Windows XP Embedded..

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Windows XP Embedded..

Post by AmmarkoV » Sun Sep 28, 2008 4:57 am

Δεν ξέρω πόσοι από εσας (πιθανό και κανείς.. ) έχετε δοκιμάσει τα Windows Embedded..
Στην θεωρία είναι μια componentized έκδοση των Windows στην οποία μπορεί κανείς να δημιουργήσει από distributions 40MB έως και πλήρη Windows XP like images 400MB που περιέχουν όλη την συμβατότητα των κανονικών Windows..

Έπιπλέον με την τεχνολογία EWF ( Enhanced Write Filter ) είναι δυνατή η δημιουργία ενός overlay στην μνήμη RAM έτσι ωστε όλες οι αλλαγές που πιθανόν γίνονται στον σκληρό δίσκο να γίνονται μόνο στην RAM και κατα αυτό τον τρόπο έχουμε Speed ++ και αύξηση της διάρκειας ζωής σε περίπτωση που ο "σκληρός-δίσκος" έιναι τύπου compact flash καθώς αποφεύγεται η σταδιακή καταστροφή του ! ( Όλες οι Solid State μνήμες έχουν πεπερασμένο αριθμό read-write cycles..)

Πρακτικά λοιπόν έχεις κάτι εντελώς συμβατό με ολα τα προγράμματα ( Including DirectX κτλ κτλ ) , πολύ πιο γρήγορο γιατί τρέχει μόνο οτι θές να τρέχει σε όλα τα επίπεδα , πολυ πιο μικρό γιατί βάζεις μόνο οτι drivers θέλεις και πολύ πιο οικονομικό γιατι το κάθε license κοστίζει το 1/4 ενός των Windows XP ..

Έτσι λοιπόν και εγώ ένα ωραίο μεσημεράκι είπα να τα κατεβάσω από το MSDNAA ..
Σας λέω λοιπόν τον πόνο μου..

Το πρώτο πρόβλημα ήταν το installation..
Το installation ουσιαστικά αποτελείται από 3 βήματα
1) Installation των εργαλείων για να συντάχθεί ένα XPE image
2) Installation κάποιας MS βάσης δεδομένων
3) Installation των components πάνω στην βάση δεδομένων..

Για κάποιο περίεργο λόγο λοιπόν στο CD η έκδοση βάσης δεδομένων δεν εγκαθιστόταν επειδή είχα και μια άλλη η οποία όμως επίσης δεν ήταν συμβατή με το βήμα 3 και όπως ανακάλυψα θα έπρεπε να καλέσω το Setup με παράμετρο MSSQLSERVER ( το οποίο άντε να το μαντέψω.. ) , γιατί κάπου στο development άλλαξε το default instance name των MS βάσεων δεδομένων αλλά μετά από χάσιμο 2-3 ωρών και 2-3 τουφών από μαλλιά , ψάχνοντας στο google διορθώθηκε.. :smt021

Το δεύτερο πρόβλημα είναι το ελλειπές user interface του Target Designer..
Υπάρχουν 9 προτότυπα για Default μηχανές και από εκεί και εμπρός ένα σωρό , πραγματικά πολλάαααα components τα οποία βρίσκονται σε ένα τεράστιο δέντρο και έχουν απλά μια ονομασία για να τα ξεχωρίζει..
Δεν υπάρχει κάποιος Wizard ή κάτι παρόμοιο , οπότε απαιτείται τύχη και 6-7 builds μέχρι να πετύχει κανείς ότι ήθελε αρχικά.. :smt021

Ο EWF manager σε περίπτωση που κάνεις δεύτερο build χωρίς να κάνεις format το πρώτο στην Compact Flash ενεργοποιείται ακριβώς μετά το τέλος του installation και πριν γίνει set το flag οτι τελείωσε η εγκατάσταση , με αποτέλεσμα να μαρκάρεται η εγκατάσταση ως τελειωμένη στην RAM να γίνεται restart να ξαναμαρκάρεται τελειωμένη στην RAM και να γίνεται restart .. και τελος πάντων μια ατελείωτη ανακύκλωση για την οποία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.. Και toll μια τούφα μαλλί σε κάθε ανακύκλωση.. :smt021

O EWF manager απαιτεί unpartitioned space στην Compact Flash αλλιώς δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί ποτέ και καθόλου και απαιτείται αλλαγή του Master Boot Record της Compact Flash και όλα από την αρχή να ξαναπεραστούν! :smt021

