PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by ~~Wind~~ » Tue Oct 28, 2008 8:51 pm

χεχεχε.. :twisted: :smt016
mikem4600 wrote:Μερικά πρώτα screenshots από τη νέα taskbar των Windows 7. Έχει πλέον μόνο εικονίδια και το μενού του δεξιού κλικ κάθε εφαρμογής βγαίνει πλέον εντελώς δυναμικά (ε, φέρνει πλέον λίγο από Dock)...
και τα previews θυμιζουν αλλα πραγματα.. ο καιρος, η sidebar, τα σαν-plasma παραθυρα/φακελοι (εντελως κενοι!?)
απο πλευρας γραφικων δλδ, δε βλεπω κατι καινουργιο/original ...
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by ultimate_aektzis » Tue Oct 28, 2008 9:39 pm

Τα γραφικα δεν ηταν ασχημα στα vista.Εχω δει και καλυτερα βεβαια αλλα σε σε σχεση με xp και ιδιαιτερα me,98 κτλ εχουν ετη φωτος αποσταση.το θεμα ειναι να μην ανταγωνιστουν τα vista στο ποιο θα πεταξει πιο πολλες bsod σε ενα μηνα απο την πρωτη φορα που θα ανοιξει και ολα αυτα τα βιστοκαλουδια
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by Erevodifwntas » Tue Oct 28, 2008 11:12 pm

ultimate_aektzis wrote:Τα γραφικα δεν ηταν ασχημα στα vista.Εχω δει και καλυτερα βεβαια αλλα σε σε σχεση με xp και ιδιαιτερα me,98 κτλ εχουν ετη φωτος αποσταση.το θεμα ειναι να μην ανταγωνιστουν τα vista στο ποιο θα πεταξει πιο πολλες bsod σε ενα μηνα απο την πρωτη φορα που θα ανοιξει και ολα αυτα τα βιστοκαλουδια
ΈΛΕΟΣ!!!! πόσες bsod έχεις δει στα Vista?? και οφείλονταν στο λειτουργικό?? από τη beta 2 που τα χρησιμοποιώ μια χαρά σταθερότητα έχουν.

τα 7 δε με ενθουσίασαν πάντως... θα περιμένω τη beta για να τα δοκιμάσω... αλλά περίμενα κάτι πιο όμορφο (πάντως φαίνεται να είναι ακόμα πιο λειτουργικό)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by Loner » Tue Oct 28, 2008 11:15 pm

You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by Erevodifwntas » Tue Oct 28, 2008 11:37 pm

εμένα πάλι το αντίθετο συνέβη... έχω στήσει τα Vista σε 5 PC (1 στη δουλειά και 4 στο σπίτι) και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα (μέχρι και σε laptop 4 χρόνων μπήκε κανονικότατα και όλα τρέχουν μια χαρά -για να μη μιλήσω ότι το scanner >8ετίας δουλεύει ακόμα στα Vista (τό μόνο hardware πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει τόσο καιρό είναι ένα scanner (3-4 χρόνων) της HP που δεν έβγαλε drivers η εταιρία (αλλά γι'αυτό δε φταίνε τα Windows).

Οι μπλε οθόνες που έχω δει (ελάχιστες εδώ και 3 χρόνια που τα χρησιμοποιώ καθημερινά) ήταν λόγω hardware προβλήματος (είχα πρόβλημα με το τροφοδοτικό), λόγω drivers της κάρτας γραφικών (nVidia.... τι να πει κανείς) και λόγω μιας εικονική κάρτας δικτύου που προσπάθησα να εγκαταστήσω (που ήταν για XP). κατα τα άλλα σταθερότατα είναι και όσες φορές είχα προβλήματα υπήρχαν διάφορα αυτόματα εργαλεία των Windows που τα διόρθωναν -σε αντίθεση με το MacOS που δεν έχει και πολλά διαγνωστικά εργαλεία -και μη μου πείτε ότι δε χαλάνε το ίδιο συχνα... γιατί το θέμα δεν είναι πόσο συχνά χαλάει κάτι αλλά το πόσο σε επηρρεάζει. αν κάτι χαλά κάθε 3 μήνες και το φτιάχνεις εύκολα με ένα απλό διαγνωστικό εργαλείο ενώ το άλλο μία φορά το χρόνο και να μην φτιάχνεται (και να θέλει reinstal που ενδέχεται να σημαίνει και χάσιμο δεδομένων), τότε προτιμώ το πρώτο...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by AmmarkoV » Wed Oct 29, 2008 12:07 am

O Erevodifwntas ούτε να παίρνε ποσοστά από τον Bill.. :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by ~~Wind~~ » Wed Oct 29, 2008 1:47 am

ultimate_aektzis wrote:Τα γραφικα δεν ηταν ασχημα στα vista.Εχω δει και καλυτερα βεβαια αλλα σε σε σχεση με xp και ιδιαιτερα me,98 κτλ εχουν ετη φωτος αποσταση.το θεμα ειναι να μην ανταγωνιστουν τα vista στο ποιο θα πεταξει πιο πολλες bsod σε ενα μηνα απο την πρωτη φορα που θα ανοιξει και ολα αυτα τα βιστοκαλουδια
οκ, 100ετη μπροστα σε ομορφια, αλλα να τραβανε κ 500ΜΒ Ram ..... ε.. οκ, ωραια βηματα κανουμε
Erevodifwntas wrote: ΈΛΕΟΣ!!!! πόσες bsod έχεις δει στα Vista?? και οφείλονταν στο λειτουργικό?? από τη beta 2 που τα χρησιμοποιώ μια χαρά σταθερότητα έχουν.
τα 7 δε με ενθουσίασαν πάντως... θα περιμένω τη beta για να τα δοκιμάσω... αλλά περίμενα κάτι πιο όμορφο (πάντως φαίνεται να είναι ακόμα πιο λειτουργικό)
η αδελφη μου εχει λαπτοπ με vista κ ναι εχω δει αρκετες, και σε boot time κ σε run time χωρις κανενα απολυτως λογο
επισης για μενα τα XP ηταν αρκετα πιο λειτουργικα απο τα vista.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by ultimate_aektzis » Wed Oct 29, 2008 11:01 am

