[Παλιό] --- 26-27/11/2004 DEBI-DAY WorkShop

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

[Παλιό] --- 26-27/11/2004 DEBI-DAY WorkShop

Post by Einherjar » Mon Nov 08, 2004 6:25 pm

Το εργαστήριο προπτυχιακών φοιτητών 2 (cslab 2) σε συνεργασία με την On-Line κοινότητα των φοιτητών Πληροφορικής του Ο.Π.Α. - Venus, διοργανώνει την Παρασκευή 26/11/2004 και Σαββάτο 27/11/2004 το 1ο Debi-Day workshop.

Σε αυτό το workshop θα έχετε την ευκαιρία να εξοικειωθείτε με το Linux, παρακολουθώντας την εγκατάσταση της διανομής Debian. Θα μπορείτε ακόμη να φέρετε τον υπολογιστή σας (κάτι που απαιτείται για να χαρακτηριστεί και η ημέρα σαν workshop) για επι τόπου εγκατάσταση και ρύθμιση, παράλληλα με την παρουσίαση. Το workshop θα αρχίσει στις 09:30 και θα ολοκληρωθεί στις 14:00.

Εκτός από την παρουσίαση της εγκατάστασης του Linux, θα έχετε την ευκαιρία να μάθετε και να δείτε πως γίνεται σωστή και ασφαλής ρύθμιση των πασίγνωστων Αpache Webserver, και Mysql server.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τους παρακάτω συνδέσμους
http://venus.cslab.aueb.gr/portal/index ... &Itemid=56
http://www.cs.aueb.gr/news/edu/debiday.shtml
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
tiki-tak
byte level
byte level
Posts: 50
Joined: Wed Sep 29, 2004 7:49 pm
Location: αλλού...ο Παράδεισος κατα πού πέφτει??

Post by tiki-tak » Tue Nov 09, 2004 12:07 pm

Ξέρεις αν θα δωθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης??

:?:

Ευχαριστώ!!
« Για το χαμόγελό σου τραγουδώ, γιατί μου δείχνει πως το κλάμα έχεις γνωρίσει
Και για το βάδισμά σου το γλυκό που μόνο όποιος σκόνταψε μπορεί να εκτιμήσει…»
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Nov 09, 2004 12:33 pm

όχι, δεν θα δωθεί. θα πάρεις όμως πολλές χρήσιμες γνώσεις αν έρθεις :roll:
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Nov 11, 2004 10:54 pm

Βασικα θα ηθελα να ερθω, αλλα θα λειπω... Εκτος αυτου, δεν ξερω αν εκανε να φερω το PC να μου βαλουν λινουξ εκει, γιατι αν το κανουνε οι einhajar και Hdkiller, μπορει να μου το χαλασουν! :P :P :P

ΠΩ!!! χανω και την ευκαιρια να φερω το PC γεματο ψιχουλα και ολα αυτα τα ομορφα για να το δωσω για εκγατασταση! :clown:
Last edited by Ganther on Thu Nov 11, 2004 11:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Thu Nov 11, 2004 10:59 pm

Υπονοείς κάτι??? :) Εσένα θα βάζανε να το κάνεις βρε... Τι workshop είναι? (Ξεφύγαμε πάλι...)
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Nov 11, 2004 11:11 pm

ερωτηση. Μπορουμε ξερω γω να ερθουμε μονο τη μια μερα (παρασκευη) η θα παρουμε απουσια μετα, και δεν κανει γενικως να κανω αιτηση αν δεν ειναι βεβαιος?? Επισης αν φερω το PC πρεπει να φερω και πληκτρολογιο-ποντικι, η θα παρω απο το εργαστηριο? Επισης να εχω ηδη κανει ενα partition αν ειναι, γιατι εχω data and windows στο μηχανημα τωρα.

