[31/10/2008]-Athens On Rails

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Athens On Rails

Post by PaP » Fri Oct 31, 2008 2:28 pm

Σουπερ
Εμείς πάντως έχουμε αγχωθεί (ελπίζω να είναι δημιουργικό άγχος)
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Athens On Rails

Post by Luke » Fri Oct 31, 2008 2:51 pm

Είναι απαραίτητο να έχουμε γραφτεί στη σελίδα που δίνετε στο facebook ή μπορεί κάποιος να έλθει κι έτσι;
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Athens On Rails

Post by Sreak » Fri Oct 31, 2008 2:54 pm

Ανοιχτή είναι η συγκέντρωση, φέρτε και φίλους!!!!
Last edited by Sreak on Fri Oct 31, 2008 3:16 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Athens On Rails

Post by Luke » Fri Oct 31, 2008 2:58 pm

Ωραία, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :smt023
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Athens On Rails

Post by proskopos » Fri Oct 31, 2008 8:14 pm

Μιας και έγινε το σεμινάριο, να πω την άποψη μου...
Ήταν καθαρά εισαγωγικό στο τι μπορεί να κάνει η ruby και το rail ειδικά...
Δεν ήταν άσχημο, κάθε άλλο...
Ωστόσο θεωρώ ότι θα ήταν πιο χρήσιμο να κάναμε μια κουβέντα για το τι είναι το rail και η ruby....
Δηλαδή ακόμα πιο εισαγωγικά, ώστε να πηγαίναμε βήμα βήμα, μιας και θέλουμε να το συνεχίσουμε...
επίσης θεωρώ πολύ σωστή την άποψη που εξέφρασε κάποιος, ώστε να μοιραστεί (με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο) ένα tutorial για ruby, γιατί μόνο έτσι θά έχουμε μια βάση ώστε να είμαστε ενεργά μέλοι στο App design που σχεδιάζετε....

Πολύ καλή ιδέα το community, και ελπίζω να εδραιωθεί, να γενικευτεί και να στηριχθεί....
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
PaP μην σε νοιάζει για τα λαθάκια στην παρουσίαση... Τουλάχιστον δεν υποσχέθηκες να γίνεις κηπουρός... (Όπως άλλοι) :-D
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Athens On Rails

Post by Master_ex » Fri Oct 31, 2008 8:19 pm

Πολύ καλή προσπάθεια(προσωπικά με πήσατε να δόσω μια ευκαιρία στο ruby on rails αν και θα μου πάρει χρόνο μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το ruby //και κατα συνέπεια με το ruby on rails).

Εύχομαι η προσπάθεια για το community να ευδοκιμήσει και εμείς εδώ είμαστε να σας στηρίζουμε!
thumbs up! :smt023
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Athens On Rails

Post by PaP » Fri Oct 31, 2008 8:31 pm

Thanx guys
Ελπίζω σύντομα να κάνω το αναλυτικό παράδειγμα στα ελληνικά από την ηρεμία του σπιτίου μου σε screencast και να σας εξηγήσω ακριβώς τι είναι τι


Link
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Athens On Rails

Post by rose » Fri Oct 31, 2008 9:50 pm

Λοιπόν θα πάω λίγο ανάποδα αφου ήρθα απο τους τελευταίους και έχασα την αρχή..

18:20 O Νικόλας Κόκκαλης, δημιουργός μερικών από των πιο διαδεδομένων Facebook Applications και ιδρυτής της Grebooca θα μιλήσει για Facebook development με Rails

Ακομα προσπαθώ να καταλάβω που κολλούσε αυτή η παρουσίαση, πραγματικά πιστεύω οτι δεν προσθεσε τπτ. οκ μάλλον θέλατε να δείξετε ότι κάποιοι βγάζουν λεφτά απο το framework, αλλα νομίζω οτι θα σας πιστεύαμε και χωρίς αποδείξεις.

18:00 Ο Νίκος Δημητρακόπουλος θα μιλήσει για τις βέλτιστες πρακτικές που εφαρμόζονται στο Rails όπως MVC, REST κλπ

Τον πέτυχα κάπου στη μέση οταν μιλούσε για design patterns.Φυσικά πιο κοντα στο ζητούμενο αλλα σχετικά χύμα...ήθελε να πει πολλά ακόμα αλλα μάλλον δεν κατάφερε τπτ.

