Μεταλάδες ενωθείτε!

Εδώ μπαίνουν μουσικά θέματα.
Post Reply
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Thu Nov 29, 2007 2:33 pm

Βασικά, όσον αφορά τον Dio πρόκειται για προσωπική απέχθεια. Είχα ακούσει 4, 5 τραγούδια του και η φωνή του με εκνεύριζε.

Πάντως, στο θέμα Dickinson και Bon Jovi, έχω άποψη και σας την είπα. Ένας τραγουδιστής (rock πάντα) δεν κρίνεται μόνο από τα ψηλά που πιάνει αλλά απο το όλο attitude της φωνής του και εγώ εκεί εντοπίζω την ανωτερότητα του Bon Jovi.
Όμως από ότι βλέπω θα μπούμε σε έναν βρόχο να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον και αυτό δεν έχει νόημα.

ΥΓ)100,000,000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong (αστειάκι) :-D :-D :-D
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Thu Nov 29, 2007 2:42 pm

Τί γνώμη έχετε για τους Metallica?

Εγώ που είμαι πιστός fan πιστεύω ότι οι Metallica σταμάτησαν ΠΡΙΝ από το St. Anger...
What to say man...what to say....
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Nov 29, 2007 11:50 pm

Τι εννοείς;
Κοίτα, είμαι από τους πλέον κολλημένους fans αυτής της μπάντας(νομίζω οτι αυτό κανει λίγο μπαμ) αλλά παραδέχομαι ότι το τελευταίο πολύ καλό(το λιγότερο είναι αυτός ο χαρακτηρισμός, για μένα είναι άνετα φανταστικό το αλμπουμ) ειναι το black album η metallica η untitled η όπως θες πες το του '91...
Από κει και πέρα εβγαλαν (για τα δεδομένα τους πάντα) μάλλον προς το μέτριο δίσκους, κυρίως γιατί ο James αποφάσισε να αλλάξει τον τρόπο που παίζει κιθαρα(δυστυχώς)!
Μόνο για την πρώτη 5άδα αλμουμς τους όμως(Kill'em all, Ride the lightning,Master of puppets, ...And justice for all, Metallica aka Black album) είναι το σπουδαιότερο συγκρότημα ever(η τελευταία στροφή ειναι καθαρα οπαδική...)
Και τέλος μην ξεχναμε ότι σε αυτούς έπαιξε ο κορυφαίος(για μενα και νομίζω ότι και αντικειμενικα από τους κορυφαίους) μπασίστας, ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ CLIFF BURTON(α ρε Orion, πόσες νύχτες θα μου φας ακόμα; )!

Υ.Γ.: Bloody mary, παρότι το Children of the sea είναι το αγαπημένο μου sabbath κομμάτι, νομίζω ότι ο Dio την κορυφαία του ερμηνεία την εχει δώσει στο Stargazer του απίστευτου Rising των Rainbow...
6 κομμάτια αυτό το αλμπουμ που όλα έμειναν στην ιστορία...
Όταν κιθάρα παίζει ο Blackmore και φωνή ο Dio αυτό ειναι το αποτέλεσμα...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Dec 04, 2007 1:24 am

Τι εγινε ρε παιδια, γιατι τοση βουβαμαρα εδω; Δεν εχει κανεις αποψη περι Metallica;
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Tue Dec 04, 2007 2:30 am

marios wrote:Τι εγινε ρε παιδια, γιατι τοση βουβαμαρα εδω; Δεν εχει κανεις αποψη περι Metallica;
Βασικά αν αρχίσουμε τώρα θα τελειώσουμε του χρόνου. Για μένα οι Metallica, έχουν γράψει τη σύγχρονη Ιστορία της Metal. Eίναι απο τα συγκροτήματα που είναι σε θέση να γράψουν τις αρτιότερες μπαλάντες, τα πιο δυναμικά thrash κομμάτια, και τα metal τραγούδια που αφήνουν ιστορία.
Αυτό που μου αρέσει σε αυτή τη μπάντα είναι οτι διατηρούν το σκληρό ήχο χωρίς να χάνεται το συναίσθημα.
Επηρρεάστηκαν κατα τη γνώμη μου πολύ σοβαρά απο το χαμό του Cliff, το οποίο όμως επηρρέασε (θετικά για μένα) τον ήχο τους. Αυτό είναι κάτι που δεν θα το μάθουμε ποτέ όμως.
Πραγματικά απο τα κορυφαία συγκροτήματα που έχει αναδείξει η μουσική. Όποιος ακούσει θα καταλάβει για τι μιλάμε
;)
Επίσης σε μερικούς φαίνετε απίστευτο οτι το ίδιο συγκρότημα που έχει γράψει το Nothing Else Matters, να το λένε Metallica και να έχει κάνει ένα σωρό άλλα "σκληρά" κομμάτια.
Είναι μία μπάντα με ιστορία και παρελθόν. Ίσως η τελευταία πραγματικά μεγάλη. Ας την απολάυσουμε όσο μπορούμε... ;)
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
kill bill
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 165
Joined: Wed May 03, 2006 2:05 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: The other...side

