Αγορά MacBook - Tips Wanted

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by X-ray » Wed Oct 31, 2012 3:24 pm

Τώρα τελευταία φλερτάρω με την ιδέα της αγοράς ενός μεταχειρισμένου MacBook με μοναδικό σκοπό την ανάπτυξη εφαρμογών (κυρίως για iOS αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί στο μέλλον και για Mac OS)

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν αξίζει κάτι τέτοιο ή είναι "καλύτερη" λύση το Virtual Machine που έχω στήσει αν αναλογιστείς ότι τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα.

Και επίσης πόσο πίσω με παίρνει να πάω όσο αφορά το μοντέλο macbook. Θέλω να ψάξω λίγο το ebay αλλά δεν ξέρω τι να ψάξω.. Από άποψη minimum Requirements για development.
shrinked image
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by Ισοβίτης » Wed Oct 31, 2012 3:56 pm

Για development, θεωρώ ότι με αυτό θα είσαι ΟΚ. Το πολύ να κάνεις μια αναβάθμιση σε MacOS Lion, 25 ευρώ, προκειμένου να έχεις τα τελευταία developer tools που δεν είναι συμβατά με Snow Leopard.

Γενικώς, σου αρκεί το μοντέλο που θα πάρεις να μπορεί να τρέξει Lion και πάνω. Lion τρέχουν και μοντέλα ακόμα παλιότερα από αυτό που σου έστειλα.

Εάν δεν σε νοιάζει το όμορφο keyboard, το απίστευτο touchpad και η αλουμινένια αίσθηση του Macbook, τότε η καλύτερη επιλογή ίσως είναι ένα Mac Mini. Ακόμα και η νεότερη έκδοση του Mac Mini είναι φτηνότερη από παλιά μοντέλα Macbook.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by X-ray » Wed Oct 31, 2012 5:48 pm

Thx! Δεν με νοιάζει να έχω macbook να σου πω την αλήθεια και το mac mini μου φαίνεται πολύ πρακτικό! Στην Ελλάδα βέβαια έχει 200+ ευρώ πάνω από το us-shop που μου έστειλες και αν δεν κάνω λάθος έχει λιγότερη Ram μέσα το basic model για κάποιο λόγο. Με παλιότερο μοντέλο mac mini με (2GB) ram λες να κάνω δουλειά;
shrinked image
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by Ισοβίτης » Wed Oct 31, 2012 10:27 pm

Λογικά, θα μπορείς να πάρεις ένα από Γερμανία με λιγότερα. Ή από Αγγλία.

Νομίζω ότι, και με 2GB, καλά θα είσαι - απλώς δεν έχω σχετική εμπειρία.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by gasparosoft » Thu Nov 01, 2012 12:48 am

User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by Ισοβίτης » Thu Nov 01, 2012 10:06 pm

Δεν είναι legal η χρήση MacOS και η δημιουργία iOS εφαρμογών με αυτόν τον τρόπο ;) .
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by gasparosoft » Fri Nov 02, 2012 12:19 am

Αφού το αγοράζεις νόμιμα το Mac OS. Το hardware τι τους πειράζει από την στιγμή που το os είναι νόμιμο;
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by stranger » Fri Nov 02, 2012 12:42 am

gasparosoft wrote:Αφού το αγοράζεις νόμιμα το Mac OS. Το hardware τι τους πειράζει από την στιγμή που το os είναι νόμιμο;
Η Apple και η λογική δεν πάνε μαζί...σε κάλυψα; :-p
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by bstrds » Fri Nov 02, 2012 3:24 am

Apple EULA wrote:…to install, use and run up to two (2) additional copies or instances of the Apple Software within virtual operating system environments on each Mac Computer you own or control that is already running the Apple Software.
lol. σε αφηνουν να τρεξεις osx σε vm, αλλα μονο μεσα σε osx :lol:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://userserve-ak.last.fm/serve/252/50441183.png[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by AmmarkoV » Fri Nov 02, 2012 8:58 am

My 2 cents ..

