Μεταλάδες ενωθείτε!

Εδώ μπαίνουν μουσικά θέματα.
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Fri Nov 09, 2007 12:51 pm

marios wrote:...οι opeth ειναι black, όχι melodic metal...
Πάλι ρε συ το ψάχνεις πολύ με τα genres.
marios wrote:...Ρε φίλε, όλα είναι θέμα σταδιακής προσαρμογής... Αν ακούσει κάποιος Slayer η Morbid Angel και δεν είναι εξοικιωμένος με τον ήχο αυτή ειναι η άποψη που σχηματίζει, ενώ αν ξεκινήσει με guns, μετά πάει σε τίποτα του στύλ poison, μετά Dream theater και καταλήξει σε αυτά, θα του αρέσουν πιθανώς(ας πούμε εγώ δεν αντέχω και ας ακούω metal τους Manowar...)
Εγώ αυτήν την σταδιακή προσαρμογη την έκανα πολύ αργά.
Ξεκίνησα με Red Hot Chili Peppers, έπειτα πήγα σε Nirvana, μετά Guns n Roses και τελικά έφτασα να ακούω ότι ακούω......
Εγώ βασικά έχω και ένα Hip Hop παρελθόν για το οποίο δεν μετανιώνω καθόλου.......
Αλήθεια, εσείς απο που ξεκινήσατε για να φτάσετε σε αυτήν την μουσική;

Aerosmith ακουει κανείς σας; Κατά την γνώμη μου είναι το πλεον θρυλικό συγκρότημα που επηρέασε την μουσική των 80s.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Fri Nov 09, 2007 8:57 pm

ίσως να το ψάχνω, όμως όπως και να το δεις, τουλάχιστον τα συγκεκριμένα δεν ταυτίζονται... Black ειναι ήχος κοντά στους Dimmu Borgir(fan κανενας;) ενώ melodic death είναι πιο κοντά στους Arch enemy και τους Spiritual Beggars(και οι 2 μπάντες έχουν κοινο παρονομαστή τον ΘΕΟ της εξάχορδη Mike Amott)... Δεν είναι καν ιδιαίτερα κοντά σε feeling, ίσως αν λέγαμε ατμοσφαιρικό death (αλά Paradise lost και Within Temptation[στα πρώτα τους]) να ήταν καθόλα σωστό...
Aerosmith ηταν μια απο τις πρώτες μπάντες που με έβαλαν στον μαγικό κόσμο της rock, κυρίως με τις μπαλαντοειδείς συνθέσεις τους...
Να υποθέσω από τις πρώτες σου λόγω Sing for the momment;;;
Εγώ είχα περάσει από φάση hip-hop(παααααρα πολύ παλιά και από 80's pop, αλλά για πολύ λίγο χρονικό διαστημα...)
Περί επηρεασμού, θα έλεγα ότι περισσότερο επιδραστικοί ήταν οι Thin Lizzy και οι Motorhead(στα σκληρότερα), πάντα με τους κλασσικούς του είδους (doors, pink floyd, Jimi Hendrix experience, Beatles κ.ο.κ.)...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Mon Nov 12, 2007 2:37 pm

marios wrote:Aerosmith ηταν μια απο τις πρώτες μπάντες που με έβαλαν στον μαγικό κόσμο της rock, κυρίως με τις μπαλαντοειδείς συνθέσεις τους...
Να υποθέσω από τις πρώτες σου λόγω Sing for the momment;;;
Κάπως έτσι πήγε το πράγμα.
marios wrote:Περί επηρεασμού, θα έλεγα ότι περισσότερο επιδραστικοί ήταν οι Thin Lizzy και οι Motorhead(στα σκληρότερα), πάντα με τους κλασσικούς του είδους (doors, pink floyd, Jimi Hendrix experience, Beatles κ.ο.κ.)...
Συμφωνώ για τους παλιούς. Πάντως απο όσο ξέρω οι Aerosmith ήταν οι πρώτοι που παίξαν hard rock έτσι οπως την μάθαμε στα 80' s. Βλέπε Mama Kin, Dream On, Same Old Song and Dance, Movin' Out, Walk this Way κ.α.