Erevodifwntas wrote:
ultimate_aektzis wrote:Τα γραφικα δεν ηταν ασχημα στα vista.Εχω δει και καλυτερα βεβαια αλλα σε σε σχεση με xp και ιδιαιτερα me,98 κτλ εχουν ετη φωτος αποσταση.το θεμα ειναι να μην ανταγωνιστουν τα vista στο ποιο θα πεταξει πιο πολλες bsod σε ενα μηνα απο την πρωτη φορα που θα ανοιξει και ολα αυτα τα βιστοκαλουδια
ΈΛΕΟΣ!!!! πόσες bsod έχεις δει στα Vista?? και οφείλονταν στο λειτουργικό?? από τη beta 2 που τα χρησιμοποιώ μια χαρά σταθερότητα έχουν.
4 bsod σε ενα μηνα περιπου πριν την εγκατασταση του sp1.Μετα κανα 2 συνολικα,βελτιωθηκε η κατασταση.Και επειδη ειναι πολυ σταθερα και απο τη beta2 μαλιστα :lol: προχθες κατα την εκκινηση καθως ρυθμιζε κατι παραμετρους ενημερωσεων εκανε 5 :shock: φορες λαθος(ετσι ελεγε η το λαπτοπ δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου) ρυθμιση και δωστου restart και παλι απο την αρχη ρυθμιση(γυρω στα 30 λεπτα μου εφαγε).

Τετοιο εκθειασμο παντως ουτε η ms.Αν πιστευε σε αυτο δεν θα εβγαζε στα 2-3 χρονια καινουργιο λειτουργικο ενω στα xp εκανε 6 ;)
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by Erevodifwntas » Wed Oct 29, 2008 11:07 am

Πραγματικά έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τα PCs μου.... Πραγματικά θα ήθελα αν γίνεται να μας πείτε κάθε φορά σε τι οφείλεται το crashάρισμα... (κάπου στη μέση της οθόνης αναφέρει τι δεν πήγε καλά).
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by StormRider » Wed Oct 29, 2008 12:32 pm

Τα γραφικά από πλευράς window manager στα Vista δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Να τονίσουμε όμως ότι αυτό που κάνει τη διαφορά είναι οι γραφίστες των Windows. Η δουλειά τους από τα εικονίδια, τις επιλογές χρωμάτων μέχρι τα wallpapers και την ταξιθέτηση αφήνουν μια ωραία αίσθηση. Όμορφο φαίνεται και το win7.

Όσο για τις bsod δε θα διαμαρτυρηθώ: 2 στα vista λόγω hardware (ποντίκι :shock: ) και 0 στα XP με το ίδιο hardware. Shit happens everywhere... Tί χρήση τους κάνετε ορέ παλικάρια;

Πάντως ένα χρόνο με vista και ένα χρόνο με linux, τα πρώτα λειτουργούν σαφώς αργότερα από ότι τα δεύτερα με ισότιμες εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις προγραμμάτων κτλ.
Image
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by PaP » Wed Oct 29, 2008 2:52 pm

Τα Linux δε μολύνονται με crapware ούτε έχουν μια registry να τετραπλασιάζεται κάθε βδομάδα
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by emperormario » Wed Oct 29, 2008 6:13 pm

PaP wrote: μια registry να τετραπλασιάζεται κάθε βδομάδα
Τα λινουξ δεν έχουν registry? :smt017 Και που αποθηκευουν παραμέτρους, ρυθμίσεις κλπ?
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by mikem4600 » Wed Oct 29, 2008 6:51 pm

emperormario wrote:
PaP wrote: μια registry να τετραπλασιάζεται κάθε βδομάδα
Τα λινουξ δεν έχουν registry? :smt017 Και που αποθηκευουν παραμέτρους, ρυθμίσεις κλπ?
1) δεν είναι "τα" αλλά "το"
2) σε χύμα text files σε διάφορα directories στο δίσκο - εκτός από το Gnome, που έχει registry ;)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Re: PC World: Τα Vista η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2007

Post by fo@ » Wed Oct 29, 2008 7:01 pm

Τα αρχεία ρυθμίσεων αποθηκεύονται σε ξεχωριστά text αρχεία. Στο /etc συνήθως αν πρόκειται για ρυθμίσεις συστήματος και στο home directory αν πρόκειται για ρυθμίσεις χρήστη. Το gnome διαθέτει ένα δικό του registry εχοντάς του ασκηθεί αυστηρή κριτική. Το να κρατούνται σε ξεχωριστά αρχεία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Η ταχύτητα του linux δε νομίζω ότι οφείλεται σε αυτόν τον παράγοντα αλλά στη φιλοσοφία του. Η ποιότητα του λογισμικού σε θέματα απόδοσης πόρων παίζει σημαντικό ρόλο. Δε παίζει το επιχείρημα ότι είναι καταπληκτική εφαρμογή αλλά μη γίνεσαι μίζερος που προσπαθείς να το διαπιστώσεις με 512Mb μνήμης. Δεν είναι τυχαίο ότι στο σχετικά απαρχαιωμένο συστημά μου μπορώ και δουλεύω άνετα ένα μεγάλο πλήθος εφαρμογών που σε windows θα στέναζε βαρέως μόνο η μία.
"With soap, baptism is a good thing"
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”