Αγορά Laptop

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by m4ver1ck » Thu Feb 14, 2013 2:30 am

Να σου πώ την αλήθεια και εγω προς το λενοβάκι εκλινα εξαρχης. Ειναι και old-schoolια στο design. Δεν θέλει και πολύ.
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by masaka » Thu Feb 14, 2013 2:20 pm

Εγω είχα ένα thinkpad Τ410 μέχρι πριν μια βδομάδα και το υπεραγαπούσα!!! (μετα επεσε λιγο νερο στο πληκτρολογιο και παρολο που υποτίθεται πως είναι φτιαγμένο να αντέχει μικρά ατυχήματα, πέθανε :( ). Ειδικά μετά απ'αυτό το πληκτρολόγιο και το trackpoint δε μπορώ να πάρω άλλο λαπτοπ!
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by m4ver1ck » Thu Feb 14, 2013 2:48 pm

Οποταν μούφα τα crash test που λένε οτι του ριχνεις νταμιτζανες νερο και το πετάς κάτω και παραμενει ακμαίο...???
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά Laptop

Post by nachos » Thu Feb 14, 2013 7:28 pm

http://www.skroutz.gr/s/2830728/Dell-In ... 320GB.html

Παρε Dell να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και με προεγκατεστημένο Ubuntu 12.04 για να μη χρειαστεί καν να κάνεις το setup.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by masaka » Fri Feb 15, 2013 1:18 am

m4ver1ck wrote:Οποταν μούφα τα crash test που λένε οτι του ριχνεις νταμιτζανες νερο και το πετάς κάτω και παραμενει ακμαίο...???
Βασικά δεν ήταν νερό, ήταν σπρέι καθαρισμού της μάνας μ που έσταξε καταλάθος ενώ το καθάριζε. Το νερό μπορει και να το αντέχει...

Πάντος παρόλα αυτα αν δεν φτιάχνεται, πάλι lenovo θα πάρω! :smt007
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Αγορά Laptop

Post by PatrickFTW » Tue Mar 05, 2013 12:21 am

Ξέρει κανένας αν το Lenovo Thinkpad L520 που αναφέρετε πιο πάνω (http://www.skroutz.gr/s/2789154/Lenovo- ... 320GB.html) θα έχει πρόβλημα με ubuntu ? Με το λίγο ψάξιμο που έκανα είδα οτι είναι ubuntu certificated αλλά βλέπω και οτι μερικοί είχαν πρόβλημα με την εγκατάσταση (ειδικά στην 11.04).
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά Laptop

Post by nachos » Tue Mar 05, 2013 9:57 am

Γιατί δεν παίρνεις κάποιο μοντέλο με προεγκατεστημένο linux;
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Αγορά Laptop

Post by PatrickFTW » Tue Mar 05, 2013 12:46 pm

nachos wrote:Γιατί δεν παίρνεις κάποιο μοντέλο με προεγκατεστημένο linux;
Απλά το είχα ψήσει αυτό το μηχάνημα , μάλλον θα αναγκαστώ να πάρω ένα με προ εγκατεστημένα .
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
MoonShadow
Venus Former Team Member
Posts: 867
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by MoonShadow » Sun Jun 16, 2013 2:47 am

Γκάιζ,χρειάζομαι τη γνώμη σας.Σκέφτομαι να πάρω laptop και έχω βρει τούτο που δείχνει να με καλύπτει σαν προδιαγραφές.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?Πάνω κάτω θέλω να κινηθώ σε αυτή τη τιμή.Η χρήση του θα είναι για τα της σχολής άντε και κανένα παιχνιδάκι(όχι crysis σε ultra settings :-D ).
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Sun Jun 16, 2013 3:28 am

once you go ssd you never go back - κοιταξε για κανενα με ssd πανω, απο 100κατι gb και πανω (τουλαχιστον)
κατα τ'αλλα οκ μηχανημα ειναι
User avatar
MoonShadow
Venus Former Team Member
Posts: 867
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by MoonShadow » Sun Jun 16, 2013 6:56 pm