17:05 Εισαγωγή στη Ruby και το Rails
17:30 O Παναγιώτης Παπαδόπουλος παρουσιάζει το κλασσικό demo, Creating a weblog in 20 minutes + extras


Δεν ήμουν εκεί, αλλα μια παρατήρηση, συνήθως τα full stack frameworks ειναι μια ΜΕΓΑΛΗ φιλοσοφία, δεν γράφουμε το πρώτο παράδειγμα μετα απο 25 λεπτά, πιστεύω οτι το παράδειγμα θα μπορούσε παρουσιαστεί τελευταίο -αφου είχε ήδη προηγηθεί η κατάλληλη θεωρία.

Τέλος δεν έγινε καν συζήτηση, αντίθετα αφου τελείωσαν οι παρουσιάσεις, αρχίσαμε να συζητάμε το όνομα της κοινότητας...κάπου εκεί την έκανα.


Γενικά πιστεύω οτι γίνεται μια καλή προσπάθεια, για ένα stack framework που φαίνεται να έχει πραγματική δυναμική για ορισμένες εφαρμογές. Αυτά καλή συνέχεια! :smt023
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Athens On Rails

Post by gasparosoft » Fri Oct 31, 2008 11:41 pm

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση , αν και μας ρίξατε στα βαθειά σχετικά με το ruby on rails.Ελπίζω το community να ευδοκιμήσει και εμείς όποτε μπορούμε θα σας στηρίζουμε.
User avatar
maria_
Venus Former Team Member
Posts: 1255
Joined: Wed Feb 15, 2006 9:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Peridon

Re: Athens On Rails

Post by maria_ » Sat Nov 01, 2008 9:28 am

Συγχαρητήρια κι απο μένα! Η παρουσίαση είχε πολύ ενδιαφέρον και έδωσε μία πρώτη ιδέα για τη Ruby on Rails. Μακάρι αυτό να είναι μόνο η αρχή και να δούμε πολλά περισσότερα στην πορεία (ίσως και πιο πρακτικά μέσα απο workshops όπως αναφέρθηκε και χτες)! :smt023
Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή
Έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Athens On Rails

Post by The Punisher » Sat Nov 01, 2008 11:22 am

Συγχαρητήρια στους χθεσινούς ομιλητές! Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για την συνεργασία παιδιά ;)

Εγώ προσωπικά ευχαριστήθηκα το κοινό. Είχε τόσο επαγγελματίες του χώρου (ή άλλου χώρου) όσο φοιτητές (η κινητήριος δύναμη για να γίνει κάτι ... )

Ευχαριστούμε τέλος και όσους ήρθαν στην συνάντηση, στηρίζοντας μας με την παρουσία τους :smt023
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Athens On Rails

Post by PaP » Sat Nov 01, 2008 11:41 am

Το ρίξιμο στα βαθιά έχει το εξής σκεπτικό
Να σας δείξει ότι με μια εντολή μπορείς νά εχεις CRUD (create, reade, update, delete) για κάποιο αντικείμενο τώρα βέβαια να εισαχθούν και έννοιες REST με τη μία είναι σίγουρα υπερβολικό, αλλά πλέον είναι το default στο RoR οπότε είναι κακό όσο το να κάνεις Java το πρώτο εξήμανο!
Θα ακολουθήσει κάποιο αναλυτικό και άνετο screencast
nikosd
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sat Nov 01, 2008 2:30 pm

Re: Athens On Rails

Post by nikosd » Sat Nov 01, 2008 3:10 pm

Κατ'αρχάς τα χαιρετήσματά μου (και τα ευχαριστώ once again για την υπέροχη φιλοξενία) στην κοινότητά σας!
rose wrote:Λοιπόν θα πάω λίγο ανάποδα αφου ήρθα απο τους τελευταίους και έχασα την αρχή..

18:00 Ο Νίκος Δημητρακόπουλος θα μιλήσει για τις βέλτιστες πρακτικές που εφαρμόζονται στο Rails όπως MVC, REST κλπ

Τον πέτυχα κάπου στη μέση οταν μιλούσε για design patterns.Φυσικά πιο κοντα στο ζητούμενο αλλα σχετικά χύμα...ήθελε να πει πολλά ακόμα αλλα μάλλον δεν κατάφερε τπτ.
Όπως και να έχει τα επικριτικά comments τα θεωρώ ιδιαίτερα χρήσιμα (για την ακρίβεια τα μόνα χρήσιμα) οπότε thanks που μοιράστηκες τις σκέψεις σου. Απλά ήθελα να σου πω ότι όντως με πέτυχες και εμένα σχετικά αργά οπότε έχασες μερικά πράγματα που είπα στην αρχή καθώς και μία μίνι-εισαγωγή, ότι δλδ το σκεπτικό της "παρουσίασης" αυτής, δεν ήταν κάποια εισαγωγή στο Rails ή την Ruby αλλά η μεταφορά των εμπειριών μου μετά από κάποιο χρόνο που ασχολήθηκα με το Rails και στον υπόλοιπο κόσμο. Ίσως ήταν λίγο άστοχο αν το θέμα μας ήταν η γνωριμία του κόσμου με το framework (δλδ κάποιας μορφής tutorial) αλλά το κατάλαβα λίγο αργά αυτό :)

