UBUNTU ή openSUSE

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

UBUNTU ή openSUSE

Post by proskopos » Sat Apr 05, 2008 11:52 am

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κανένα λειτουργικό πλην από MS WINDOWS, αλλά νομίζω ήρθε η ώρα! Έχω αυτά τα δύο λειτουργικά UBUNTU / SUSI και δεν ξέρω πιο να βάλω! Στην πραγματικότητα από το λίγο που έχω ψάξει έχουν μικρές διαφορές... Αλλά εδώ κάποιοι θα ξέρουν να μου πούν καλύτερα! Επίσης από ανθρώπους (κακούς :twisted: ) όπως ο WIND ακούω κάτι του στυλ πρέπει να χωρίσεις το σκληρό σε αρκετά partition (κανα 5ρη) για να τα εγκαταστήσεις!
Θα ήθελα λοιπόν την αποψή σας για ποιό από τα 2 να βάλω και και με ποιόν τρόπο! Πάντα υποθέτουμε ότι θα έχω όλους τους DRIVERS για LINUX...

ΑΑ! Κάτι έχω ακούσει ότι μπορεί να βρώ προβλήματα για τους DRIVERS σχετικά με το δίκτυό μου! WIRELESS LAN!
Last edited by proskopos on Sun Apr 06, 2008 4:03 pm, edited 1 time in total.
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by koki » Sat Apr 05, 2008 12:00 pm

Κατ'αρχάς θα σε διορθώσω, σχετικά με το susi -> suse :) Και συγκεκριμένα θα σε ενδιαφέρει το OpenSuSE.

Κατά δεύτερον, προσωπικά θα σου πρότεινα Ubuntu. Έχει την μεγαλύτερη βάση χρηστών και είναι εξαιρετικά εύκολο να βρεις τα πάντα online. Επίσης έχει καλύτερο package manager, δηλαδή μέθοδο να εγκαθιστάς τα πάντα (από drivers, μέχρι notepad, και τις ενημερώσεις τους).

Και το OpenSuSE όμως είναι ιδιαίτερα καλή επιλογή, και στο κάτω κάτω της γραφής είναι θέμα γούστου. Οπότε θα σου δώσω την μία και σημαντικότερη συμβουλή: Να βάλεις ό,τι από τα δύο έχει κάποιος φίλος σου που ξέρει :> Εάν έχεις δηλαδή αυτή την τύχη, να έχεις κάποιον φίλο που μπορεί κάποια στιγμή εάν προκύψει πρόβλημα να σε βοηθήσει, κ αι αυτός έχει suse/ubuntu, τότε να βάλεις αυτό! Γιατί κατά τα άλλα είναι πάνω κάτω τα ίδια:)

Για το ασύρματό σου δίκτυο, θα βοηθούσε να μας πεις εάν ξέρεις τι κάρτα έχει πάνω το laptop, και εάν δεν ξέρεις, πες απλά το μοντέλο :)
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by proskopos » Sat Apr 05, 2008 12:05 pm

Ευχαριστώ για τις διορθώσεις! :)
Λοιπόν το pc είναι desktop και έχει κάρτα WIRELESS PCI ADAPTER NETGEAR 54 Mbps
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by cyberpython » Sat Apr 05, 2008 2:59 pm

proskopos wrote:Ευχαριστώ για τις διορθώσεις! :)
Λοιπόν το pc είναι desktop και έχει κάρτα WIRELESS PCI ADAPTER NETGEAR 54 Mbps
Εγώ έχω ubuntu 7.10 και στο desktop και στο laptop - και τα 2 συνδέονται με wifi σε wireless router(που με τη σειρά του συνδέεται σε ένα ενσύρματο router από όπου και παίρνει τη σύνδεση στο Internet). Και στις 2 περιπτώσεις (Atheros AR5007EG στο laptop και Netgear WG111v3 USB στο desktop) χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το ndiswrapper και τους drivers για xp με οδηγίες από τα ubuntu forums (για το laptop υπήρχε οδηγός βήμα-βήμα για την ενεργοποίηση όλων των συσκευών γραφικά-ήχος κτλ...) Για τη δική σου κάρτα τσέκαρε εδώ (γενικά βρές πρώτα ότι πληροφορίες σε ενδιαφέρουν σχετικά με τη σύνδεση στο internet πριν την εγκατάσταση αφού linux χωρις internet -και δη ubuntu όπου η εγκατάσταση επιπλέον software γίνεται μόνο μέσω internet - είναι λίγο άχαρο) : http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-592137.html
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by ~~Wind~~ » Sat Apr 05, 2008 3:08 pm

