ASUS & Θερμοκρασιες..

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
Xrhstos_kiP
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1196
Joined: Fri Sep 26, 2008 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

ASUS & Θερμοκρασιες..

Post by Xrhstos_kiP » Sun Oct 11, 2009 2:10 am

Πηρα το καλοκαιρι νεο pc με mobo: ASUS P5Q-DELUXE, dualCore@2.93GHz..

Μαζι με το Asus εχει κ το cd με 2 ενδιαφερον utilities, to Probe2(που βλεπει θερμοκρασιες) κ το SixEngine(για power saving)..

To SixEngine εχει 4default settings(maxPowerSaving, mediumPowerSaving, HighPerformance mode & Turbo mode) & automatic..
Το χω βαλει στο automatic, κ απο τοτε παιζει μεταξυ maxPowerSaving k HighPerfomance mode(στο HighPerfomance mode παει αν τρεξω καποιο παιχνιδι πχ)

Το probe2 τωρα, μετρα θερμοκρασιες κ μου λεει με κοκκινο ποτε υπερβαινω η οχι...
Συμφωνα με το probe2, προβλημα εμφανιζει μονο η θερμοκρασια του mobo..
Συγκεκριμενα: Οταν η θερμοκρασια του υπερβαινει τους 44*, κοκκινιζει..
Στο αυτοματο που εχω το sixEngine, συνηθως δουλευει στο maxpowersaving, το οποιο σχεδον κλεινει τα ανεμηστηρακια, κ η θερμοκρασια ειναι απο 48-50..
Ενω στο HighPerformance παιρνουν μπρος τα ανεμηστηρακια κ σε 4λεπτα απο τους 50 παει στους 44...

Δεν εχω βρει κατι, ουτε στο manual ουτε στο net σχετικο με το τι θερμοκρασιες πρεπει να τηρει η συγκεκριμενη μητρικη, η ποσο κακο της κανει αυτο το +6 βαθμοι γτ οπως ειπα 70% δουλευει στο maxpowersaving...

- Πειραζει πολυ αυτο το +6 ??

Δεν ξερω μηπως μπορω να κανω κατι με τη θεση του tower(το οποιο δν ειναι καποιο extreme), ειναι κατω απο το γραφειο, σε δωματιο γυρω στους 23-25 βαθμους.... Γενικα μπορω να κανω κατι να κερδισω αυτους τους 6 βαθμους οπως ειμαι, χωρις να αγορασω καινουριο tower σαν το ψυγειο στη κουζινα, η χωρις να ψαχνω για ανεμηστηρακια(πιο μεγαλα απ αυτα π εχει stock)?(γτ το budget δν υποστηριζει αναβαθμιση αυτη την εποχη :-p ) Μ αρεσει πολυ το maxpowersaving γτ μ αφηνει κ κοιμαμαι τα βραδια :smt016 δν κανει βουυυυΒΟΥΥΥΥΥΥΥ...
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ASUS & Θερμοκρασιες..

Post by cypher » Sun Oct 11, 2009 3:50 am

Μια χαρα εισαι απο θερμοκρασια. Εμενα ειναι 45-47 βαθμους συνηθως( λογω overclock + το οτι εχει 4 dimms μνημης). Αντεχει το hardware, θελει ακομα αρκετα + για να παρουσιασει βλαβη.
Προσωπικα θα απεγκαταθιστουσα βεβαια το probe utility της asus μιας και συνηθως ειναι αρκετα buggy και θα εβαζα speedfan η ακομα καλυτερα realtemp για να βλεπω θερμοκρασιες κτλ. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
Xrhstos_kiP
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1196
Joined: Fri Sep 26, 2008 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ASUS & Θερμοκρασιες..

Post by Xrhstos_kiP » Sun Oct 11, 2009 12:18 pm

Κατι αλλο, ξεχασα να το γραψω χτες: μεσα εχω κ δυο σκληρους.. Ο ενας με το λειτουργικο κ ο αλλος με dloads κλπ..

Μια μερα οταν ειχα ανοιξει το tower, παρατηρησα οτι αυτοι οι δυο δισκοι, (κ ο ενας δλδ απο μονος του) καινε, παραγουν ΤΗ θερμοτητα.. Δε ξερω αν μπορω να κανω κατι μ αυτους..

Πχ, εχω δει στο sixEngine την επιλογη shutdown hard discs after τοσο... Δεν ξερω βεβαια πως λειτουργει αυτο πρωτη φορα το συναντω..(?)

αλλα τον δισκο με το λειτουργικο φανταζομαι πως δν μπορω να τον κανω shutdown, κ τον dloads πως ν τον κανω, αφου δουλειυει πχ το torrent σχεδον συνεχεια...
User avatar
statakos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 482
Joined: Wed Sep 17, 2008 3:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ASUS & Θερμοκρασιες..

Post by statakos » Sun Oct 11, 2009 12:27 pm

cypher ++. Εγώ θα ανυσηχούσα για τη θερμοκρασία αν το pc έκανε restart από μόνο του.

Όσο για τους σκληρούς, δεδομένου ότι το pc να φανταστώ το έχεις ανοικτό συνέχεια, είναι πάλι λογικό. Βάλε κάποιο από τα προγράμματα που σου είπε ο cypher για να κάνεις monitor τη θερμοκρασία τους.
"Always program as if the person who will be maintaining your program is a violent psychopath that knows where you live."
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ASUS & Θερμοκρασιες..

Post by cypher » Sun Oct 11, 2009 1:47 pm

Για τους σκληρους μπορεις να βαλεις και το HddHealth που παρατηρει τα s.m.a.r.t. στοιχεια των σκληρων και πιθανοτατα να σε ειδοποιησει αν αρχιζουν να υπολειτουργουν.Αν υπαρχει υποδοχη στο κουτι για ανεμιστηρα (κατα προτιμηση 12' ) μπροστα απο τους σκληρους τοτε μπορεις να βαλεις εκει εναν. Θα ωφελουσε και τους σκληρους αλλα και το γενικοτερο airflow στο κουτι.
ImageImageImageImageImageImageImage
Xrhstos_kiP
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1196
Joined: Fri Sep 26, 2008 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ASUS & Θερμοκρασιες..

Post by Xrhstos_kiP » Sun Oct 11, 2009 3:23 pm

ok, thanks for the info guys!!! :smt023
Post Reply

Return to “Hardware”