Πρώτα απο όλα , για MacOS desktop εφαρμογές δεν χρειάζεται καν Mac , VM , ή τίποτα .. μπορείς με wxWidgets , Qt , GTK , Java , WebBased Development , W/E να κάνεις πράγματα τα οποία λειτουργούν μια χαρά σε οποιοδήποτε platform..

Υπάρχουν cross platform mobile toolkits ( Ένα για παράδειγμα [ δεν λέω να το χρησιμοποιήσεις απλώς το αναφέρω ] Android/IOS/Desktop cross-platform http://www.madewithmarmalade.com/marmaladesdk ) είναι ακριβά αλλά και το Mac είναι πολυ πιο ακριβό ( και μιας και το παίρνεις για development ) οπότε αφού έχεις λεφτά για να ξοδέψεις για να γράψεις μια εφαρμογή είναι πολύ μικρότερο το κόστος ..

Να υποθέσω οτι έχεις ήδη ασχοληθεί με mobile programming και θες να επεκταθείς σε άλλο market , ή ότι τώρα ξεκινας ? Γιατί αν τώρα ξεκινάς ίσως δεν είναι πολύ καλή επιλογή να σκάσεις 1500+ euro ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον virtual device emulator του AndroidSDK χωρίς καν να έχεις την οποιαδήποτε συσκευή και να γράψεις code ( σε Java που μάλλον ξέρεις με 0 κόστος ) ( Tο ήξερες αυτό :P ? )

Όλα τα Macs είναι full υπερτιμημένα , το λειτουργικό τους είναι μια μπούρδα WM(προσωπική γνώμη) πάνω σε BSD και παρότι θα συμφωνήσω οτι ιδιαίτερα το Air είναι ελαφρύ και όμορφο σαν κατασκευή είναι τόσο εξωφρενικά ακριβά ( και να τα αγοράσεις αλλά και για service , αλλαγή μπαταρίας κτλ ) που κυρίως κάποιος θα τα αγόραζε καθαρά συναισθηματικά και όχι με λογικά κριτήρια..

Στο ηθικό κομμάτι τώρα , η αλήθεια είναι οτι δεν είναι η μοναδική πλατφόρμα που κοστίζει τοσο ακριβά..
Για να γράψεις πχ ένα παιχνίδι για PS3 πρέπει να δώσεις $10,250 για να πάρεις ένα μαύρο κουτί που είναι το SDK κάνει compile και παίζει τον κώδικα σου.. Γενικά είναι πολύ evil κατα την γνώμη μου τέτοιες πλατφόρμες..
Σκέφτομαι το αντίστοιχο είναι για έναν χτίστη ο οποίος θέλει να χτήσει έναν συγκεκριμένο τύπο πολυκατοικίας να πρέπει να αγοράσει ένα κτήριο του ίδιου τύπου για να μπορεί να πάρει τα εργαλεία που χρειάζεται.. Ultra-Fail και το χειρότερο είναι οτι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν.. :P

Επισυνάπτω μερικά ενδιαφέροντα ντοκυμαντέρ για τεχνολογικά προϊόντα , ψυχολογία και marketing..

Link


Link

Και τέλος..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]apple_repair.jpg[/attachment] [attachment=1]win_vs_mac_vs_linux.jpg[/attachment] [attachment=2]hammers_and_oses.png[/attachment]
Ελπίζω να βοήθησα..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by zweistein » Fri Nov 02, 2012 12:29 pm

Ammar++

nice pics too :lol:
Image
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by X-ray » Fri Nov 02, 2012 12:45 pm

Thx Ammarkov! Αποφάσισα να μην χαλάσω τόσα λεφτά για κάτι το οποίο τώρα ξεκινάω και δεν ξέρω καν αν θα μου φέρει το 1/4 από αυτά πίσω.
Θα κάνω τη δουλειά μου με Virtual Box για τώρα. Όσο για το Android ήξερα ότι είναι δωρεάν απλά με ενδιαφέρει το development σε iOS αυτή τη στιγμή.
Πάντως είναι ενοχλητικό που για να κάνεις export ένα app στο iphone για να το testάρεις πρέπει να πληρώσεις 99$ για developer permit. Θα μπορούσαν (λέω τώρα)
να σε χρεώνουν όταν θέλεις να κάνει publish στο app store. Έλεος αυτή η apple.

