Visual Studio vs Dev C++

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Tue Nov 13, 2007 12:29 am

Φιλική συμβουλή:
Κατεβάστε από το msdnaa το Visual Studio Professional και γράψτε εκεί (σε ένα σοβαρό ide) c++. απλά προσθέτει μια επιπλέον κεφαλίδα (stdafx.h) που αν την βγάλεις δουλεύει άψογα σε dev κλπ...
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Tue Nov 13, 2007 12:50 am

Σεβαστές οι άλλες απόψεις, αλλά οι απλοί compilers όπως ο dev-c είναι καλύτεροι για εκμάθηση : α)πιο απλοί, ο αρχάριος δεν χάνεται β)λιγότερα βοηθήματα = = μαθαίνεις κάποια πράγματα απ'έξω μόνος σου.
Δεν είναι ιδανικοί για development, όπως και το ποδήλατο με βοηθητικές ρόδες δεν κάνει για το βουνό...
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Tue Nov 13, 2007 10:41 pm

elsupreme wrote:Σεβαστές οι άλλες απόψεις, αλλά οι απλοί compilers όπως ο dev-c είναι καλύτεροι για εκμάθηση : α)πιο απλοί, ο αρχάριος δεν χάνεται β)λιγότερα βοηθήματα = = μαθαίνεις κάποια πράγματα απ'έξω μόνος σου.
Δεν είναι ιδανικοί για development, όπως και το ποδήλατο με βοηθητικές ρόδες δεν κάνει για το βουνό...
Συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα να μάθεις κάτι απλό στην αρχή και μετά να πας στα δύσκολα. Μην πέσεις κατευθείαν στα βαθιά και τα παρατήσεις!!! :-p :-p
What to say man...what to say....
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Wed Nov 14, 2007 1:12 am

όταν λες "πιο απλοί compilers" τι εννοείς? Γιατί εμένα το dev μου είχε σπάσει τα νεύρα ως ide, καθώς από κάποια στιγμή και μετά είχε κολλήσει και δε μου έτρεχε το πρόγραμμα, αλλά απλά το έκανε compile, κι έπρεπε να το τρέχω από cmd χειροκίνητα.

Απλά στο Visual Studio είσαι σίγουρος ότι θα ξεμπλέξεις από τέτοιου είδους σπαστικά κολλήματα. Τώρα αν δεν πατήσεις το μαγικό "Ctrl+Space" δεν έχεις βοήθεια, οπότε πάλι δουλεύεις μόνος σου ...
Καλύτερα να μάθεις κάτι απλό στην αρχή και μετά να πας στα δύσκολα
πρέπει να επαναπροσδιορίσετε τις έννοιες "απλό" και "δύσκολο"
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Wed Nov 14, 2007 7:36 am

Τι έγινε ; Τα πολλά σεμινάρια Microsoft σ'επηρέασαν ; xD
Απλώς, στο dev-c γράφω κείμενο ( ή κατεθείαν από copy paste) το δίνω, πατάω compile και πήρα εκτελέσιμο. Αυτό είναι απλό.
Το σύνθετο-"δύσκολο" είναι να πρέπει να ξεκινάω project κλπ. (δεν μιλάω για κάποιο compiler συγκεκριμένα) για κάθε πρόγραμμα που θέλω να κάνω και να περνάω κάθε φορά από wizards με πολλές επιλογές κλπ κλπ.

(Αυτήν την συζήτηση νομίζω την είχαμε ξανακάνει :) )
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Wed Nov 14, 2007 2:52 pm

πάντως εμένα μου είχε φανεί τραγικά bugged το dev, οπότε μπορώ να πω ότι είναι και περίπλοκο (πρέπει να βρίσκεις τρόπους να ξεπερνάς τα bugs)

3 clicks παραπάνω (New Poject->Visual C++->Win32Application->Finish) δε νομίζω ότι το καθιστούν πολύπλοκο.

