Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Tue Oct 30, 2007 10:01 pm

nookie wrote:Τι εγινε τελικα με την προκειμενη ομαδα??

Διαλυθηκε ή ειναι σε φαση ανασυγκροτησης λογω της εξεταστικης??

Ελπιζω να μην επεσε σε αδρανεια αλλα απλως να καλθυστερει για να μας εντυπωσιασει και την νεα φοιτητικη "σεζον"!!! :-Ρ
Έγινε σήμερα η 1η συνάντηση της χρονιας στο πολιτιστικο στεκι στις 15.00 !! Για το τι συζητηθηκε δεν ξερω μιας και δεν θα συμμετεχω λογω ελλειψης χρονου :-(
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Mon Dec 03, 2007 12:10 pm

:cry: έχω μάθημα εκείνη την ώρα και απ'οτι είδα έχει ενδιαφέρουσες ταινίες... :cry:
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Wed Dec 19, 2007 11:46 am

Προβολή Κινηματογραφικής Ομάδας 20/12/07

Η Κινηματογραφική Ομάδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
σας προσκαλεί στην προβολή της ταινίας

Amores perros

(2000, Alejandro González Iñárritu, "Χαμένες Αγάπες")
την Πέμπτη 20/12/07 στις 17:00
στο αμφιθέατρο Β (Πατησίων 76, κεντρικό κτίριο).

Image

http://aueb-film-club.blogspot.com

Ταινία της ημέρας
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by *estrngd » Wed Dec 19, 2007 3:16 pm

σχετικά με τους νόμους ιδιοκτησίας πνευματικής, υπάρχει το άσυλο, για την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Wed Dec 19, 2007 4:07 pm

υπάρχει το άσυλο, για την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών
και όχι
υπάρχει το άσυλο, για την ελεύθερη διακίνηση παράνομου υλικού
ε ?
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Wed Dec 19, 2007 4:19 pm

Το υλικό δεν είναι παράνομο. Αυτο που χαρακτηρίζεται παράνομη είναι η διακίνηση και κει χωράει μεγάλη συζήτηση.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Wed Dec 19, 2007 5:43 pm

όπως και να έχει είναι καλή κίνηση και προσδίδει κύρος να παίρνετε άδεια για προβολή ταινιών .όπως και να έχει μπράβο σας που διαδέτεται χρόνο σε αυτό και συνεχίστε την καλή δουλειά με την προβολή καλών ταινιών.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Wed Dec 19, 2007 5:47 pm

fo@ wrote:Το υλικό δεν είναι παράνομο. Αυτο που χαρακτηρίζεται παράνομη είναι η διακίνηση και κει χωράει μεγάλη συζήτηση.
Το υλικό δημιουργήθηκε με πνευματικά και χρηματικά κεφάλαια κάποιου ή κάποιων και άρα του ανήκει και μπορεί να το διαθέσει όπως νομίζει. Δε νομίζω ότι χωράει συζήτηση στον αν το ιδιόκτητο σπίτι σου είναι δικό σου... Μήπως μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε με κάτι φίλους σαν κοινόβιο;
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Wed Dec 19, 2007 7:44 pm

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς μαζί μου και με κατάταταξες σε μια συγκεκριμένη θέση. Όσο ισχυρή και να είναι η γνώμη σου δεν μπορείς να παραγνωρίσεις ότι και τα δύο είναι γεγονότα. Πρώτον ότι δεν είναι το υλικό που προβάλλεται ως παράνομο. Και δεύτερον ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις πάνω στο θέμα.

Τώρα για το αν το ιδιόκτητο σπίτι είναι δικό μου. Αφού του κόλλησα την ταμπέλα ιδιόκτητο δε θα πρεπε να το θεωρώ και δικό μου; Με αυτήν την "αναδρομική" ερώτηση η απάντηση είναι κάπως προφανής και ανούσια.

Θα σου πω έμμεσα τι πιστεύω με το να σου πω πως θα ένιωθα. Διεκδικώ μια ελάχιστη θέση στο χώρο για να μπορώ να προστατευτώ περιβαλοντολογικά και να αναπτύξω σημαντικές για μένα προσωπικές δραστηριότητες. Αν μοιραζόμουνα την τρύπα μου με άλλους ενώ οι άλλοι είχαν άπλετο χώρο να πάνε αλλού τότε θα τσαντιζόμουνα. Αν η τρύπα μου ήταν ολόκληρη η Αθήνα επειδή ας πούμε μου άνηκε και έδιωχνα τους άλλους από εκεί τότε θα γέλαγα με αυτούς που δεν αντιδρούν επειδή έχουν την "κλασσική" άποψη περι ιδιοκτησίας. Και μάλιστα εφόσον δεν έχουν να κερδίσουν και τίποτα.

