Συμμετοχή στην ψηφοφορία

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Συμμετοχή στην ψηφοφορία

Post by Einherjar » Sat May 15, 2004 1:51 am

Παίδες μπορώ να έχω την άποψή σας για τον λόγο που δεν έχουμε συμμετοχή στην ψηφοφορία για την επιλογή domain? Από την αρχή της ύπαρξης αυτού του forum υπάρχει η ψηφοφορία, πρόσφατα έγινε και η ενημέρωση μέσω e-mail και ανακοίνωσης, αλλά μένουμε σταθερά στις 33 ψήφους ενώ έχουμε ξεπεράσει τα 100 μέλη!!! υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν ψηφίζει ο κόσμος?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat May 15, 2004 12:35 pm

Μήπως το ότι εμείς οι 33 παρακολουθούμε σταθερά το forum;;; Οι υπόλοιποι απλώς γράφτηκαν;;; Για δες πόσα διαφορετικά nicknames υπάρχουν που έχουν κάνει ένα τουλάχιστον post... :???: :roll:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Post by theo_ » Sat May 15, 2004 12:57 pm

θα συμφωνήσω με τον TaRaNTuLa σημασία έχουν τα ενεργά κυρίως μέλη...
Although μήπως να το είχαμε βάλει σε κάποιο εμφανές σημείο??
ΑΛΛΑ ΠΟΥ.....??? :shock: :!:
Νομίζω ότι μόνο μέσω κάποιου είδους marketing θα έχουμε κανένα αποτέλεσμα! Εγώ παραπέμπω διάφορους στο Venus αν με ρωτάνε τπτ ;)
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat May 15, 2004 1:31 pm

Σε πόσο πιο προφανές σημείο να πάει? Βρίσκεται στις ανακοινώσεις στην πρώτη σελίδα και επίσης εμφανίζεται η και ψηφοφορία εκεί. Άμα κάνει κάποιος login είναι πολύ εύκολο να ψηφίσει. Σχετικά με τα ενεργά μέλη, έχω δει αρκετές φορές logged on μέλη χωρίς δημοσιεύσεις. Θα μπορούσαν και αυτοί να ψηφίσουν :!:
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat May 15, 2004 7:57 pm

Εγώ λέω να βάλουμε μια ανακοίνωση/αφίσα στο CSLAB.
Yπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει καν το project!
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Sat May 15, 2004 8:07 pm

Παντως δεν ξέρω, εμένα δε μου πολυάρεσε που δεν μπορούμε να απαντή;σουμε στο ποστ, και να αντιπροτίνουμε κάτι. Δλδ ψηφίζουμε "άλλο" πχ αλλα δεν μπορούμε να πούμε ποιο άλλο :)
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sat May 15, 2004 8:17 pm

'Ηδη είναι στο πρόγραμμα και αυτό. Απο βδομάδα θα γίνει. Είναι ήδη αρκετά νωρίς και όσο μεχρι στιγμής έχει γίνει είναι πολύ καλό. Με τον καιρό, και με την κατάλληλη προώθηση βέβαια όλα θα γίνουν :lol:
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
leste
bit level
bit level
Posts: 21
Joined: Thu May 13, 2004 12:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Post by leste » Sun May 16, 2004 9:52 am

Με τον κίνδυνο να φανώ άσχετος:

Που είναι το κουμπί για να ψηφίσω;

Κάνω login, στην αρχκή σελίδα μου δείχνει μόνο τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής.
Στο http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewtopic.php?t=5 πάλι το ίδιο.
Στο faq δεν λέει τίποτα (το οποίο μάλλον σημαίνει ότι είναι μπροστά στα μάτια μου αλλά... :evil: ).

Η αφίσα στο CSLAB δεν είναι άσχημη ιδέα πάντως.
"Twas brillig and the slithly toves,
did gyre and gimble in the wabe.
All mimsy were the borogoves,
and the mome raths outgrabe."
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun May 16, 2004 10:38 am

  • Αν δεν έχεις ψηφίσει ήδη θα σου εμφανίζονται οι επιλογές σαν να είναι radio buttons. Τσεκάρεις μια επιλογή-> submit -> εισαι οκ
  • Αν έχεις ήδη ψηφίσει δεν θα σου εμφανίζεται αυτή η δυνατότητα
  • Αν δεν έχεις ψηφίσει και δεν σου εμφανίζονται αυτές οι επιλογές τότε είτε δεν έχεις κάνει login είτε έχουμε πρόβλημα :-D
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun May 16, 2004 2:54 pm

vagalati wrote:Εγώ λέω να βάλουμε μια ανακοίνωση/αφίσα στο CSLAB.
Υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει καν το project!
Συμφωνώ και επαυξάνω (μιλώντας πάντα για το cslab 1, δηλ. του 2ου ορόφου, όπου πατάει κόσμος :lol: ).