Post by kill bill » Tue Dec 04, 2007 3:52 am

Ας γράψω και εγώ λοιπόν την ταπεινή μου γνώμη...Παρατήρησα ότι γίνεται εκτενή αναφορά στην παλιά σχολή. Δε λέω respect σε Metallica, Maiden, Sabbath κλπ κλπ...,αλλά πιστεύω ότι η metal υπάρχει και πέρα απ' αυτούς. Υπάρχουν μπάντες που ξεκίνησαν την καριέρα τους μετά το 90 και αλλάξαν πολλά πράγματα, η metal επεκτάθηκε και πέρα από το heavy και το thrash και είναι νομίζω άξιοι συνεχιστές όλων αυτών(...και πάλι respect για να μην παρεξηγηθώ...).Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες από τις αγαπημένες μου Soulfly, Machine Head, Blind Guardian(λίγο πριν το 90),Amon Amarth , The Haunted, Unleashed, Moonspell, Ensiferum......Όσον αφορά το σήμερα πιστεύω ότι η καρδιά της metal χτυπάει στην Ευρώπη και πιο συγκεκριμένα στη Σκανδιναβία .Η Αμερική εκτός από κάποιες εξαιρέσεις παράγει συγκροτήματα που κινούνται στο ίδιο στυλ και υιοθετούν ένα βαρετό core ύφος(το πρώτο συνθετικό το αφήνω στην επιλογή σας)το οποίο έκτος από κάποια ξεσπάσματα δεν προσφέρει παρά κάποιες ανούσιες 2-3λέπτες συνθέσεις.
Με την ελληνική σκηνή ασχολείται κανείς .Υπάρχουν κάποιες συμπαθητικές μπάντες -ίσως όχι αμιγώς ελληνικές- που κάνουν κάποιες προσπάθειες, όπως οι Firewind, οι Battleroar κι' άλλες για περισσότερα τσεκάρετε εδώ

Αυτά τα ολίγα. Συγχωρέστε με αν ήμουν άκυρος.
Image
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Dec 06, 2007 10:23 am

Και τώρα το πιο δύσκολο ερώτημα που μπορεί να μπει σε συζήτηση για metal: Sabbath, Maiden η 'Tallica στο μυαλό σας;
Αυτές οι 3 επηρέασαν τα πάντα, αλλά δεν ξέρω...
Οι Sabbath επηρέασαν και τους 2 άλλους αλλά νομίζω ότι το αξίζουν και οι 2 άλλες με το παραπάνω να βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο(τουλάχιστον)...
Τί λετε;
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Post by Shocker » Thu Dec 06, 2007 12:22 pm

Ωραίο ερώτημα Μάριε.

Δν μπορώ να ξεχωρίσω Sabbath με Maiden.Είναι και οι δύο στα αγαπημένα μου συγκροτήματα.Στους μεν ήταν ο Dio αυτός που με έκανε να τους λατρέψω καθώς και η κιθάρα του Iommi έκανε παπάδες και στους δε,ο θεός Bruce.Για τους Μεταλικα δν μπορώ να εκφέρω γνώμη,μιας και δν εχω εντρηφύσει σε δαυτους[και ουτε συντομα προκειται].Αλλα λόγω καθαρά προτίμησης ήχου,θα ξεχωρίσω τους Maiden.Αλλα νομιζω οι Sabbath είχαν πιο μεγάλη επιρροή στο metal.

Να ρωτησω και εγω,πολλοι λένε ότι οι Sabbath δν θα έπρεπε να είναι ένα συγκροτημα μιας και σχεδον σε καθε τους cd αλλάζαν τραγουδιστη/ήχο.Τί λετε για αυτο?Το θεωρείται αρνητικο αυτο?
User avatar
KATW_TWN_13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Mon Jul 23, 2007 1:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by KATW_TWN_13 » Thu Dec 06, 2007 12:50 pm

Dreamtheater μαγκες ολοι οι υπολοιποι ειναι κουλοι μπροστα τους...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Dec 06, 2007 2:45 pm