Ps. Ωραία τα link σου. Ειδικά η photo για την συναρμολόγηση H/Y.
To ντοκιμαντέρ με ενδιαφέρει. Θα το τσεκάρω όταν βρω λίγο χρόνο.
shrinked image
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by stranger » Fri Nov 02, 2012 10:17 pm

X-ray wrote:Thx Ammarkov! Αποφάσισα να μην χαλάσω τόσα λεφτά για κάτι το οποίο τώρα ξεκινάω και δεν ξέρω καν αν θα μου φέρει το 1/4 από αυτά πίσω.
Θα κάνω τη δουλειά μου με Virtual Box για τώρα. Όσο για το Android ήξερα ότι είναι δωρεάν απλά με ενδιαφέρει το development σε iOS αυτή τη στιγμή.
Πάντως είναι ενοχλητικό που για να κάνεις export ένα app στο iphone για να το testάρεις πρέπει να πληρώσεις 99$ για developer permit. Θα μπορούσαν (λέω τώρα)
να σε χρεώνουν όταν θέλεις να κάνει publish στο app store. Έλεος αυτή η apple.

Ps. Ωραία τα link σου. Ειδικά η photo για την συναρμολόγηση H/Y.
To ντοκιμαντέρ με ενδιαφέρει. Θα το τσεκάρω όταν βρω λίγο χρόνο.
99$ το χρόνο, δηλαδή αν δεν βγάζεις πολλά λεφτά με τις εφαρμογές που έχεις στο Apple Store ή στο iTunes Store έχεις ζημία. Σύν, θέλει 2 εβδομάδες μια εφαρμογή να περάσει τα reviews της Apple για να μπει στο store. Κι αυτό όχι μόνο την πρώτη φορά, αλλά για κάθε update.

Με βάση ένα άλλο σου post καταλαβαίνω ότι έχεις iPhone και γι'αυτό σε ενδιαφέρει να μάθεις iOS development, όμως στην περίπτωση σου το εξωφρενικό της υπόθεσης είναι ότι αγόρασες ένα κινητό τόσα λεφτά και για να δοκιμάσεις τις εφαρμογές σου σ'αυτό και στην τελική να το αλλάξεις όπως γουστάρεις πρέπει να έχεις την έγκριση της Apple.

My point is, μην νοιώθεις τύψεις αν έχεις χακαρισμένο ή γενικά παράνομο installation για να κάνεις τη δουλειά σου. Κατά κάποιο τρόπο παίρνεις τα λεφτά σου πίσω για το γεγονός ότι πλήρωσες για μια συσκευή χωρίς να έχεις όλα τα οφέλη που σου αξίζουν.

Γενικά μιλώντας, το mobile development είναι ενδιαφέρον ως hobby, αλλά όχι τόσο κερδοφόρο και developer-friendly (και σε Android). Τα λεφτά πλέον είναι στο SaaS.

PS: Έχω ένα iMac, αλλά οι περισσότερες εφαρμογές που έχω είναι μέσω Macports, δηλαδή στην ουσία το χειρίζομαι ως FreeBSD, μόνο που σε αντίθεση με τον AmmarkoV εμένα μ'αρέσει το λίγο δείγμα Mac που περισσεύει :smt016
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by Ισοβίτης » Sun Nov 04, 2012 2:30 pm

