Mac OS X Leopard

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Oct 31, 2007 10:37 am

Apple said Tuesday that it sold over two million copies of Mac OS X Leopard since its release on Friday, far outpacing the first-weekend sales of Mac OS X Tiger, which was previously the most successful OS release in the company's history.
http://www.appleinsider.com/articles/07 ... ekend.html
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Thu Nov 01, 2007 8:28 am

Leopard και Μπλέ οθόνες

'Ολα πήγαν μια χαρά, η διαφήμιση, το promotion, το marketing deparment δούλεψε αρκετά, το timing ακόμα και με την εσκεμμένη καθυστέρηση λόγο του iPhone, ενώ είναι γεγονός πως "έπεσε" πολύ δουλειά για να βγεί στην αγορά στις 26 του μήνα το νέο MAC OS X Leopard της Apple .

Η Apple δε, φημίζεται για την ποιότητα των προϊόντων της, κάθε φορά που συγκρίνεται με την ιστορική της "αντίπαλο", την Microsoft και επί των λειτουργικών συστημάτων ειδικότερα, - άν δε συμφωνείτε - τουλάχιστον όσο φανατικά υποστηρίζουν οι macάδες ανά την υδρόγειο .

Γνωστές λίγο-πολύ οι επικές τους διαμάχες στο καθένα μας, με ίσως ένα από τα πιο "ακραία" αποκορυφώματα αυτών και οι "Μπλέ Οθόνες (του θανάτου..)" ή αλλιώς στα αγγλικά BSOD (Blue Screen Of Death ), μετά βέβαια τον "εξευτελισμό" που δυστυχώς έλαχε στην Microsoft μετά την επίσημη παρουσίαση του λειτουργικού της, με τον κ. Bill Gates παρόντα όπως θα ενθυμίστε .

Από τότε η Apple "πάτησε γερά", στις "Μπλέ" αυτές οθόνες των κρασαρισμένων Windows και άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο δεν έχανε έμεσα ή άμεσα την ευκαιρία να επαναφέρει την στιγμή αυτή στις μνήμες των μη "οπαδών" και συνοδοιπόρων της .

Κί όμως, καμιά φορά είπαμε αυτά τα πράγματα, μοιάζει πως συμβαίνουν και στις " καλύτερες οικογένειες " και αυτό γιατί τελικά η πολυαναμενόμενη κυκλοφορία του νέου Leopard της Apple, σημαδεύτηκε δυστυχώς, από ακόμα μια "Μπλέ Οθόνη" , ναι αυτή τη φορά στη μεριά της Apple .


Τι συνέβη ;

Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά τις τελευταίες ημέρες στον ηλεκτρονικό τύπο και ενώ οι πρώτες κόπιες του νέου Leopard πωλούνταν, κάποιοι απο του χρήστες που προσπάθησαν να αναβαθμίσουν τις παλαιότερες εκδόσεις του λειτουργικού τους, της Apple, στην νεότερη έκδοση του Leopard ήρθαν μετά την εγκατάσταση αυτού και το πρώτο bootάρισμα στην δυσάρεστη θέση, να αντικρίσουν την "Μπλέ Οθόνη" !

Από το σάλο που δημιουργήθηκε η Apple έσπευσε - και όντως γρήγορα - να ανακοινώσει την αιτιολογία του προβλήματος και μια λύση αυτού . Η λύση και το σχετικό άρθρο βρίσκεται στην ακόλουθη τοποθεσία : " Mac OS X 10.5: "Blue screen" appears after installing Leopard and restarting " .

'Οπως μπορείτε να διαβάσετε, στον εν λόγω άρθρο-ανακοίνωση, η εταιρία στη λύση που προσφέρει "καταδεικνύει" ως αίτιο της "Μπλέ Οθόνης" το πρόγραμμα APE (Application Enhancer ) το οποίο είναι ένα framework που δίδει τη δυνατότητα σε third-party developers να γράψουν για/στο λειτουργικό της Apple . Μια ακόμα λύση, μπορείτε να βρείτε και στο forum της εταιρίας όπου και εκεί γίνεται λόγος γύρω από APE και σχετικά με τη διαγραφή ορισμένων αρχείων αυτού .

Σύμφωνα με άλλες αναφορές, μερικοί απο τους χρήστες που αντιμετώπισαν το συγκεκριμένο πρόβλημα της "Μπλέ Οθόνης" υποστήριξαν πως δεν χρησιμοποιούν το APE !

