Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by kokosteo » Wed Nov 05, 2008 8:24 pm

ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει ρητρα στην βαθμολογια για να επιλεξω καποιο μεταπτυχιακο. δηλαδη αρκει να εχεις το πτυχιο?
και ποσο περιπου κοστιζουν στο εξωτερικο τα μεταπτυχιακα...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by Zifnab » Thu Nov 06, 2008 4:10 am

Για την Ασοεε - απ' όσο ξέρω τα μεταπτυχιακά πληροφορικής είναι κάπου στα 2-2500Ευρώ. Ας πει κάποιος άλλος με σιγουριά. Τώρα γενικα στο εξωτερικό αν πάμε πχ στην Αγγλία όσο πληρώνεις τόσο λιγότερο μετράει ο βαθμός σου, τουλάχιστον σε κάποια πανεπιστήμια...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by tsilochr » Thu Nov 06, 2008 10:10 am

Zifnab wrote:Για την Ασοεε - απ' όσο ξέρω τα μεταπτυχιακά πληροφορικής είναι κάπου στα 2-2500Ευρώ.
Για την ΑΣΟΕΕ 4000 ευρώ, στο ΠΜΣ των Πληροφοριακών αν έχεις βαθμό κάτω από 6.5 θα σου ζητηθεί να δώσεις εξετάσεις πρώτα. Στο ΠΜΣ επιστήμης υπολογιστών, στο ΕΚΠΑ και μερικά ΠΜΣ πληροφορικής που είχα κοιτάξει σε ελληνικά ΑΕΙ (Κρήτη, ΑΠΘ κλπ) δεν έχει εξετάσεις οπότε εμπειρικά έχω την εντύπωση ότι με πτυχίο κάτω από 7 (ίσως και κάποια δέκατα ακόμα, 7.3-7.4) δεν θα σε κοιτάξουν. Βέβαια πέρα από το βαθμό, μετρά και το βιογραφικό. Αν πχ έχεις μιας δυνατή πτυχιακή εργασία και αναζητάς ΠΜΣ σε σχετικό αντικείμενο, αν έχεις καλή συνεργασία με καθηγητές στα δικά μας ΠΜΣ κλπ

Από κει και έπειτα υπάρχει πληθώρα επιλογών. ΠΜΣ στο εξωτερικό, ΠΜΣ από ΤΕΙ σε συνεργασία με κολλέγια του εξωτερικού κλπ κλπ. Δεν ξέρω τι σε ψήνει περισσότερο ή λιγότερο
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by rose » Thu Nov 06, 2008 11:39 am

Γνωρίζει κανένας για τα μεταπτυχιακά προγράμματα στο ΑΙΤ; Κόστος, διαδικασία επιλογής φοιτητών και τα ρέστα.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by tsilochr » Thu Nov 06, 2008 11:55 am

rose wrote:Γνωρίζει κανένας για τα μεταπτυχιακά προγράμματα στο ΑΙΤ; Κόστος, διαδικασία επιλογής φοιτητών και τα ρέστα.
δεν έχω ιδέα αλλά μπορείς να στείλεις ενα pm στο χρήστη einherjar που δουλεύει αυτή τη περίοδο στο ΑΙΤ μήπως ξέρει κάτι παραπάνω. στείλε pm γιατί απ' ότι βλέπω δεν πολυμπαίνει στο forum καιρό τώρα.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by ultimate_aektzis » Sun Nov 09, 2008 10:28 pm

Να ρωτησω και γω κατι σχετικο με τα μεταπτυχιακα....απο γνωσεις αγγλικων τι χαρτια χρειαζονται??Στην ΑΣΟΕΕ συγκεκριμενα αλλα και πιο γενικα(δεν ξερω αν υπαρχουν κοινες πολιτικες μεταξυ ιδρυματων).
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by gasparosoft » Sun Nov 09, 2008 11:09 pm

Από ότι θυμάμαι θέλουν επίπεδο Proficiency,αλλιώς πάνω από 500 δεν θυμάμαι ακριβώς σε TOEFL.
tical
bit level
bit level
Posts: 28
Joined: Tue Aug 29, 2006 11:46 pm
Location: ΑΘΗΝΑ

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by tical » Mon Nov 10, 2008 3:25 pm

Στο Ο.Π.Α συγκεκριμένα Πληρ.Συστ. και Επιστ.Υ/Η θέλουν καλή γνώση αγγλικών δηλαδή Lower ή του Cambridge ή Michigan.Τώρα αν πας Αγγλία ας πούμε το Proficiency του Michigan δεν αναγνωρίζεται και πρέπει να δόσεις Toefl για να σε δεχτούν.Γενικά για Ελλάδα με Lower είσαι οκ,εκτός αν θες ΜΒΑ που θέλει παραπάνω γνώσεις
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by ultimate_aektzis » Mon Nov 10, 2008 7:02 pm