:-p :-p :-p

χρειαζεσαι δυο partitions
ενα για το λειτουργικο κι ενα για το swap (το αντιστοιχο της εικονικης μνημης στο Linux)
^ απλο install

Τωρα αν θες μπορεις να κανεις 3
ενα /(root) το λειτουργικο, ενα /home οι εφαρμογες σου και το swap
^ τωρα μπορεις να διαγραψεις/αλλαξεις το λειτουργικο σου αλλα να κρατησεις ολα τα αρχεια+εφαρμογες σου
χωρις να ξαναχρειαστει isntall αυτων - δεν υπαρχει registry :-p

ακομα μπορεις να εχεις 4
/(root), /home, /swap, /boot
^ κι οποτε θες εγκαταστεις ενα νεο λειτουργικο Linux σε νεο partition αλλα εχεις ενα κοινο /boot

μικροπλεονεκτιματα το πως παιζεις με τα partitions..
με windows τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα, αλλα αν εχεις ειδικα 2+ δισκους μπορεις να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by tsilochr » Sat Apr 05, 2008 6:03 pm

ενημερωτικά το Ubuntu είναι στην 8.04 beta, μέσα στον Απρίλη αναμένεται η stable release. Η δε όλη διαδικασία εγκατάστασης παίρνει 30' max!
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by gasparosoft » Sat Apr 05, 2008 6:22 pm

tsilochr wrote: μέσα στον Απρίλη αναμένεται η stable release.
Στις 24 Απριλίου συγκεκριμένα.
tsilochr wrote: Η δε όλη διαδικασία εγκατάστασης παίρνει 30' max!
Αυτό είναι λειτουργικό όχι σαν τα windows xp που θέλουν μισή ώρα για να διαμορφώσουν μόνο τον δίσκο(αν δεν έχεις επιλέξει βέβαια την γρήγορη διαμόρφωση) :-p .
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by tsilochr » Sat Apr 05, 2008 6:30 pm

gasparosoft wrote:Αυτό είναι λειτουργικό όχι σαν τα windows xp που θέλουν μισή ώρα για να διαμορφώσουν μόνο τον δίσκο(αν δεν έχεις επιλέξει βέβαια την γρήγορη διαμόρφωση) :-p .
ντάξει, σκέψου ότι τα xp είναι πολύ καιρό εκεί έξω, η σύγκριση σε αυτό είναι ψιλο-άδικη.
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by Ισοβίτης » Sat Apr 05, 2008 7:38 pm

Θα πρότεινα Ubuntu. Είναι η δημοφιλέστερη διανομή Λίνουξ αυτή τη στιγμή, έχει την μεγαλύτερη κοινότητα υποστήριξης (είναι αδύνατον να βρεις πρόβλημα που δεν έχει συναντήσει κανείς άλλος), υποστηρίζει (σχεδόν) όλους τους τύπους hardware, χρησιμοποιεί περισσότερο GUI, λιγότερο command-line και, γενικώς, συνιστά την καλύτερη επιλογή για μετάβαση από Παράθυρα σε Λίνουξ.

Το openSUSE (ειδικά με KDE) έχει το καλύτερο default γραφικό περιβάλλον, αλλά δεν το έχω δουλέψει ιδιαίτερα για να σου πω εμπεριστατωμένη άποψη.
gasparosoft wrote:
tsilochr wrote: Η δε όλη διαδικασία εγκατάστασης παίρνει 30' max!
Αυτό είναι λειτουργικό όχι σαν τα windows xp που θέλουν μισή ώρα για να διαμορφώσουν μόνο τον δίσκο(αν δεν έχεις επιλέξει βέβαια την γρήγορη διαμόρφωση) :-p .
Εντάξει, στα Βίστα παίρνει ένα τέταρτο :-p ... Εντυπωσιακό στοιχείο για ένα τόσο βαρύ λειτουργικό...
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by cyberpython » Sat Apr 05, 2008 8:03 pm

Όσον αφορά τα partitions προτείνω το λιγότερο 3 :
1o - με mount point το / (κοινώς τη ρίζα του συστήματος - από εδώ ξεκινάνε τα πάντα στα συστήματα unix/unix-like) -> αυτό το partition είναι απαραίτητο
2o - με mount point το /home (αρχεία και προσωιπκές ρυθμίσεις χρηστών - και μια διόρθωση : οι εφαρμογές συνήθως πάνε στο /bin , /usr/bin και /opt) που θα σου φανεί ιδιαίτερα χρ'ησιμο αν θες να κάνεις format αφού σβήνεις το / αλλά το /home μένει άθικτο(μαζί με τα πολύτιμα δεδομένα των χρηστών του συστήματος). -> είναι προαιρετικό αλλά αν δε το φτιάξεις ο φάκελος /home θα είναι στο partition του /
3o - swap (κάτι σαν το virtual memory των windows) -> και αυτό απαραίτητο
User avatar
gidi
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 161
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:24 am

