2ï OS Linux ãéá ôç ðëáêá ìïõ...Ðïéï?

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

2ο OS Linux για τη πλακα μου...Ποιο?

Post by Tomahawk » Thu May 20, 2004 12:37 am

Κατέβασα πρόσφατα τα εξής:

Suse.Linux.v9.1.Pro.Multiling.2DVDS
Knoppix.LiveCD δεν θυμαμαι version αλλα το τελευταιο (2,5gb dvd actually)
και
MANDRAKE.LINUX.V10.0.POWERPACK-RORiSO 5cds(το πιθανοτερο οχι μονο προγραμματα...3 install cds και 2cds extra progs λεει )


Λέω να κάνω ένα Fat32 partition για να υπάρχει και ενα linux-ακι :lol:

Ποιο από τα παραπάνω???

Ευχαριστώ
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu May 20, 2004 12:55 am

εξαρτάται το επίπεδο γνώσης που έχεις σε περιβάλλον linux. πάντως γενικά οι απόψεις δυίστανται επι του θέματος ;) αν ξεκινάς τώρα με το linux προτείνω Mandrake
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Thu May 20, 2004 12:57 am

Το knopix live cd δεν χρειάζεται partition γιατί απλα είναι live cd. Ριχνεις μέσα το cd κάνεις restart και έχεις linux ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Απλά bootable OS απο cd. Από τα άλλα δύο προτείνω suse. Επίσης καλύτερα να μην κάνεις το partition σε fat32 αλλα σε ext3 που είναι το default του linux και εκεί παρουσιάζεται μεγαλύτερη σταθερότητα. Κάνε όμως ένα μικρό fat32 για να το έχεις ως shared ανάμεσα σε win & lin. Από εδώ και κάτω μέτρα πόσοι θα σου προτείνουν debian & slackware. Τέλος πρόσεχε αν έχεις serial ata σκληρό τότε θα χρειαστείς lin με kernel 2.6 και μετά δηλ. mandrake 10 ή fedora core 2. (προτείνω το δεύτερο)
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
crontab
byte level
byte level
Posts: 53
Joined: Sat May 01, 2004 7:10 pm
Contact:

Post by crontab » Thu May 20, 2004 1:07 am

Εάν θέλεις να μάθεις πραγματικά Linux τότε βάλε (τι άλλο) Slackware , Debian.Εχω ακούσει και για το Gentoo πολύ καλά λόγια.
Είναι απλά Linuxia χωρίς front-ends και μαλακίες.Αυτό βέβαια προυποθέτει πολύ command line...
(jimmyD:counter++)
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu May 20, 2004 12:31 pm

οκ... μάλλον έχουν δίκιο οι άλλοι. ξεκίνα με Debian ή Slack και αν τα βρείς δύσκολα τότε μόνο βάλε Mandrake
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu May 20, 2004 3:23 pm

Χαλαρώστε ρε παιδιά. Πέσατε όλοι οι ειδικοί πάνω στο παλικάρι.
Το πιο πιθανό είναι ο Tomahawk απλά να θέλει καμια κονσόλα, αντε και τον Apache. Φίλε βάλε το Mandrake για αρχή (που είναι όντως για πολύ αρχάριους, ε και?) και όταν εξοικιωθείς βάλε ό,τι θες
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Thu May 20, 2004 6:17 pm

Βασικα εγω εννοουσα να μου πειτε ενα απο αυτα που εχω ;) Αλλα anyway ευχαριστω...Οπως σωστα καταλαβε ο tsilochr το θελω οσο πιο user-friendly και κυριως για τη κονσολα του για τα μαθηματα που χρειαζεται...Απο εκει και περα μου δεν με βολευει...μπορω να καταλαβω τη σημασια του ανοιχτου πυρηνα αλλα αυτο σε κ****νει μονο αν παιζεις μαζι του αλλα και γενικα.. :) Πλακα στη πλακα αμα κανενας εχει κανα πολυ συνοπτικο link σχετικα με το τι μπορει να σου προσφερει ο ανοιχτος πυρηνας,πως μπορεις να παιξεις μαζι του δλδ, πειτε το!


Btw μου ξυλωσανε topic :cry: :cry: Μπορω να φανταστω οτι εγινε επειδη το subject ηταν στα αγγλικα η επειδη δεν ειχα τονους..Κατανοητο αλλα με ηρεμια...Δεν εγινε και τιποτα...Συναδελφικο φορουμ ειναι...και δεν μου ειπε και τιποτα το παλικαρι...Εγω ειμαι σε αρκετα φορουμ ολα αγγλικα και ειναι συνηθεια...Ακομα και τα ελληνικα που γραφω τωρα για μενα ειναι βασανο :-D Επισης...p3: sorry αλλα το να βαζω και τονους το βλεπω δυσκολο :)
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Thu May 20, 2004 7:04 pm