Thank you όμως κοίταξα όσα είχαν ssd και δεν βρήκα κάποιο που να έχει τα χαρακτηριστικά του πάνω (σε +-150 ευρώ,γιατί με 1500 κάτι έπαιζε :lol: ). Μάλλον θα καταλήξω σε αυτό :)
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Sun Jun 16, 2013 7:03 pm

οπως θελεις, απλα βαζω καποια νουμερα εδω για το κατα τ'αλλα μετριο laptop μου απ'οταν πηρα ssd :

ανοιγει σε εξι δευτερολεπτα (απο 20+), κλεινει σε κατι αναμεσα σε ενα και δυο, μπαινουν προγραμματα οπως το visual studio που πριν εκαναν ωωωωωωρα σε max 3-4 λεπτα.

κοιτα τουλαχιστον για laptop με δυο θεσεις για δισκους ωστε αργοτερα να μπορεις να βαλεις ssd μολις βρεις καποια λεφτα ακομα (η και τωρα, αμα κοιτας για +-150 σημαινει οτι εχεις την ανεση να δωσεις αυτα τα 150 για να παρεις εναν ssd, λογικα τουλαχιστον).
η διαφορα με τον ψιλοσαπιο δισκο στα 5400 που εχει πανω το μεσο laptop ειναι τεραστια


(edit : δεν σχολιαζω καν την ταχυτητα με την οποια φορτωνουν μεγαλα προγραμμα απο το δισκο, κανα photoshop πχ - εκει που πριν πηγαινα κι εφερνα νερο τωρα ανοιγει σχεδον αμεσως)
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά Laptop

Post by ThOdOr1s » Sun Jun 16, 2013 10:46 pm

chriskin wrote:οπως θελεις, απλα βαζω καποια νουμερα εδω για το κατα τ'αλλα μετριο laptop μου απ'οταν πηρα ssd :

ανοιγει σε εξι δευτερολεπτα (απο 20+), κλεινει σε κατι αναμεσα σε ενα και δυο, μπαινουν προγραμματα οπως το visual studio που πριν εκαναν ωωωωωωρα σε max 3-4 λεπτα.

κοιτα τουλαχιστον για laptop με δυο θεσεις για δισκους ωστε αργοτερα να μπορεις να βαλεις ssd μολις βρεις καποια λεφτα ακομα (η και τωρα, αμα κοιτας για +-150 σημαινει οτι εχεις την ανεση να δωσεις αυτα τα 150 για να παρεις εναν ssd, λογικα τουλαχιστον).
η διαφορα με τον ψιλοσαπιο δισκο στα 5400 που εχει πανω το μεσο laptop ειναι τεραστια


(edit : δεν σχολιαζω καν την ταχυτητα με την οποια φορτωνουν μεγαλα προγραμμα απο το δισκο, κανα photoshop πχ - εκει που πριν πηγαινα κι εφερνα νερο τωρα ανοιγει σχεδον αμεσως)
^Και μιλαει για Sata παντα ετσι, που να δεις και τι γινεται σε acc καταστασεις με pci-e cashe...
θα πηγαινεις σε αλλα pc και θα ρωτας: τι ειναι αυτη η πρασινη γραμμη που γεμιζει απο τα αριστερα στα δεξια?

Image

ΥΓ: Α και ξερεις ποιο ειναι το καλυτερο? Εδω δεν σε νοιαζει τοσο πολυ το μεγεθος (γιατι δεν βαζεις εσυ τιποτα μεσα!), ουτε ασχολεισαι και καθολου, απλα το χωνεις μεσα στο σλοτακι (η board να εχει compatible intel chipset), ανοιγεις το πισακι σου, βαζεις εκει intel smartcashe, και τσουπ! Στο 1ο reboot.. instant epicness! Ουτε format, ουτε να πειραζεις τα bios, ουτε τιποτα :-D Ειναι μαγεια! :-D
Elementary OS
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by X-ray » Mon Jun 24, 2013 2:34 pm

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας σε κάτι:

Θέλει η μάνα μου ένα laptop γιατί το παλαιλιθηκό desktop που της είχα αφήσει (επιτέλους) χάλασε.
Βρήκα αυτό: http://www.ebay.com/itm/Asus-TOUCHSCREE ... 0880862696

Στο skroutz που κοίταξα έχει 800+ ευρώ. Ενώ αυτό μαζί με μεταφορικά και τελωνείο κλπ. έχει γύρω στα 330.
Επίσης μπορείς να το επιστρέψεις εντός 14 ημερών αν έχεις πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν έχει εγγύηση.
Απλά σκέφτομαι ότι ΑΝ το τσεκάρω αρχικά και δω ότι όλα είναι οκ, τι μπορεί να βγάλει πια μετά που να αξίζει τόσα λεφτά (της διαφοράς);
Asus είναι δεν είναι και κανένα μπρίκι...

