Τι διαβάζεις τώρα ?

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Post by Loner » Wed Nov 14, 2007 12:29 am

Εγώ δεν διαβάζω τέτοια βαριά βιβλία...μόνο φαντασίας,νεανικά π.χ.Το Μαντείο,το 1ο μιας τριλογίας,το τελευταίο βιβλίο που διάβασα...μήπως ν'ανησυχώ;;; :???: :study: http://www.minoas.gr/book.asp?cid=2231
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Wed Nov 14, 2007 11:35 am

@Master_ex: Poe=απίστευτος... Φανταστικός συγγραφέας...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Dreamcatcher
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 406
Joined: Sat Sep 22, 2007 10:37 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Dreamcatcher » Wed Nov 14, 2007 12:20 pm

Συμφωνώ Μάριε! αν και ο εκο είναι επίσης πολύ καλός!!! αν και προσωπικα προτιμώ επιστημονικής φαντασίας και πιο επιστημονικά! Παράδειγμα τώρα διαβάζω το χρονικό του χρόνου του Steven Hawking!!! Αν και πολλά ακούγονται για το πώς το έγραψε ωστόσο αυτό δεν αλλάζει το περιεχόμενο του βιβλίου που είναι απλα Συκλονιστικό!
Αν δεν πιστέψεις το Αδύνατο, δεν θα φτάσεις ποτέ στα οριά του το Δυνατό!!!

Dreamcatcher
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Post by fotini » Wed Nov 14, 2007 11:09 pm

δηλαδή τι έχει ακουστεί για το πως έγραψε το βιβλίο, γιατί εγώ δεν έχω πάρει είδηση κάτι και μου κίνησες την περιέργεια.
User avatar
Dreamcatcher
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 406
Joined: Sat Sep 22, 2007 10:37 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Dreamcatcher » Wed Nov 14, 2007 11:15 pm

Φωτεινούλα έχει ακουστεί οτι πίεσαν τον Hawking να το γράψει εξαιτίας κάποιου συμβολάίου χρηματοδότησης που του είχαν κάνει αυτοί οι εκδότες!!!
Αν δεν πιστέψεις το Αδύνατο, δεν θα φτάσεις ποτέ στα οριά του το Δυνατό!!!

Dreamcatcher
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Nov 15, 2007 9:52 am

Δεν ξέρω να σου πω άποψη περι αυτού ρε Dreamcatcher, γιατί δεν το έχω διαβασει... Πάντως όποιος θέλει κάποιο βιβλίο σχετικά με πολύ καθημερινούς ηρωες και (τουλαχιστον εμένα αυτό μου βγάζει) με ένα μελαγχολικό τόνο, προτείνω ανεπιφύλακτα τα "Σταφύλια της οργής" του Τζον Σταϊνμπεκ... Πάντως σε πολλές περιπτώσεις τα "παραγεμίσματα" κάνουν την διαφορά[πιο χαρακτηριστικό από το Paranoid των Sabbath(ο καμμένος ο ίδιος είμαι :-D ) δεν έχω...]!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Thu Nov 15, 2007 11:37 am

Μάριε παρόλο που είναι κλασσικό βιβλίο τα Σταφύλια της Οργής εμένα δεν με ενθουσίασε. Παραήταν αργή η πλοκή του και σε κούραζε μέχρι να πάρεις τα μηνύματα που ήθελε. Προτιμώ τα Άγουρα Χρόνια όσο πιο παιδικό κι αν ακούγεται σε κάποιους. Πραγματικά καλό βιβλίο από άγνωστο στην Ελλάδα συγγραφέα το Ρίζες του Αlex Halley. Στην αρχή λες μα καλά παραμύθι πάω να διαβάσω? Και όσο εκτυλίσσεται ιστορία βλέπεις στην ουσία όλη την διαδρομή των μαύρων από το δουλεμπόριο της Αφρικής μέχρι την απελευθέρωση τους στην Αμερική. Συγκλονιστική και αληθινή ιστορία.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Nov 15, 2007 4:47 pm