Τώρα για τα πνευματικά έργα. Άποψη μου είναι ότι να τα αντιμετωπίζουμε ακριβώς ως τα υλικά αντιστοιχά τους οδηγεί σε παρόλογες ερμηνείες. Καταλαβαίνω ότι αυτοί που αξιοποιούν/εκμεταλλεύονται οικονομικά τις πνευματικές δημιουργίες έχουν συμφέρον να προωθήσουν την ταύτιση με τα υλικά αγαθά ως μια παγιωμένη αντίληψη. Αλλά όμως όσο προδιαθετιμένοι και να είμαστε για την μία άποψη ή την άλλη θα πρέπει να καταλάβουμε ότι υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές. Αν π.χ. Πρόξενε μπορούσα άκοπα να κοπιάρω το σπίτι μου 1000 φορές πιστεύεις θα είχε κάποιο νόημα η ερώτηση που μου θεσες;
"With soap, baptism is a good thing"
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Thu Dec 20, 2007 12:46 am

Βασικά είναι όντως παράνομα/κατεβασμένα/πείτα-τα-όπως-τα-θέλετε ή κάνουμε τσάμπα κουβέντα? Γιατί δεν νοικιάζουν την ταινία από ένα βίντεο κλαμπ?

(~ 2 ευρώ την εβδομάδα) * 4 εβδομάδες * 10 μήνες = 80 ευρώ

αν η ομάδα έχει 5 άτομα έρχεται 16 ευρώ το χρόνο στο άτομο, δηλαδή μία βόλτα σε κάποιο μπαράκι

άσε που μπορούν να κάνουν και διευθετήσεις στην τιμολογιακή πολιτική με το βίντεο κλάμπ.
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by *estrngd » Thu Dec 20, 2007 7:57 pm

και οι ταινίες του βίντεο κλαμπ, γράφουν στην αρχή νομίζω ότι απαγορεύεται η δημόσια προβολή κλπ.

αλλά το ζήτημα είναι, ότι υπάρχει άσυλο, και άρα όλα αυτά τα γραφειοκρατικά πάνε περίπατο, μπροστά στην χαρά που κάποιοι απολαμβάνουν με το βλέπουν ή να δείχνουν ταινίες, χωρίς καμία ανησυχία ...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by The Punisher » Fri Dec 21, 2007 1:40 am

κι εγώ γουστάρω να πουλάω κόκα for free! είναι παράνομο ή δεν είναι? το άσυλο με προστατεύει ή όχι ?
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by vincent » Fri Dec 21, 2007 2:40 am

The Punisher wrote:κι εγώ γουστάρω να πουλάω κόκα for free! είναι παράνομο ή δεν είναι? το άσυλο με προστατεύει ή όχι ?
<off> ξέρω ότι ο βιασμός στην σχολή δεν τιμωρείται.... Δυστυχώς... </οφφ>

Ὁσο για τις ταινίες αυτές που βλέπουμε πως έχουν αποκτηθεί και έχετε το δικαίωμα για δημόσια προβολή?
Image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by *estrngd » Fri Dec 21, 2007 3:32 pm

το τραγικό πρόβλημα που μπορώ να αναγνωρίσω σε πολλές κουβέντες εδώ μέσα, είναι ότι δεν υπάρχει αίσθηση της αναλογίας. Όπως πχ κόκα με ταινίες.
Ή όπως πχ. πουλάω με προβάλω δωρεάν. Ή πχ προβάλω ταινίες δωρεάν σε όποιν έχει όρεξη να προσέλθει, με το βιάζω. ΕΛΕΟΣ. Μα καλά, στην σχολή πληροφορικής που είστε, μόνο με 0 και 1 ξέρετε να μιλάτε; Ή δεν μάθατε ότι με 0 και 1 μπορείς να κάνεις ως και fuzzy logic?