-==| Tomahawk |==- wrote:Btw μου ξυλωσανε topic :cry: :cry: Μπορω να φανταστω οτι εγινε επειδη το subject ηταν στα αγγλικα η επειδη δεν ειχα τονους..
Για πιο λές καλέ; αυτό σχετικά με το link για το service που έριχνες κατευθείαν upload(μέχρι 1gb); -- Εαν αναφέρεσαι σε αυτό πάντος απλά μεταφέρθηκε στην ενότητα των δικτύων(μιας και υπήρχε και άλλο σχετικό link και γίνανε merge) -- Πήρες και απάντηση απ'ότι θυμάμαι :) :) :)
-==| Tomahawk |==- wrote:Ακομα και τα ελληνικα που γραφω τωρα για μενα ειναι βασανο :-D Επισης...p3: sorry αλλα το να βαζω και τονους το βλεπω δυσκολο :)
Σχετικά με τους τόνους πάντος θα βοηθούσε, εάν έβαζες ,στην αναζήτηση. Βέβαια όπως θέλει ο καθένας γράφει.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Thu May 20, 2004 8:54 pm

-==| Tomahawk |==- wrote:Βασικα εγω εννοουσα να μου πειτε ενα απο αυτα που εχω Αλλα anyway ευχαριστω...Οπως σωστα καταλαβε ο tsilochr το θελω οσο πιο user-friendly και κυριως για τη κονσολα του για τα μαθηματα που χρειαζεται...Απο εκει και περα μου δεν με βολευει...μπορω να καταλαβω τη σημασια του ανοιχτου πυρηνα αλλα αυτο σε κ****νει μονο αν παιζεις μαζι του αλλα και γενικα..
Απο αυτά που λες σου συνηστώ το SuSE Linux Pro 9.1. Κατά τη γνώμη μου είναι μακράν καλύτερο απο το Mandrake.
Το Knoppix Live CD είναι κάτι σαν demo (με την κλασσική έννοια) και δεν το συνηστώ για τη δουλειά που το θες εσύ (δηλαδή μόνιμη εγκατάσταση στον σκληρό).

Η διαφορά π.χ του Slackware με το Mandrake είναι ότι στο πρώτο θα αναγκαστείς να πειράζεις τα configuration files και να χρησιμοποιείς κλασσικά unix command line tools (π.χ. ifconfig) ενώ στο δεύτερο τα κάνεις όλα με γραφικές διεπαφές. Επίσης, επειδή το Mandrake χρησιμοποιεί αυτές τις διεπαφές για ρυθμίσεις,
τα αρχεία που κρατάνε αυτές τις ρυθμίσεις είναι πολύπλοκα και μερικές φορές διαφορετικά απο ένα Standard Linux System (π.χ. βλέπε SuSeConfig στο Suse).
Προσωπικά μου αρέσει το Slackware επειδή ξέρω που είναι το κάθε τι και είναι πιο απλό να κάνεις αλλαγές/ρυθμίσεις με τον κλασσικό unix τρόπο.
Δεν λέω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος (τα GUI based confirurations tools είναι προφανώς πιο "ανθρώπινα"),
απλά έτσι μαθαίνεις καλύτερα τη δομή του unix και πειραματίζεσαι παραπάνω.

-==| Tomahawk |==- wrote:Εγω ειμαι σε αρκετα φορουμ ολα αγγλικα και ειναι συνηθεια...Ακομα και τα ελληνικα που γραφω τωρα για μενα ειναι βασανο Επισης...p3: sorry αλλα το να βαζω και τονους το βλεπω δυσκολο
.
Σκέψου όμως ότι πολλά άτομα θα διαβάσουν το μηνυμά σου και θα παιδεύονται με τα greeklish ή με τα κεφαλαία (προσωπικά κουράζομαι όταν διαβάζω τέτοια μηνύματα). Κατά τη γνώμη μου γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες και ας μην έχεις τόνους.
Ni!! Ni!! Ni!!
crontab
byte level
byte level
Posts: 53
Joined: Sat May 01, 2004 7:10 pm
Contact:

Post by crontab » Thu May 20, 2004 10:29 pm

Εάν θες εγχειρίδιο για να παίξεις με τον πυρήνα τότε πήγαινε στο tldp.org και κατέβασε απο το section Guides το "The Linux Kernel Hacker's Guide" αλλά το πιο πιθανό είναι πως δε θα καταλάβεις Χριστό.Καλά βιβλία για επεξήγηση πυρήνα Linux είναι το "Understanding the Linux kernel" (υπάρχει και στο Kazaa) και το "The Linux kernel Development" αλλά γενικώς οποιοδήποτε βιβλίο έχει να κάνει με τα inner workings του Unix ισχύει και στο Linux με minor modifications.
Τώρα όσο για το σχόλιο του tsilochr περί Linux experts..απλά να ξεκαθαρίσω απο μέρους μου πως δεν είμαι καθόλου expert.Εγώ απλά σου πρότεινα κάτι..γιατί αυτόν τον τρόπο εκμάθησης είχα ακολουθήσει.Στην αρχή και γω με RedHat 6.2 άρχισα επειδή ήταν φιλικό σε όλα αλλά με Slack έμαθα.Θεωρώ πως έχασα αρκετό χρόνο με το RedHat και στην ουσία δεν έμαθα κάτι ουσιαστικό.
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Fri May 21, 2004 4:15 pm

Παιδια sorry για το παραπονο παραπανω..λαθος μου...δεν ειχα δει τα mail μου :smt026

Thanx για την επεξηγηση :smile: (btw εκανα ενα partition fat32 να ειναι ετοιμο για οταν μου κατσει να βαλω linux ;) )
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”