Ξέμπαρκα εντελώς και υπεράνω πάσης υποψίας βρίσκονται 6 προγραμματάκια ( στον φάκελο C:\Program Files\Windows Embedded\utilities ) τα οποιά λύνουν τα χέρια σου και για τα οποία δεν υπάρχει καμμία μα καμμία σήμανση από το User Interface
Το ένα είναι το TAP που σε σύστημα που τρέχει κανονικά XP βγάζει ένα resume με ολους τους drivers έτσι ωστε να μην χρειάζεται να εγκατασταθεί κανείς ( αλλά αυτό μόνο αν καταφέρεις να περάσεις τους drivers στο repositiory..)
Και τα άλλα ασχολούνται με τα images και το μέσο εγγραφής αυτό καθαυτό.. :smt021

Αν δεν καταφέρεις να παίχτεί μπάλα με το TAP πολλοί drivers ΔΕΝ περνάνε γιατί παρότι είναι συμβατοί στον έλεγχο που κάνουν για λειτουργικό ΔΕΝ βρίσκουν XP και ΔΕΝ λειτουργεί το σύστημα με το Compatibility για να κάνεις το exe να νομίζει οτι τρέχει άλλη έκδοση Windows... Και απλά σου λένε οτι ξέρεις τι , δεν θα γίνω καν install.. Ενώ κανονικά είναι συμβατοί..!!!!!! :smt021

Το σύστημα των repositories ΔΕΝ λειτουργεί σε τοπικό δίκτυο γιατί η MSSQL αρνείται σύνδεσεις από τον έναν υπολογιστή στον άλλον και οσο και αν έχω προσπαθήσει δεν τα έχω καταφέρει μέχρι αυτή την στιγμή ( και ναί έχω ανοιξει τα ports στο firewall , και ναί λειτουργεί το tcp/ip κομμάτι της MSSQL κτλ κτλ.. ) :smt021

Τελικά η έκδοση που μας μοιράζουν στο MSDNAA είναι απλά Outdated και δεν μπορείς να την κάνεις update.. :smt021
Και ακόμα και η up to date έκδοση είναι out dated γιατί έχει ανακοινωθεί πως θα βγεί το Windows Embedded Standard που θα περιλαμβάνει και .NET υποστήριξη ( η οποία όμως δεν με ενδιαφέρει.. )
...

Αυτή την στιγμή κάνω deploy τα Windows XP Embedded Service Pack 2 σε καινούργιο μηχάνημα για να μην ρισκάρω να χαλάσει την λεπτή ισορροπία στο δικό μου..

Μέχρι στιγμής μου έχει συμβεί μόνο το συμβάν ( KB811479 -> http://support.microsoft.com/kb/811479 :smt021 ) και συνεχίζω ακάθεκτος..

Είναι πολύ χρήσιμα τα XP Embedded αλλά ειλικρινά έχουν το χειρότερα issues σε προϊόν της Microsoft που έχω δεί ΠΟΤΕ!!
Μπροστά στον χρόνο που έχω χάσει αντιμετωπίζοντας όλα τα παραπάνω οι διανομές linux είναι σαν μια όαση μέσα σε μια έρημο από τούφες μαλλιών στην οποία περπατάω καραφλός.... :smt022
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Re: Windows XP Embedded..

Post by SeniorCarbone » Sun Sep 28, 2008 5:26 pm

εφιαλτικό...
man όταν βγάλεις άκρη γράψε κανένα tutorial κάτι,
νομίζω θα το εκτιμήσει πολύς κόσμος.
*--Common sense is not so common--*
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Windows XP Embedded..

Post by AmmarkoV » Sun Sep 28, 2008 6:57 pm

Ήδη έχω ετοιμάσει τα βασικά του πως να κάνεις partition την Compact Flash..
Τι ΔΕΝ πρέπει να ξεχάσεις από τα Components ( Logon , Explorer Shell , User Interface Core , και πως τα ρυθμίζεις κιόλας.. Γιατί πχ By default δεν λειτουργούν τα menu με δεξί κλικ , ή by default στο desktop δεν υπάρχουν εικονίδια..)

Και με ποιά σειρά πρέπει να κάνεις τα διάφορα βήματα..

Ομολογώ πάντως οτι πλέον έχω καταλάβει αρκετά γύρω από το τι κάνει τα Windows να λειτουργούν..
Είναι ενδιαφέρον οτι μπορείς να αντικαταστήσεις ακόμα και το Explorer Shell με ένα δικό σου και να φτιάξεις κατι εντελώς διαφορετικό!

Όταν έχω μια σίγουρη μέθοδο για την δημιουργία ενός build τότε θα τα ανεβάσω..!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Windows XP Embedded..

Post by AmmarkoV » Mon Sep 29, 2008 5:29 am

Image
BSOD..

Image

Μου φαίνεται οτι σκότωσα την δεύτερη στην σειρά Compact flash memory με τα πολλά format και γράψε σβήσε για να στήσω το μηχάνημα..
Μου φαίνεται οτι θα αλλάξω το nick μου σε CFKiller ( και καλά όπως του HdKiller , μπά.. ;) )
15 euro στο καλάθι των αχρήστων.. :smt073
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Windows XP Embedded..