Και λίγο feedback: Έχω την εντύπωση ότι ορισμένα άτομα έκαναν register αλλά δεν ξαναπάτησαν επειδή είναι υπερβολικά "ακαδημαϊκά" ή geeky πολλά θέματα. Και, οκ ρε παιδιά, το είπαμε, το debian είναι το μόνο πραγματικό linux αλλά δεν είναι ανάγκη να το ξαναλέμε σε όλα τα threads! ;-)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Mon May 17, 2004 12:13 pm

mikem4600 wrote: Και λίγο feedback: Έχω την εντύπωση ότι ορισμένα άτομα έκαναν register αλλά δεν ξαναπάτησαν επειδή είναι υπερβολικά "ακαδημαϊκά" ή geeky πολλά θέματα.
Νομίζω ότι αυτό που έδωσε την ώθηση για την δημιουργία του venus ήταν η ανάγκη να υπάρχει κάποιο μέσο (πέρα από τις mail λίστες των καθηγητών) για να ανταλλάσουν απόψεις οι φοιτητές κυρίως επί των μαθημάτων της σχολής. Επιπλέον όποιος θέλει μπορεί να ανοίξει ό,τι θέμα του αρέσει. Εχουμε thread για τη Eurovision, ακόμα και για το WWE!!!
Απλά χρειάζεται χρόνος να ωριμάσει καθώς και προβολή. Και όταν λέω προβολή, δεν εννοώ μια αφίσα μόνο γιατί έτσι απλά θα γραφτούν και άλλα "ανενεργά" μέλη. Λέω ότι κάθε φορά που συζητάμε με κάποιον συμφοιτητή για κάποιο θέμα να λέμε πχ. "αυτό το το πρόβληματο συζητάμε στο venus και βρήκαμε λύση" ή "μέσα απο το venus αντλλάσουμε σημειώσεις" κλπ για να δημιουργηθεί κίνητρο στο φοιτητή να ψαχτεί στο venus.
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Mon May 17, 2004 12:25 pm

Το site-forum νομιζω ηταν απαραιτητο, ειδικα λογω σχολης. Μολις την προηγουμενη εβδομαδα το εμαθα. Μαλλον χρειαζεται καποια ανακοινωση εξω απο τα εργαστηρια. Μια απορια: θα "κλειδωσει" στο μελλον; τωρα μπορει ο καθενας να κανει εγγραφη.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Mon May 17, 2004 12:28 pm

Σιγά σιγά εγώ πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση...θα μιλήσουμε για την επιτυχία ή όχι του project μετά το καλοκαίρι, οπότε ή θα έχει ξεχαστεί το όλο θέμα ή θα έχει αρχίσει να λειτουργεί καλύτερα...για την ώρα εγώ που το παρακολουθώ από την αρχή κρίνω ότι πάει καλά
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon May 17, 2004 2:23 pm

sudtuwup wrote:Το site-forum νομιζω ηταν απαραιτητο, ειδικα λογω σχολης. Μολις την προηγουμενη εβδομαδα το εμαθα. Μαλλον χρειαζεται καποια ανακοινωση εξω απο τα εργαστηρια. Μια απορια: θα "κλειδωσει" στο μελλον; τωρα μπορει ο καθενας να κανει εγγραφη.
Όχι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ενώ επίσης δεν υπάρχει και περίπτωση να σταματήσει και η ανάπτυξη του. Πιο συγκεκριμένα:

:!: Το υλικό/server που φιλοξενείται στον server είναι δωρεά απο εμάς και δεν πρόκειται να ζητηθεί πίσω(τουλάχιστον αυτά που έχω προσφέρει εγώ,αλλά και για τα υπόλοιπα παιδία απ'οσο ξέρω ισχύει το ίδιο).

:!: Σκοπός του είναι η ενημέρωση των φοιτητών μέσα σε ένα πλαίσιο "προσφοράς && ελεύθερης απόκτησης της γνώσης" άρα εάν κλειδωθεί η πρόσβαση σε οποιονδήποτε τότε παραβιάζονται οι αρχές λειτουργίας του.

