LinuX....???

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: LInuX....???

Post by ~~Wind~~ » Mon Apr 28, 2008 3:25 pm

της συνδεσης σου..
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Mon Apr 28, 2008 6:53 pm

αν διακοπτες == κουμπια τοτε και βεβαια υπαρχουν κουμπια...
το συγκεκριμενο προγραμματακι τα κανει ολα αυτοματα, απλα βαζεις χωρα-εταιρια-username-password και αν θες επιλεγεις να ξεκινα αυτοματα
1.Δλδ για να μπω στο ιντερνετ θα ανοιγω το μοντεμ με το κουμπι του οπως
κανω στα xp και θα παταω τις εντολες που λεει στο site,ή καταλαβα λαθος?

2.
τα μοντεμ δεν τα αναγνωριζει αυτοματα.
τις συνδεσεις Ethernet ομως τις σεταρει αυτοματα.
Λιγο κουφο αλλα το οτι το μοντεμ μου ειναι ethernet παιζει κανα ρολο?
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: LInuX....???

Post by ~~Wind~~ » Mon Apr 28, 2008 7:52 pm

με αυτο το προγραμματακι στο λινκ μπορεις οπως στα windows εχεις το
Start-->Connect to--> η_συνδεση_σου

αντιστοιχα στo Ubuntu
Applications-->Internet-->UbuDsl

και εχεις παλι επιλογες connect / disconnect κλπ

Αν η συνδεση σου ειναι Ethernet τοτε κατα το isntall γινεται αυτοματη ρυθμιση..
τωρα εγω εχω απλο μοντεμ... οποτε δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο, αλλα οσο εψαχνα για μενα και το μοντεμ μου
ολο σε ethernet επεφτα και ελεγαν οτι γινεται αυτοματη ρυθμιση..


Το Linux δεν ειναι σα το Putty που εχεις μια μαυρη οθονη και ολα ειναι περιπλοκα (τουλαχιστον μεχρι να συνηθησεις..).. :smt016
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Mon Apr 28, 2008 8:19 pm

Το Linux δεν ειναι σα το Putty που εχεις μια μαυρη οθονη και ολα ειναι περιπλοκα (τουλαχιστον μεχρι να συνηθησεις..).. :smt016
I am writing from OpenSuse Live Cd now,it does not support greek and I dont want to write greeklish :smt016 :smt016 .I agree with the quote.Tux breaks it :)

Edit:Επιστροφη στην πραγματικοτητα τωρα...Απο οτι καταλαβα τα open suse που εχω αναγνωρισαν το μοντεμακι μου χωρις πολλα πολλα μεσα απο το live cd(τωρα το αν παιζει ρολο το live cd δν ξερω,hdkiller οταν μπεις κ το διαβασεις θα θελα να μου δωσεις τα φωτα σου).
Υ.Γ Προσπαθησα να κατεβασω ubuntu αλλα δν μου εκκινει απο το σιντι :smt010 :smt013 :cry:
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Re: LInuX....???

Post by fo@ » Mon Apr 28, 2008 9:09 pm

Πρώτες εντύπώσεις από ubuntu 8.04;
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: LInuX....???

Post by ~~Wind~~ » Mon Apr 28, 2008 9:17 pm

εγω που τα εβαλα ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος.
Βεβαια εγω δεν ειχα ξαναβαλει Linux, ειχα δοκιμασει τα 7.10 αλλα δεν εμεναν τα settings και ειχα και καποια ακομα προβληματακια
και γι αυτο τα αφησα και περιμενα τα 8.04 που πλησιαζαν
Ειναι σαφως ταχυτερα απο τα XP και πιο ομορφα απο τα Vista... :-D

:smt024 :smt001 :smt002 :smt006
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Tue Apr 29, 2008 11:54 am

Με τα partitions τι ακριβως παιζει?Δλδ ποσα gb απαιτουν at least και ποσα max?

EDIT Τα opensuse ειναι πιο ζορικα στην εγκατασταση απο τα ubuntu?
Last edited by ultimate_aektzis on Tue Apr 29, 2008 2:47 pm, edited 2 times in total.
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by StormRider » Tue Apr 29, 2008 12:35 pm

fo@ wrote:Πρώτες εντύπώσεις από ubuntu 8.04;
Χμ, αν οι πρώτες εντυπώσεις εντοπίζονται στον τομέα της εμφάνισης, τότε μην περιμένεις τίποτα το διαφορετικό. Η νέα εμφάνιση του ubuntu -που θα αποφύγει το καφέ χρώμα- αποφασίστηκε τελικά για το hardy+1(8.10 δηλαδή). Κάποιες διαφορές ωστόσο υπάρχουν στο Compiz Fusion που είναι σε νεότερη έκδοση με μερικά plug-ins επιπλέον.