Η εταιρία Unsanity, που βρίσκεται πίσω απ' το APE, αναφέρει σε σχετικό της άρθρο πως, ίσως, η μπλέ οθόνη που αντίκρισαν οι χρήστες, να οφείλεται σε παλιές εκδόσεις του APE οι οποίες δεν μπόρεσαν να αναγνωρίσουν την καινούργια έκδοση του λειτουργικού της Apple . To εν λόγω άρθρο βρίσκεται εδώ : Unsanity - " Leopard! " .


" Σχόλια και Πιθανά Συμπεράσματα λοιπόν.. "

Αν και το BSOD για το νέο Leopard είναι πλέον γεγονός, είναι σημαντικό πως η Apple απάντησε γρήγορα, ενώ φυσικά, δεν μειώνει την αξία ενός λειτουργικού ένα τέτοιο γεγονός από μόνο του . Βέβαια από δω και πέρα, είναι αμφίβολο, το κατα πόσο, η Apple θα επιδιώξει να χρη/σει το καυστικό της χιούμορ περί των BSOD εμφανιζομένων επί των "παράθυρων", ξανά .

'Αρκετοί κάνουν λόγο, για τον εάν τα Windows Vista ήταν όντως έτοιμα να βγούν στην αγορά, τη στιγμή που βγήκαν . Μήπως τώρα το ίδιο ερώτημα θα πρέπει να τεθεί και επί του "αντιπάλου στρατοπέδου" ;

Μπόρα είναι θα περάσει, η μια καταιγίδα που είθισται να συμβαίνει παντού ;


Τα σχόλια, πάντα δικά σας..


* Σχετικά με το θέμα άρθρα στον ηλεκτρονικό τύπο : macobserver.com | pcworld.com | macnn.com | blogs.zdnet.com
Πηγή:freestuff.gr
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Nov 01, 2007 9:23 am

Toν Αpplication Enhancer τον χρησιμοποιώ κι εγώ και όντως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα μπορεί να προσφέρει. Είναι ένα framework κύρίως για εφαρμογές που πειράζουν την εμφάνιση του λειτουργικού. Τεσπά εγώ βρήκα και αυτό το άρθρο :
Συμφωνά με ειδικούς θεμάτων ασφαλείας, το καινούργιο λειτουργικό σύστημα της Apple, Leopard, πρέπει να βελτιωθεί όσον αφορά στα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Το Leopard καινοτομεί εισάγοντας ένα πλήθος χαρακτηριστικών ασφαλείας τα οποία όμως δεν έχουν υλοποιηθεί ώστε να κάνουν πράξη αυτά για τα οποία σχεδιάστηκαν, αφήνοντας έτσι εκτεθειμένο και το λειτουργικό αλλά και τους χρήστες μαζί με τα δεδομένα τους σε διάφορες απειλές και κινδύνους. Δύο από τις σημαντικότερες βελτιώσεις είναι τα «Sandboxing» και «Library Randomization».
http://venus.cslab.aueb.gr/portal/index ... &Itemid=55
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue Nov 06, 2007 9:28 am

Mac OS X 10.5.1 Update

Internally, Apple has begun passing around the first pre-release builds of Mac OS X 10.5.1 Update and plans to begin widespread testing of the software as early as this week, people familiar with the matter tell AppleInsider.

The maintenance and security update will tie loose ends left in the shipping version of Leopard and also aim to address several issues experienced by early adopters -- many of which can be found peppered throughout Apple's own Leopard support forums.
http://www.appleinsider.com/articles/07 ... re___.html
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Nov 08, 2007 9:02 pm

Ρε guys μαλλον είμαι τελειως off αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω:
Ενα πρόγραμμα, πώς στο δ@@@@λο γίνεται uninstall στα Mac;
μου ζήτησε βοήθεια μια φίλη η οποία έχει Mac και κατάλαβα ότι έπρεπε να γίνει uninstall κάτι για να δουλέψει αυτό που ήθελε, όμως μου πήρε μια ώρα να βρω(και τελικά δεν το βρήκα) πώς το βγάζει...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Thu Nov 08, 2007 9:18 pm

