συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
liza brahami7
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Apr 16, 2009 9:19 pm
Gender:

συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by liza brahami7 » Thu Apr 16, 2009 9:45 pm

καλησπερα παιδια.δεν ηξερα σε πιο απο ολα να ποσταρω το προβλημα μου.αν το εχω βαλει σε λαθος μερος παρακαλω διορθωστε το.
λοιπον παιδια εχω προβλημα στο messenger.καθε φορα που ανοιγω το windows live messenger και μου κανουν βιντεο κληση την ωρα που μιλαμε ξαφνικα σβηνει ο υπολογιστης και κανει επανακινηση μονο του.
ξαναπροσπαθησα να δω αν ειναι απο αλλου το προβλημα.π.χ απο καποιο προγραμμα ανοιχτο,αλλα τιποτα.ολα τα προγραματα τα εχω κλειστα και το internet επισης.πηγαινω παλι στο windows live messenger το ανοιγω,κανω μια βιντεοκληση και ξαφνικα σε 1,5 λεπτο με το ρολοι σβηνει ο υπολογιστης και κανει επανακινηση μονος του.ειπα να κανω ενα format και το εκανα.τις πρωτες μερες ειναι οκ.μετα παλι τα ιδια.μηπως υπαρχει βρε παιδια λυση στο προβλημα?μηπως ετυχε και σε κανεναν το ιδιο?μηπως ειναι απο ιο η trojan και τετοια?εχω eset smart security to 4.εκανα πληρης scan αλλα τιποτα.οποιος μπορει να με βοηθησει παρακαλω γιατι εχω βαρεθει να κανω συνεχεια format.θα καταντησω να κλονοποιησω το δισκο μου στο τελος γιατι βαρεθηκα τα format
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by ~~Wind~~ » Thu Apr 16, 2009 9:56 pm

κάποιο πρόβλημα του driver της κάμερας ? :smt017
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
liza brahami7
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Apr 16, 2009 9:19 pm
Gender:

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by liza brahami7 » Thu Apr 16, 2009 10:58 pm

δεν ξερω αν οφειλετε εκει το προβλημα.την καμερα την αγορασα πριν δυο μηνες.αλλα γιατι υστερα απο φορματ ειναι ολα οκ και μετα απο ενα μηνα παλι τα ιδια?

--------------------------------------------------
~~Wind~~ wrote:κάποιο πρόβλημα του driver της κάμερας ? :smt017


πηγα στην ιστοσελιδα της logiteck και υπηρχε νεοτερη εκδοση την οποια και την εγκατεστησα.τωρα θα δειξει.αλλα νομιζω οτι ισως να μην φταιει αυτο.
Last edited by Ισοβίτης on Fri Apr 17, 2009 12:41 am, edited 1 time in total.
Reason: Συγχώνευση post
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by cypher » Fri Apr 17, 2009 12:37 am

Μπορεις για σιγουρια και προληψη να κοψεις απο την διαχειρηση εργασιων ολες τις περιττες διεργασιες (που δεν ειναι απαραιτητες για την λειτουργια του συστηματος) και αν δεις οτι δεν σου ξανασυμβαινει το ξαφνικο reboot κατεβαζεις το autoruns http://technet.microsoft.com/en-us/sysi ... 63902.aspx και κοβεις τις αχρηστες διεργασιες απο το start up για να μην ξεκινανε καθε φορα και δημιουργουν προβλημα.
Ομοιως αν σου ξανασυμβει το ξαφνικο reboot μπορεις στην επανεκινηση να πας στο event viewer των windows (ψαξε στο google) και να κοιταξεις πιο ηταν το τελευταιο συμβαν-error πριν το reboot ωστε να βρεις την αιτια.
:)
ImageImageImageImageImageImageImage
liza brahami7
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Apr 16, 2009 9:19 pm
Gender:

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by liza brahami7 » Fri Apr 17, 2009 5:38 pm

cypher wrote:Μπορεις για σιγουρια και προληψη να κοψεις απο την διαχειρηση εργασιων ολες τις περιττες διεργασιες (που δεν ειναι απαραιτητες για την λειτουργια του συστηματος) και αν δεις οτι δεν σου ξανασυμβαινει το ξαφνικο reboot κατεβαζεις το autoruns http://technet.microsoft.com/en-us/sysi ... 63902.aspx και κοβεις τις αχρηστες διεργασιες απο το start up για να μην ξεκινανε καθε φορα και δημιουργουν προβλημα.
Ομοιως αν σου ξανασυμβει το ξαφνικο reboot μπορεις στην επανεκινηση να πας στο event viewer των windows (ψαξε στο google) και να κοιταξεις πιο ηταν το τελευταιο συμβαν-error πριν το reboot ωστε να βρεις την αιτια.
:)