Αν θες παρουσιάσεις / tutorials για την Ruby και το Rails μπορείς να δεις τα links που θα παραθέσω στο τέλος από παλαιότερα events που είχαμε οργανώσει στην δικιά μου σχολή.
rose wrote:
17:05 Εισαγωγή στη Ruby και το Rails
17:30 O Παναγιώτης Παπαδόπουλος παρουσιάζει το κλασσικό demo, Creating a weblog in 20 minutes + extras


Δεν ήμουν εκεί, αλλά μια παρατήρηση, συνήθως τα full stack frameworks είναι μια ΜΕΓΑΛΗ φιλοσοφία, δεν γράφουμε το πρώτο παράδειγμα μετα απο 25 λεπτά, πιστεύω ότι το παράδειγμα θα μπορούσε παρουσιαστεί τελευταίο - αφού είχε ήδη προηγηθεί η κατάλληλη θεωρία.
Ίσως δεν ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένος ο τρόπος που το κάναμε αλλά γενικά το εισαγωγικό αυτό κομμάτι δεν στόχευε τόσο πολύ στο να "δείξει" σε κάποιον πως μπορεί να φτιάξει ένα blog, αλλά πιο πολύ στο ότι *μπορεί* να το κάνει πολύ εύκολα. Όπως είπες και εσύ, είναι αδύνατον να μάθει κάποιος να χρησιμοποιεί ένα full-stack web application framework που περιλαμβάνει ένα κάρο μεθοδολογίες, συμβάσεις, κ.ο.κ. όχι σε μισή ώρα, αλλά ούτε σε 10, πόσο μάλλον όταν αυτό είναι γραμμένο σε μία γλώσσα που πιθανότατα δεν υπάρχει εξοικείωση μαζί της! :)
rose wrote: Τέλος δεν έγινε καν συζήτηση, αντίθετα αφού τελείωσαν οι παρουσιάσεις, αρχίσαμε να συζητάμε το όνομα της κοινότητας...κάπου εκεί την έκανα.


Γενικά πιστεύω οτι γίνεται μια καλή προσπάθεια, για ένα stack framework που φαίνεται να έχει πραγματική δυναμική για ορισμένες εφαρμογές. Αυτά καλή συνέχεια! :smt023
Εγώ ελπίζω απλά να μην σε αποθαρρύναμε τόσο πολύ ώστε να μην ξαναέρθεις την επόμενη φορά! :( Γενικά το σκεπτικό μας είναι το χτίσιμο μίας κοινότητας όπου όλοι θα συμμετέχουν ενεργά και όχι απλά να γίνονται παρουσιάσεις από ανθρώπους που ήδη γνωρίζουν/δουλεύουν επαγγελματικά με την γλώσσα αυτή και το framework! Νομίζω ότι το μεγαλύτερο μας λάθος ήταν ότι δεν έγινε ιδιαίτερα ξεκάθαρο αυτό και όχι ότι οι παρουσιάσεις ήταν κακές... Πάντως εγώ χάρηκα γιατί τουλάχιστον είχα την ευκαιρία να γνωρίσω 3-4 παιδιά που πιάσαμε την κουβέντα μετά το τέλος του event και παρ'ότι δεν είχα ιδιαίτερο χρόνο για να το συνεχίσουμε ελπίζω να τους ξαναπετύχω είτε online είτε στο επόμενο event. Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό που μπορεί να προκύψει αν η προσπάθεια αυτή συνεχιστεί.

Οποιοδήποτε επιπλέον σχόλιο είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο (τουλάχιστον για μένα) από τον οποιονδήποτε! Please share your thoughts here! :)

Τώρα,
για όσους θέλουν τις διαφάνειες τις ανέβασα στο slideshare και μπορείτε να τις βρείτε εδώ: http://www.slideshare.net/demisone/thin ... sentation/ αν και φαντάζομαι ότι μόλις οργανωθεί το site θα συγκεντρώσουμε ότι υλικό έχουμε και θα μπορείτε να το βρείτε εκεί.

