ΑΣΠΑΙΤΕ?

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by DeadEye » Tue Jan 20, 2009 1:39 pm

Σκεφτομαι να μπω ΑΣΠΑΙΤΕ, για να προχωρησω μετα σαν εκπαιδευτικος στο δημοσιο .

Ξερει κανεις λεπτομερειες ? Πως μπαινουμε , διαγωνισμος ή μόρια ? Ποσο κραταει η φοιτηση ? Αξιζει ? Μετα την αποφοιτηση , μπαινεις κατευθειαν στο δημοσιο ή θελει κιαλλον διαγωνισμο ?

Ευχαριστω για καθε πληροφορια
:smt006
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by ultimate_aektzis » Tue Jan 20, 2009 2:52 pm

Απο οτι ξερω δεν μπαινεις απευθειας στο δημοσιο(αυτο ελειπε), αλλα εχεις παραπανω μορια στο ΠΕ19(?) απο καποιοιν που δεν φοιτησε εκει.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by redlabel » Tue Jan 20, 2009 8:46 pm

DeadEye wrote:Σκεφτομαι να μπω ΑΣΠΑΙΤΕ, για να προχωρησω μετα σαν εκπαιδευτικος στο δημοσιο .

Ξερει κανεις λεπτομερειες ? Πως μπαινουμε , διαγωνισμος ή μόρια ? Ποσο κραταει η φοιτηση ? Αξιζει ? Μετα την αποφοιτηση , μπαινεις κατευθειαν στο δημοσιο ή θελει κιαλλον διαγωνισμο ?

Ευχαριστω για καθε πληροφορια
:smt006
:thumbdown:

Δ. Γκρ.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by ultimate_aektzis » Tue Jan 20, 2009 9:30 pm

Γαι την ΑΣΠΑΙΤΕ ή για το δημοσιο παει αυτο? :roll:
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by rapadder » Tue Jan 20, 2009 9:30 pm

Γενικά η όλη φάση δεν αξίζει πιά. Τυπικά γίνεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ κάθε 3,5 - 4 χρόνια. Τώρα θα γίνει στο τέλος του μήνα (31 Ιανουαρίου - 1 Φεβρουαρίου). Ο προηγούμενος είχε γίνει το 2005. Αν έχεις παιδαγωγική επάρκεια (ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεταπτυχιακό στα Παιδαγωγικά) παίρνεις σημαντικά περισσότερα μόρια. Με τα σημερινά δεδομένα, για να έχεις αξιόλογες πιθανότητες να διοριστείς σαν καθηγητής Πληροφορικής στο δημόσιο θα πρέπει να περάσεις από συμπληγάδες. Είναι μια προσπάθεια 5 ετών τουλάχιστον. Ξεκινώντας από ωρομίσθιος σε Δημοτικά για 3-4 χρόνια, έπειτα δίνεις ΑΣΕΠ, μπαίνεις στους επιτυχόντες αλλά όχι στους διοριστέους, μετά αναπληρωτής σε κάποια επαρχιακή πόλη, μετά πάλι ΑΣΕΠ και να ελπίζεις να μπείς με τον πίνακα των αναπληρωτών κλπ.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει να ξοδέψεις 5-6 χρόνια από την ζωή σου για να γίνεις καθηγητής στο ελληνικό δημόσιο σχολείο. Αν σε ενδιαφέρει γενικά το δημόσιο ίσως είναι καλύτερα να εργαστείς σε έναν δημόσιο φορέα με συμβάσεις έργου (π.χ. Δημόκριτος, Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης). Μετά από 2 χρόνια θα παίρνεις διπλάσια μόρια προϋπηρεσίας (σε σχέση με τα αντίστοιχα στον ιδιωτικό τομέα). Εκεί θα κάνεις κάτι πιο ενδιαφέρον και δεν θα ξεχάσεις την επιστήμη σου. Αυτά τα λίγα από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by Sreak » Tue Jan 20, 2009 11:40 pm

Εμένα που μου αρέσει η εκπαίδευση γενικότερα τι να κάνω? Μπορείτε να μου πείτε που θα βγάλω τα απωθημένα μου?
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by rapadder » Wed Jan 21, 2009 12:04 am

Αν θέλεις την άποψη μου, κάνε διδακτορικό και ασχολήσου με την εκπαίδευση αλλά σε Πανεπιστημιακό επίπεδο. Υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και Πανεπιστημιακής. Στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση το κοινό είναι συνήθως αδιάφορο και ο καθηγητής δεν μπορεί να κάνει την εργασία του γιατί δεν έχει τα μέσα (υποδομή). Στην Πανεπιστημιακή, ειδικά στα μαθήματα ανωτέρων εξαμήνων, το κοινό είναι συνειδητοποιημένο και μπορεί να γίνει πραγματικά αξιόλογο μάθημα.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by Erevodifwntas » Wed Jan 21, 2009 9:23 am

rapadder wrote: Στην Πανεπιστημιακή, ειδικά στα μαθήματα ανωτέρων εξαμήνων, το κοινό είναι συνειδητοποιημένο και μπορεί να γίνει πραγματικά αξιόλογο μάθημα.
???


