Mac ΟS σε "απλό" PC

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by gasparosoft » Thu Mar 06, 2008 7:45 pm

Σκέφτομαι να βάλω τα Mac OS Leopard 10.5 σε απλό PC και όχι apple φυσικά.Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό(από ότι ξέρω είναι) και αν τελικά καταφέρει να λειτουργήσει κανονικά και όχι να υπολειτουργεί.Τέλος σκέφτομαι να το δοκιμάσω με μια virtual machine του στυλ Vmware αλλά από ότι έχω δει δεν γίνεται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.Ακούω τις προτάσεις σας.
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by cyberpython » Thu Mar 06, 2008 11:41 pm

Δες εδώ : http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?t=2076

Απ' όσο ξέρω δεν υποστηρίζεται επίσημα, αλλά υπάρχει μία "ανεπίσημη" έκδοση του OSX που τρέχει σε VMWare / VirtualBox.
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by P3 » Fri Mar 07, 2008 8:47 am

Έχω τρέξει μια x86 έκδοση του OSX σε VMware και ήταν της υπομονής. Φυσικά και θα υπολειτουργεί γιατί το λειτουργικό είναι φτιαγμένο για να παίζει πάνω από πλατφόρμες συγκεκριμένης τεχνολογίας και ορισμένα features του υλοποιούνται πάνω στο hardware και ως εκ τούτου δεν θα έχουν την ίδια αποκρισιμότητα σε άλλη τεχνολογία. Μη το κάνεις κατά τη γνώμη μου, γιατί θα απογοητευτείς.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by mikem4600 » Fri Mar 07, 2008 9:04 am

Δες και το OSx86 Project.

Το έχω βάλει και σε PC και δουλεύει μια χαρά, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν έχει drivers παρά μόνο για ό,τι hardware υπάρχει στους macs. Κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά - απλώς δεν δούλευε η κάρτα ήχου, το modem, η κάρτα γραφικών (για επιτάχυνση) κτλ. κτλ. Δηλαδή, ήταν σαν μια διανομή Linux. :roll: :-p
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by PaP » Fri Mar 07, 2008 10:31 am

Μάλλον σαν Vista θες να πεις mikem
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by mikem4600 » Fri Mar 07, 2008 1:27 pm

PaP wrote:Μάλλον σαν Vista θες να πεις mikem
Τι να σου πω, κι αυτά αίσχος είναι, αλλά τουλάχιστον κάρτα γραφικών και ήχου είχα μετά το πρώτο install.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by *estrngd » Fri Mar 07, 2008 5:43 pm

mikem4600 wrote:
PaP wrote:Μάλλον σαν Vista θες να πεις mikem
Τι να σου πω, κι αυτά αίσχος είναι, αλλά τουλάχιστον κάρτα γραφικών και ήχου είχα μετά το πρώτο install.
πραγματικά δεν θέλω να γίνει flame ... :smt013
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by HdkiLLeR » Fri Mar 07, 2008 7:14 pm

mikem4600 wrote:Δηλαδή, ήταν σαν μια διανομή Linux. :roll: :-p
...καλά αυτή η πιπίλα έχει ξεπεραστεί απο τότε που περάσαμε στο 2.4.x kernel tree. Τώρα (με 2.6.x) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δεν είναι autodetected. Ειδικά απο desktop distros -- βλ. Ubuntu.

Sorry *estrngd.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by xrokos » Fri Mar 07, 2008 8:38 pm

Να συμφωνήσω και εγώ! Περίπου το 80% του hw παίζει άψογα σε linux. Με ψάξιμο θα βρεις να παίζει και το υπόλοιπο. Υπάρχουν βέβαια φορές που θα χρειαστεί να ψάξεις πάρα πολύ!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by mikem4600 » Fri Mar 07, 2008 11:30 pm

HdkiLLeR wrote:
mikem4600 wrote:Δηλαδή, ήταν σαν μια διανομή Linux. :roll: :-p
...καλά αυτή η πιπίλα έχει ξεπεραστεί απο τότε που περάσαμε στο 2.4.x kernel tree. Τώρα (με 2.6.x) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δεν είναι autodetected. Ειδικά απο desktop distros -- βλ. Ubuntu.
Ωραία, ας γίνω πιο σαφής.

Ήχος: Το Mac OS δεν έβλεπε καν την κάρτα ήχου. Το Ubuntu την αναγνώρισε, αλλά μόνο για 2 από τα 5.1 ηχεία.
Γραφικά: Δεν υπάρχουν drivers για Mac OS. Τo Ubuntu έχει στις τελευταίες εκδόσεις επιλογή για εγκατάσταση restricted drivers. Πράγματι, κάνω την επιλογή, κατεβάζει τους drivers της ATI αλλά η εγκατάσταση αποτυγχάνει (σε καθαρό Ubuntu installation!). Βαριέμαι να δω τα configuration files.
Bluetooth: Το Mac OS δεν βλέπει καν το Bluetooth hardware. Το Ubuntu το βλέπει, και το αναγνωρίζουν και τα utilities του KDE. Απλώς, δεν ανιχνεύει καμιά συσκευή εντός εμβέλειας, ούτε μπορεί να κάνει pairing.
WiFi: Το Mac OS δεν βλέπει την ασύρματη κάρτα δικτύου, μόνο την ενσύρματη. Το Ubuntu βλέπει και τις 2, αλλά στην ασύρματη τρώει τρελά disconnects κάθε 3 και λίγο.

... και πάει λέγοντας.

Σαφώς το Linux έχει καλύτερη υποστήριξη hardware από το Mac OS, και ασφαλώς έχει βελτιωθεί σε σχέση με το παρελθόν. Αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δουλεύει... :smt001
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Mac ΟS σε "απλό" PC

Post by HdkiLLeR » Sat Mar 08, 2008 8:18 pm

Καλά τι θέλεις τώρα seamless connectivity; Στα devices που οι περισσότεροι drivers είναι open και merged στον kernel δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τώρα αν σε μερικές δύστροπα devices που οι κατασκευαστές δίνουν binary drivers (να χαρώ εγώ design) δεν νομίζω ότι φταίνει το OS. Ας δώσουν open drivers ώστε να μπορέσουν και οι kernel developers να κάνουν ευκολότερο το support. Γενικότερα πάντος απο αυτά που μου αναφέρεις ειλικρινά με 10mins tweaking νομίζω ότι θα έχεις full support για όλα.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”