sandra, γενικά προσπαθώ να κάνω αναπαράσταση του βιβλιου στο μυαλό μου(το ποιο :?: ) σαν ταινία, οπότε νομίζω ότι για να βγει το επιβλητικό συναισθημα που προσπαθεί να περάσει η ιστορία είναι σωστή η εξέλιξή του... Αλλίως(ως γνωστός καμμενος με μουσική) σκέψου να ακους ένα τραγούδι που να διηγείται τα βάσανα και τα αισθήματα πόνου κάποιου(πρωτο που μου έρχεται στο μυαλό το idol των wasp) και να μην είναι ήρεμο και επιβλητικό... Χάνεται το νόημα(πάντα για μένα, δέχομαι την άποψή σου στο ακέραιο)! Μιας και μιλάς για "παιδικά" βιβλία, προτείνω το αγαπημένο μου βιβλίο γενικά τον "Κόσμο της Σοφίας" του jostein Gaardner... Απλά το λατρεύω... Τα υπόλοιπα θα τα ψάξω γιατί με πιάνεις αδιάβαστο(κυριολεκτικά)...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Fri Nov 16, 2007 1:23 am

marios wrote:Μιας και μιλάς για "παιδικά" βιβλία, προτείνω το αγαπημένο μου βιβλίο γενικά τον "Κόσμο της Σοφίας" του jostein Gaardner... Απλά το λατρεύω...
Το είχα διαβάσει στο Γυμνάσιο και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση! Όποιος δεν το έχει διαβάσει.... βουρ! :razz:
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Fri Nov 16, 2007 1:35 am

από stephen hawkings αξίζει να προσπαθήσετε να διαβάσετε το universe in a nutshell. κάπου στη μέση έχασα τη μπάλα, στο σημείο που η αστροφυσική γίνεται φιλοσοφία ;)
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Sat Nov 17, 2007 1:09 pm

Στους ώμους γιγάντων

Συγγραφέας: Hawking, Stephen
Άξίζει τίποτα? Το έχει διαβάσει κανείς?
What to say man...what to say....
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Sat Nov 17, 2007 1:20 pm

crash_override wrote:
Στους ώμους γιγάντων

Συγγραφέας: Hawking, Stephen
Άξίζει τίποτα? Το έχει διαβάσει κανείς?
Το έχω αλλα δεν το διαβασα ολόκληρο. Περισσότερο ιστορικές γνώσεις προσφέρει... Έχει αρκετά κείμενα πρωτοτυπα μεγαλων φυσικών της καθε εποχης αλλα περισσότερο σαν εγκυκλοπαιδεια ειναι παρα σαν ενα βιβλιο με αρχή, μέση και τέλος οπως το Χρονικο του Χρονου και το Συμπαν σε ενα καρυδοτσουφλο. Δεν θα το προτεινα :???:
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Sat Nov 17, 2007 1:28 pm

OK με έπεισες, δεν θα το πάρω...
What to say man...what to say....
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Post by gasparosoft » Sat Nov 17, 2007 1:56 pm

Εγώ πάντως θεωρώ μακράν τα καλύτερα βιβλία του Dan Brown και αυτής (δεν θυμάμαι όνομα)που έχει γράψει το Οχτώ...
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Bloody Mary » Sat Nov 17, 2007 6:30 pm

Τη Kathrine Neville εννοείς.... ;)

Από τα βιβλία του Dan Brown έχω διαβάσει τον "Κώδικα Da Vinci" και το "Ψηφιακό Οχυρό" ... Ο Κώδικας με είχε συγκλονίσει τότε που τον είχα διαβάσει. Εκφράζει έναν τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης - μυστηριου... Είναι ενδιαφέρον να το εξερευνήσεις. Και το "Ψηφιακό Οχυρό" ήταν ωραίο, αλλά (ίσως να φταίει και η εποχή που το διάβασα) ήταν κάτι που απλά σε βοηθούσε να περάσεις ευχαριστα την ώρα σου. Δηλαδή σε ορισμένες σκηνές έφτασα σε σημείο να μαντεύω τι πραγματικά θα γινόταν στη συνέχεια, πράγμα πολύ αρνητικό για ένα βιβλίο.

Όσο για το "Οχτώ"... Ήταν ένα βιβλίο που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, όταν τελικά κατάφερα να το διαβάσω... Το ολοκλήρωσα τελικά την 3η φορά που ξεκίνησα να το διαβάζω... Ωραίο βιβλίο αλλά αρκετά δυσανάγνωστο εξαιτίας των ιδιαίτερα μακροσκελών περιγραφών...
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Nov 17, 2007 6:43 pm

To 8 το έχω αφήσει ακόμα στη μέση. Κάποτε ίσως το τελειώσω.