ΥΓ. ξερεις μωρε τωρα, θα ελεγα και καλα "δεν μπορω" δεν κανω δεν ρανω" και στο τελος θα τους καταφερνα να το κανουνε αυτοι! :twisted: :twisted:
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Thu Nov 11, 2004 11:26 pm

Άτιμε.... Τώρα και να θες δε θα σε βάλουνε μέσα.. Θα πέσει λογοκρισία! Θα περιμένεις να σου πουν οι υπεύθυνοι λεπτομέρειες γιατί κι εγώ registration έκανα
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Nov 12, 2004 12:03 am

Ο προγραμματισμός λέει ότι αν έχουμε μεγάλη συμμετοχή,οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε 2 ομάδες και οι μισοί θα έρουν την Παρασκευή, ενώ οι άλλοι μισοί το Σαββάτο. Αν η συμμετοχή δεν είναι μεγάλη, μπορεί να το κάνουμε μισό μισό. Γι'αυτό και στην ανακοίνωση λέει ότι το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί με τη λήξη της προθεσμίας. Πάντως σίγουρα δεν θα υπάρχει απουσιολόγιο :-D
Σχετικά με τα δεδομένα σου, θα πρέπει να τα έχεις κάνει και ένα backup για καλό και για κακό. Πάντως μην περιμένεις να κάνουμε resize partitions εκτός και αν έχουμε άπλετο χρόνο.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Fri Nov 12, 2004 12:12 am

Καταλαβα. Βασικα μου φαινεται οτι καλου κακου θα φερω το μηχανημα με ενα σκληρο μονο με το μικρο σκληρο, γιατι τα ΜΡ3 ειναι περιπου 60 GB και δεν μπορω να κανω Backup. (τα εχω ολα και σε CD αυθεντικα βεβαιως βεβαιως :P )
Βασικα αν φερω μαζι τον σκληρο 13αρη και αφησω τον 120αρη με WIN σπιτι, μετα δε θα το βλεπει ε? γαμωτο. Πρεπει οποσδηποτε να ειναι ταυτοχρονα πανω για να το δει ο βοοτ manager. Αλλα φοβαμαι μην πορωθει το μηχανημα και μετα δεν μπορω να το συνεφερω.
Βασικα να στειλω λες την δηλωση, και στη χειροτερη δεν ερχομαι. (απλα δε μαρεσει να το κανω αυτο γιαυτο ρωταω) Εως τωρα υπαρχει ενδιαφερον???
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Nov 12, 2004 12:17 am

κοίτα το θέμα είναι να έχεις την εμπειρία της εγκατάστασης. Αν το κάνεις μια φορά, ακόμη και με τη βοήθεια κάποιου (αν προσέχεις όμως), την επομένη θα είναι τραγικά πιο εύκολο.
Οπότε μπορείς να φέρεις το μηχάνημα για την εγκατάσταση με το δίσκο που λες. Μετά είτε ξανακάνεις μόνος σου εγκατάσταση, είτε (πολύ πιο απλά) χρησιμοποιείς μια boot disk και φτιάχνεις τον loader. Δε θα πούμε όμως όλα τα μυστικά τώρα... :lol: Έλα στο workshop και θα τα πούμε όλα :-D
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Fri Nov 12, 2004 12:34 am

Το registration είναι για να ξέρουμε πόσοι απο εσάς θα έρθετε. Καλό είναι να κάνεις registration και ας μην είσαι σίγουρος ότι θα έρθεις ειδικά αν φέρεις και μηχάνημα. Χρειαζόμαστε να ξέρουμε τι hardware έχετε και αυτό το γράφετε στην αίτηση.

Σχετικά με το μηχάνημά σου αν λείπει ο 120άρης και του έχουμε περάσει το Linux μπορείς αργότερα όταν βάλεις τους δύο σκληρούς να το ρυθμίσεις χωρίς επανεγκατάσταση (Ουσιαστικά είναι μια ρύθμιση του lilo ή του grub και του /etc/fstab για τα partitions του άλλου σκληρού).
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Fri Nov 12, 2004 12:52 am

OK, θα στειλω τωρα ενα register και βλεπωντας και κανοντας. Αν ερθω θα φερω το μηχανημα, βασικα για την φαση του πραγματος... να ειναι και workshop. (δεν κανονιζετε και 4-9 κανενα quake lan party??) :P :P :-P
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Fri Nov 12, 2004 4:41 pm

