Προβλημα με περασμα SP3

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Sun Oct 05, 2008 6:35 pm

Λοιπον παιδια εδω και λιγες μερες το πισι μ πεταει μπλε οθονη και κανει επανεκκινηση. Παρατηρησα λοιπον σημερα οτι το κανει τη στιγμη που κανει αυτοματη ενημερωση κατα τη διαρκεια που παει να περασει το service pack 3. Ειδα λοιπον και βγαζει error BAD_POOL_CALLER. Κατεβασα και ξεχωριστα το SP3 να το περασω χειροκινητα αλλα τπτ.
Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

εχω windows xp home english service pack 2

Δοκιμασα να παω να κανω restore point καμια 10αρια μερες πισω, αφου το προβλημα το εχω παρατηρησει την τελευταια βδομαδα, αλλα εχει κρατησει σημεια επαναφορας μονο 3 & 4 Οκτωβριου.

Kαπου στο νετ διαβασα οτι ισως ειναι προβλημα με της μνημες, αλλα τωρα το θυμηθηκαν; ενα χρονο τις εχω και δεν εχουν πειραχτει καθολου, αφου εχω λαπτοπ (Acer Aspire 2023WLMi ~ Intel Pentium M 725 @ 1.6GHz, 400Hz FSB, 2MB L2 cache ~ 1.2GB RAM @ 333MHz ~ 60GB HDD 4200RPM).
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by cypher » Sun Oct 05, 2008 6:50 pm

μηπως εχεις εγκατεστημενο το zonealarm; γιατι ειχαν αναφερθει προβληματα με αυτο και το sp3.
επισης στην μπλε οθονη σημειωσες τον κωδικο σφαλματος που σου βγαζει;
αν δεν προλαβαινεις να σημειωσεις τοτε πηγαινε δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/ ιδιοτητες/ για προχωρημενους/ εκκινηση και αποκατασταση-ιδιοτητες και ξετικαρεις το αυτοματη επαννεκινηση.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Sun Oct 05, 2008 7:06 pm

δεν εχω zonealarm και εχω δει 2 errors...

ImageImage

ImageImage
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by crash_override » Sun Oct 05, 2008 7:12 pm

Γιατί θες να περάσεις το sp3? Το λειτουργικό σου είναι πλήρως ενημερωμένο και με το sp2.
Εγώ, όποτε προσπάθησα να περάσω έξτρα κάποιο sp (είτε το 2ο, είτε το 3ο) είχα διάφορα προβλήματα.

Οπότε έχεις δύο λύσεις για να μην ταλαιπωρήσαι:
- Δεν περνάς καθόλου το sp3
- Περνάς από την αρχή καινούργιο λογισμικό με ενσωματωμένο το sp3 και λύνεται το πρόβλημά σου
What to say man...what to say....
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Sun Oct 05, 2008 7:16 pm

Bασικα τον αφηνα τα βραδυα ανοιχτο να εργαζεται και το πρωι που ξυπναγα τον εβλεπα να εχει κανει επανεκκινηση απο μπλε οθονη λογικα. Μονος του δλδ παει να περασει το sp3(windows update) και κλεινει. Και χειροκινητα που προσπαθησα τα ιδια παλι.

Τωρα να μπω στη διαδικασια να κανω φορματ βαριεμαι, παρ ολο που τον εχω τοσο καιρο χωρις φορματ (πανω απο 1.5 χρονο).
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by ultimate_aektzis » Sun Oct 05, 2008 7:21 pm

[troll :smt016 ]Φταει το οτι εχεις οθονη acer και την αφισα του ολυμπιακου στον τοιχο[/troll :smt016 ]