Πρόσφατα άκουσα κάτι καινούργια poserια, τους Crashdiet.
Ρίξτε μια ματία.........
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Wed Nov 14, 2007 11:31 am

Κοίτα, δεν αμφισβητώ ότι οι Aerosmith είναι από τις σπουδαιότερες μπάντες ever(από την ώρα που επηρέασαν από τους Metallica μέχρι τους Guns, θα ήμουν περισσότερο βλάκας από όσο πιστεύω ότι είμαι για να πω το αντίθετο) απλά αυτό που είπα ειναι ότι οι Thin Lizzy με το δίδυμο Robertson-Gorham και τον απίστευτο Phil Lynnott και οι Motorhead με τον Lemmy(κυρίως της εποχής 'Fast' Eddie Clark) επηρέασαν περισσότερους για την εξέλικη rock και metal...

Γενικά ποιά ειναι η γνώμη σας για την πλέον επιδραστική μπάντα ever(η έστω τις 2-3); Εγώ θα ψήφιζα Beatles(λόγω του ότι έβαλαν τους σοβαρούς στιχους στη rock και την έβγαλαν από την κορεσμένη μάζα της αγαπούλας και μόνο στιχουργικής αντίληψης), Black Sabbath(για το metal, στην τελική το δημιούργησαν) και Pink Floyd(ζωντας στο δικό παράλληλο Συμπαν, επηρέασαν κάθε ανθρωπο που τον συγκινούν ψυχεδελικά ακούσματα, από Porcupine Tree μέχρι Queensryche)...

Ποια είνια η δική σας γνώμη;
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Post by gasparosoft » Sun Nov 18, 2007 8:59 am

marios wrote:Γενικά ποιά ειναι η γνώμη σας για την πλέον επιδραστική μπάντα ever(η έστω τις 2-3); Εγώ θα ψήφιζα Beatles(λόγω του ότι έβαλαν τους σοβαρούς στιχους στη rock και την έβγαλαν από την κορεσμένη μάζα της αγαπούλας και μόνο στιχουργικής αντίληψης), Black Sabbath(για το metal, στην τελική το δημιούργησαν) και Pink Floyd(ζωντας στο δικό παράλληλο Συμπαν, επηρέασαν κάθε ανθρωπο που τον συγκινούν ψυχεδελικά ακούσματα, από Porcupine Tree μέχρι Queensryche)...
Θα συμφωνήσω μαζί σου marios :thumright: :thumleft:
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Bloody Mary » Sun Nov 18, 2007 12:37 pm

Θα δήλωνα ότι η μπάντα που επηρέασε περισσότερο τη μουσική (στο είδος της πάντα) , είναι οι Pink Floyd . Εθεσαν πολύ γερά θεμέλια στο είδος τους, πειραματίστηκαν και τελικά το αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον κράμα μουσικών ακουσμάτων.

Επίσης θα αναφερω και τους Jethro Tull, οι οποίοι κατα τη γνώμη μου αποτελούν τον ορισμό της progressive rock, ιδίως με τις παλαιότερες δισκογραφικές τους δουλειές (βλέπε το Thick as a brick κλπ) .

Ολη η επανάσταση στη μουσική πιστευω πως ξεκίνησε από τους Beatles, αλλά επειδή δεν ανήκουν στα ακούσματα μου δεν μπορώ να εκφράσω ξεκάθαρη γνώμη.
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Sun Nov 18, 2007 1:29 pm

Bloody Mary wrote:Επίσης θα αναφερω και τους Jethro Tull, οι οποίοι κατα τη γνώμη μου αποτελούν τον ορισμό της progressive rock, ιδίως με τις παλαιότερες δισκογραφικές τους δουλειές (βλέπε το Thick as a brick κλπ) .

Ολη η επανάσταση στη μουσική πιστευω πως ξεκίνησε από τους Beatles, αλλά επειδή δεν ανήκουν στα ακούσματα μου δεν μπορώ να εκφράσω ξεκάθαρη γνώμη.
Είχα την τύχη να παω στην συναύλία των Jethro Tull στο Ηρωδειο πριν 3 χρόνια. Είδα και άκουσα πολλά περισσότερα από οσα περιμενα. Ειναι εκπληκτικο συγκροτημα και ο Ian Anderson δινει αυτο το ξεχωριστο! Εχουν καταφερει να συνδυασουν κλασσικη μουσικη (παιζουν π.χ J.S. Bach), Ροκ και Φολκ παραδοσιακη. Το αποτελεσμα ειναι ακρως γοητευτικο :razz:

Oi Beatles εφεραν επανασταση στην μουσικη όχι αποκλειστικα σαν ακουσμα αλλα και ως προιον. Δημιουργησαν την εννοια της pop(ular) music αν και στα τελευταια χρονια προσεφεραν εκπληκτια τραγουδια οπως το My Guitar Genlty Weeps, Let It Be, Eleanor Rigby και παρα πολλα αλλα :cool:
Ειναι απο τα συγκροτηματα που επηρεασαν περισσοτερο την εξελιξη της μουσικης κυριως ως προιον αλλα και ακουσμα.

