AUEB Spam Filter

Ενημέρωση και συζήτηση πάνω σε ερευνητικά θέματα και πανεπιστημιακά νέα.
Post Reply
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

AUEB Spam Filter

Post by jimmyD » Tue Apr 15, 2008 12:30 am

Έχει δημιουργηθεί από φοιτητές υπό την επίβλεψη του κυρίου Ανδρουτσόπουλου ένα add-on για το πρόγραμμα thunderbird το οποίο υποκαθιστά το προεπιλεγμένο φίλτρο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας του προγράμματος.
Στα εως τώρα πειράματα τα αποτελέσματα είναι ενθαρυντικά , γι' αυτό και χρειαζόμαστε την βοήθειά σας στην περαιτέρω αξιολόγηση του φίλτρου. Όποιος θέλει να συμμετάσχει ας κατεβάσει το add-on καθώς και το manual που εξηγεί τον τρόπο λειτουργίας του.

Για απορίες και feedback προσφέρεται το παρόν topic.

-Για την εγκατάσταση χρειάζεται απλα ένα drag n' drop στο παράθυρο tools->add-ons
-Επίσης θα χρειαστεί να προσθέσετε στην γραμμή εργαλείων το κουμπί του Aueb Spam Filter (δεξί κλικ customize και drag n' drop του κουμπιού Aueb Spam Filter επάνω στην γραμμή εργαλείων)
-Τέλος καλύτερα να απενεργοποιήσετε το προεπιλεγμένο φίλτρο του thunderbird (Tools->Account Settings->επιλογή λογαριασμού->junk settings και εκεί αποεπιλέγετε το "enable adaptive junk mail controls for this account")

Ανανέωση 11/5/2008
Ανακαλύφθηκαν κάποια bugs τα οποία μόλις διορθωθούν θα ανεβεί η νέα έκδοση εδώ.
Last edited by jimmyD on Sun May 11, 2008 4:02 pm, edited 1 time in total.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
A.I.
bit level
bit level
Posts: 44
Joined: Sat Feb 23, 2008 8:16 pm
Academic status: Professor
Gender:
Contact:

Re: AUEB Spam Filter

Post by A.I. » Wed Apr 16, 2008 11:23 am

Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να κοιτάξουν και τις ακόλουθες σχετικές εργασίες:

http://www.aueb.gr/users/ion/docs/bocht ... report.pdf
http://www.aueb.gr/users/ion/docs/ceas2006_paper.pdf
http://www.aueb.gr/users/ion/docs/kosmo ... thesis.pdf
http://www.aueb.gr/users/ion/docs/ceas2007_paper.pdf

ΙΑ
A.I.
bit level
bit level
Posts: 44
Joined: Sat Feb 23, 2008 8:16 pm
Academic status: Professor
Gender:
Contact:

Re: AUEB Spam Filter

Post by A.I. » Mon Apr 21, 2008 12:21 am

Μήπως θα ήθελε η κοινότητα του Venus να υιοθετήσει το AUEB Spam Filter; Ίσως θα μπορούσε, για παράδειγμα, να δημιουργηθεί μια ειδική περιοχή συζητήσεων στο Venus για το φίλτρο αυτό, όπου θα αναφέρονται προβλήματα που εντοπίζουν τα μέλη της κοινότητας που το χρησιμοποιούν και (ακόμα καλύτερα) συγκεκριμένες βελτιώσεις στο λογισμικό του φίλτρου που λύνουν αυτά τα προβλήματα. Ίσως θα μπορούσε να δημιουργηθεί κι ένα versioning σύστημα για τις βελτιώσεις του λογισμικού που προτείνουν τα μέλη της κοινότητας. Γενικότερα, αν ενδιαφέρεται η κοινότητα, ίσως θα μπορούσαν να δημιουργηθούν Venus projects λογισμικού, τα οποία θα έδιναν την ευκαιρία στους φοιτητές να εμπλακούν στη βελτίωση λογισμικού που έχει αναπτυχθεί στο Τμήμα ή και στην ανάπτυξη νέου λογισμικού.

Ι.Α.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Venus projects λογισμικού

Post by The Punisher » Mon Apr 21, 2008 1:04 am

Γενικά τα μέλη της κοινότητας έχουν επιδείξει ιδιαίτερο ζήλο σε τέτοια θέματα, αν και -κυρίως μεταξύ των πρώτων ετών- επικρατεί μια φοβία για το άγνωστο.
A.I. wrote:..θα αναφέρονται προβλήματα που εντοπίζουν τα μέλη της κοινότητας που το χρησιμοποιούν και (ακόμα καλύτερα) συγκεκριμένες βελτιώσεις στο λογισμικό του φίλτρου που λύνουν αυτά τα προβλήματα
Αυτό μπορεί να γίνει και στο συγκεκριμένο θέμα, ως μια αρχή τουλάχιστον.
A.I. wrote:Γενικότερα, αν ενδιαφέρεται η κοινότητα, ίσως θα μπορούσαν να δημιουργηθούν Venus projects λογισμικού, τα οποία θα έδιναν την ευκαιρία στους φοιτητές να εμπλακούν στη βελτίωση λογισμικού που έχει αναπτυχθεί στο Τμήμα ή και στην ανάπτυξη νέου λογισμικού.
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα σαν πρόταση! Πιστεύω ότι ο κόσμος έτσι μπορεί να δραστηριοποιηθεί και να δει πράγματα πέραν των τετριμμένων και να δει εφαρμογές στις θεωρίες που μαθαίνει.