εγώ τώρα απλά θέλω να έρθω να δω για τον Apache kai th MySql..Να συμπληρώσω την αίτηση??και για να είμαι πιο συγκεκριμένη, αν τα βάλω αυτά στο debian θα μπορώ να κάνω τις εργασίες τύπου Δίκτυα-Μετάδοση της Καστανιά ή θέλει windows??
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Nov 12, 2004 5:36 pm

Λογικά θα μπορείς να κάνεις αυτά που θέλει η Καστανιά, ή τουλάχιστον αυτά που ζητούσε πέρυσι.
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις με αυτά είναι η τελευταία "εργασία" που μας είχε βάλει στα δίκτυα που ήταν printscreen από την εγκατάσταση του Tomcat.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Fri Nov 12, 2004 6:18 pm

Ερώτηση: Τελικά θα δώσετε πιστοποιητικό α λα ECDL? Ποιός ξέρει, μπορεί νε μερικά χρόνια τα ονόματα Hdkiller, Einhenjar κλπ να είναι παγκόσμιας καταξίωσης!!!

Παντώς θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει μια ηλεκτρική σκούπα γιατί στο tsilo-pc μου υποθέτω θα υπάρχει πολλή (ή πολύ?) σκόνη! :smt119

Πρέπει να φέρω και το ποντίκι επειδή είναι USB optical?
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Fri Nov 12, 2004 6:36 pm

Αφού θα φέρετε τα κουτιά κάντε το κόπο να φέρετε και πληκτρολόγιο και ποντίκι! Έτσι θα κάνουμε τη δουλειά μας πιο γρήγορα (Τα ποντίκια και πληκτρολόγια που έχουμε στη διάθεσή μας είναι ΑΤ και serial αντίστοιχα).
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Fri Nov 12, 2004 7:28 pm

Θα φερει κανεις το PC του η θα ειμαι ο μονος καραγκιοζης με ενα desktop αγκαλια στη σχολη??? (Τουλαχιστον εγω θα εχω κατι αγκαλια!! :P :P :P )
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Fri Nov 12, 2004 10:30 pm

Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσω κι εγώ. Σκέφτομαι να φέρω και το tower, αλλά αντιμετωπίζω 2 προβλήματα: α) δεν θέλω να χάσω επ' ουδενί τα αρχεία μου σε αυτό το PC και β) θέλω 3 ΜΜΜ για να φτάσω στη σχολή, και μου πέφτει κομμάτι δύσκολο να κουβαλάω και το PC μαζί... :)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Marauder
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 400
Joined: Tue Apr 20, 2004 10:25 pm
Location: Αθήνα

Post by Marauder » Sat Nov 13, 2004 12:33 am

Εμένα με βλέπω να έρχομαι με τον centrino laptopaki μου :) Θα του φερθείτε καλά ε;;; ;)
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat Nov 13, 2004 1:17 am

Marauder wrote:Εμένα με βλέπω να έρχομαι με τον centrino laptopaki μου :) Θα του φερθείτε καλά ε;;; ;)
...Αν μας φερθεί και αυτό καλά... :-D :-D :lol:
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Nov 13, 2004 2:34 pm

Ganther wrote:Θα φερει κανεις το PC του η θα ειμαι ο μονος καραγκιοζης με ενα desktop αγκαλια στη σχολη??? (Τουλαχιστον εγω θα εχω κατι αγκαλια!! :P :P :P )
Θα φέρουν και άλλοι τους Η/Υ τους
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Nov 13, 2004 7:24 pm

Βασικά η όλη ιδέα ενός workshop είναι απλά να δουλέψουμε ολοι μαζί. Οπότε το να φέρετε μαζί σας τον υπολογιστή σας είναι must.

ΥΓ: Όχι ότι αυτοί που δεν θα το φέρουν, δεν μπορούν να δούν πράγματα απλά θα είναι αρκετά καλύτερο να έχουνε το δικό τους μηχανάκι για άμεση παραμετροποίσηση και λύση τυχών προβλημάτων.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”