(Το άλλο είναι οι διαφορετικές εμπειρίες και καταβολές του καθενός, που εγώ προσωπικά δεν έχω όρεξη να καλύψω σε ένα διαδυκτιακό συζητητήριο)
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by Proxenos » Fri Dec 21, 2007 5:31 pm

*estrngd wrote:το τραγικό πρόβλημα που μπορώ να αναγνωρίσω σε πολλές κουβέντες εδώ μέσα, είναι ότι δεν υπάρχει αίσθηση της αναλογίας. Όπως πχ κόκα με ταινίες.
Ή όπως πχ. πουλάω με προβάλω δωρεάν. Ή πχ προβάλω ταινίες δωρεάν σε όποιν έχει όρεξη να προσέλθει, με το βιάζω. ΕΛΕΟΣ. Μα καλά, στην σχολή πληροφορικής που είστε, μόνο με 0 και 1 ξέρετε να μιλάτε; Ή δεν μάθατε ότι με 0 και 1 μπορείς να κάνεις ως και fuzzy logic?

(Το άλλο είναι οι διαφορετικές εμπειρίες και καταβολές του καθενός, που εγώ προσωπικά δεν έχω όρεξη να καλύψω σε ένα διαδυκτιακό συζητητήριο)
Εάν το αίσθημα της αναλογίας περιλαμβάνει "απαλλοτριώσεις", λυπάμαι, αλλά προτιμώ να είμαι ακραίος. Δύο εντελώς διαφορετικά σε φύση και σημασία γεγονότα μπορεί και τα δύο να αποτελούν κλοπή. Το πως θα έπρεπε και το πως τιμωρούνται αυτές οι δύο πράξεις είναι ένα εντελώς διαφορετικό γεγονός. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός όμως ότι μπορεί και τα δύο να αποτελούν κλοπή. Το γεγονός λοιπόν ότι οι πράξεις ανήκουν στην ίδια κατηγορία δεν είναι ανάλογο της βαρύτητάς τους. Μήπως ο κόσμος στον οποίο υπάρχουν το "ασυλο πάση θυσία" από τη μια και "τα αντιδραστικά καπιταλιστικά όργανα της τάξης" από την άλλη είναι ο πραγματικά δυαδικός; Έχεις σκεφτεί ποτέ προσπαθώντας να αποβάλεις τις καταβολές σου;
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by marios » Fri Dec 21, 2007 8:04 pm

Κοιτάξτε, αρχικά το ότι υπάρχει το ασυλο μας δίνει το δικαίωμα να είμαστε λίγο πιο ελαστικοί σε θέματα που δεν προσβάλουν κάποιον... Αμφιβάλει κανείς ότι το τελευταίο που νοιάζει κάποιον που φτίαχνει μια ταινία ειναι το αν θα προβληθεί σε κάποια πανεπιστήμια χωρίς να του ζητηθούν τα πνευματικά δικαιώματα; Εχει να αντιμετωπίσει τόσες online καταπατήσεις και τόσες αντιγραφές από DVD Club πού το αν θα το δουν 100 άτομα νομίζω ότι τον αφήνει αδιάφορο... Αυτό βέβαια δεν αναιρει ότι ειναι παράνομη προβολή... Απλά νομίζω ότι ειναι πιο ευκολο να γίνει "ευκολοχώνευτη" με το πρίσμα ότι ειναι πολύ δύσκολο να πάρεις δικαιώματα για δεν ξέρω και γω πόσες ταινίες προβάλλονται κάθε χρόνο, όπως και με το πρίσμα ότι η κλοπή ειναι απειροελάχιστη σε σχέση με τις υπόλοιπες...

Πέρι δυαδικού κόσμου:
Ο κόσμος δεν είναι σε κανένα του σκέλος δυαδικός(με εξαίρεση τους υπολογιστές :-p ).
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι ότι για να γνωρίσεις μια κοπέλα, ούτε κάθεσαι απέναντι και δεν κάνεις τίποτα(0) ούτε πας και της πετάς ατάκα John Nash στο A Beautiful Mind(1)!
Αντιδράς στο ενδιάμεσο...
Και για την επιστροφή στο θέμα, δεν υπάρχει μόνο η αριστερά και η δεξιά, υπάρχει και το κέντρο, ώστε να δημιουργεί μια συνισταμένη από τις ανικρουόμενες δυνάμεις... Άρα ούτε το να λες ότι υπάρχει μόνο το "ασυλο πάση θυσία" και "τα αντιδραστικά καπιταλιστικά όργανα της τάξης", ούτε όμως μπορείς να πεις ότι δεν ειναι κλοπή η παράνομη προβολή... Είναι αλλά σε μικρή έκταση...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by rapadder » Fri Dec 21, 2007 10:04 pm