Βεβαια μιλώντας αρκετα γενικα, θα μπορουσαμε να πουμε οτι η γεννηση της Rock ειναι προιον των Rolling Stones (τους οποιους ειχα δει παλαιοτερα στο ΟΑΚΑ :cool: ) οι οποιοι πηραν την αμερικανικη Blues μουσικη και προσθετοντας δικα τους στοιχεια αρχισαν σιγα σιγα να δινουν μορφη στην Ροκ σκηνη. Οι Rolling Stones ηταν μπορουμε να πουμε τα ''κακα'' παιδια της εποχης, καθως ξεκινησαν την καρριερα τους ταυτοχρονα με τους Beatles, ομως ο στιχος και η μουσικη ειχαν διαφορετικο προορισμο. Πχ. το τραγουδι τους Sympathy For The Devil το οποιο ειχε προκαλεσει αρκετες αντιδρασεις.

Ολα αυτα αρχισαν να γινονται το 1964...
Ωσπου το 1970 αρχισαν να βγαινουν συγκροτηματα με σκληροτερο ηχο και στιχο. Ενα κυμα αμφισβητησης της κοινωνιας ειχε ηδη ξεκινησει στην Αμερικη με αφορμη τον πολεμο στο Βιετναμ, με κυριους εκφραστες τους Doors κλπ αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα :razz:
Περι τα 1970 διαλυονται οι Beatles, αλλα ηδη εχουν βγει συγκροτηματα που θα αλλαζαν ακομα περισσοτερο την Ροκ μουσικη. Απο το 1969 ειχαν εμφανιστει οι Led Zeppelin, επισης γεννηθηκαν και οι Black Sabbath, Deep Purple κ.α.. Oi Led Zeppelin μπορουμε να πουμε οτι πηραν τον ηχο τον Rolling Stones και προχωρησαν ενα βημα παραπερα, κυριως στην μουσικη (οχι στον στιχο). Με τραγουδια οπως το Whole Lotta Love, Immigrant Song, Black Dog ο ηχος εγινε περισσοτερο hard. Οι Black Sabbath προσεφεραν στην μουσικη κατι το δεν υπηρχε πριν. Εφεραν αυτο το μυστηριο, το σκοτεινο και απομακρο συνδυασμενο με σκληρο ηχο δημιουργοντας κατι εντυπωσιακο αλλα και επικινδυνα πρωτοπορο για την εποχη.. Ετσι μπηκαν οι βασεις για την μετετεπειτα heavy metal μουσικη.


ΥΓ) Οι Pink Floyd ειναι μια κατηγορια μονοι τους αλλα δεν τους εχω μελετησει αρκετα οποτε δεν μπορω να αναφερω κατι.
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Bloody Mary » Sun Nov 18, 2007 3:03 pm

@ Theofaman

Είχα πάει και εγώ στη συναυλία των Jethro Tull φέτος το καλοκαίρι στο Λυκαβητό... Το θέαμα με αποζημίωσε αφού ήταν μοναδικό! Πολύ καλή εμπειρία, αν κάποιος ακούει Jethro Tull νομίζω δεν πρέπει να τη χάσει... Τα τελευταία χρόνια έρχονται κάθε καλοκαίρι έχω την εντυπωση.
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sun Nov 18, 2007 6:54 pm

@Bloody Mary: δεν έρχονται κάθε καλοκαίρι, αλλά έρχονται πολύ συχνα...
@ Theofaman: Συμφωνώ μαζί σου με εξαίρεση τους Rolling Stones... Δεν μπορώ να πω ότι ο Keith Richards επηρέασε τόσους όσους ο Hendrix...
Μεγάλη μπάντα, αλλά αν είχα να διαλέξω τον απόλυτο επηρεαστή της Rock αναμφισβήτητα αυτος θα ήταν ο ΘΕΟΣ CHUCK BERRY, που επηρέασε ότι βγήκε στα 60's, 70's!!!!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Post by Costantine » Mon Nov 19, 2007 12:16 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 1:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Mon Nov 19, 2007 12:22 am