X-ray wrote:Thx Ammarkov! Αποφάσισα να μην χαλάσω τόσα λεφτά για κάτι το οποίο τώρα ξεκινάω και δεν ξέρω καν αν θα μου φέρει το 1/4 από αυτά πίσω.
Θα κάνω τη δουλειά μου με Virtual Box για τώρα. Όσο για το Android ήξερα ότι είναι δωρεάν απλά με ενδιαφέρει το development σε iOS αυτή τη στιγμή.
Πάντως είναι ενοχλητικό που για να κάνεις export ένα app στο iphone για να το testάρεις πρέπει να πληρώσεις 99$ για developer permit. Θα μπορούσαν (λέω τώρα)
να σε χρεώνουν όταν θέλεις να κάνει publish στο app store. Έλεος αυτή η apple.
Πολύ καλά κάνεις και το σκέφτεσαι. Απλώς, δες το σφαιρικά. Τι σημαίνει η επένδυση κάποιων ευρώ σε Macbook/iMac/MacMini συν τα 99 ευρώ του developer registration; Σημαίνει ότι βγάζεις και δίνεις από την τσέπη σου ένα 1000άρι (ας πούμε). Πώς θα κάνεις απόσβεση του χιλιάρικου; Ο προφανής τρόπος είναι πουλώντας apps. Έστω όμως ότι δεν πουλάς apps, αλλά τις δίνεις τσάμπα ή οι πωλήσεις πατώνουν. Σε μια τόσο χαοτική αγορά, ένα app θέλει πολλά πράγματα προκειμένου να πουλήσει (design, development, marketing, innovation). Η γνώμη μου είναι ότι, αν δεν δημιουργήσει κάποιος το νέο Angry Birds, δύσκολα θα βγάλει καλά λεφτά πουλώντας apps. ΟΚ, μπορεί να έχει ένα μικρό έξτρα εισόδημα, αλλά μέχρι εκεί.

Κατά τη γνώμη μου, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας τέτοια "επένδυσης" είναι ότι θα μπορείς μετά από ένα διάστημα να πλασάρεσαι ως iPhone developer και να αναλαμβάνεις projects για άλλους. Αναλόγως τον πελάτη σου και την τιμή που βάζεις στη δουλειά σου, θα πάρεις πίσω και τα λεφτά της επένδυσης. Το ίδιο φυσικά ισχύει και με Windows Phone και Android, οπότε κοιτάς τι σου αρέσει, τι έχει ζήτηση και αποφασίζεις.
stranger wrote:99$ το χρόνο, δηλαδή αν δεν βγάζεις πολλά λεφτά με τις εφαρμογές που έχεις στο Apple Store ή στο iTunes Store έχεις ζημία. Σύν, θέλει 2 εβδομάδες μια εφαρμογή να περάσει τα reviews της Apple για να μπει στο store. Κι αυτό όχι μόνο την πρώτη φορά, αλλά για κάθε update.
Δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγάλει τα λεφτά του πουλώντας apps. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι ;).
stranger wrote:Με βάση ένα άλλο σου post καταλαβαίνω ότι έχεις iPhone και γι'αυτό σε ενδιαφέρει να μάθεις iOS development, όμως στην περίπτωση σου το εξωφρενικό της υπόθεσης είναι ότι αγόρασες ένα κινητό τόσα λεφτά και για να δοκιμάσεις τις εφαρμογές σου σ'αυτό και στην τελική να το αλλάξεις όπως γουστάρεις πρέπει να έχεις την έγκριση της Apple.
Αυτό είναι όντως μαλαkία της Apple.
stranger wrote:My point is, μην νοιώθεις τύψεις αν έχεις χακαρισμένο ή γενικά παράνομο installation για να κάνεις τη δουλειά σου. Κατά κάποιο τρόπο παίρνεις τα λεφτά σου πίσω για το γεγονός ότι πλήρωσες για μια συσκευή χωρίς να έχεις όλα τα οφέλη που σου αξίζουν.
Το θέμα δεν είναι αν θα νιώθει τύψεις, αλλά εάν θα μπορεί να χρησιμοποιεί όλα τα features του λειτουργικού και των developer tools.
stranger wrote:Γενικά μιλώντας, το mobile development είναι ενδιαφέρον ως hobby, αλλά όχι τόσο κερδοφόρο και developer-friendly (και σε Android). Τα λεφτά πλέον είναι στο SaaS.
Και πάλι, αναλόγως πώς και για ποιον θα κάνεις το mobile app.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by AmmarkoV » Mon Nov 05, 2012 5:02 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Αγορά MacBook - Tips Wanted

Post by zweistein » Tue Nov 06, 2012 2:59 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote="AmmarkoV"][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GHwPzVR0a1w[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4[/youtube][/quote]
iSmugs :lol:
Image
Post Reply

Return to “Hardware”