:!: Οι περισσότεροι από εμάς με το καλό σε ένα χρόνο θα την έχουμε "κάνει" απο εδώ οπότε θα πρέπει να αναλάβει κάποιος άλλος μερικά πράγματα(προσωπικά και παλι δεν θα μπορώ μια ζωή να κρατάω το sys administration). Άρα και πάλι δεν θα πρέπει να κλειδωθεί η πρόσβαση απο πουθενά ώστε να υπάρχει συνεχώς ανανέωση των μελών/διαχειριστών/χρηστών κλπ κλπ.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Mon May 17, 2004 3:45 pm

sudtuwup wrote:...Μολις την προηγουμενη εβδομαδα το εμαθα...
Είχε σταλεί ενημερωτικό e-mail μέσω του dias σε συνεργασία με τον κ.Βίτσιο πριν 3-4 βδομάδες. Δεν το είχες λάβει?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Mon May 17, 2004 5:29 pm

Παιδιά ας βάλετε και ένα χαρτί στη γραμματεία του τμήματος ... ;)
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon May 17, 2004 5:39 pm

Einherjar wrote:
sudtuwup wrote:...Μολις την προηγουμενη εβδομαδα το εμαθα...
Είχε σταλεί ενημερωτικό e-mail μέσω του dias σε συνεργασία με τον κ.Βίτσιο πριν 3-4 βδομάδες. Δεν το είχες λάβει?
κατά τη γνώμη μου, και απ' όσα έχω συζητήσει με παιδιά που ξέρω, δεν είναι πολλοί αυτοί που ελέγχουν τα mail στο dias. Η αφίσα και η μεταξύ μας συζήτηση θα βοηθήσει πιο πολύ, ή πείτε σε κάποιον administrator στο εργαστήριο στο 2ο να βάλει ένα μήνυμα να φαίνεται κάθε φορά που κάνει log on ένας χρήστης εκεί (αν φυσικά υπάρχει δυνατότητα και αυτό επιτρέπεται).

Επίσης, νομίζω ότι είναι αρκετά σημαντικό, να δείτε τι θα γίνει με το Forum αργότερα. Όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε από τον/την tsilochr δεν υπάρχουν μόνο θέματα που αφορούν τη σχολή και τα μαθήματα, υπάρχουν και άλλες κατηγορίες και προσωπικά έχω ωφεληθεί και έχω λύσει απορίες μου από threads που αφορούσαν software,hardware κα. Δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς μόλις βγει από εδώ μέσα, δεν θα ενδιαφερόταν να διαβάζει τέτοιου τύπου threads! Εγώ θα ήθελα να ξέρω ότι μπορώ να μπω κάπου και να "μαθαίνω" τέτοια νέα, χωρίς να χρειάζεται να "φάω" όλο το internet για να βρω αυτό που ψάχνω. Στο κάτω κάτω δεν είμαι παντογνώστης ούτε θα μου πέσει η μύτη να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω και δεν έχω απεριόριστο χρόνο για surfing!!
@lexo wrote:Παιδιά ας βάλετε και ένα χαρτί στη γραμματεία του τμήματος ... ;)
σωστό κι αυτό!!κάτι χρωματιστό να φαίνεται γιατί γίνεται ένας πανικός από ανακοινώσεις εκεί κάτω!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Mon May 17, 2004 6:55 pm

lumenintervalum wrote: ή πείτε σε κάποιον administrator στο εργαστήριο στο 2ο να βάλει ένα μήνυμα να φαίνεται κάθε φορά που κάνει log on ένας χρήστης εκεί
Το ζητήσαμε πριν λίγο καιρό αλλά το αρνηθήκανε "λόγω πολιτικής"

lumenintervalum wrote:δεν είναι πολλοί αυτοί που ελέγχουν τα mail στο dias
Σε πρώτη φάση ήταν ο μόνος και πιο μαζικός τρόπος για ενημερωθούν οι φοιτητές
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
YiannisF
byte level
byte level
Posts: 108
Joined: Fri Apr 30, 2004 2:59 pm
Location: Bristol, UK

Post by YiannisF » Tue May 18, 2004 1:20 am

Κανονικά πρέπει να μπει link στην αρχική σελίδα του http://www.cs.aueb.gr. Αν όχι από τώρα, τουλάχιστον όταν αποφασιστεί το τελικό url.
Image
.::YF::.
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Post by theo_ » Tue May 18, 2004 1:41 am

Positive side:μου φαίνεται το ίδιο είχε γίνει κ με μία παρόμοια πρωτοβουλία στο
τμήμα ΔΕΤ.Αρα μπορουμε να ελπίζουμε! :-D

Negative side:
Αν κ εμάς μας συμφέρει δεν νομίζω ότι είναι κ απόλυτα λογικό καθώς το forum είναι πρωτοβουλία κ δεν έχουν κανένα λόγο να το διαφημίσουν.. :cry:
(εδώ δεν το έκαναν homepage στα εργαστήρια..! :evil: )
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue May 18, 2004 11:05 am

Όσον αφορά τη διαφήμιση μέσω ανακοινώσεων από αυριο έχετε τα ματια σας ανοιχτα γιατί θα τοποθετήσουμε ανακοινώσεις όπου μπορούμε(γραμματεια,cslabs,κτλ,...)
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue May 18, 2004 1:32 pm

Εάν τα φέρεις παλιοτεμπέλαρε αύριο !!! :-D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Post Reply

Return to “Venus Community”