Costantine wrote: Και φτάνουμε στις αρχές των '90s, (όπου σταματάει και το δικό μου ενδιαφέρον πια) και έρχονται οι Nirvana για να καταστρέψουν ότι υπήρχε :-D
:smt021 :smt071

Μόλις σέβαλα στην black list μου :lol:
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Mon Nov 19, 2007 12:36 am

marios wrote:@ Theofaman: Συμφωνώ μαζί σου με εξαίρεση τους Rolling Stones... Δεν μπορώ να πω ότι ο Keith Richards επηρέασε τόσους όσους ο Hendrix...
Μεγάλη μπάντα, αλλά αν είχα να διαλέξω τον απόλυτο επηρεαστή της Rock αναμφισβήτητα αυτος θα ήταν ο ΘΕΟΣ CHUCK BERRY, που επηρέασε ότι βγήκε στα 60's, 70's!!!!
Όλα αυτά σχετικά ειναι. Δεν μπορείς να πεις ισχύει αυτο και τίποτα αλλο. Γιαυτο εν μερη συμφωνω. Καθε ενας προσφερε κατι διαφορετικο :-)
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Mon Nov 19, 2007 10:58 am

@theofaman: Συμφωνούμε, απλά σου είπα ότι οι Rolling Stones, παρότι τεράστια μπάντα, για μένα δεν ήταν τόσο επιδραστικοί όσο ο Chuck Berry η ο Hendrix. Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι εχω δίκιο εγώ, ούτε ότι αναιρώ την προσφορά των stones ;)

@Costantine: Διαφωνώ στην άποψη περί Nirvana και grunge γενικά, αφού εμένα τουλάχιστον με έκανε να έχω λίγο πιο ανοιχτο το μυαλό μου σε νέες προτάσεις στον rock χώρο(αν δεν σου αρέσει το grunge τότε δεν πρέπει να σου πολυαρεσουν ούτε οι πρώτοι δίσκοι των Maiden και ούτω καθεξής....

Και διαφωνώ και σε ένα άλλο σημείο: μεγαθήριο οι Manowar;;;; Και δίπλα στους Metallica και τους Maiden;;;; Σαν να λες ότι οι Motley crue ήταν τόσο μεγάλη όσο οι Zeppelin... Για μένα οι Manowar(προσωπική άποψη) τουλάχιστον Β'Εθνική...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Post by Shocker » Mon Nov 19, 2007 2:35 pm

Dimmu Borgir(fan κανενας
Με φώναξε κανεις? :)

Ρε συ,αναφερεις παραδειγμα melodeath band κ δν αναφερεις τους InFlames? Ελεος :-D

Νταξ,αγαπημενο μου συκροτημα ειναι αυτο ;)

Πάντως,απο οτι βλεπω,υπαρχουν αρκετοι μεταλλαδες.Καλα το ειχα καταλαβει απο την πρωτη ματια
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Mon Nov 19, 2007 2:43 pm

emperormario wrote:
Costantine wrote: Και φτάνουμε στις αρχές των '90s, (όπου σταματάει και το δικό μου ενδιαφέρον πια) και έρχονται οι Nirvana για να καταστρέψουν ότι υπήρχε :-D
:smt021 :smt071

Μόλις σέβαλα στην black list μου :lol:
Αυτό που έγινε με τους Nirvana το θεωρώ δημιουργική καταστροφή (αυτή η Γ Λυκείου θα με ακολουθεί για πολύ καιρό). Κυρίος ο Conain ήταν ο λόγος που χάθηκαν όλα τα συγκροτήματα τον 80s και 90s, πάντως χέρομαι που έγινε από μια μουσική διάνοια σαν τον Cobain παρά απο κάποιον άλλον της εποχής.
Ακόμη ο Cobain έδωσε ελπίδες σε μικρότερα συγκροτήματα και σε περισσότερους ατάλαντους, πράγμα που κατα την γνώμη μου δεν είναι καθόλου καλό για τα αυτία μας........

@Constantine: Βασικά μην αναφέρεσαι στους Aerosmith σαν ένα συγκρότημα που απλά πέρσε απο την Rock και είπε 3 ωραία τραγουδάκια.
Και οι Queen έτσι είναι; Κια οι Bon Jovi;

@marios: Λίγα λόγια για τους Motley Crue!!!!!!(Πλάκα κάνω) Δεν ξέρω γιατί αλλα το rockstarιλίκη των Motley Crue το πάω πάρα πολύ.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Post by necrofear_13 » Mon Nov 19, 2007 2:50 pm

Ειδα αρκετες εδιαφερουσες αποψεισ εωσ τωρα και δεν ξερω με ποια απο ολεσ να τακτω.Τεσπα δηλωνω και εγω μετταλο η να πω καλυτερα hard rocker.BTW.κανονιζουμε με τον MARIO να παμε helloween gamma ray.οσοι πιστοι προσελθετε.