Το ερώτημα είναι εσείς θα το παίρνατε;
shrinked image
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Αγορά Laptop

Post by enum21 » Mon Jun 24, 2013 8:09 pm

Είσαι σίγουρος ότι με μεταφορικά και τελωνείο βγαίνει στα 330? Γιατί από μια γρήγορη ματιά που έριξα μου βγαίνει επιπλέον $134 για Ελλάδα.
Also, πρόσεξες ότι είναι manufacturer refurbished κι όχι new?
User avatar
Ktulu
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 246
Joined: Fri Apr 03, 2009 12:39 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Φορολογιστάν

Re: Αγορά Laptop

Post by Ktulu » Mon Jun 24, 2013 11:10 pm

Αγορα απο εξωτερικο + refubrished = παιζεις κορονα-γραμματα, που μπορει να σου κοστισει τα διπλα.
Εγω θα επερνα κατι απο ελληνικο καταστημα και σε 15.6 ιντσες, θα το εκτιμισει αργοτερα η μανα σου την μεγαλυτερη οθονη.
Δοκιμάστε το Unagi, project που έγινε σε συνεργασία με συνάδελφο από το τμήμα μας και είναι αυτήν την στιγμή ανεβασμένο σε Windows Phone Store και Nokia Store.
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by masaka » Mon Jun 24, 2013 11:14 pm

X-ray wrote:Παιδιά θέλω τη γνώμη σας σε κάτι:

Θέλει η μάνα μου ένα laptop γιατί το παλαιλιθηκό desktop που της είχα αφήσει (επιτέλους) χάλασε.
Βρήκα αυτό: http://www.ebay.com/itm/Asus-TOUCHSCREE ... 0880862696

Στο skroutz που κοίταξα έχει 800+ ευρώ. Ενώ αυτό μαζί με μεταφορικά και τελωνείο κλπ. έχει γύρω στα 330.
Επίσης μπορείς να το επιστρέψεις εντός 14 ημερών αν έχεις πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν έχει εγγύηση.
Απλά σκέφτομαι ότι ΑΝ το τσεκάρω αρχικά και δω ότι όλα είναι οκ, τι μπορεί να βγάλει πια μετά που να αξίζει τόσα λεφτά (της διαφοράς);
Asus είναι δεν είναι και κανένα μπρίκι...

Το ερώτημα είναι εσείς θα το παίρνατε;
Αμα το θέλει μονο για να σερφάρει, go for a chromebook! http://www.amazon.com/gp/product/B009LL ... d_i=507846
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by X-ray » Tue Jun 25, 2013 12:03 pm

masaka wrote:
X-ray wrote:Παιδιά θέλω τη γνώμη σας σε κάτι:

Θέλει η μάνα μου ένα laptop γιατί το παλαιλιθηκό desktop που της είχα αφήσει (επιτέλους) χάλασε.
Βρήκα αυτό: http://www.ebay.com/itm/Asus-TOUCHSCREE ... 0880862696

Στο skroutz που κοίταξα έχει 800+ ευρώ. Ενώ αυτό μαζί με μεταφορικά και τελωνείο κλπ. έχει γύρω στα 330.
Επίσης μπορείς να το επιστρέψεις εντός 14 ημερών αν έχεις πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν έχει εγγύηση.
Απλά σκέφτομαι ότι ΑΝ το τσεκάρω αρχικά και δω ότι όλα είναι οκ, τι μπορεί να βγάλει πια μετά που να αξίζει τόσα λεφτά (της διαφοράς);
Asus είναι δεν είναι και κανένα μπρίκι...