Για όσους ενδιαφέρονται για κάτι εισαγωγικό σχετικά με Ruby και Rails *εις την ελληνικήν* μπορείτε να δείτε κάποιες παλαιότερες διαφάνειες για Ruby (http://www.slideshare.net/demisone/intr ... ruby-ruby/)καθώς και για την έκδοση 1 του Rails (http://www.slideshare.net/demisone/ruby ... ion-rails/). Σημ: Θα σας πρότεινα να τις κατεβάσετε και όχι να τις δείτε από slideshare γιατί έχει γίνει ένα μπάχαλο με τις γραμματοσειρές. Αν ούτε αυτό δεν δουλέψει ιδιαίτερα καλά μπορείτε να τις βρείτε σε pdf στο site μου (http://nikosd.com/work.html).

Αυτά από μένα προς το παρόν,
Καλό ΣΚ σε όλους εύχομαι και ελπίζω να τα ξαναπούμε από κοντά το συντομότερο :)

Υ.Γ.: Μήνυμα προς τον καταπληκτικό μας host (τον Άρη δλδ :) ): Αν μπορείς να ανεβάσεις τα βιντεάκια κάπου θα είναι σούπερ! Είμαι πολύ περίεργος να τα δω :)
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Athens On Rails

Post by The Punisher » Sat Nov 01, 2008 3:18 pm

Υ.Γ.: Μήνυμα προς τον καταπληκτικό μας host (τον Άρη δλδ :) ): Αν μπορείς να ανεβάσεις τα βιντεάκια κάπου θα είναι σούπερ! Είμαι πολύ περίεργος να τα δω :)
Χάρης :lol: Thnx ..
nikosd
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sat Nov 01, 2008 2:30 pm

Re: Athens On Rails

Post by nikosd » Sat Nov 01, 2008 3:24 pm

The Punisher wrote:
Υ.Γ.: Μήνυμα προς τον καταπληκτικό μας host (τον Άρη δλδ :) ): Αν μπορείς να ανεβάσεις τα βιντεάκια κάπου θα είναι σούπερ! Είμαι πολύ περίεργος να τα δω :)
Χάρης :lol: Thnx ..
Ουπς! :D
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Athens On Rails

Post by The Punisher » Sat Nov 01, 2008 6:57 pm

τα video που έγραψα είναι πραγματικά τεράστια (1.7 και 3+ Gb). Περιμένω προτάσεις για το πως θα τα κάνω compress πριν δοκιμάσω να τα ανεβάσω ...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Athens On Rails

Post by ultimate_aektzis » Sat Nov 01, 2008 7:04 pm

Αναγκαστικα θα το κοψεις σε 6-7 μερη τουλαχιστον και μετα σε ενα αρχειο rar ωστε να ειναι πιο ευκολο τοσο το ανεβασμα οσο και το κατεβασμα(4.7/8~601.6mb το part)
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Athens On Rails

Post by The Punisher » Sat Nov 01, 2008 7:22 pm

σκόπευα να το ανεβάσω στο vimeo. απλά να έχω κάνει εκ των προτέρων κάποια κωδικοποίηση (παρόλο που το αρχικό μου το δείχνει .avi)
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Athens On Rails

Post by ultimate_aektzis » Sat Nov 01, 2008 7:24 pm

Α,οκ νομιζα οτι θα τα εβαζες στο rs.
Για κωδικοιποιηση τοσα προγραμματα υπαρχουν.Βαλτο πριν βγεις/κοιμηθεις και οταν γυρισεις/ξυπνησεις θα εχει σχεδον τελειωσει
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Athens On Rails

Post by The Punisher » Sat Nov 01, 2008 7:31 pm

ναι, επειδή δεν ξέρω κανένα (ούτε σε τι θα ήταν προτιμητέο, ούτε τι δέχονται οι υπηρεσίες τύπου youtube, vimeo κλπ) θα ήθελα λίγη βοήθεια ... :-D
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Athens On Rails

Post by Theofaman » Sat Nov 01, 2008 7:39 pm

The Punisher wrote:ναι, επειδή δεν ξέρω κανένα (ούτε σε τι θα ήταν προτιμητέο, ούτε τι δέχονται οι υπηρεσίες τύπου youtube, vimeo κλπ) θα ήθελα λίγη βοήθεια ... :-D
Αυτό εδώ είναι ένα πολύ καλό free πρόγραμμα
http://www.virtualdub.org/index.html

Μπορείς να διαλέξεις όποιον από τους εγκατεστειμένους codec έχεις στο pc σου για να χρησιμοποιήσεις. Στους εμφανίζει σε ένα μενού κατα το save us οπου μπορεις να ορισεις και επιθυμητο μεγεθος, bitrate κλπ.
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Athens On Rails

Post by The Punisher » Sat Nov 01, 2008 7:43 pm

Χμ, γιατί δεν βλέπω save as ?
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”