Καλα,για Αγγλια εννοειται οτι θα εκανα κατι πιο advanced.Για Ελλαδα ενδιαφερομαι κυριως(αν παω εξωτερικο δεν θα παω στην Αγγλια με ελαχιστες εξαιρεσεις βεβαια).Δεν ισχυει οτι γινονται καποια μαθηματα στα Αγγλικα?Ή μονο για mba ειναι?
Τώρα αν πας Αγγλία ας πούμε το Proficiency του Michigan δεν αναγνωρίζεται και πρέπει να δόσεις Toefl για να σε δεχτούν
Εχω ακουσει το εξης ωραιο....οτι για να εισαι qualified για το cambridge θες toefl και το proficiency του cambridge δεν αναγνωριζεται :shock: :shock: :lol:
Ισως να ειναι και urban legend βεβαια...
User avatar
s4m0n3
byte level
byte level
Posts: 81
Joined: Thu Oct 26, 2006 6:55 pm

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by s4m0n3 » Mon Nov 10, 2008 8:02 pm

ultimate_aektzis wrote: Εχω ακουσει το εξης ωραιο....οτι για να εισαι qualified για το cambridge θες toefl και το proficiency του cambridge δεν αναγνωριζεται :shock: :shock: :lol:
Ισως να ειναι και urban legend βεβαια...
Και γω το είχα διαβάσει αυτό σε τεραστίων διαστάσεων thread για τις σπουδές στο εξωτερικό, στο forum του myphone.gr νομίζω.
Θα 'χει πολύ πλάκα αν όντως ισχύει..
Αν ο νόμος του Μέρφυ μπορεί να πάει στραβά, θα πάει.
tical
bit level
bit level
Posts: 28
Joined: Tue Aug 29, 2006 11:46 pm
Location: ΑΘΗΝΑ

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by tical » Mon Nov 10, 2008 11:46 pm

Συνήθως δεν γίνονται διαλέξεις στα αγγλικά αλλά πολύ πιθανό είναι να συναντήσεις πολλές παρουσιάσεις από ξενους προσκεκλημένους καθηγητές στα αγγλικά.Στο ΜΒΑ πιθανόν να έχεις διαλέξεις από ξένους καθηγητές και συνεπώς εξετάεις στα αγγλικά..
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by Sreak » Tue Nov 11, 2008 12:11 am

s4m0n3 wrote:
ultimate_aektzis wrote: Εχω ακουσει το εξης ωραιο....οτι για να εισαι qualified για το cambridge θες toefl και το proficiency του cambridge δεν αναγνωριζεται :shock: :shock: :lol:
Ισως να ειναι και urban legend βεβαια...
Και γω το είχα διαβάσει αυτό σε τεραστίων διαστάσεων thread για τις σπουδές στο εξωτερικό, στο forum του myphone.gr νομίζω.
Θα 'χει πολύ πλάκα αν όντως ισχύει..
Κανένα proficiency δεν αναγνωρίζεται από κανένα μεταπτυχιακό του εξωτερικού
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: Οποιο μεταπτυχιακο θελω επιλεγω?

Post by Proxenos » Tue Nov 11, 2008 11:07 am

Sreak wrote:
s4m0n3 wrote:
ultimate_aektzis wrote: Εχω ακουσει το εξης ωραιο....οτι για να εισαι qualified για το cambridge θες toefl και το proficiency του cambridge δεν αναγνωριζεται :shock: :shock: :lol:
Ισως να ειναι και urban legend βεβαια...
Και γω το είχα διαβάσει αυτό σε τεραστίων διαστάσεων thread για τις σπουδές στο εξωτερικό, στο forum του myphone.gr νομίζω.
Θα 'χει πολύ πλάκα αν όντως ισχύει..
Κανένα proficiency δεν αναγνωρίζεται από κανένα μεταπτυχιακό του εξωτερικού
Αυτό δεν ισχύει... υπάρχουν παραδείγματα για το αντίθετο. Είχα βρει στην Ελβετία, αν θυμάμαι καλά, μερικά, όπως και στη Γερμανία. Επίσης, πρέπει να είχα πετύχει και διάφορα στην Αμερική (τουλάχιστον για Michigan), αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το πρόβλημα με το Proficiency είναι ότι πολλοί το δέχονται για ένα διάστημα μετά την έκδοσή του (δηλαδή το αντιμετωπίζουν σαν TOEFL). Με λίγα λόγια, αν το έχεις πάρει στα 16 και πας στα 24 να τους πεις ορίστε, θέλω να κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό, θα σου πουν "είναι πολύ παλιό".
ultimate_aektzis wrote:[..](αν παω εξωτερικο δεν θα παω στην Αγγλια με ελαχιστες εξαιρεσεις βεβαια[..])
Ορθώς εμίλησες...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”