marios wrote:Ρε guys μαλλον είμαι τελειως off αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω:
Ενα πρόγραμμα, πώς στο δ@@@λο γίνεται uninstall στα Mac;
μου ζήτησε βοήθεια μια φίλη η οποία έχει Mac και κατάλαβα ότι έπρεπε να γίνει uninstall κάτι για να δουλέψει αυτό που ήθελε, όμως μου πήρε μια ώρα να βρω(και τελικά δεν το βρήκα) πώς το βγάζει...
Αν δεν κάνω λάθος, τραβάς το εικονίδιο του προγράμματος από τον φάκελο Applications στον κάδο σκουπιδιών (κάτω δεξιά), εκτός κι αν έχει ειδικό πρόγραμμα απεγκατάστασης η εφαρμογή που θες.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Thu Nov 08, 2007 9:54 pm

Ακριβώς. Οι περισσότερες - σχεδόν όλες οι εφαρμογές στο Mac δεν γίνονται εγκατάσταση επομένως η απεγκατάσταση είναι απλά να κάνεις delete τον φάκελο. Για να καταλάβεις, το office παίζει με drag & drop.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Fri Nov 09, 2007 11:48 am

καλώς... thanks guys...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue Nov 13, 2007 1:47 pm

Αποφάσισα να μην γράψω για το Leopard καθώς έχει καιρό που κυκλοφόρησε και πολλοί ήταν αυτοί που έκαναν μεγαλύτερα και αναλυτικότερα reviews, οπότε ένα screenshot review κάποιων εκ των features του θα ήταν ότι πρέπει!

....
Εδώ έχει άπειρα screenshots!

Τι θα λέγατε να μαζευόμασταν όλοι οι χρήστες Mac από εδω μέσα να κανονίζαμε ένα Group Buy και Ιnstallation να γουστάρουμε??????
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Post by fotini » Thu Nov 15, 2007 3:06 pm

Χαίρεται!Εδώ και κάμποσο καιρό ψαχουλεύω την αγορά για να βρω τι λαπτοπ να πάρω.Πρέπει να ομολογήσω ότι από την αρχή τα Mac Book μου τράβηξαν την προσοχή τόσο για το φοβερό τους design όσο για τα τόσα θετικά που έχω ακούσει για αυτά τα μηχανήματα,αξιόπιστο λειτουργικό καλή κατασκευή και πολλά άλλα.

Έχω όμως δύο ερωτήσεις,και τις κάνω σε εσάς που ήδη έχετε Mac και μπορείτε να απαντήσετε μέσα από τις εμπειρίες σας. Πρώτον θα ήθελα να μπορώ να παίζω με το Mac Book παιχνίδια όπως το Prince of Persia(Warrior Within) και άλλα παρόμοια, οπότε ενδιαφέρομαι να μάθω εαν η κάρτα γραφικών του των 64MB τα σηκώνει,το ότι η οθόνη τους είναι μόλις 13,3' δεν με πειράζει. Δεύτερον έχω ακούσει ότι το service τους αφότου λήξει η εγγύηση του, η οποία είναι μόλις ενός έτους, είναι πανάκριβο σε σχέση με άλλες εταιρείες.Έχει κάποιος κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό που να μπορεί είτε να το επιβεβαιώσει ή να το καταρρίψει;
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Nov 15, 2007 3:12 pm

Όλα τα macbook έχουν by default 144 ΜΒ μνήμη στν κάρτα γραφικών, αλλά δεν ξέρω αν και πάλι θα είσαι καλυμένη στον τομέα των παιχνιδιών. Το service της Rainbow ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να το επισκεφτώ αλλά γενικά οι γνώμες που έχω δεν είναι και οι καλύτερες! Όσον αφορά το κόστος των ανταλλακτικών, ίσως να είναι λίγο τσιμπημένο λόγω του ότι γενικά η apple έχει τσιμπημένα πράγματα!

Πάντως έγώ προτείνω το macbook με κλειστά μάτια!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Nov 16, 2007 9:09 am

Apple releases Mac OS X 10.5.1 Update for Leopard users
Apple on Thursday released Mac OS X 10.5.1 Update, its first maintenance and security update to the new Leopard operating system which is recommended for all users.

Mac OS X 10.5.1 is available as a 110MB download and includes general operating system fixes that enhance the stability, compatibility and security of your Mac, Apple says.