Επίσης ξέρεις τι χρειάζεται για να κάνεις διδακτορικό? Απλά έλεος! "κάνε διδακτορικό για να γίνεις καθηγητής"???? Αυτό και αν σημαίνει συνειδητοποίηση...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by Sreak » Wed Jan 21, 2009 9:25 am

Αυτό κάνω(phd) αλλά ρεαλιστικά μιλώντας πιστεύω πως δεν μπορώ να στηρίζομαι σε αυτό......
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by rapadder » Wed Jan 21, 2009 9:43 am

Κάνοντας διδακτορικό θα έχεις την ευκαιρία να διδάξεις σε Πανεπιστημιακό επίπεδο. Δεν έγραψα να κάνει διδακτορικό για να γίνει καθηγητής στην δευτεροβάθμια. Αν γενικά θέλει απλά να διδάξει θα μπορούσε να διδάσκει με το πτυχίο Πληροφορικής σε Φροντιστήρια (ή και χωρίς). Επίσης δεν έγραψα ότι είναι εύκολο. Αλλά σε αυτήν την ζωή τίποτα δεν είναι εύκολο.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by Erevodifwntas » Wed Jan 21, 2009 12:06 pm

rapadder wrote:Κάνοντας διδακτορικό θα έχεις την ευκαιρία να διδάξεις σε Πανεπιστημιακό επίπεδο. Δεν έγραψα να κάνει διδακτορικό για να γίνει καθηγητής στην δευτεροβάθμια. Αν γενικά θέλει απλά να διδάξει θα μπορούσε να διδάσκει με το πτυχίο Πληροφορικής σε Φροντιστήρια (ή και χωρίς). Επίσης δεν έγραψα ότι είναι εύκολο. Αλλά σε αυτήν την ζωή τίποτα δεν είναι εύκολο.
Δεν είναι θέμα ευκολίας ή δυσκολίας. Το διδακτορικό -όπως και το μεταπτυχιακό- το κάνεις για τελείως άλλους λόγους (κι όχι για να γίνεις καθηγητής σε πανεπιστήμιο ή για να βρεις πιο εύκολα δουλειά).
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by tsilochr » Wed Jan 21, 2009 12:18 pm

Το διδακτορικό το κάνεις γιατί γουστάρεις .-
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by rose » Wed Jan 21, 2009 12:49 pm

Sreak wrote:Εμένα που μου αρέσει η εκπαίδευση γενικότερα τι να κάνω? Μπορείτε να μου πείτε που θα βγάλω τα απωθημένα μου?
Sreak αν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις μπορείς να παραδίδεις μαθήματα για certifications - Oracle,j2ee,.NET... - η εβδομάδα ειναι 800Ε και αρκετά καλό επίπεδο - συνήθως.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by rapadder » Wed Jan 21, 2009 1:29 pm

tsilochr wrote:Το διδακτορικό το κάνεις γιατί γουστάρεις .-
OK. Αν σου αρέσει ένας τομέας, τότε κάνε διδακτορικό σε αυτόν τον τομέα. Εάν σου αρέσει και η διδασκαλία (εκτός από την έρευνα), γίνε και καθηγητής σε ενα Πανεπιστήμιο. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις πτυχίο και μεταπτυχιακό και φυσικά ότι σου αρέσει πολύ ένας τομέας.
Αν σου αρέσει η διδασκαλία τότε μπορείς να κάνεις μαθήματα (για πιστοποιήσεις ή άλλα). Τότε θα αξίζει να δώσεις και ΑΣΕΠ, απλά η φάση του τύπου ωρομίσθιος σε 3 Δημοτικά είναι παρωδία διδασκαλίας/ κοροϊδιά.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by tsilochr » Wed Jan 21, 2009 4:13 pm

rapadder wrote:Εάν σου αρέσει και η διδασκαλία (εκτός από την έρευνα), γίνε και καθηγητής σε ενα Πανεπιστήμιο.
Δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό :-)
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΑΣΠΑΙΤΕ?

Post by redlabel » Wed Jan 21, 2009 9:39 pm

tsilochr wrote:Το διδακτορικό το κάνεις γιατί γουστάρεις .-
Σε τελευταία ανάλυση, έτσι νομίζω κι εγώ...

Δ. Γκρ.
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”