Και επειδή έχει ενδιαφέρον η συζήτηση, θα την κόψω σε καινούργιο thread, γιατί εδώ είμαστε ψιλο-off

edit: done!
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Wed Nov 14, 2007 3:25 pm

χεχε, θα κάνω τον αιρετικό τώρα: Eclipse με C/C++ plugin!
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Wed Nov 14, 2007 3:31 pm

tsilochr wrote:χεχε, θα κάνω τον αιρετικό τώρα: Eclipse με C/C++ plugin!
Ιιιιιιιι!! Στην πυρά, στην πυρά! :-D
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Nov 14, 2007 3:49 pm

Dev-C++ all the way..
Είναι πραγματικά μια χαρά (για μένα τουλάχιστον) , έχω γράψει πολύυυυ πράγμα εκεί..
Από Bugs , σπάνια μεν αλλά έχει φάει runtime error και να κλείσει , μερικές φορές τα tool tips μπορεί να μην σβήνουν ανάλογα με το αν κάνεις περίεργα minimize το παράθυρο , και όταν αλλάξεις κάτι στο header θέλει rebuild compile που κάνει ελαφρώς περισσότερη ώρα..

Ο μόνος λόγος για να χρησιμοποιήσω Visual Studio C++ είναι να γράψω κάτι που να θέλει Direct X ή κάτι άλλο αντίστοιχα Windows περίεργο , το Visual κομμάτι (το οποίο δεν με πολυ νοιάζει πλέον.. ) και o compiler της microsoft που βγάζει πιο μικρά binaries και καλύτερα για εφαρμογές Windows.. Καθότι ο MinGW που έχει η Dev-C++ κάνει static link ένα σωρό πράγματα για λόγους Copyrighting..
Ουσιαστικά για μένα το θέμα δεν είναι τόσο το IDE όσο ο Compiler από πίσω..


Σχετικά πάντως με τους διάφορους αυτοματισμούς που λέτε.. δεν είναι και δύσκολο πράγμα να γράψεις ένα Script που να βγάζει προτότυπα για Projects..
Αν και στο ίδιο το Dev-C++ IDE υπάρχουν projects κτλ..
Και το Visual Studio πάντως από άποψη εργονομίας ρυθμίσεων δεν τα πάει καλά..
Μόνο και μόνο η φρίκη του να ρυθμίσεις τις libraries , ιεραρχίες profiles και ατελείωτα χαοτικά options και τέλος είναι και το γεγονός πως το ένα είναι δωρεάν ενώ το Visual Studio 2005 Professional Edition κάνει $549.00 σαν upgrade ή $799.00 per license , οπότε 500 να είναι οι ώρες του..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Wed Nov 14, 2007 4:00 pm

Στέκομαι μόνο στο τελευταίο... :-p
Έχει ειπωθεί ένα σωρό φορές: Visual C++ Express
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Nov 14, 2007 4:10 pm

Ναι το ξέρω ( το έχω κάνει Post και εδώ ) αλλά..!!
After you download the Visual Studio 2005 Express Editions and install the software, you should register the product.

Why register? You'll need to get your registration key. Additionally, you'll get a lot of free stuff including royalty-free images from Corbis, online training from Microsoft Learning, E-books from Microsoft Press and more. Learn more about registration benefits and read the Registration Frequently Asked Questions for more information.


When you register, we will collect standard information about you and your preferences. Microsoft will use this information to help make better products and services available to you in the future, so we appreciate you taking the time to tell us about yourself.

For more information about Microsoft privacy policies, please visit http://www.microsoft.com/info/privacy.mspx
Και δεν έχει το ίδιο licensing με το Professional..

Ενώ το άλλο είναι free..!!!!!!!!!!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Wed Nov 14, 2007 4:29 pm

Να συγκρίνουμε ολόκληρο το visual studio με τον dev είναι μάλλον ηλίθιο. Το πρώτο είναι για μεγάλα projects και το άλλο είναι για απλές εργασίες.

Αυτό που μου αρέσει στον dev είναι η υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας, κάτι που δεν το έχω δει σε κανένα άλλο ide ως τώρα. Και μόνο γι΄αυτό αξίζει συγχαρητήρια.

Από την άλλη ο compiler που διαθέτει είναι για τα πανηγύρια!!! Τον έχω τσακώσει να δέχεται ισότητα (=) σε εκχώρηση (==) και μια εργασία στο δεύτερο έτος στη cpp δεν την έτρεχε καν, χώρις να εμφανίζει κάποιο μήνυμα λάθους (και από ότι είδα δεν είχα κάνει λάθος στους δείκτες).