Όσον αφορά τους drivers τα πήγε πολύ καλύτερα, τουλάχιστον για τους φίλους της ΑΜD (ATI). Στο 7.10 για να δούμε το LiveCD -ή το λειτουργικό μετά την εγκατάσταση- έπρεπε σε command line να δώσουμε sudo apt-get install xorg-driver-fglrx και γενικά να τρέχεις δίπλα στο ρούτερ να πάρεις καλώδιο να συνδεθείς, να κατεβάσεις τα πακέτα κτλ. κτλ. Τώρα, π.χ όσον αφορά την Χ1400, την αναγνώρισε ως FireGL (είναι πρόοδος, είχα τον Χ server τουλάχιστον να παίζει :P ). O shipped fglrx driver ειναι ο 8.47.3 και από 3D accelaration έμεινα πολύ ικανοποιημένος (η κίνηση με full compiz effects είναι φυσική. Το firefox slow scrolling αργοπεθαίνει). Διαφορά στην αναγνώριση του υπόλοιπου hardware δε βρήκα. Από τον integrated card reader μέχρι τον usb εκτυπωτή δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Εξαίρεση αποτελεί ο fingerprint reader που δεν το χω πολυψάξει ακόμη.

Αρχικά επειδή έκανα upgrade (μετά απο δύο μέρες έκανα clean install την 64bit) δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα όσον αφορά το upgrade tool και μάλιστα από τις πρώτες ώρες που γινόταν χαμός. Θυμάμαι, από Feisty σε Gutsy είχαν αναφερθεί κάποια προβλήματα.

Διαφορές λογισμικού υπάρχουν. Έτσι πέρα από τον νέο πυρήνα και το Gnome 2.22 (του οποίου αναμένω να δοκιμάσω το νέο remote desktop viewer), προεγκατεστημένα έρχονται το πολύ καλό Brasero Disk Burning, το Transmission (uTorrent like BitTorrent Client) και ο Firefox 3 Beta 5, o οποίος μου άρεσε ιδιαίτερα. Επίσης, υπάρχουν διαφορές στο virtualization στις 32μπιτες εκδόσεις (αλλά ποιος ο λόγος ?).

Θεωρείται σταθερότερη διανομή -και ως τέτοια οφείλει μια Long Term Support (LTS)- και όπως μαρτυρούν τα τεστ είναι γρήγορη [phoronix]

edit: Κατέβασα και το KDE, η έκδοση που έγινε install είναι η 3.2 (μπορώ να μπαίνω επιλέγοντας στα sessions KDE). Αν δεν κάνω λάθος, το Kubuntu 8.04 ships with KDE 4.
Image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: LInuX....???

Post by *estrngd » Tue Apr 29, 2008 5:50 pm

Μια παρατήρηση λίγο offtopic, αλλά για το μόντεμ νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν υπάρχει από αυτό και μια έξοδος για καλώδιο ethernet, την οποία φυσικά προτιμάει κανείς (που δεν ξέρω αν πρόκειται τότε για modem-router). Έχω δει να δίνουν ένα τέτοιο στο OTE-Connx για παράδειγμα. Επίσης νομίζω ότι τα πιθανά προβλήματα με τα usb modems σε linux, όπως και με τα dialups εμφανίζονται (ή μάλλον εμφανίζονταν...) όταν ειναι φτιαγμένα ως software propriety modems, και δεν δίνονται τα specifications τους.

Ανησυχία πάντως, μόνο αν υπάρχει μονάχα έξοδος για καλώδιο usb.

Επίσης, όποιος/όποια ξέρει κι από άλλες διανομές τελευταίες εκδόσεις clean install, ας κάνει καμιά σύγκριση με την ubuntu για την οποίο τόσα λέγονται πια, καθώς σκέφτομαι για το αν θα βάλω την νέα fedora ή την νέα ubuntu, ύστερα από την fedora 8 που έχω ήδη. Ακόμη, ένα ζήτημα είναι το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να αρχίσει develop στην ubuntu η οποία προφανώς δεν βάζει μέσα καμία γλώσσα (πχ gcc), σε αντίθεση με άλλες διανομές.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Tue Apr 29, 2008 7:22 pm

Μια παρατήρηση λίγο offtopic, αλλά για το μόντεμ νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν υπάρχει από αυτό και μια έξοδος για καλώδιο ethernet, την οποία φυσικά προτιμάει κανείς (που δεν ξέρω αν πρόκειται τότε για modem-router).
αυτο εννουσε ο wind λεγοντας ethernet συνδεσεις.Και εγω στην αρχη αλλα καταλαβα
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: LInuX....???