Ας ακούσουμε όμως και τους υπολοίπους (αν συνεχισθεί με ενδιαφέρον η συζήτηση, νομίζω της αξίζει ξεχωριστό thread)
User avatar
Joanna
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 563
Joined: Fri Oct 27, 2006 11:02 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: AUEB Spam Filter

Post by Joanna » Mon Apr 21, 2008 1:38 am

Είχα ακούσει πριν καιρό για το φίλτρο αυτό, αλλά όταν μου είπαν ότι δουλεύει σε Thunderbird(για την ύπαρξη του οποίου δεν είχα ιδέα), δεν το έψαξα περισσότερο (κλασσική αντίδραση φοβισμένου πρωτοετή :-) ). Εύκολα μπορεί να προωθηθεί μέσω του Venus, εξάλλου έχουν ακουστεί θετικές κριτικές για τη λειτουργία του συγκεκριμένου φίλτρου και πιστεύω ότι η κοινότητα θα φανεί κάτι παραπάνω από πρόθυμη να συνεισφέρει στην βελτίωσή του.
The Punisher wrote:
A.I. wrote:Γενικότερα, αν ενδιαφέρεται η κοινότητα, ίσως θα μπορούσαν να δημιουργηθούν Venus projects λογισμικού, τα οποία θα έδιναν την ευκαιρία στους φοιτητές να εμπλακούν στη βελτίωση λογισμικού που έχει αναπτυχθεί στο Τμήμα ή και στην ανάπτυξη νέου λογισμικού.
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα σαν πρόταση! Πιστεύω ότι ο κόσμος έτσι μπορεί να δραστηριοποιηθεί και να δει πράγματα πέραν των τετριμμένων και να δει εφαρμογές στις θεωρίες που μαθαίνει.
Συμφωνώ απόλυτα! Είναι μια πολύ καλή ιδέα που δίνει ένα κίνητρο σε όσους θέλουν να διευρύνουν τους ορίζοντές τους σε θέματα λογισμικού και να προχωρήσουν ένα βήμα πέρα από τις υποχρεωτικές εργασίες.
Le vent nous portera...
User avatar
spiretos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Thu Mar 03, 2005 10:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Venus projects λογισμικού

Post by spiretos » Mon Apr 21, 2008 5:01 am

The Punisher wrote:
A.I. wrote:..θα αναφέρονται προβλήματα που εντοπίζουν τα μέλη της κοινότητας που το χρησιμοποιούν και (ακόμα καλύτερα) συγκεκριμένες βελτιώσεις στο λογισμικό του φίλτρου που λύνουν αυτά τα προβλήματα
Αυτό μπορεί να γίνει και στο συγκεκριμένο θέμα, ως μια αρχή τουλάχιστον.

...νομίζω της αξίζει ξεχωριστό thread)
Ναι, κάτι ανάλογο του "Venus Feedback"!
Εγώ με το επόμενο format αρχίζω! :)
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: AUEB Spam Filter

Post by AnINffected » Mon Apr 21, 2008 10:40 am

Venus Projects++; ;)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: AUEB Spam Filter

Post by tZoLe » Mon Apr 21, 2008 7:00 pm

Θα μπορούσε να γίνει μία αρχή με το συγκεκριμένο project και στη συνέχεια ανάλογα με την ανταπόκριση να καθιερωθεί. Είμαι βέβαιος ότι θα υπάρχει ανταπόκριση από τα μέλη της κοινότητας.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: AUEB Spam Filter

Post by AnINffected » Thu May 22, 2008 3:41 am

Υπάρχει ενδιαφέρον για το Spam Filter από εδώ;
Τί λέτε, θα ακολουθήσουν άλλα "Venus Projects λογισμικού";
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: AUEB Spam Filter

Post by The Punisher » Thu May 22, 2008 12:21 pm

Ideas >> people. Χρειάζονται άνρθωποι για να υλοιποιηθούν οι ιδέες!
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: AUEB Spam Filter

Post by dexter » Tue May 27, 2008 5:26 pm

εγώ είμαι πρόθυμος να συμμετέχω όσο μου το επιτρέπουν οι τωρινές μου γνώσεις..
αν μπορώ να βοηθήσω σε τίποτα πείτε μου..
venus projects :smt023
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Post Reply

Return to “Ακαδημαϊκά Νέα”