ICT Security 2008

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ICT Security 2008

Post by Bloody Mary » Tue Sep 30, 2008 11:21 pm

Κι εγώ με την granny_E κατά τις 9.15 θα είμαστε στο σταθμό Συγγρού-Φιξ λογικά ;)
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: ICT Security 2008

Post by necrofear_13 » Wed Oct 01, 2008 12:55 am

Παιδια περιμενουμε εντυπωσεις.Εμενα προεκυψε κατι και δεν μπορω να ερθω.Btw καλο μηνα και περιμενουμε εμπειριες.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: ICT Security 2008

Post by Ισοβίτης » Wed Oct 01, 2008 7:59 pm

Δε βλέπω να γράφει κανείς εντυπώσεις! Τόσοι ήμασταν εκεί σήμερα. Προσωπικά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα και μπορώ να πω ότι αποκόμισα κάποια πραγματάκια.

Εξαιρετικές οι ομιλίες τόσο του κυρίου Γκρίτζαλη όσο και του silegav (και πολύ πρωτότυπος ο τρόπος παρουσίασης ;) :smt023 ).
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: ICT Security 2008

Post by The Punisher » Wed Oct 01, 2008 8:19 pm

και πολύ πρωτότυπος ο τρόπος παρουσίασης
δηλαδή?
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: ICT Security 2008

Post by Sreak » Thu Oct 02, 2008 12:47 pm

300 slides σε 18 λεπτά. Χωρίς αυτό να γίνει καθόλου κουραστικό...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: ICT Security 2008

Post by ultimate_aektzis » Thu Oct 02, 2008 12:49 pm

300 slides σε 18 λεπτά.
Ο silegav ειναι ο Βενερης? :-p
Last edited by ultimate_aektzis on Thu Oct 02, 2008 1:03 pm, edited 1 time in total.
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: ICT Security 2008

Post by P3 » Thu Oct 02, 2008 12:57 pm

Λογικά όποιος την είδε σίγουρα θα θυμάται το όνομα του παλικαριού!!!!

Απλά οφείλω να πω ότι ο ανθρώπους σαν το silegav είναι τιμή μου που τους γνωρίζω!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: ICT Security 2008

Post by Ισοβίτης » Thu Oct 02, 2008 4:21 pm

ultimate_aektzis wrote:
300 slides σε 18 λεπτά.
Ο silegav ειναι ο Βενερης? :-p
Όχι :-p

@Punisher:
Όπως είπε ο Sreak, η παρουσίαση αποτελούνταν από πολλές μικρές διαφάνειες (1 γραμμή ή 1 εικόνα) οι οποίες εναλλάσσονταν ταχύτατα με αποτέλεσμα και να προσέχει το κοινό και να μην γίνεται κουραστική η ομιλία. Δεν είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο μοντέλο παρουσίασης και μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα!
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ICT Security 2008

Post by Bloody Mary » Thu Oct 02, 2008 6:05 pm

Από τη δεύτερη μέρα (την οποία παρακολούθησα, στην πρώτη δεν ήμουν παρούσα) έμεινα αρκετά ικανοποιημένη από τους "δικούς μας" ομιλητές, δηλαδή τους καθηγητές του τμήματος που μίλησαν και τον silegav, και από 2 ακόμα... Οι υπόλοιποι δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα.
Όσο για την ομιλία του silegav ήταν πραγματικά πρωτότυπη και κατάφερε να κρατήσει το ενδιαφέρον όλων μέχρι το τέλος. Για μένα ήταν ίσως η καλύτερη ομιλία της μέρας. Ένα μεγάλο μπράβο! :)
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: ICT Security 2008

Post by Master_ex » Thu Oct 02, 2008 8:14 pm

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω και θα επιβεβαιώσω ότι η παρουσίαση του silegav ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο και ξεκούραστη.
Μπράβο και πάντα τέτοια ;)
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ICT Security 2008

Post by redlabel » Thu Oct 02, 2008 9:21 pm

Η παρουσίαση του silegav ήταν εξαιρετική. Ακολούθησε μια μέθοδο του Marketing που επεκτείνεται διεθνώς και αποσκοπεί στο να "αιχμαλωτίζει" την προσοχή του ακροατή και να εστιάζεται σε έννοιες-τεχνολογίες "κλειδιά". Η αποτελεσματικότητα της μεθόδου είναι πολύ υψηλή, ειδικά όταν απευθύνεται σε ακροατήριο που έχει επαρκείς γνώσεις. Αν, μάλιστα, η διάρκεια της παρουσίασης του silegav ήταν 4-5' μεγαλύτερη και δεν χρειαζόταν να μιλάει τόσο πολύ γρήγορα (αν και δεν έκανε σχεδόν κανένα λάθος-σαρδάμ ο άνθρωπος...), τότε θάταν άψογος.