Σοβαρα τωρα,εγω στη θεση σου θα του εκανα φορματ και το πρωτο που θα εκανα μετα θα ειναι να κεταβσω το sp3 και να το βαλω.Χωρις να εγκαταστησω τιποτα αλλο στο μεταξυ.Λογικα καποιο conflict θα ειναι με το υπαρχον software.
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Sun Oct 05, 2008 7:27 pm

ultimate_aektzis wrote:[troll :smt016 ]Φταει το οτι εχεις οθονη acer και την αφισα του ολυμπιακου στον τοιχο[/troll :smt016 ]

Σοβαρα τωρα,εγω στη θεση σου θα του εκανα φορματ και το πρωτο που θα εκανα μετα θα ειναι να κεταβσω το sp3 και να το βαλω.Χωρις να εγκαταστησω τιποτα αλλο στο μεταξυ.Λογικα καποιο conflict θα ειναι με το υπαρχον software.
λες να το μαγεψε ο Ζιοβαννι;;
και δεν εχω οθονη acer αλλα ολοκληρο λαπτοπ... απο τοτε που εβγαζε ποιοτικα κομματια!! χεχε..


εβαλα τωρα να κατεβασω απο το msdna τα xp sp3 και καποιοα στιγμη θα τα περασω. Να αλλαξω και λειτουργικο αφου τοσα χρονια περναω αυτα που μου εδιναν με το λαπτοπ (xp home sp1).
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by ultimate_aektzis » Sun Oct 05, 2008 7:31 pm

Α,εχουν βαλει και το sp3 στο msdnaa?ειχα μεινει στο sp2 για αυτο και εκανα αναλογη προταση απο πανω.Δεν αξιζει να το αποφυγεις κιολας το φορματ.Μεχρι να βρεις τον "ενοχο"(αν τον βρεις) θα εχεις φαει ολη τη βδομαδα.
Μη ξεχασεις το backup :-D
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Sun Oct 05, 2008 7:37 pm

ναι τα κατεβαζω τωρα... βαριεμαι ρε γμτο να κανω φορματ τωρα...θελει μια ολοκληρη μερα να το στησεις σωστα με ολα τα προγραμματα που χρειαζεσαι μεσα.

να δω πως θα κανω και το backup με ολους τους εξωτερικους σκληρους γεματους. Με βλεπω να γραφω dvd ή να τα ανεβαζω rapidshare :smt005 :smt005
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by ultimate_aektzis » Sun Oct 05, 2008 7:59 pm

Στον ενα δισκο θα κανεις φορματ.δεν χρειαζονται ολοι.Στους αλλους σβησε τα προγραμματα που τυχον εχεις εγκαταστησει
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Sun Oct 05, 2008 8:09 pm

εχω λαπτοπ που εχει ενα δισκο ο οποιος εχει και αρχεια εκτος απο προγραμματα, τα οποια πρεπει να τα πεταφερω σε εναν απο τους εξωτερικους που εχω. Το προβλημα ειναι οτι ειναι ολοι γεματοι!!!! πρεπει να βρω καμια 30αρια GB χωρο...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by ultimate_aektzis » Sun Oct 05, 2008 8:15 pm

Οκ τωρα σε πιασα.Αν εχεις dual layer dvd writers εισαι cool.αλλιως ξεκινα απο τωρα :-D
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by marios » Mon Oct 13, 2008 9:07 am

Λογικά το έχεις βάλει να κάνει αυτόματες ενημερώσεις απο το site της Microsoft... Αν αλλάξεις αυτή τη ρύθμιση και το βάλεις να κατεβαίνει μόνο χειροκίνητα, λογικά δεν θα έχεις θέμα...
Αλλιώς... C format :-p
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Προβλημα με περασμα SP3

Post by sagwnias » Tue Oct 14, 2008 1:12 pm

και χειροκινητα που προσπαθουσα παλι ρισταρτ εκανε...δε ξερω που κολλαγε. Εκανα φορματ και περασα xpo prof sp3 απο το msdnaa και ειμαι κομπλε τωρα.
Πρεπει να περασω netbeans, office κλπ τωρα ομως....
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”