marios wrote:Αμφιβάλει κανείς ότι το τελευταίο που νοιάζει κάποιον που φτίαχνει μια ταινία ειναι το αν θα προβληθεί σε κάποια πανεπιστήμια χωρίς να του ζητηθούν τα πνευματικά δικαιώματα;
Το εισιτήριο σε έναν κινηματογράφο είναι της τάξης των 7 Ευρώ. Αν μια ταινία την δούν τσάμπα στη σχολή 100 άτομα, τότε η ελληνική κινηματογραφική βιομηχανία (σινεμά, εταιρίες διανομής κλπ) χάνει 700 Ευρώ, ποσό διόλου ευκαταφρόνητο. Και εγώ είχα δεί πολλές ταινίες όταν ήμουν φοιτητής, αλλά δεν θα βγώ να υπερασπιστώ και τους διοργανωτές.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by marios » Fri Dec 21, 2007 10:16 pm

rapadder wrote:Αν μια ταινία την δούν τσάμπα στη σχολή 100 άτομα, τότε η ελληνική κινηματογραφική βιομηχανία (σινεμά, εταιρίες διανομής κλπ) χάνει 700 Ευρώ, ποσό διόλου ευκαταφρόνητο.
Πιστεύεις ότι μπροστά στις χιλιάδες-εκατομμύρια που κατεβάζουν την ταινία παγκοσμίως, τα 700 ευρώπουλα λένε κάτι; Για κάνε τα ευρώ που χάνουν από αυτά και μετά, αυτό θα σου μοιάζει ευκαταφρόνητο...
Και αν μιλάς για την ελληνική αποκλειστικά, υπολόγισε το πόσα χάνουν όταν παίρνεις μια ταινία απο το Video club και την αντιγράφεις...
Anyway, ο σκοπός δεν ήταν να υπερασπιστώ κάποιον, την άποψή μου κατέθεσα...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by Master_ex » Fri Dec 21, 2007 10:35 pm

Το εισιτήριο σε έναν κινηματογράφο είναι της τάξης των 7 Ευρώ.
Πιστεύω ότι έχουν προβλέψει την τιμή για να βάζουν τα σπασμένα. Αν το φαινόμενο αυξηθεί ίσως να αυξηθεί το εισητήριο. Είναι σαν να σπάει ένα ποτήρι σε ένα μαγαζί. Το μαγαζί δεν έχει ζημία γιατί με τις τιμές του έχει προβλέψει αυτές τις ζημιές. Αν πάλι σπάσουν όλα τα ποτήρια θα χρεώσει τις ζημιες!!!
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by rapadder » Sun Dec 23, 2007 9:26 am

Αν ισχύει αυτό που γράφεις τότε βγαίνει ζημιωμένος ο νόμιμος cineφίλ, καθότι πληρώνει ένα ακριβότερο εισιτήριο που καλύπτει και τα σπασμένα των άλλων. Επομένως σε κάθε περίπτωση η προβολή ταινιών χωρίς καμία άδεια δεν είναι παραδεκτή.
Για να μην το ζαλίζουμε πιο πολύ το θέμα, από την στιγμή που δεν προβάλλονται ταινίες που παίζουν την ίδια στιγμή στους κινηματογράφους, δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο θέμα. Αυτό όμως είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί αν παίζουν συνεχώς μη εμπορικές ή παλιές ταινίες, φοβάμαι ότι δεν θα υπάρχει και μεγάλη ανταπόκριση από τους φοιτητές.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κινηματογραφική Ομάδα Ο.Π.Α

Post by Master_ex » Mon Dec 24, 2007 1:27 am

Πιστεύουν πως υπάρχουν πολλές παλιές ταινίες που πολλοί φοιτητές δεν θα έχουν δεί και μάλιστα θα τους είναι δύσκολο να τις βρούν. Οπότε η προβολή τέτοιων ταινιών πιστεύω πως είναι καλή κίνηση.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”