Δ. Γκρ.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: ICT Security 2008

Post by silegav » Thu Oct 02, 2008 11:38 pm

Σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια. Χαίρομαι πολύ για το θετικό feedback που πήρα από τη συγκεκριμένη παρουσίαση. Την χάρηκα κι εγώ αρκετά τόσο κατά την απόφαση να ακολουθήσω αυτό το στυλ παρουσίασης, όσο και κατά την προετοιμασία, τις πρόβες (ήταν αρκετές για να μην κάνω πολλά σαρδάμ), την παρουσίαση, αλλά και μετά την παρουσίαση.

Το θέμα της παρουσίασης πιστεύω πως είναι αρκετά ενδιαφέρον κι έχει πολύ "ψωμί" για έρευνα και μελέτες πάνω στο πως τη χρησιμοποιούμε. Περισσότερες πληροφορίες εντός... :-)

Κύριε Γκρίτζαλη, σας ευχαριστώ κι εσάς ιδιαίτερα, τόσο για την παρουσία σας αλλά και για το ότι μου δείξατε τον δρόμο μέχρι εδώ. Δυστυχώς οι ευχαριστίες προς το πρόσωπο σας δεν ακούστηκαν λόγω του μικροφώνου, αλλά για να εκφράσω όλα όσα θέλω, θα πρέπει να δαπανήσω αρκετά παραπάνω από τα 4-5' που έχω αφήσει κενά στην παρουσίαση.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: ICT Security 2008

Post by Zifnab » Fri Oct 03, 2008 12:00 am

Τα συγχαρητήρια μου προς εσάς κ.Γκρίτζαλη και προς silegav! Οι ομιλίες αν και διαφορετικής μεθοδολογίας ήταν από πολύ καλες έως άψογες! Θα εκφράσω το μικρό παράπονο προς τον silegav που δεν σπατάλησε ένα λεπτό για να postαρει εδώ και να μας ενημερώσει ότι θα ήταν παρών! Anyway πάντα τέτοια και εις ανώτερα :smt023
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: ICT Security 2008

Post by tZoLe » Fri Oct 03, 2008 1:55 am

Και οι δικές μου εντυπώσεις ήταν άριστες από τη δεύτερη μέρα που παρακολούθησα. Συγχαρητήρια στον Βαγγέλη και στον κυρίο Γκρίτζαλη για τις ομίλίες τους. Βαγγέλη πραγματικά πολύ πρωτότυπος και επιτυχημένος τρόπος παρουσίασης!!!
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: ICT Security 2008

Post by silegav » Fri Oct 03, 2008 10:58 am

Zifnab wrote:Τα συγχαρητήρια μου προς εσάς κ.Γκρίτζαλη και προς silegav! Οι ομιλίες αν και διαφορετικής μεθοδολογίας ήταν από πολύ καλες έως άψογες! Θα εκφράσω το μικρό παράπονο προς τον silegav που δεν σπατάλησε ένα λεπτό για να postαρει εδώ και να μας ενημερώσει ότι θα ήταν παρών! Anyway πάντα τέτοια και εις ανώτερα :smt023
Πόσταρα να έρθετε στο ICT. Δεν ήμουν εγώ η attraction του συνεδρίου. Ένα σωρό συνεδρίες είχε!!! ;-)

Ευχαριστώ πάντως!
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ICT Security 2008

Post by redlabel » Sun Oct 05, 2008 8:53 pm

Εύχομαι του χρόνου νάναι μαζί μας, ως ομιλητές στα συνέδρια Πληροφορικής και Επικοινωνιών που θα γίνουν στην Ελλάδα και θα αφορούν Ασφάλεια, ακόμη περισσότερα από τα παιδιά του Τμήματος που κάνουν/έκαναν M.Sc. ειδικά σε Ασφάλεια στις ΤΠΕ (όλως ενδεικτικά, Δημήτρης Αρετής, Royal Holloway, Αλέξης Μυλωνάς, Royal Holloway, Γιάννης Μάλλιος, Carnegie Mellon University, Μυρτώ Αλεξανδράτου, London School of Economics και τόσοι άλλοι αγαπητοί φοιτητές μου). Ή τα παιδιά του ΟΠΑ που έκαναν Ph.D. στην περιοχή (Κώστας Μουλίνος, ENISA, Βασίλης Τσούμας, Ernst & Young) ή τέλειωσαν το ΜΠΣ σε Πληροφοριακά Συστήματα και εργάζονται σε θέσεις που σχετίζονται με την Ασφάλεια και - φυσικά - ο ξεχωριστός Κυριάκος Πιερρακάκης, Harvard και ΜΙΤ, που (μέχρι στιγμής, τουλάχιστον) εστιάζει τις μεταπτυχιακές σπουδές του σε Technology Policy. Μια χαρά παιδιά του ΟΠΑ!

Δ. Γκρ.
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”