σευχαρηστω φιλαρακι.αν και δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα{δηλαδη στην εκκινηση των windows}γιατι στην εκκινηση των windows μου εμφανιζοντε τρεις εφαρμογες που εχω{το messenger,to eset,και το sidebar}τα αλλα τα εχω βαλει να μην ξεκινανε στο start up γιατι βαρενουν ολιγον τον υπολογιστη μου και δευτερον καταναλωνει μνημη.αλλα θα το ψαξω με το event viewer οταν θα μου ξανακανει επανακιννηση.και αντε και βρησκω το error μετα τη κανουμε?που θα ξερω απο που προερχετε το σφαλμα και να το διορθωσω?θα ψαξω και στο google βεβαια.ειμαι και ολιγον τι αρχαρια σαυτα τα πραματα γιατι δεν ασχοληθηκα και ποτε.ομως τωρα ηρθε ο καιρος γιατι βαρεθηκα τα φορματ.το εχω ξεσκισει το BIOS και στο τελος θα μεινω χωρις υπολογιστη :smt022 .μηπως να κατεβαζα καμια εφαρμογη?π.χ το error repair profesional?που βρησκει τα σφαλματα και τα διορθωνει?η μηπως την πεταξα την βλακεια μου παλι? :smt024 :smt102
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by cypher » Fri Apr 17, 2009 6:06 pm

liza brahami7 wrote:Aλλα θα το ψαξω με το event viewer οταν θα μου ξανακανει επανακιννηση.και αντε και βρησκω το error μετα τη κανουμε?που θα ξερω απο που προερχετε το σφαλμα και να το διορθωσω?θα ψαξω και στο google βεβαια.ειμαι και ολιγον τι αρχαρια σαυτα τα πραματα γιατι δεν ασχοληθηκα και ποτε.ομως τωρα ηρθε ο καιρος γιατι βαρεθηκα τα φορματ.το εχω ξεσκισει το BIOS και στο τελος θα μεινω χωρις υπολογιστη :smt022 .μηπως να κατεβαζα καμια εφαρμογη?π.χ το error repair profesional?που βρησκει τα σφαλματα και τα διορθωνει?η μηπως την πεταξα την βλακεια μου παλι? :smt024 :smt102
Μολις βρεις το σφαλμα εννοειται το ψαχνεις στο google να βρεις σε τι οφειλεται. Τα προγραμματα τυπου error repair professional δεν θα κανουν και τιποτα μιας και συνηθως εκλαμβανονται το error ως λανθασμενη-outdated καταχωρηση στην registry πραγμα ασχετο με το προβλημα σου.
ImageImageImageImageImageImageImage
liza brahami7
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Apr 16, 2009 9:19 pm
Gender:

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by liza brahami7 » Fri Apr 17, 2009 10:08 pm

cypher wrote:
liza brahami7 wrote:Aλλα θα το ψαξω με το event viewer οταν θα μου ξανακανει επανακιννηση.και αντε και βρησκω το error μετα τη κανουμε?που θα ξερω απο που προερχετε το σφαλμα και να το διορθωσω?θα ψαξω και στο google βεβαια.ειμαι και ολιγον τι αρχαρια σαυτα τα πραματα γιατι δεν ασχοληθηκα και ποτε.ομως τωρα ηρθε ο καιρος γιατι βαρεθηκα τα φορματ.το εχω ξεσκισει το BIOS και στο τελος θα μεινω χωρις υπολογιστη :smt022 .μηπως να κατεβαζα καμια εφαρμογη?π.χ το error repair profesional?που βρησκει τα σφαλματα και τα διορθωνει?η μηπως την πεταξα την βλακεια μου παλι? :smt024 :smt102
Μολις βρεις το σφαλμα εννοειται το ψαχνεις στο google να βρεις σε τι οφειλεται. Τα προγραμματα τυπου error repair professional δεν θα κανουν και τιποτα μιας και συνηθως εκλαμβανονται το error ως λανθασμενη-outdated καταχωρηση στην registry πραγμα ασχετο με το προβλημα σου.

OK ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.ΚΑΟΙ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: συχνες επανακινησης του υπολογιστη στο messenger

Post by AmmarkoV » Sat Apr 18, 2009 10:36 pm

Η μπλέ οθόνη σου εμφανίζεται σε Sony μηχάνημα ( VAIO κτλ ) ?
Γιατί υπήρχε ένα θέμα με το Sonic Studio που είναι OEM σε μηχανήματα Sony!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Hardware”