Venus Team for Events

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
Post Reply
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Venus Team for Events

Post by The Punisher » Sat Dec 08, 2007 1:56 pm

Μιλώντας με τον tsilo για το θέμα του ieee branch, είδαμε μια αδυναμία του τμήματος να διοργανώσει κάποια events και να πείσει ομιλητές να έρθουν στην σχολή και να μιλήσουν για κάποιο θέμα. Αυτό γιατί δεν υπάρχει κάποια ομάδα που θα κάνει όλα τα κανονίσματα (επικοινωνία με τους ομιλητές και κλείσιμο αίθουσας).

Η ιδέα: Το τμήμα χρειάζεται μια ομάδα που θα έρχεται σε επαφή με ανθρώπους ειδικούς σε κάποιον χώρο, και θα αναλαμβάνει να διοργανώσει seminars/workshops σε τομείς που άπτονται του ενδιαφέροντος ενός φοιτητή Πληροφορικής

Η πρόταση: Το venus μπορεί να δράσει ως χώρος δημιουργίας, συντονισμού και feedback μια τέτοιας ομάδας.

Who's with me ... ?
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Sat Dec 08, 2007 2:05 pm

Εγώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω! Με τα χίλια! Καλύτερα ανεξάρτητα από άλλους φορείς, για να μην πολυμπλεκόμαστε. Ότι πείτε μέσα :-)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Dec 08, 2007 2:18 pm

ok, προφανώς η ιδέα του ieee student branch μάλλον δεν προχωρά. Παρόλα αυτά, νομίζω ότι μια ομάδα που δραστηριοποιείται στην διοργάνωση event (workshops, seminars, ομιλίες με καλεσμένους κλπ) είναι πολύ πολύ χρήσιμη. Και τι καλύτερο από το να υπάρξει μια ομάδα που να δραστηριοποιείται μέσω του venus; Εξάλλου αυτός ήταν από τους λόγους δημιουργίας της κοινότητας. Μόνο πολλαπλά οφέλη μπορώ να σκεφτώ.

Events: παρουσίαση θεμάτων με καλεσμένους ομιλητές από τον ακαδημαϊκό και επαγγελματικό χώρο, tech experts κλπ
Workshops: do it yourself πράγματα σε ζητήματα που απασχολούν τους φοιτητές. (Φυσικά οι φοιτητές μπορούν να τα ζητούν και να δίνουν feedback μέσα από το forum, ίσως και ένα blog?).

Αν το πάω παραπέρα, θα μπορέσει έτσι το venus να βγει εκτός ΑΣΟΕΕ ως η κοινότητα των φοιτητών του τμήματος. Ενδεχομένως σε συνεργασία με άλλες φοιτητικές ή τεχνολογικές κοινότητες

Επιπλέον, εφόσον γίνει κάτι τέτοιο μέσα από το venus, σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες δεν θα είναι αυστηρά προπτυχιακοί αλλά μέλη της κοινότητας γενικά (έτσι θα αξιοποιηθεί η γνώσητων απόφοιτων, σε τεχνικά, επαγγελματικά και ακαδημαϊκά θέματα)

Νομίζω ότι αν υπάρξει συμμετοχή και θέληση, αυτή η πρωτοβουλία πραγματικά μπορεί να προχωρήσει την κοινότητα ένα βήμα μπροστά.

Και η πρώτη ταπεινή πρόταση για workshop (την έχω βάλει και σε άλλο post):
Πολλοί φοιτητές χρειάζεται κατα καιρούς να δουλέψουν Linux αλλά φοβούνται να εγκαταστήσουν κάποια distro είτε γιατί φοβόυνται το dual boot, είτε γιατί δεν αφιερώνουν τον απαιτούμενο χώρο που απαιτείται από το σκληρό. Θα μπορούσε να γίνει ένα workshop για το στήσιμο ubuntu σε virtual machine στα windows. Προφανώς και είναι κάτι το οποίο μπορείς να μάθεις μέσω google αλλά ο σκοπός είναι η κοινωνικότητα, η προσπάθεια και η συμμετοχή, η διοργάνωση, η συμμετοχή και ο καφές μετά το workshop. Δεν απαιτούνται πόροι, 5-6 slides, λίγο προετοιμασία και να βρεθεί χρόνος στα εργαστήρια (το debiday είχε γίνει Παρασκευή βράδυ με Σάββατο πρωί)
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sat Dec 08, 2007 2:22 pm

Να προσθέσω επίσης ότι όσο πιο πολλά άτομα (που να ασχολούνται εννοείται) έχει μια ομάδα, τόσο μικρότερος ο φόρτος ανά άτομο!
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Sat Dec 08, 2007 2:33 pm

Μ'αρέσει η ιδέα, θα θελα να βοηθήσω.