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by gidi » Sat Apr 05, 2008 8:17 pm

cyberpython wrote:Όσον αφορά τα partitions προτείνω το λιγότερο 3 :
1o - με mount point το / (κοινώς τη ρίζα του συστήματος - από εδώ ξεκινάνε τα πάντα στα συστήματα unix/unix-like) -> αυτό το partition είναι απαραίτητο
2o - με mount point το /home (αρχεία και προσωιπκές ρυθμίσεις χρηστών - και μια διόρθωση : οι εφαρμογές συνήθως πάνε στο /bin , /usr/bin και /opt) που θα σου φανεί ιδιαίτερα χρ'ησιμο αν θες να κάνεις format αφού σβήνεις το / αλλά το /home μένει άθικτο(μαζί με τα πολύτιμα δεδομένα των χρηστών του συστήματος). -> είναι προαιρετικό αλλά αν δε το φτιάξεις ο φάκελος /home θα είναι στο partition του /
3o - swap (κάτι σαν το virtual memory των windows) -> και αυτό απαραίτητο
τι μέγεθος προτείνεις για το κάθε ένα;

το ubuntu 7.10 είναι πιο βαρύ από τα XP;
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by gasparosoft » Sat Apr 05, 2008 8:19 pm

gidi wrote:το ubuntu 7.10 είναι πιο βαρύ από τα XP;
Με τίποτα...
User avatar
gidi
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 161
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:24 am

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by gidi » Sat Apr 05, 2008 8:31 pm

με πολύ επιφανειακό ψάξιμο είδε ότι οι απαιτήσεις του ubuntu σε μνήμη είναι 300+ και των XP 128. για πείτε τι ξέρετε..
Soft Silverwind
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Sat Nov 17, 2007 7:48 pm
Gender:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by Soft Silverwind » Sat Apr 05, 2008 8:54 pm

gidi wrote:με πολύ επιφανειακό ψάξιμο είδε ότι οι απαιτήσεις του ubuntu σε μνήμη είναι 300+ και των XP 128. για πείτε τι ξέρετε..
Μπα. Δοκίμασα να κλείσω τον firefox3, το kopete κ τον amarok και έπεσε ακριβώς στα 128... Με GNOME (gdm και metacity) ίσως πάει και πιο κάτω :-)
Μην μιλήσω για WMII και το κάψω τελείως :roll:
Με firefox3, το kopete κ τον amarok σηκωμένα πήγε στα 216 (εκτός και αν σκότωσα κατά λάθος κανένα παραπάνω process :roll: )

Γενικά είναι γεγονός ότι το ubuntu σηκώνει αρκετά πράγματα που πιθανώς να μην χρειάζονται (σε αντίθεση με το debian), αλλά εντάξει, το 300+ μου φαίνεται υπερβολικό... Ναι μεν θα πρότεινα 300+ προφανώς για έναν υπολογιστή να δουλεύει φυσιολογικά, αλλά το λειτουργικό αυτό καθ' εαυτό δεν θέλει πάνω από 128...

Όσο και τα XP δηλαδή. Αν υπολογίσεις μάλιστα κ το antivirus/antispyware που λογικά δεν θα βάλεις στο Linux (για home pc μιλάμε πάντα), με την καμία δεν είναι 128 τα XP...

(Μιλάμε πάντα για καθαρή μνήμη)


Edit: Τέσπα, επειδή παρατήρησα ότι το θέμα είναι άλλο, εγώ προσωπικά θα πρότεινα Ubuntu (χωρίς να έχω δει ποτέ τι παίζει με το Suse), αλλά η εξής παρατήρηση
koki wrote:Οπότε θα σου δώσω την μία και σημαντικότερη συμβουλή: Να βάλεις ό,τι από τα δύο έχει κάποιος φίλος σου που ξέρει :> Εάν έχεις δηλαδή αυτή την τύχη, να έχεις κάποιον φίλο που μπορεί κάποια στιγμή εάν προκύψει πρόβλημα να σε βοηθήσει, κ αι αυτός έχει suse/ubuntu, τότε να βάλεις αυτό! Γιατί κατά τα άλλα είναι πάνω κάτω τα ίδια:)
είναι η ορθότερη.
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by ~~Wind~~ » Sat Apr 05, 2008 9:50 pm

το swap σα πολυ-γενικος-κανονας ειναι 1,5 ή 2 χ RAM (για pagefile==Virtual Memory λενε 2-2,5 x RAM σε ΧP)
πχ 2GB RAM ~ 4GB Swap

Το / δλδ το λειτουργικο το ιδιο, ο πυρηνας εχει καποια minimum τιμη, νομιζω τα Ubuntu θελουν 4GB
Eγω τωρα που θα τα ξαναβαλω θα αφησω 16Gb.