Post by cyberpython » Tue Apr 29, 2008 9:57 pm

*estrngd wrote:Επίσης, όποιος/όποια ξέρει κι από άλλες διανομές τελευταίες εκδόσεις clean install, ας κάνει καμιά σύγκριση με την ubuntu για την οποίο τόσα λέγονται πια, καθώς σκέφτομαι για το αν θα βάλω την νέα fedora ή την νέα ubuntu, ύστερα από την fedora 8 που έχω ήδη. Ακόμη, ένα ζήτημα είναι το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να αρχίσει develop στην ubuntu η οποία προφανώς δεν βάζει μέσα καμία γλώσσα (πχ gcc), σε αντίθεση με άλλες διανομές.
Σε ubuntu (και μάλλον σε οποιαδήποτε διανομή βασισμένη σε αυτή) ανοίγεις το synaptic και κάνεις τις εξής αναζητήσεις :
1) build-essential
2) restricted-extras (για το jre)
3) eclipse
4) netbeans (έκδοση 6 στη hardy)
5) monodevelop (αν θέλεις .NET - έκδοση 1.κάτι στη Hardy - για πιο παλιές διανομές από ξεχωριστό deb γιατί οι παλιότερες εκδόσεις δεν είναι πολύ σταθερές)
6) lazarus (Αντίστοιχο OSS της Delphi με υποστήριξη για παραγωγή εκτελέσιμων για Windows, Linux, MacOS, WinCE κ.α. αλλά καλύτερα να γίνει η εγκατάσταση σύμφωνα με αυτό τον οδηγό : http://wiki.lazarus.freepascal.org/Gett ... repository , για να έχουμε την τελευταία έκδοση)

απο εκεί και πέρα υπάρχουν πάρα πολλά εργαλεία για να δουλέψει κανείς, αλλά με τα παραπάνω πιστεύω είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Wed Apr 30, 2008 4:23 pm

Παιδες θελω τη βοηθεια σας.Θελω να εγκαταστησω στο destop ως μοναδικο λειτουργικο τα λινουξ αλλα εχω προβλημα και θα το πω λιγο χοντρα.Δν μπορω να σταυρωσω διανομη.Εχω κατεβασει 2 φορες ubuntu και τις 2 το file ηταν corrupted και δν μου φορτωνε μεχρι τελους το live cd.Μηπως φταιει ο ntua server?Αν ναι ξερετε κανα καλο?Και ας ειναι και αργος δν με νοιαζει.Αρκει να κατεβει το αρχειο σωο και αβλαβες.Κατεβασα open suse τα δοκιμασα μου αρεσαν και την επομενη που πηγα να τα ανοιξω για να τα εγξαταστησω δν ανοιγαν.Το ιδιο εγινε και με το 2ο αρχειο που κατεβασα.Κατεβασα mandriva και οταν φορτωσανε μου ζηταει ενα κωδικο διαμεσου μαυρης οθονης.(αυτο μπορει να ναι και απο δικο μου λαθος,να μν κατεβασα εκδοση με γραφικα).Επειδη στην τελικη εχω χαλασει 2+2+1=5 σιντια και δν σκοπευω να χαλασω και αλλο σιντι τσαμπα θα θελα μια καλη γνωμη τι να κανω.
Ευχαριστω εκ των προτερων
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: LInuX....???

Post by cyberpython » Wed Apr 30, 2008 4:58 pm

Για την τελευταία έκδοση της Ubuntu (8.04) :
Πήγαινε εδώ : http://releases.ubuntu.com/8.04/
και κατέβασε το iso που σε ενδιαφέρει (μάλλον desktop-i386) - τις πρώτες μέρες επειδή γίνεται ο χαμός από κίνηση σοτυς servers καλό είναι να δοκιμάσεις τα torrents.
Έπειτα πήγαινε εδώ : https://help.ubuntu.com/community/UbuntuHashes
για να βρεις το md5 checksum του iso που κατέβασες και έλεγξέ το σύμφωνα με αυτό τον οδηγό : https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM

Λογικά, θα πρέπει να δουλέψει κανονικά.

Για την εγκατάσταση μπορείς να ακολουθήσεις αυτό τον οδηγό : http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=46230
Αν ο υπολογιστής είχε προεγκατεστημένα windows και υπάρχει recovery partiotion με τη δυνατότητα λήψης backup σε CD/DVD καλό είναι να το κάνεις (μπορεί να αποφασίσεις να επιστρέψεις σε Windows - αν και δεν το βλέπω....).