Shocker wrote:Να ρωτησω και εγω,πολλοι λένε ότι οι Sabbath δν θα έπρεπε να είναι ένα συγκροτημα μιας και σχεδον σε καθε τους cd αλλάζαν τραγουδιστη/ήχο.Τί λετε για αυτο?Το θεωρείται αρνητικο αυτο?
Κοίτα, αν το πας με τις αλλαγές μελών, άστο δεν υπάρχει μπάντα που να ειναι Μk I σκέτο...
Τώρα από την ώρα που δεν αλλάζει και τόσο πολύ ο ήχος τους από δίσκο σε δίσκο και μπορείς να αναγνωρίσεις την κιθάρα του Iommi σε οποιοδήποτε αλμπουμ, νομίζω ότι αρκεί...
KATW_TWN_13 wrote:Dreamtheater μαγκες ολοι οι υπολοιποι ειναι κουλοι μπροστα τους...
Παρότι οι theater είναι και θα είναι απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, νομίζω ότι παραπήρε πολλούς η μπάλα... Δεν λέω απίστευτη prog μπάντα, αλλά άκου watchtower και μετά μου λες ποιοι ειναι οι κουλοί...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Post by Shocker » Thu Dec 06, 2007 5:16 pm

Σιγα τους Theater.Νταξ,καλοί ήταν μέχρι ενα σημειο.Τώρα ε΄χουν κουρασει πολυ.Προτιμω απο Progressive τους
-Threshold
-Fates Warning
-Queenryche

Τους έχω ξεπεράσει καιρό τώρα τους Theater
User avatar
kill bill
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 165
Joined: Wed May 03, 2006 2:05 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: The other...side

Post by kill bill » Sat Dec 08, 2007 6:00 pm

Μεταλλάδες σημέρα κλείνουν 3 χρόνια από τη δολοφονία του Dimebag Darell
Θα γίνει ένα tribute προς τιμήν του στο AN
http://www.rocking.gr/content-74.php
Image
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sat Dec 08, 2007 6:01 pm

Μαυρη μέρα για όλους μας... RIP man, τα αλμπουμς του τον καθιστούν αθάνατο!!!!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Post by Shocker » Thu Dec 13, 2007 8:03 pm

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbe ... emID=86574
"Hello, dear friends!

"Once again the winds of change are upon us, and this time I can say that I am very happy about the result.

"While out on the European tour I had several in depth discussions with many loyal ICED EARTH fans. A common theme of these discussions was how much Matt is missed. I agreed with the fans that things were not the same and that it was a very special period in ICED EARTH's history.

"When I heard several months ago that Matt [Barlow] was going to be doing a project in music again, I was thinking about contacting him and seeing what his intentions were. I didn't act on this because I was so focused on the writing of the new epic, and frankly, it just didn't seem realistic.

"Well, after getting out on the road and speaking with many of you directly, I decided to call Matt and see how he was doing and if he was interested in working together again. I am proud to say that he is coming back to ICED EARTH and we will be getting back to work in the studio very soon.

"Matt will be singing on Part 2 of the 'Something Wicked' concept CD and we will be looking forward to getting out on tour and delivering a series of ICED EARTH shows that will rival any in the history of the band. And there will be a proper DVD filmed from this period, something we’ve all been waiting for.

"I want you all to know that it was you who made this a reality. I have missed Matt's presence onstage and in my personal life in a big way over the past few years, so I appreciate your honesty in our discussions. It did help me realize the decision to move forward with pursuing this. The fans have spoken and we have delivered!

"You true fans know that I'm a straight shooter, I say what I mean and mean what I say. And though I value your opinions greatly, you must believe that this is a decision that comes completely from the heart and is not motivated by anything other than what feels the best for ICED EARTH. This is the way that things have always been dealt with, for better or for worse, but always honestly and from the heart.

"Tim Owens is a great and talented singer and I wish the best for him and his future on a personal and professional level.

"There will be more news soon as to further developments and plans. This will push back the release of Part 2 a bit. Not because we couldn't be ready to record in time, but because of a new addition to Matt's family in early 2008!

"I am very happy to announce that ICED EARTH is truly BACK!"
Βγάλε και καλό δίσκο και έλα να ξαναηχογραφήσετε ένα Alive in Athens πάραυτα!


Υ.Γ. Για τον Tim δεν σχολιάζω τπτ., εντάξει τον γείωσε κανονικά ο Schaffer αλλά τουλάχιστον φαίνεται ότι Iced Earth=Barlow στα μάτια των περισσότερων οπαδών. Α ναι, και φυσικά ότι το τελευταίο album πήγε άπατο και προσπαθεί να σώσει τα άσωστα
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by Shocker » Fri Jan 25, 2008 12:12 am

Παιδιά,μιας και μιλάγαμε για progressive προηγουμένως βγάλαν οι Ayreon Καινούργιο cd και ο τίτλος του ειναι σχετικος

Image

Προκειται για δισκάρα!
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by marios » Fri Jan 25, 2008 12:47 am

Κοίτα κάποιες δισκάρες του παρελθόντος δεν τις ακουμπάει, αλλά γενικά ο άνθρωπος είναι ο ορισμός του οπερά... Έχει πολύ καλο concept πίσω από... εμ, δεν θυμάμαι πόσους δίσκους έχει βγάλει...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by shodanjr_gr » Tue Jan 29, 2008 6:44 am