Το /home ειναι αναλογος το τι θα κανεις, τι θα βαλεις, κλπ
Εγω θα του δωσω 80-100GB

Οποτε εχω συνολο ~120Gb

Eγω απ την βεβαια εχω 500Gb σκληρο οποτε μπορω και δινω.
Αρα βαλε ακομα μια παραμετρο το ποσο μεγαλο σκληρο εχεις και το ποσο μπορεις να διαθεσεις..


----------------

Στο θεμα εγω θα προτεινα Ubuntu για αρχη αφου ειναι πιο κοντα στα Windows και πιο αυτοματοποιημενα κι ετσι η αλλαγη θα ειναι πιο "ομαλη"
Ακομα Fedora ειναι αρκετα διαδεδομενα.
Εγω θελω να δοκιμασω και Debian (τα Ubuntu ειναι Debian-based), OpenSolaris, Gentoo, Arch
Οπως και να εχει μπορεις να βαλεις και τα δυο και να δεις πιο σ'αρεσει κι επιλεγεις.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
gidi
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 161
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:24 am

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by gidi » Sat Apr 05, 2008 9:56 pm

512 μνήμη έχω οπότε έβαλα 1024 swap και έκανα ένα partition 8 giga απλά για να παίξω λίγο και βλέπουμε. 120 έχω HD, τα 40 είναι mp3 κτλ και στα υπόλοιπα έχω και windows..
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by proskopos » Sun Apr 06, 2008 12:21 am

Και εγώ λοιπλον σε αυτά λέω να καταλήξω! UBUNTU! Αν και εχω απορίες ακόμα για το πως θα το κάνω! Δλδ πως μαζί με τα ΧΡ θα βάλω και τα UBUNTU! αλλα αυτό θα το βρώ!
Παντως και εγώ εχω 500αρι σκληρό οπότε δεν με νοιάζει ο χώρος!
Ευχαριστώ πολύ!!!!
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by Ισοβίτης » Sun Apr 06, 2008 1:21 am

proskopos wrote:Και εγώ λοιπλον σε αυτά λέω να καταλήξω! UBUNTU! Αν και εχω απορίες ακόμα για το πως θα το κάνω! Δλδ πως μαζί με τα ΧΡ θα βάλω και τα UBUNTU! αλλα αυτό θα το βρώ!
Παντως και εγώ εχω 500αρι σκληρό οπότε δεν με νοιάζει ο χώρος!
Ωραία. Επομένως, μπορείς μέσω των Windows ή μεσω ενός άλλου προγράμματος partition manager να δημιουργήσεις ένα ή περισσότερα διαμερίσματα στον δίσκο σου. Αφού θα βάλεις Ubuntu, ακόμα και 1 μόνο επιπλέον διαμέρισμα να φτιάξεις, ο οδηγός εγκατάστασης σε καθοδηγεί βήμα-βήμα ώστε να ορίσεις κατάλληλα τα root, swap, κλπ. Φυσικά, τίποτα δεν σε εμποδίζει από το να το κάνεις τελείως manually.

Να συμπληρώσω ότι μέσα από τα Windows δεν θα μπορείς να "βλέπεις" τα περιεχόμενα του δίσκου όπου θα εγκατασταθούν τα Ubuntu. Αντιθέτως, μέσα από το Λίνουξ θα έχεις πρόσβαση στα αρχεία όλων των δίσκων. Δηλαδή, θα ήταν καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, να μην αποθηκεύεις έγγραφα, μουσική, εικόνες, κλπ στο δίσκο του Λίνουξ έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση σε αυτά από παντού.