Υ.Σ.ΕΚΟΨΑ ΤΟ WOW KAι εγινα ανθρωποσ
Υ.Σ2.ΤΟ NARUTO ΤΑ ΣΠΑΕΙ
Υ.Σ3.ΟΙ WASP ΤΟ ΙΔΙΟ
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Mon Nov 19, 2007 8:14 pm

AngelCloud wrote: Κυρίος ο Cobain ήταν ο λόγος που χάθηκαν όλα τα συγκροτήματα τον 80s και 90s
Μήπως-λέω εγώ τώρα- υπήρχαν και άλλοι λόγοι? Μήπως ο κόσμος κουράστηκε απο τις ατελειωτες soliες και το ανελέητο shredding? Μήπως επίσης βαρέθηκε την (ηλίθια) νοοτροπία των ροκ σταρ "ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απο εμένα, και οι υπόλοιποι να πάτε να γ*******ε?"

Και μη ξεχνάμε πως ο cobain δεν ανακάλυψε τη φωτιά..Και το κίνημα της punk υπήρξε κατά τα 70's αλλά κανένας ποτέ δεν το κατηγόρησε για καταστροφή της μουσικής και των αυτιών μας. Και οι nirvana δανείζονται αρκετά στοιχεία απο τη punk.

Σημ:Και μένα μαρεσει η metal(κυρίως η thrash)..Αλλά η λογική "μουσική είναι μόνο η metal" δε μαρεσει καθόλου..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Post by nookie » Mon Nov 19, 2007 8:17 pm

emperormario wrote:
AngelCloud wrote: Κυρίος ο Cobain ήταν ο λόγος που χάθηκαν όλα τα συγκροτήματα τον 80s και 90s
Μήπως-λέω εγώ τώρα- υπήρχαν και άλλοι λόγοι? Μήπως ο κόσμος κουράστηκε απο τις ατελειωτες soliες και το ανελέητο shredding? Μήπως επίσης βαρέθηκε την (ηλίθια) νοοτροπία των ροκ σταρ "ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απο εμένα, και οι υπόλοιποι να πάτε να γ*******ε?"

Και μη ξεχνάμε πως ο cobain δεν ανακάλυψε τη φωτιά..Και το κίνημα της punk υπήρξε κατά τα 70's αλλά κανένας ποτέ δεν το κατηγόρησε για καταστροφή της μουσικής και των αυτιών μας. Και οι nirvana δανείζονται αρκετά στοιχεία απο τη punk.

Σημ:Και μένα μαρεσει η metal(κυρίως η thrash)..Αλλά η λογική "μουσική είναι μόνο η metal" δε μαρεσει καθόλου..
Πες τααα...

Ημαρτον με τον φετιχισμο της μουσικης!!!
Ακουω ο,τι με κανει να νιωθω καλα εκεινη τη στιγμη,αυτο που γουσταρω να ακουσω(απο κλαρινα μεχρι trance)!!!
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Mon Nov 19, 2007 9:19 pm

@nookie: φίλε μου, μουσική δεν είναι η metal, όμως για μένα δεν είναι καθόλου μουσική τα σκυλέ γατέ και λοιπα ευγενή σπονδυλωτά... Και αν σε κάνει να νοιώθεις ευχάριστα ένα άσμα της Βανδή η του Σαλέα δικαίωμά σου, όμως δεν μπορείς να μου απαγορεύσεις να ακούω την ώρα που ακούς εσύ αυτά(αν τα ακούς δεν το πάω προσωπικά) να ακούω εγώ Scorpions η MSG και να αναπτύσω τις απόψεις μου πάνω σε αυτά...

@emperormario: δεν είμαι σε καμία περίπτωση κατά των Nirvana η γενικά του grunge(μαλιστα το Dirt από AIC είναι από τα αγαπημένα μου αλμπουμ) αλλά μην λες ότι το grunge ειναι punk. Ναι μεν δανείστηκε στοιχεία(πολλά) αλλά δεν είναι εντελώς όμοια...οι Sex Pistols ήταν διαφορετικοί από τους Nirvana σε πολλά σημεία(κυρίως στν προσανατολισμό τους μουσικά)! Και τα ατελείωτα solos μπορεί να μην άρεσαν, αλλά όπως και να το δεις υπάρχει μαγεία μέσα τους...