Από linux έχω εγκαταστήσει διάφορες διανομές αλλά δεν ασχολήθηκα με καμία.
Όπως και να έχει, αν μπορώ να βοηθήσω με κάποιο τρόπο έχω όρεξη.

edit
αααα, και κάτι απορίες για το αρχικο ποστ
Η ιδέα: Το τμήμα χρειάζεται μια ομάδα που θα έρχεται σε επαφή με ανθρώπους ειδικούς σε κάποιον χώρο, και θα αναλαμβάνει να διοργανώσει seminars/workshops σε τομείς που άπτονται του ενδιαφέροντος ενός φοιτητή Πληροφορικής
Μόνοι μας αυτο αποκαλούμαστε διοργανώτρια ομάδα;;
Επικοινωνούμε με κάποιον που θέλουμε να καλέσουμε και συστηνουμε τον εαυτό μας ως ομάδα φοιτιτών του ΟΠΑ;;
laikedelic !
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sat Dec 08, 2007 8:22 pm

Μόνοι μας αυτο αποκαλούμαστε διοργανώτρια ομάδα;;
Κανονικότατα!
αι συστηνουμε τον εαυτό μας ως ομάδα φοιτιτών του ΟΠΑ;;
Γιατί, δεν είμαστε ? :-p
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Dec 08, 2007 11:58 pm

βασικά σήμερα το πρωί κάναμε brainstorming με τον pun πέσανε πολλές ιδέες:

-blog για να παίρνουμε feedback από τα παιδιά για εντυπώσεις αλλά και τι event να διοργωναθεί, registration των ενδιαφερόμενων σε κάθε event ώστε να ξέρουμε πόσοι περίπου θα παρακολοθούν το εκάστοτε event, και φυσικά sliding shows με φώτος από τις εκδηλώσεις (ένα wordpress θέλουμε και ένα λογαριασμό στο flickr)

- προσπάθεια για live μετάδοση των workshops

- μιας και τα laptops είναι πολύ διαδεδομένα, do it yourself εκδηλώσεις. φαίρνεις το laptop και φεύγεις με εγκατεστημένο ένα ωραιότατο IDS!!!

- προσπάθεια για εκπαιδευτικές εκδρομές ;-)

και επειδή είμαστε σε πανεπιστήμο:

- ομιλίες από προσκεκλημένους για cutting edge τεχνολογίες ώστε να μάθουν οι φοιτητές τι κινείται και πως, ίσως ενδιαφερθούν για τεχνολογίες και για πτυχιακές εργασίες (mobile-pervasing computing, mash ups κα)
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Dec 09, 2007 11:36 am

Άντε...δουλειά τώρα. Επόμενο brainstorming να γίνει για τη θεματολογία του πρώτου event που θα διοργανώσει η ομάδα.

Να ξαναζήσουμε μέρες Debi-day και να ξαναδούμε όσο κόσμο είχε έρθει στην εκδήλωση για τα μεταπτυχιακά!!!
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Mon Dec 10, 2007 1:45 pm

Αν κάπου μπορώ να βοηθήσω count me in!
S.S.D.D.
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Mon Dec 10, 2007 5:23 pm

Το ίδιο και εγώ...!
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Mon Dec 10, 2007 6:58 pm

Σκεφτόμουνα κάποτε να έκανα παρουσίαση του Ruby On Rails και θα μπορούμε να γίνει και σε συνεργασία με http://www.webz.gr στο οποίο γράφω...

Το Rails είναι απλά ότι πιο cutting edge framework και έξω υπάρχει αρκετό hype για αυτό και το έχω δουλέψει αρκετά, δε ξέρω τι ενδιαφέρον υπάρχει αλλά θα μπορούσα να κάνω μια παρουσίαση αν θέλετε

Βέβαια από Γενάρη πάω στρατό και αυτές τις μέρες νομίζω είναι ήδη λίγο αργά ή μήπως όχι; Κατά τις 18 Δεκέμβρη ας πούμε
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Mon Dec 10, 2007 7:15 pm

Εγω θα είμαι εκεί αν γίνει κατι τέτοιο... Και πιστεύω και άλλοι. Το έχω ακούσει αλλα δεν έχω δει τι είναι... Και έχω ακούσει καλά πράγματα γι αυτό...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Dec 10, 2007 7:44 pm

Αν και το έχω πει 10000 φορές, i'm in.

Σε ότι θέλετε, είτε τεχνική παρουσίαση, είτε ομιλία για κάποιο τεχνολογικό/scientific θέμα ή και για hands on labs εάν θέλετε.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Post Reply

Return to “Venus Community”