Post by ~~Wind~~ » Mon Sep 29, 2008 5:53 am

ammarkoV respekt πραγματικα :smt038 :scratch: :salut: :viking:
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Windows XP Embedded..

Post by Zifnab » Mon Sep 29, 2008 10:11 am

τόσο εύκολα χαλάνε οι compact flash?
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Windows XP Embedded..

Post by StormRider » Mon Sep 29, 2008 12:38 pm

Eνδιαφέρον αυτό που κάνεις. Αναρωτιέμαι αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει με τον linux kernel και την επιλογή συγκεκριμένων modules. Offtopic: το πληκτρολόγιο σου πέρα από αθόρυβο είναι εργονομικό ή κουράζει εύκολα;
Image
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Re: Windows XP Embedded..

Post by alasondro » Mon Sep 29, 2008 3:17 pm

StormRider wrote:Eνδιαφέρον αυτό που κάνεις. Αναρωτιέμαι αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει με τον linux kernel και την επιλογή συγκεκριμένων modules.
Προφανώς...
τόσο εύκολα χαλάνε οι compact flash?
δεν νομίζω να χάλασε τόσο εύκολα η cf... έχουν μια ευαισθησία η αλήθεια είναι αλλά ειδικά οι καινούργιες αντέχουν αρκετά πριν τα κακαρώσουν
έχω κάνει δεκάδες ίσως και εκαντοντάδες format σε cf πριν αποδημήσει εις Κύριον...
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Windows XP Embedded..

Post by ~~Wind~~ » Mon Sep 29, 2008 3:34 pm

embedded linux systems υπαρχουν, και πλεον αρκετες εταιριες εχουν αρχισει να δινουν mobos με embedded linux απανω
ετσι απλα ξεκινας το pc και εχεις λειτουργικο στη ram χωρις να χρησιμοποιεις καν τον σκληρο
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Windows XP Embedded..

Post by AmmarkoV » Mon Sep 29, 2008 3:53 pm

Ναι , η οποιαδήποτε live διανομή linux μπορεί να λειτουργήσει έτσι.!
Αντί να υπάρχει στο DVD drive , θα μπορούσα πχ να την τοποθετήσω στην Flash και θα bootαρει μια χαρά.

Επίσης όντως μπορείς να φτιάξεις ότι διανομή θέλεις , υπάρχει μάλιστα και για εντελώς brain-dead καταστάσεις on-line tool της Novell -> http://www.novell.com/linux/appliance/
Και το ολο concept με τα Components των Windows υπάρχει εδώ και χρόνια με τα RPMS κτλ..

Το θέμα είναι αφενός πειραματισμός.. :) Να δοκιμάσουμε τι καινούργιο παίζει και αφετέρου για το συγκεκριμένο robo-project έχω γράψει ήδη αρκετό Native Windows κώδικα τον οποίο θα ήθελα να μην ξανακάτσω να κάνω port κτλ..

Αα.. επίσης το πληκτρολογιο είναι πολύ! κουραστικό για δουλειά ( προγραμματισμός κτλ.. ) , αλλά είναι πολυ ελαφρύ και μπορείς να το κρεμάσεις σε τοίχους , να το τυλίξεις , να το πετάξεις , να το βρέξεις , να το πατάς στο πάτωμα και άλλα τέτοια οπότε είναι για βαριά όχι elegant χρήση..

Η Flash που έχω έχει φάει γύρω στα 10-12 format.. Τώρα επιχειρώ να κάνω ένα δεύτερο partition πιο μετά από εκεί που έχει κορεστεί και να αφήσω στην αρχή unpartitioned space μήπως και την κοροϊδέψω! :)
Θα δείξει..!

ADDED

Τα έφτισε και η οθόνη μου.. :smt013


Link
Ορίστε στιγμιότυπό από FBA ( First Boot Agent των Windows XP Embedded) σε χαλασμένη LCD οθόνη , είναι ένα θέαμα που μπορεί να μην δείτε ποτέ ξανά στην ζωή σας!

ADDED

Image
Επιτυχές ξεκίνημα και εγκατάσταση των drivers για Wifi..

Και άλλα 2 (διαφορετικά και εξωτικά.. ) BSOD :smt021 :smt017
Image
Image






ADDED
Έχω κάνει πια περίπου στα 60 revisions ( και redeployments..! )
Μπορώ να πώ οτι εγκαθιστώντας SP1 , SP2 και Feature Pack 2007 ( τα updates των embedded ) πλέον έχω κάτι σταθερό ενώ διάφορα ενοχλιτικά προβλήματα έχοουν εξαφανιστεί.. Επίσης οι drivers λειτουργούν κανονικότατα τώρα..! Για οσους ασχοληθούν μην ξοδέψετε τον χρόνο σας με έκδοση < SP1+SP2+FP2007
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”