Το ερώτημα είναι εσείς θα το παίρνατε;
Αμα το θέλει μονο για να σερφάρει, go for a chromebook! http://www.amazon.com/gp/product/B009LL ... d_i=507846
Αυτό λες ή μήπως αυτό; http://www.amazon.co.uk/Samsung-Series- ... b_title_ce

Έχει 50$ παραπάνω αλλά 4-cell μπαταρία (αντί για 2-cell) που έχει το άλλο. Η ανάλυση του είναι 1280χ800 ενώ το άλλο έχει 1366χ768 το οποίο δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά και πιο είναι καλύτερο να σου πω την αλήθεια. Περισσότερη Ram και άλλο επεξεργαστή. Γέρνω προς το series 5 κυρίως λόγω μπαταρίας και RAM.
shrinked image
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά Laptop

Post by nachos » Tue Jun 25, 2013 12:10 pm

Δεν ξέρω αν θα πρότεινα το chromebook, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των features του απαιτούν σύνδεση στο internet. Έχει κάποιες χακερίες για offline χρήση, αλλά απ' όσο ξέρω αυτή είναι σχετικά περιορισμένη. Νομίζω ότι ένας μη εξοικιωμένος χρήστης θα ζοριζόταν.

Τι είδους δουλειές θέλει να κάνει η μητέρα σου στο laptop; Μήπως ένα 10-άρι tablet θα μπορούσε να την καλύψει;
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by X-ray » Tue Jun 25, 2013 2:51 pm

Μπα tablet δεν την βολεύει. Αυτή απ' ότι καταλαβαίνω μπαίνει πιο πολύ internet, θέλει να μπορεί να το συνδέει και με tv ώστε να βλέπει streaming σειρές κλπ και αντε να χρησιμοποιούσε κανένα office ξέρω γω που άμα μάθει λίγο τα google docs είναι μια χαρά... Οπότε από τα πράγματα που διάβασα μάλλον θα προτιμήσω το Chromebook μαζί με έναν Wi-Fi Printer και θα είναι jet.
shrinked image
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά Laptop

Post by nachos » Tue Jun 25, 2013 3:54 pm

As you wish! Πάντως με το tablet μπορεί να κάνει όσα ανέφερες. Αν από την άλλη δουλεύει μόνο σπίτι (και συνεπώς έχει απρόσκοπτη σύνδεση στο internet) τότε και το chromebook είναι καλή λύση.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by michalis » Thu Jun 27, 2013 7:54 pm

Καλησπερα guys,

ξερω οτι υπαρχουν σχετικα θεματα αλλα εχω καποιες συγκεκριμενες συσκευες στο νου μου και θα εκτιμουσα τις γνωμες/γνωση σας πανω στο θεμα.
Ψαχνω ενα μετριο προς καλο μηχανημα (αποδοση σε κανονικη χρηση, αααντε κανα light πειραμα στο weka-ποιοτητα υλικων) και αρκετα οικονομικο δεδομενου οτι η full time χρηση τελικα οδηγει τα λαπτοπ στο θανατο. :p Συνεπως αφου θα το χω συμπληρωματικα δε με νοιαζει να ειναι κατι το τρελο.
Ειμαι μεταξυ dell και toshiba γιατι αποτι ξερω ειναι οκ σαν ποιοτητα υλικων, ιδιως η dell.
Παραθετα δυο πολυ παρομοια να μου πειτε γνωμες. Θα πηγαινα για το dell αλλα σκαλωνω στο οτι ειναι 1.8 το ρολοι της cpu εναντι 2.4 στο toshiba. Διαφορετικα μοντελα cpu βεβαια...Σε συγκριση των δυο κατασκευαστων τι γνωμη εχετε;

Vaio δε με βλεπω να ξαναπαιρνω δεδομενου οτι εντελως αψυχολογητα μου εκαψε μητρικη πριν λιγες μερες στα 3 χρονια κι επειδη ειναι εκτος εγγυησης δε συμφερει καθολου η επισκευη....

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/DE ... langId=-18

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TO ... langId=-18


Αν εχετε κατι στο νου και 100-150 ευρω παραπανω απτην τιμη αυτων των δυο, ειναι οκ.

Thanks in advance!
Post Reply

Return to “Hardware”