The following improvements for both PowerPC and Intel-based Macs are included in this update:

...
http://www.appleinsider.com/articles/07 ... users.html
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Dec 20, 2007 9:50 am

Mac OS X 10.5.2 To Deliver Sprawling List of Fixes
Mac OS X 10.5.2 Update, the next in a year-long series of planned updates to Apple's new Leopard operating system, promises to be one of the most hefty maintenance releases put out by the company for its operating system software in recent years. According to people familiar with the matter, Tuesday evening gave way to the first test builds of the software update for developers, including a 354MB bare-bones delta build and a 362MB combo updater- both of which were labeled OS X 10.5.2 build 9C7."
Πηγή:http://www.osnews.com/story.php/19067/M ... -of-Fixes/
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: Mac OS X Leopard

Post by P3 » Tue Jan 22, 2008 9:44 am

Nearly 100 fixes planned for Apple's second Leopard update
Apple Inc. is in the latter development stages of what could possibly be its most significant 'dot release' of Mac OS X ever.

Due out next month as Mac OS X 10.5.2, the update will deliver to users of the company's Leopard operating system nearly 100 code corrections and enhancements, people familiar with the software say.

Among them are twenty new fixes that turned up as part of Mac OS X 10.5.2 build 9C16, which was released privately to developers during last week's Macworld Expo. Some of the more prominent fixes in that build target problems with resuming Time Machine backups and previewing PDF, image and mail attachments.

Since seeding the first pre-release copies of the Leopard update in mid-December, Apple has asked that its developer community test the release quite broadly. The latest build arrived without exception, maintaining a list of thirty seven core focus areas that swapped out an emphasis on 802.11 wireless testing for that of Active Directory.

Mac OS X 10.5.2, which in its current incarnation includes just two known issues, will also deliver support for Apple's just-announced Time Capsule backup appliance and include a revised version of the company's "Stacks" desktop feature.

...
Περισσότερα: http://www.appleinsider.com/articles/08 ... pdate.html
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Mac OS X Leopard

Post by tsilochr » Mon Feb 11, 2008 4:25 pm

μια πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή για το MacOs...

ifart
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: Mac OS X Leopard

Post by P3 » Tue Feb 12, 2008 9:31 am

Apple has officially released Leopard 10.5.2
Updates Stacks with a List view option, a Folder view option, and an updated background for Grid view.

Improves [Airport] connection reliability and stability

Addresses legibility issues with the menu bar with an option to turn off transparency in Desktop & Screen Saver preferences.

Adjusts menus to be slightly less translucent overall.

Adds a menu bar option for accessing Time Machine features (the menu extra can be enabled in Time Machine preferences).
Πηγή: http://www.applegazette.com/software/ap ... ad-it-now/
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Mac OS X Leopard

Post by gasparosoft » Sat Feb 23, 2008 8:55 am

Η Apple παρουσίασε το Aperture 2
Η Apple παρουσίασε πρόσφατα το Aperture 2, την επόμενη σημαντική έκδοση του επαναστατικού λογισμικού επεξεργασίας και διαχείρισης φωτογραφίας, με πάνω από 100 καινούργια χαρακτηριστικά, που το κάνουν ταχύτερο, ευκολότερο στη χρήση και πιο ισχυρό.

Με το βελτιωμένο περιβάλλον χρήσης και την ολοκαίνουργια μηχανή επεξεργασίας εικόνων, το Aperture 2 παρουσιάζει νέα εργαλεία επεξεργασίας εικόνων για διόρθωση υπερέκθεσης (Highlight Recovery), χρωματική ένταση (Colour Vibrancy), ορισμό αντίθεσης σημείου (local contrast definition), νέο εργαλείο διόρθωσης (Soft-edged Retouching), εργαλείο δημιουργίας πλαισίων (Vignetting) και νέα μηχανή επεξεργασίας αρχείων RAW (RAW fine-tuning), δίνοντας τη δυνατότητα στους χρήστες να στείλουν το πορτοφόλιό τους απ’ ευθείας στο .Mac Web Gallery για πρόσβαση από το διαδίκτυο, στο iPod touch και το Apple TV.

Περιλαμβάνοντας ένα νέο, ευκολότερο περιβάλλον χρήσης, σχεδιασμένο να είναι περισσότερο κατανοητό και προσιτό, το Aperture 2 προσφέρει στους χρήστες τη δυνατότητα να πλοηγηθούν ανάμεσα σε προβολές Viewer και Browser με χρήση ενός μόνο πλήκτρου. Το διαθέσιμο μέγεθος της οθόνης χρησιμοποιείται στο μέγιστο για να προσφέρει μία όλα-σε-ένα προβολή, που δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να εναλλάσσονται μεταξύ της βιβλιοθήκης, των στοιχείων metadata και των ελέγχων ρύθμισης με ένα μόνο tabbed inspector.