Επίσης, μόλις τελειώσεις την εγκατάσταση και ρύθμιση του συστήματος μπορείς να εγκαταστήσεις και μια εικονική μηχανή με τα windows για να τρέχεις και προγράμματα που ίσως δεν υπάρχουν για Linux και ίσως χρειαστούν για τα μαθήματα της σχολής (ή θέλεις να εξοικειωθείς μαζί τους επειδή τα ζητάνε στην αγορά εργασίας - π.χ. Visual Studio). Ένας πολύ καλός οδηγός είναι αυτός : http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=34316
Ακολούθησε τις οδηγίες, αλλά στο 2ο βήμα μην κάνεις τα εναλλακτικά βήματα (απλά εγκατέστησε το πακέτο deb με διπλό κλικ/μάλλον θα σου προτείνει ο firefox να το ανοίξει με το gdebi - μη χρησιμοποιήσεις repositories γιατί ο οδηγός είναι για Ubuntu Gutsy). ΠΡΟΣΟΧΗ να κατεβάσεις τη full έκδοση και όχι την OSE αφού δεν έχει υποστήριξη για usb.

Αυτά και καλή επιτυχία.
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: LInuX....???

Post by Ισοβίτης » Wed Apr 30, 2008 5:01 pm

Ήθελα καιρό να το πω... Κυρίως για να με ακούσει ο Soft Silverwind... "Βάλε Windows!!!!!!!!!!" :smt016 :smt016 :smt016 :smt016 :smt016

Πέρα από την πλάκα, προσωπικά κατεβάζω από Φινλανδία. Μου πιάνει τη μέγιστη ταχύτητα (1.2 MBps). Επιχείρησα να κατεβάσω τα 8.04 από ntua, αλλά σερνόταν... Ειδικά αυτές τις μέρες, πρέπει να γίνεται χαμός. Σχετικά με το πρόβλημά σου, δεν νομίζω να φταίει η διανομή. Μήπως δεν κάνεις κάτι καλά στη διαχείριση του δίσκου; Δημιουργούνται τα root/swap κανονικά;

Επίσης, δε θα συμβούλευα να αφήσεις τελείως τα Παράθυρα. Όσο κι αν μας εκνευρίζουν, έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα ότι τα πάντα λειτουργούν! Στο Λίνουξ θα χρειάζεσαι εκατοντάδες manual, τουλάχιστον στην αρχή...

Edit: Κάνε αυτά που λέει ο cyberpython ;) ...
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Wed Apr 30, 2008 5:38 pm

Σχετικά με το πρόβλημά σου, δεν νομίζω να φταίει η διανομή. Μήπως δεν κάνεις κάτι καλά στη διαχείριση του δίσκου; Δημιουργούνται τα root/swap κανονικά;
Δν εχω φτιαξει partitions ακομα.Μου παν οτι θα γινουν αυτοματα κατα τηυν εγκατασταση.Στην τελικη τα προβληματα που αναφερω γινονταν στα live cd's.

Επίσης, δε θα συμβούλευα να αφήσεις τελείως τα Παράθυρα. Όσο κι αν μας εκνευρίζουν, έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα ότι τα πάντα λειτουργούν! Στο Λίνουξ θα χρειάζεσαι εκατοντάδες manual, τουλάχιστον στην αρχή...
Τα παραθυρα και συγκριμενα τα β(ρ)ιστα παραθυρα τα εχω στο laptop(δυστυχως δν μπορω να κανω κατι) οποτε μπορεις να σφουγγιξεις τα δακρυα σου για την διαφαινομενη απωλεια τους :smt016 :-p :smt016

@cyberpython
Τι ακριβως κανουν τα λινκ 2 κ 3?Τα ειχα ξαναδει αλλα δν πολυκαταλαβα τη χρησημοτητα
τους

Χμμ στον οδηγο λεει οτι μπορει να μν εγινε καλα η αντιγραφη λογω υψηλης ταχυτηταε εγγραφης.Το ειχα στην δευτερη μεγαλυτερη.Υπαρχει κινδυνος?
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by StormRider » Wed Apr 30, 2008 6:04 pm

ultimate_aektzis wrote: Χμμ στον οδηγο λεει οτι μπορει να μν εγινε καλα η αντιγραφη λογω υψηλης ταχυτηταε εγγραφης.Το ειχα στην δευτερη μεγαλυτερη.Υπαρχει κινδυνος?
Μπορεί, εξαρτάται από το μηχανάκι και από τα cd. Δοκίμασε σε χαμηλότερη, με καλύτερης ποιότητας cd. Στο τέλος κάνε data integrity test (κάπως έτσι νομίζω λέγεται, είναι μια επιλογή αφού bootάρεις με το livecd)
Image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: LInuX....???