@Shocker: RESPECT!!!!!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Mon Nov 19, 2007 11:02 pm

emperormario wrote:
AngelCloud wrote: Κυρίος ο Cobain ήταν ο λόγος που χάθηκαν όλα τα συγκροτήματα τον 80s και 90s
Μήπως-λέω εγώ τώρα- υπήρχαν και άλλοι λόγοι? Μήπως ο κόσμος κουράστηκε απο τις ατελειωτες soliες και το ανελέητο shredding? Μήπως επίσης βαρέθηκε την (ηλίθια) νοοτροπία των ροκ σταρ "ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απο εμένα, και οι υπόλοιποι να πάτε να γ*******ε?"

Και μη ξεχνάμε πως ο cobain δεν ανακάλυψε τη φωτιά..Και το κίνημα της punk υπήρξε κατά τα 70's αλλά κανένας ποτέ δεν το κατηγόρησε για καταστροφή της μουσικής και των αυτιών μας. Και οι nirvana δανείζονται αρκετά στοιχεία απο τη punk.

Σημ:Και μένα μαρεσει η metal(κυρίως η thrash)..Αλλά η λογική "μουσική είναι μόνο η metal" δε μαρεσει καθόλου..
Έχεις δίκιο, ήταν λίγο υπερβολή να πω ότι ο Cobain έσβησε τα συγκροτήματα των 80s, αλλά σίγουρα ως πρωτοστάτης του Grunge έβαλε το χεράκι του.
Δες αυτό
Jani Lane of Warrant wrote:....Ι knew my band was in trouble when I walked into my label’s offices and noticed that the prominent Warrant display had been replaced by one of Alice in Chains.
(Απο Wikipedia)

Πάντως μέρι τώρα απο κανέναν δεν έχω δει αυτήν την στάση για την οποία μιλάς (metal και τίποτε άλλο). Απλά σε ένα θέμα για metal μιλάμε μόνο για metal.

ΥΓ) Οι Nirvana μια χαρά μουσική έπαιζαν. Αυτοί που μας χαλάνε τα αυτία είναι η νέα Αγγλική σχολή (βλ. Mika) και κάποιοι απο το America οι οποίοι δηλώνουν επηρεασμένη απο το grunge.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Post by necrofear_13 » Mon Nov 19, 2007 11:10 pm

Θα συμφωνησω με το συνολο των σχολιων των παιδιων που μιλησαν πριν.Εγω απο τη μερια μου θελω να πω απλα πωσ δυστυχωσ τουλαχιστον μουσικα εχω γεννηθει σε λαθος εποχη και δυστυχως μερικα απο τα αγαπημενα μου groups(μονο kiss και doors να βαλεις αρκει) δεν προκειτε να τα δω ποτε live.Επισης το βλεπω χλωμο να υπαρξουν αξιοι αντικατασατεσ τους στο μελλον.
ΟΠΟΤΕ....................ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΙ
το συνθημα ειναι ενα.
Φτιαξτε μηχανη του χρονου να τα δουμε ολα απο την αρχη!
(simons,standley,morrison και δεν ξερω και εγω που σταματαει η λιστα live και μονο που το φανταζομαι νιωθω το κορμι μου να κυριευεται........το κουρασα μου φαινεται!)
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Nov 20, 2007 4:26 am

AngelCloud wrote: Πάντως μέρι τώρα απο κανέναν δεν έχω δει αυτήν την στάση για την οποία μιλάς (metal και τίποτε άλλο). Απλά σε ένα θέμα για metal μιλάμε μόνο για metal.
Ουπς :oops: . Σ'αυτό έχεις δίκιο. Έιχα ξεχάσει εντελώς ότι ήμουνα σε topic γα τη metal. Σόρυ

Για να επιστρεψω ontopic , ακουει κανείς Suicidal Tendencies? Εντάξει, δεν είναι όλα τους τα τραγούδια metal(έχουν και punk στ ρεπερτόριο τους). Αλλά γενικά ειναι πολύ καλοί στο είδος τους(thrash). Αν και οι στίχοι τους είναι ρηχοί, η μουσiκή τους είναι αξιόλογη
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
Post Reply

Return to “Μουσική”