Αν σας άρεσε ο Κώδικας, βρείτε και παίξτε το adventure game Gabriel Knight 3 που ασχολήθηκε με την ίδια εικασία πολύ πριν τον Dan Brown.
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Post by gasparosoft » Sat Nov 17, 2007 8:22 pm

Ένα άλλο καλό βιβλίο του Dan Brown είναι οι Πεφωτισμένοι...
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Thu Nov 22, 2007 9:32 pm

gasparosoft wrote:Ένα άλλο καλό βιβλίο του Dan Brown είναι οι Πεφωτισμένοι...
Το έχω πάρει, αλλά βαριέμαι λιγάκι να το ξεκινήσω γιατί είναι αρκετά μεγάλο και δεν έχω και πολύ χρόνο...

Βέβαια διαβάζω το "Ο κρατούμενος μηδέν" του Γιάννη Καρβέλη που είναι και λιγάκι σχετικό με το τμήμα μας!!!

Image
What to say man...what to say....
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Fri Nov 23, 2007 1:09 am

Ένα ακόμα καλό βιβλιαρακι είναι το "Οι 100 μεγαλύτερες μάχες στην ιστορία" του Michael Lee Lanning. Το χω αγοράσει εδώ και καιρό αλλά ακόμη δεν έχω βρει χρόνο να το διαβάσω. Ο τίτλος του τα λέει όλα..Το καλό είναι, απ΄ότι έχω δει, ότι δεν προυποθέτει να έχεις τρελές ιστορικές γνώσεις, αφού σου περιγράφει συνοπτικά στην αρχή τα αίτια αλλά και τις συνέπειες του κάθε γεγονότος. Επίσης περιέχει και φωτογραφίες και ντοκουμέντα για κάποιες μάχες. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Fri Nov 23, 2007 1:23 am

emperormario wrote:Ένα ακόμα καλό βιβλιαρακι είναι το "Οι 100 μεγαλύτερες μάχες στην ιστορία" του Michael Lee Lanning. Το χω αγοράσει εδώ και καιρό αλλά ακόμη δεν έχω βρει χρόνο να το διαβάσω. Ο τίτλος του τα λέει όλα..Το καλό είναι, απ΄ότι έχω δει, ότι δεν προυποθέτει να έχεις τρελές ιστορικές γνώσεις, αφού σου περιγράφει συνοπτικά στην αρχή τα αίτια αλλά και τις συνέπειες του κάθε γεγονότος. Επίσης περιέχει και φωτογραφίες και ντοκουμέντα για κάποιες μάχες. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Ο ιδιος εχει γραψει και το ''Οι 100 μεγαλύτεροι στρατηγοί όλων των εποχών''
http://www.papasotiriou.gr/product.gboo ... 086&deid=0

Δεν το έχω διαβάσει, απλά του είχα ρίξει μια ματιά κάποτε. Φαινεται αρκετά ενδιαφέρον σαν περιεχόμενο. Δεν μου αρεσε η ταξινόμηση των στρατηγων (παραειναι αμερικανικη) και οι λιγες σελιδες για τον καθενα.

Σε όσους αρέσει η στρατιωτική ιστορία να προτείνω απο τις εκδοσεις περισκόπιο το περιόδικο Στρατιωτική Ιστορία και για μεμονομενη αναλυση ιστορικων μαχων την σειρα Στρατιωτικη Ιστορια:Μεγαλες Μαχες http://www.periscopio.gr/site/chainBooks.asp?cID=9
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Post by S.a.kiss.007 » Wed Nov 28, 2007 2:56 am

Εγώ μόλις τελείωσα το Χάρι Ποτερ και οι Κλήροι του Θανάτου.
Φοβερό και αναπάντεχο φινάλε.
Τώρα θα αρχίσω "Το Ψηφιακό Οχυρό" του Dan Brown για τρίτη φορά...
Σας το προτείνω!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Wed Nov 28, 2007 11:07 am

Αυτός ο Dan Brown και στις 8 σελίδες κάπου θα αναφέρεται. Διαβάστε ρε παιδιά και κανένα πιο παλιό καλό βιβλίο.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
Post Reply

Return to “Βιβλία”