Δεν ξέρω αν βοηθάω, απλά προσπαθώ να προλάβω τυχόν απορίες κρίνοντας με βάση τα προβλήματα που αντιμετώπισα εγώ :smt025.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by ~~Wind~~ » Sun Apr 06, 2008 3:48 am

Απλα κατεβασε το install CD και ακολουθα αυτα που σου λεει
Οταν φτασει στην εγκαταστασ η του Grub επελεξε να γινει install στο MBR και θα εχεις Dual Boot

Ακομα εγω θα προτεινα το Alternative CD δλδ ενα install οπως των XP κι οχι σε γραφικο περιβαλλον
Ειναι γρηγοροτερο και πιο "σωστο".
Εγω (τουλαχιστον) μονο ετσι κατεφερα να κανω install τα Ubintu, με το κανονικο μου εβγαζε χιλια δυο προβληματα, ελυνες το ενα εβγαινε αλλο...
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: UBUNTU ή SUSI

Post by proskopos » Sun Apr 06, 2008 10:50 am

WIND έγραψε:
Απλα κατεβασε το install CD
Δεν χρειάζεται να το κατεβάσω! Ένας ...... τρελός με 15 partition μου το εδωσε ήδη...
:-D Για να δουμε....
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Re: UBUNTU ή openSUSE

Post by xrokos » Sun Apr 06, 2008 3:27 pm

Κατ'αρχάς άλλαξε τον τίτλο σε "Ubuntu ή openSUSE" γιατί βγάζει μάτι!
Να προτείνω και εγώ Ubuntu, είναι πιο δημοφιλή, μεγαλύτερη κοινότητα υποστήριξης (θα βρεις πιο εύκολα λύσεις στα προβλήματά σου) και όλο και βελτιώνονται. Το OpenSuse δε μου άφησε ιδιαίτερα καλή εντύπωση (ίσως έτυχε) αλλά έχει σουλουπωμένο γραφικό περιβάλλον.
Το Ubuntu δε χρειάζεται περισσότερη μνήμη από τα XP, το ότι χρησιμοποιείται περισσότερη είναι γιατί είναι αλλιώς η διαχείριση της RAM στα δύο λειτουργικά.
Φτιάξε προς το παρόν 2 partitions (για αρχή είναι αρκετά), ένα / που θα έχει το λειτουργικό και ένα swap 500mb(δε νομίζω ότι πρακτικά χρειάζεται παραπάνω).
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: UBUNTU ή openSUSE

Post by cyberpython » Sun Apr 06, 2008 5:04 pm

Όσον αφορά τις απαιτήσεις σε μνήμη:
Στο gnu linux (σε όλες τις διανομές) το λειτουργικό αποτελείται από πολλά μέρη. Το βασικό τμήμα του συστήματος (ο πυρήνας - το linux) είναι πάρα πολύ ελαφρύ και πολλές φορές χρησιμοποιείται ακόμα και σε media-players/routers/usb ftp servers κλπ. Το τμήμα με τη μεγαλύτερη κατανάλωση μνήμης συνήθως είναι το γραφικό περιβάλλον (συνήθως ένας window manager -εφαρμογή που διαχειρίζεται και σχεδιάζει τα παράθυρα χρησιμοποιώντας τον X-Server- και μερικές εφαρμογές για να κάνουν τη ζωή του χρήστη πιο εύκολη). Το Gnome και το KDE στις πιο πρόσφατες εκδόσεις τους θέλουν αρκετή μνήμη για να λειτουργήσουν ικανοποιητικά (για όλο το σύστημα >=256MB), αλλά υπάρχουν και άλλοι window managers/γραφικά περιβάλλοντα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς(π.χ. XFCE, openBox, fluxBox κ.α.) Για παράδειγμα, πριν από ένα μήνα περίπου έστησα το Fluxbuntu σε ένα Pentium 2 με 64 mb Ram και 10GB HDD. Παράλληλα πολλοί window managers επιτρέπουν τη χρήση εφαρμογών και από άλλα περιβάλλοντα(π.χ. το Gnome panel σε FluxBox) Το θέμα είναι για έναν νέο χρήστη αυτοί οι window managers μπορεί να μην είναι το ίδιο εντυπωσιακοί ή φιλικοί αφού έχουν σχεδιαστεί με γνώμονα την χαμηλή κατανάλωση πόρων περισσότερο.

Όσον αφορά τα partitions :
Θα επαναλάνω την πρότασή μου για 3ο ξεχωριστό partition με mount point το /home, αφού έτσι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στα άλλα(π.χ. αλλαγή διανομής - format) και τα αρχεία σου να παραμείνουν ανέπαφα(ακόμη και τα bookmarks στο firefox και οι επιλογές για τις διάφορες εφαρμογές - ακόμα και τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας αν επιλέξεις διανομή με το ίδιο γραφικό περιβάλλον). Τέλος, αν θέλεις να είναι τα αρχεία σου προσβάσιμα από τα windows μπορείς είτε να διαμορφώσεις το /home σε fat32 ή ntfs (δεν το προτείνω), είτε να εγκαταστήσεις κάποιο utility στα windows ( http://www.cyberciti.biz/tips/how-do-i- ... sktop.html ) .
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”