Shocker wrote:
Βγάλε και καλό δίσκο και έλα να ξαναηχογραφήσετε ένα Alive in Athens πάραυτα!
++

Προσωπικά η είδηση ότι Barlow is back μου έφτιαξε την μέρα :Ρ
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
kill bill
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 165
Joined: Wed May 03, 2006 2:05 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: The other...side

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by kill bill » Fri Feb 01, 2008 12:01 pm

Οι Βραζιλιάνοι Max και Igor Cavalera γράφουν ξανά μαζί μετά από 12 χρόνια.Ένα κομμάτι από το επέρχομενο album τους "Inflikted", είναι διαθέσιμο εδώ.Σίγουρα προιδεάζει για κάτι εξαιρετικό.
Image
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by emperormario » Fri Feb 01, 2008 4:15 pm

Το link δε δουλευει. Μάλλον δεν το επιτρέπουν...
Καλύτερα, μπείτε εδώ:
http://www.roadrunnerrecords.com/music/ και κατεβάστε το απο εκεί.

Γιατί λέγονται πλέον "Cavalera Conspiracy" και όχι Sepultura? Ξέρω ότι είχαν χωρίσει, αλλά γιατί δεν κράτησαν το όνομα τους τώρα που ξαναηχογραφούν μαζί?

Το τραγουδάκι είναι καλό..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by marios » Fri Feb 01, 2008 9:09 pm

ο λόγος ειναι οτι τα δικαιώματα του ονόματος, τα έχουν ο Kisser και ο Paulo Jr.(ή ενας από τους 2 τελοσπάντων...), οπότε δεν παίζει να χρησιμοποιούσαν αυτό το όνομα... Καλούλι ειναι, αλλά εποχές Chaos A.D. δεν φτάνει... Ουτε καν το Roots...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by emperormario » Sat Feb 23, 2008 4:10 am

Θα μπορούσα να το τοποθετήσω στο topic "Κινηματογράφος-Τηλεοπτικά", αλλά προτίμησα το παρών topic, γιατί πιστευω ότι ταιριάζει καλύτερα.

Πριν απο λίγο είδα το "Metal: A Headbanger's Journey". Το έχει δει κανένας? Προκειται ουσιαστικά για ενα ντοκιμαντερ, με θέμα την ιστορία της μεταλ(κυρίως της heavy-μαζι με όλα τα sub-genre της), απο τα πρώιμα χρόνια(Led Zeppelin, Sabbath), μέχρι τις σημερινές μπάντες(π.χ. Slipknot). H ταινία γυρίστηκε απο τον Sam Dunn, ένα μεγάλο φαν της μεταλ, ο οποίος παρ'όλα αυτά διατηρεί ένα αρκετά αντικειμενικό και σοβαρό προφίλ(και λογικό είναι..). Περιλαμβάνει πολλές συνεντευξεις απο μεγάλες προσωπικότητες του χώρου(Dio,Iommy,Cooper,Dickinson,Morello,Lemmy,Snider και πολλούς άλλους).

Αυτό που μου άρεσε πολύ είναι ότι δεν παρουσιάζει με ξερό και "στεγνό" τρόπο τις metal μπάντες, αλλά ουσιαστικά βοηθάει το μέσο-προς αρχάριο- ακροατή της metal(όπως είμαι εγώ) να κατανοήσει την επίδραση της κάθε μπάντας στην εξέλιξη του είδους. Επίσης μελετάει και τη σχέση της metal με κοινωνικά γεγονότα, τη θρησκεία, τη βία αλλά και την κριτική που έχει δεχτεί κατά καιρούς.

Γενικά, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε fans και μη. Όποιος δε ξέρει που να τη βρει, pm ;)

Τέλος, δείτε και αυτό--->http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ealogy.jpg
Είναι το γενεαλογικό δέντρο της Metal(αλλά έχει και ροκ συγκροτήματα)Περιέχει χαρακτηριστικά συγκροτήματα απο το κάθε είδος, αλλά επίσης δείχνει τη σύνδεση του ενός είδους με το άλλο(-α)..Ενδιαφέρον πιστευω..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Μεταλάδες ενωθείτε!

Post by marios » Sat Feb 23, 2008 10:33 am

Ενδιαφέρον ακούγεται... Για PRMC μιλάει; Και γενικά τι φάσμα πιάνει(δηλαδή death ή Industrial αναφέρονται/αναλύονται);
Ακόμα King Diamond και τέτοια παίζουν; όπως και για επικά πράγματα;

Για το σχήμα, ενώ έχει πολύ σωστά πράγματα, Scorpions στην Power Metal; είναι αρκετά off...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
Post Reply

Return to “Μουσική”