Post by *estrngd » Wed Apr 30, 2008 6:20 pm

ultimate_aektzis wrote:Παιδες θελω τη βοηθεια σας.Θελω να εγκαταστησω στο destop ως μοναδικο λειτουργικο τα λινουξ
Δεν τα πάω καλά με τους αεκτζήδες και με όλους τους οπαδούς, αλλά δεν έχω παρά να σου πω ένα μεγάλο μπράβο, το λιγότερο, ...

Το έχω κάνει εδώ και 2 χρόνια και είναι μια χαρά! Και πριν 2 χρόνια δεν ήταν τα πράγματα τόσο εύκολα όσο είναι τώρα. Γενικώς μην κολώνεις, τα προβλήματα θα είναι λιγότερα από τα windows, θα μάθεις ένα σωρό πράγματα για πράγματα που θες να κάνεις, θα έχεις μια κάπως πιο .... "δημιουργική" αλλά και άνετη σχέση με το pc/laptop. Αν δεν έχεις τρομερούς λόγους να μένεις στα windows (πχ μάθημα βδ με μ$server αποκλειστικά, ή δουλειά με visual basic/c/j κλπ...) μην δυστάσεις!

ΥΓ.: Σίγουρα είσαι άτυχος με τα images. md5 checksum νομίζω είναι καλή λύση.
Βρήκα πολύ πρόχειρα αυτό για τα γουίντουζ: http://www.softpedia.com/get/System/Fil ... cker.shtml δεν το έχω τσεκάρει.
Στο linux υπάρχει απλά η εντολή md5sum
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: LInuX....???

Post by ~~Wind~~ » Wed Apr 30, 2008 8:04 pm

εχω θα σου προτεινα να κατεβασεις απο καμια Γερμανια εχει αρκετα καλους και πολλους servers (για Ubuntu τουλαχιστον)
τα partitions μπορεις να τα εχεις ετοιμα ή να τα φτιαξεις κατα της εγκατασταση, δεν εχει διαφορα.

αν δε σου δουλευει το CD τοτε κατεβασε το alternative που κανει και πιο γρηγορα την εγκατασταση.
απλα δεν εχει τα φρου φρου και τα γραφικα κατα την εγκατασταση. ειναι σαν την εγκατασταση των windows XP δλδ, λιγο καλυτερα.

κι εγω θα σου προτεινα να κρατησεις τα windows τουλαχιστον σα VM γιατι θα τα χρειαστεις για τη σχολη..

αυτα, κι οτι θελεις ρωτα :smt023
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by StormRider » Wed Apr 30, 2008 8:21 pm

Αφού έχει σε laptop τα Windows, δεν είναι ανάγκη. Εμένα το desktop εδώ και 10 μήνες είναι αποκλειστικά ubuntu... Όντως οι servers της γερμανίας είναι ok. Την 1η μέρα που κατέβασα την 64bit δεν είχα πρόβλημα, ούτε σε ταχύτητα, ούτε σε integrity του .iso.
Image
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: LInuX....???

Post by ~~Wind~~ » Wed Apr 30, 2008 10:23 pm

απλα πηγαινε εδω και δες τι mirrors υπαρχουν και κατα ποσο ειναι updated
https://launchpad.net/ubuntu/+archivemirrors
Germany
Netherlands
Taiwan
United Kingdom
United States

δε νομιζω να εχουν προβλημα, εχουν πολλους servers με αρκετα μεγαλη προσφορα ταχυτητας
εγω απο γερμανια κατεβαζα με 108kb/s κι εχω 1Mbps οποτε ηταν το μεγιστο που μπορουσα, και κατεβασα την ιδια μερα που βγηκε το 8.04
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LInuX....???

Post by ultimate_aektzis » Thu May 01, 2008 1:03 am

Πρωτο ποστ απο ubuntu.yupiiiiiiΠολυ φινο φαινεται με μια πρωτη ματια αν και σε καποια σημεια λιγο ξενο πχ η ωρα ειναι πανω αριστερα,δν κολλαει ιους :smt016 :smt016 (σποντα για τον Ισοβιτη οι υπολοιποι αγνοηστε το) και φυσικα εχει default firefox.Καλη μου αρχη και σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που δωσατε αυτες τις μερες :smt006
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: LInuX....???

Post by redlabel » Thu May 01, 2008 6:19 pm

Γκουχ, γκουχ, γκουχ! Να υπενθυμίσω ότι δεν υπάρχει Turing Machine που δεν κολλάει ιούς... :smt021

Δ. Γκρ.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”