ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Post by sagwnias » Tue Jan 22, 2008 10:23 am

Windows could not start because the following file is missing or corrupt:
\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

You can attempt to repair this file by starting Windows Setup using the original Setup CD-ROM.
Select 'r' at the first screen to start repair.


Οριστε και μια φωτο....
http://img227.imageshack.us/img227/9628/img0024sk8.jpg

Λοιπον εχω το προβλημα που σας παρουσιασα παραπανω οταν ανοιγω το λαπτοπ μου. Τελικα κατεφερνω να το ανοιξω μετα απο καποια reset που του κανω. Απλα βαριεμαι την ολη διαδικασια καθε φορα και θελω να το φτιαξω.

Εχω επιλεξει να κανει boot from cd αλλα το μονο cd που κανει boot ειναι αυτο με το λειτουργικο που βαζω για να κανω φορματ. Οταν το βαζω λοιπον μου βγαζει την οθονη για το φορματ και παταω cancel φυσικα. Ποιο cd πρεπει να βαλω ρε παιδια; Τα αλλα τα βαζω και δεν κανουν τπτ, παει κατευθειαν στην οθονη που φαινεται στην εικονα παραπανω.
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Post by Swtos » Tue Jan 22, 2008 10:37 am

Το πρόβλημα αυτό το συνάντησα και γω στο λαπτοπ του αδερφου μου. Κανε boot απο το cd των windows που έχεις και αν δε θες να χάσεις τα αρχεία σου μη κανεις format, κάνε απλά repair. Δε θα χαθούν τα αρχεία σου(τουλάχιστον αυτά που έχεις στο My Documents), μόνο τα προγράμματα που εχεις εγκαταστήσει. Για άλλη λύση δεν ξερω...όπως σωστά είπες κάνει boot μονο απο το cd των windows. Αληθεια πως σου συνέβη? Στον αδερφό μου εγινε μετά από διακοπή ρεύματος...
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Post by P3 » Tue Jan 22, 2008 10:40 am

Όταν καταφέρεις να ξαναbootαρεις μπες σε safemode και κάνε system restore σε ένα προηγούμενο σταθερό restore point και λογικά μετά θα είσαι εντάξει.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Post by sagwnias » Tue Jan 22, 2008 10:44 am

Μετα απο μερικα reset το μηχανημα ανοιγει. Απ αυτο γραφω τωρα. Αν ειναι να χασω τα προγραμματα καλυτερα να κανω φορματ. Αυτο το προβλημα μου το εχει βγαλει πριν τα χριστουγεννα οποτε πρεπει να βρω restore point 1 μηνα πριν....

Aπο start-->programms-->accessories-->system tools-->system restore μπορω να παω σε restore point μονο μεσα στον Ιανουαριο. :smt009
Δοκιμασα να αλλαξω την ημερομηνια στον υπολογιστη μηπως και γινει καποιο θαυμα αλλα τπτ.

Αμα μπω σε safe mode μπορω να κανω restore σε οποιαδηποτε ημερομηνια;
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Post by Zifnab » Tue Jan 22, 2008 5:19 pm

sagwnias wrote:Αμα μπω σε safe mode μπορω να κανω restore σε οποιαδηποτε ημερομηνια;
Μάλλον όχι. Για ότι ημερομηνίες έχουν αποθηγκευτεί δεδομένα, μόνο για αυτές μπορείς να κάνεις restore. Προφανώς η αλλάγή του ημερολογίου δεν έχει κάποιο νόημα :-|
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Windows could not start because.......

Post by sagwnias » Tue Jan 22, 2008 10:02 pm

Πηγα "RUN-->chkdsk /r" και μαλλον διορθωθηκε το προβλημα. Ελπιζω να μην ξαναβγει...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”