμενο ετος θυμαμαι να χα τσεκαρει πως και τα ΙV μετρανε και τα χω περασει.
Εδώ τα εξηγεί κάλα τα κοινά μαθήματα δε μετράνε ως διπλά και τα Αγγλικα ΙV δε μετράνε ως επιλογή.
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Tue Mar 01, 2016 12:15 pm

Απο 5ο κυκλο ποια θεωρουνται τα πιο βατα μαθηματα επιλογης? Σκεφτομαι για στατιστικη στην πληροφορικη για το 1ο αλλα δεν μπορω να αποφασισω το δευτερο, καμια συμβουλη κανεις?
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Mon Mar 07, 2016 4:34 pm

Alive wrote:
Gnsd wrote:Εχω μπερδευτει με τις επιλογες που χω για μαθηματα κυκλου. Ο οδηγος σπουδων και το αρχικο post λενε οτι πρεπει να περασω 10 υποχρεωτικο και επιλογης κυκλων, δηλαδη 3 υποχρεωτικα και 2 επιλογης για καθε κυκλο. Στη συνεχεια ομως το ποστ λεει για 2 κυκλους με 3 υποχρεωτικα και 3 επιλογης για τον καθενα, που μας βγαζει 12 μαθηματα συνολο, και ακριβως πιο κατω γραφει οτι αρκουν 8-9 μαθηματα. Μπορει καποιος να εξηγησει τι παιζει τελικα? Εγω προσωπικα εχω παρει 3ο και 5ο κυκλο, να παω κανονικα με τα 3 υποχρεωτικα και 2 επιλογης για τον καθενα? Με τα κοινα μαθηματα παιζει καμια εξαιρεση τυπου να μετρανε για 2 μαθηματα?

Επισης, τα Αγγλικα ΙV δεν μετρανε ως επιλογη? Γιατι αν και το post γραφει για τα V και VI σε προηγουμενο ετος θυμαμαι να χα τσεκαρει πως και τα ΙV μετρανε και τα χω περασει.
Εδώ τα εξηγεί κάλα τα κοινά μαθήματα δε μετράνε ως διπλά και τα Αγγλικα ΙV δε μετράνε ως επιλογή.
Βασικά επειδή και εγώ είμαι λίγο μπερδεμένος. Αμα ισχύει αυτό "Το ίδιο Μάθημα Κύκλου μπορεί να προσμετρηθεί για την ολοκλήρωση ενός μόνο Κύκλου Μαθημάτων, κατ’ επιλογή των φοιτητών ", τότε, για να επιτύχω σε 2 κύκλους πρέπει να επιτίχω αναγγαστικά σε 10 μαθήματα. Δηλ. εγώ που έχω διαλέξει 1 και 4, δεν μπορώ να πάρω την Λογική για παράδειγμα ως υποχρεωτικό 1ου ΚΑΙ επιλογής 2ου. Έτσι δεν είναι ?

Αυτό όμως κάνει το συγκεκριμενο thread άχρηστο. (Μιας και το ανέφερα αυτά που αναφέρονται ως κοινα στον 1ο κε 4ο κύκλο έιναι του 1ου και 5ου, και ο 1ος με τον 4ο δεν έχουν κοινα . Κάνω κάποιο λάθος ?)
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Alive » Mon Mar 07, 2016 4:48 pm

feronimus wrote:Δηλ. εγώ που έχω διαλέξει 1 και 4, δεν μπορώ να πάρω την Λογική για παράδειγμα ως υποχρεωτικό 1ου ΚΑΙ επιλογής 2ου. Έτσι δεν είναι ?
Όχι δε μπορείς.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Mon Mar 07, 2016 5:25 pm

@feronimus
Αν έχεις μπει το 2010 λογικά μπορείς να πάρεις από κάθε κύκλο τα 3 υποχρεωτικά του και 3 επιλογής, αν θες να μετράνε τα επιλογής και στους δύο κύκλους.
(αυτό έχω καταλάβει εγώ :-D )
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
ele@m
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Tue Dec 20, 2011 10:58 pm

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by ele@m » Sun Mar 13, 2016 11:44 am

Καλημέρα! Έχει κάποιος τον Οδηγό Σπουδών 2014-2015 να μου τον στείλει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Sun Mar 13, 2016 12:41 pm

http://www.cs.aueb.gr/sites/default/fil ... 5-2016.pdf

Ένας είναι και καλύπτει όλους τους προηγούμενους !
dimkr
bit level
bit level
Posts: 6
Joined: Sat Jan 23, 2016 3:48 pm

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by dimkr » Sat Sep 03, 2016 10:30 am

παιδια, ο κυκλος βασεων δεδομενων ειναι σχετικα δυσκολος? γιατι ενδιαφερομαι, αλλα καποιοι μ λενε οτι εχει δυσκολα μαθηματα (πχ Τεχνητη Νοημοσυνη)
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Sat Sep 03, 2016 11:13 am

dimkr wrote:παιδια, ο κυκλος βασεων δεδομενων ειναι σχετικα δυσκολος? γιατι ενδιαφερομαι, αλλα καποιοι μ λενε οτι εχει δυσκολα μαθηματα (πχ Τεχνητη Νοημοσυνη)
Τα υποχρεωτικά μαθήματα του κύκλου σίγουρα θέλουν παρακολούθηση και αρκετό διάβασμα.

Προσωπική άποψη:
Ο κ. Ανδρουτσόπουλος (σε περίπτωση που δεν έχει τύχει να είχες μάθημά του) είναι πολύ ανοιχτός σε απορίες και στην Τ.Ν. γίνονται ωραίες διαλέξεις, όπως επίσης και στο Σχεδιασμό Β.Δ.
Τα Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών είναι κάπως "μπερδεμένο" μάθημα, χρειάζεται αρκετό ψάξιμο για να καταλάβεις τα πάντα.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”