Γενικά υπάρχουν και άλλοι δωρεάν ides που κάνουν καλύτερη δουλειά.
Τελείωσα!!!!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Nov 14, 2007 4:38 pm

Δεν είναι για τα πανηγύρια ( http://www.mingw.org/ ) και ουσιαστικά υποστηρίζει C, C++, ObjC, Fortran 77. Ada , και Java (GCJ) (Όπως και του Visual Studio.. + Basic :lol: )
Επιπλέον όλοι(?) μιλάμε για normal C++ προγράμματα που τρέχουν σε Desktop Windows μηχανήματα και τα οποία θέλουμε να γράψουμε και πιθανόν να πουλήσουμε.. Οπότε υπάρχουν μέτρα σύγκρισης..
Τον έχω τσακώσει να δέχεται ισότητα (=) σε εκχώρηση (==)
Έχεις τον κώδικα , είναι ορισμένη η συμπεριφορά από C++ αυτό που έγραψες ?? ποια έκδοση του GCC/Mingw είναι..?
Αν ισχύει όντως , στείλε bug εδώ
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Wed Nov 14, 2007 7:55 pm

silver μήπως εννοείς το ανάποδο? Δλδ να δέχεται εκχώρηση σε ισότητα? Διότι αυτό είναι οκ σε C/C++.

while (x=4)...//που κάνει evaluate πάντα σε true
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Thu Nov 15, 2007 1:53 am

πάντως εμείς οι φοιτητές μπορούμε (όπως έγραψα και παραπάνω) να κατεβάσουμε το Visual Studio Professional από το msdnaa του τμήματος ! αυτό για μη-εμπορική χρήση
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Thu Nov 15, 2007 12:43 pm

Φαντάζομαι να το κάνουν αυτό και στην καινούρια έκδοση του visual studio 2008.

Τώρα το παράδειγμα δεν το έχω. Πάντως θυμάμαι ότι έκανε compile σε κάτι τέτοιο, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε. Θα γράψω ένα μικρό προγραμματάκι και αν το ξαναπετύχω θα σας το στείλω. Αν αυτή τη φορά δεν κάνει compile, τότε μάλλον έπεσα εγώ μια φορά άτυχος και το παρεξήγησα άδικα ;)!!
Τελείωσα!!!!
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Thu Nov 15, 2007 3:45 pm

Επειδή σε studio έχω δουλέψει μόνο σε VB, με τα headers τι γίνεται;
Τα προσθέτεις μέσα στο project;
The Punisher wrote:πάντως εμείς οι φοιτητές μπορούμε (όπως έγραψα και παραπάνω) να κατεβάσουμε το Visual Studio Professional από το msdnaa του τμήματος ! αυτό για μη-εμπορική χρήση
Μάλλον δεν ισχύει για εμάς τους πρωτοετείς, η δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, δεν υπάρχει κανένα account της μορφής p3070ΧΧΧ@dias.aueb.gr και δεν έχει σταλεί κανένα mail....
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Thu Nov 15, 2007 3:51 pm

netharis θα σας στείλουν σε λίγο καιρό με τo password σας και θα βάζετε στο καλάθι προιόντα. Το ωραίο είναι που λέει τιμή:δωρεάν! Πέρυσι εμένα μου είχε έρθει 28/12. Υπομονή...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Post by Ισοβίτης » Thu Nov 15, 2007 4:07 pm

netharis wrote:Επειδή σε studio έχω δουλέψει μόνο σε VB, με τα headers τι γίνεται;
Τα προσθέτεις μέσα στο project;
Σε ποια γλώσσα αναφέρεσαι; Αν λες για C++, τότε τα headers μπορείς να τα βάλεις και μέσα στον φάκελο "Header Files" που εμφανίζεται όταν δημιουργήσεις πρότζεκτ...
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Thu Nov 15, 2007 4:31 pm

Nαι σε C++, τώρα το είδα για τα headers. Υπάρχει περίπτωση να τα βάλω σε ένα φάκελο στο dir του Studio, έτσι ώστε να φορτώνει αυτόματα τα default (iostream, cstdio κτλ);
@ Sandra thx για τα info!
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”