Η προβολή του All Projects, τοποθετημένο μετά το iPhoto's Events, παρέχει μία φωτογραφία πόστερ για κάθε project και δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να ανατρέχουν γρήγορα στις φωτογραφίες που έχουν μέσα και το ενσωματωμένο iPhoto Browser παρέχει άμεση πρόσβαση σε όλα τα events και τις εικόνες στη βιβλιοθήκη του iPhoto.

Οι επιδόσεις έχουν βελτιωθεί στο Aperture 2, ώστε να είναι πιο γρήγορο στην εξαγωγή, στην πλοήγηση και στην εύρεση μεγάλου όγκου εικόνων. Ενσωματωμένες προεπισκοπήσεις επιτρέπουν στους φωτογράφους να δώσουν τίτλο, λέξη κλειδί (keyword) και βαθμολογία σύμφωνα με τη σπουδαιότητα στις εικόνες, καθώς θα εισάγονται, και με τη δυνατότητα να εξάγουν εικόνες στο παρασκήνιο, οι φωτογράφοι μπορούν να συνεχίσουν την εργασία τους, καθώς οι εικόνες μετατρέπονται σε μορφές αρχείων JPEG, TIFF, PNG και PSD.

Το Quick Preview δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να κάνουν πλοήγηση στις εικόνες RAW με γρήγορη διαδοχή, χωρίς να χρειάζεται να φορτώσουν τα αρχεία πρώτα, και η βάση δεδομένων της βιβλιοθήκης του Aperture έχει επανασχεδιαστεί για να παρέχει γρήγορη ενεργοποίηση για project και στιγμιαία αποτελέσματα εύρεσης, ακόμα και αν εργάζεστε με εξαιρετικά μεγάλη βιβλιοθήκη, αποτελούμενη από 500.000 εικόνες ή περισσότερες.

Το Aperture 2 παρέχει νέα δυναμικά εργαλεία εικόνων, για να έχετε το μέγιστο αποτέλεσμα από κάθε μία φωτογραφία σας. Η τελευταίας γενιάς μηχανή επεξεργασίας εικόνων RAW της Apple βρίσκεται στον πυρήνα του Aperture 2, προσφέροντας ασύγκριτη ποιότητα εικόνας και ελέγχους ακρίβειας, που επιτρέπουν στους χρήστες να δημιουργήσουν παραμετροποιημένα προφίλ για κάθε μία από τις φωτογραφικές μηχανές τους.

Νέα εργαλεία για βελτίωση και ενίσχυση των εικόνων περιλαμβάνουν το Highlight Recovery, για διόρθωση υπερέκθεσης, το Vibrancy, για επιλεκτική ενίσχυση του saturation, χωρίς να επηρεάζει αρνητικά τους τόνους του δέρματος, το Definition, το οποίο προσφέρει τοπική αντίθεση για να καθαρίζετε τις εικόνες, το Vignette & Devignette, που φιλτράρει για να σας παρέχει επαγγελματικά οπτικά εφέ, και ένα πραγματικά soft-edged Repair and Retouch brush, για γρήγορη και εύκολη αφαίρεση ανεπιθύμητων στοιχείων.

Το Aperture 2 συνεργάζεται άψογα με το Mac OS X, iLfe, iWork, .Mac της Apple, ώστε να υπάρχει πρόσβαση σε οποιαδήποτε εικόνα από τη βιβλιοθήκη του Aperture από άλλες εφαρμογές, όπως το iMovie, το Keynote και το Pages, ακόμα και μέσω του Leopard Mail. Τώρα, με την υποστήριξη του .Mac Web Gallery, οι χρήστες του Aperture μπορούν να δημοσιοποιούν τις φωτογραφίες τους στο διαδίκτυο, στο iPod touch και στο Apple TV. Η εφαρμογή Books στο Aperture 2 περιλαμβάνει νέα σχεδιαστικά θέματα, εργαλεία layout, διαμορφώσιμα dust jackets, συμπεριλαμβανομένου full-bleed, και foil stamped εξώφυλλα.
Πηγή
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”