ÓõíäÝóåéò óôï Internet

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Thu Dec 16, 2004 2:42 am

lumenintervalum wrote:tomahawk το κόβω ν ανήκουμε και οι δύο στην κατηγορία των inet-maniacs..
για πες το λίγο πιο αναλυτικά πως δουλεύει η Τελλάς..
Για να μπεις στη tellas έχεις
username: tellas
password: free
phone number: 8015005000

Aπλά πληρώνεις σα να μίλαγες στο τηλέφωνο πράγμα τραγικά ασύμφορο σε σύγκριση με τις χρεώσεις του ΕΠΑΚ
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Thu Dec 16, 2004 3:08 am

lumenintervalum wrote:χμ,δε θα παίξει..δε μιλάω για το ίδιο σπίτι..μιλάω για τρία τετράγωνα μακριά..σόρρυ που δεν το διευκρίνησα από την αρχή..
Άμα έχουν οπτική επαφή τα δύο σπίτια,βάλε 2 πιατάκια των 65cm με 2 Wireless καρτούλες και καθάρισες... :-D Αλλιώς μίσθωσε μια γραμμή του πΟΤΕ αποκλειστικά γι'αυτό το λόγο... :lol:
Πάντως πέρα από την πλάκα,αν έχουν οπτική επαφή ή είστε κοντά στις ταράτσες σας,με αυτά που προανέφερα έχεις λύσει το πρόβλημα και σε τόσο κοντινή απόσταση θα έχετε μηδαμινές απώλειες σήματος... ;)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu Dec 16, 2004 11:43 am

Με την αγορά του Η/Υ πήρα δώρο μια 12μηνη forthnet (pstn).Αυτό που αντιμετωμίζω είναι για μένα πρωτόγνωρο.Κάνω κλικ στο εικονίδιο σύνδεσης και έχω μπεί πιο γρήγορα απότι κάνω για να γράψω αυτές τις γραμμές. Ισχύει για όλες τις ώρες, πρωί - βράδυ. :thumright:

ΥΓ Όσο για τις free συνδέσεις με αστική χρέωση εγώ λέω μακριά. Χρησιμοποίησα αυτήν της HOL και γέμισα ιούς. Το δε norton δεν πήρε μυρωδιά. Από τότε firewall(και αργά το κατάλαβα). :thumbdown:
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Thu Dec 16, 2004 1:33 pm

δυστυχώς δεν υπάρχει οπτική επαφή κι έλεγα μήπως υπάρχει εναλλακτική οδός..

Εν τω μεταξύ έχει γεμίσει ο κόσμος δωρεάν συνδέσεις-rockfm, εφημερίδα metro κτλ. Τους συμφέρει να το κάνουν??αυτοί τι κερδίζουν??

antivirus και firewall, είναι απαραίτητα!!κυρίως τα freeware-έχω σπαστεί με το Norton, όλο και κάποιο πρόβλημα δημιουργούνταν πριν το βγάλω..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Thu Dec 16, 2004 2:19 pm

lumenintervalum wrote:Εν τω μεταξύ έχει γεμίσει ο κόσμος δωρεάν συνδέσεις-rockfm, εφημερίδα metro κτλ. Τους συμφέρει να το κάνουν??αυτοί τι κερδίζουν??
Όταν σου λέει να καλέσεις το 80011..... έχει προηγηθεί συμφωνία με τον ΟΤΕ,όπου μέρος από κάθε μονάδα που "γράφει" το τηλέφωνο να τους αποδίδεται...Δεν είναι τρομερό έξοδο να βάλουν ένα router και να μισθώσουν την πιο απλή aDSL(για να μην πω ISDN σε κάποιες περιπτώσεις... :evil: )
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Thu Dec 16, 2004 5:14 pm

By the way σε κάθε κουτί nescafe έχει 40 ώρες net + 1 mail απο την hol.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Thu Dec 16, 2004 11:20 pm

1)Software firewall is shit and worthless...Hardware firewall is the answer!!Προσωπικα νομιζω οτι το software firewall ειναι τζαμπα proccesses.
2)Antivirus παντα αλλα οχι το norton!Προτεινω το kaspersky και αν δυνατον το personal pro(τελευταια φορα που κοιταξα δεν υπηρχε σωστο cr@ck και επρεπε να κανεις αλχημειες που δεν αξιζει)..Yπερ-ευχαριστημενος.Φυσικα σε ζητηματα τετοια παντα υπηρχε και υπαρχει δυνατος αντιλογος αλλα εγω λεω τις αποψεις μου.
(Τα παραπανω ειναι σε λαθος topic το ξερω :) )
3)Δεν ξερω αλλα αν δε με απατα η μνημη μου ειμαι σχεδον σιγουρος οτι βρισκεις καρτα για ολο το μηνα που να δινει Και isdn 64.Δεν θα βαλω και το χερι μου στη φωτια αλλα ειμαι πολυ πεποισμενος.

HdkiLLeR & TaRaNTuLa φυλαχτειτε!! hehe
Μολις ψοφησει το δορυφορικο σας ερχομαι :D:D

Y.Γ HdkiLLeR τα posts σου εχουν αρχισει να μοιαζουν με χρονολογια hehe :)
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri Dec 17, 2004 12:13 am

-==| Tomahawk |==- wrote:HdkiLLeR & TaRaNTuLa φυλαχτειτε!! hehe
Μολις ψοφησει το δορυφορικο σας ερχομαι :D:D
Ωχ ωχ!!! Καλυφθείτε!!! :razz: :lol:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Dec 17, 2004 1:40 pm

Ωχ...νάτος ο megaleecher :) :)!!!
Εγώ αν και χωρίς SAT έχω καταφέρει να γεμίζω 200gb μέχρι στιγμής(no movies μέσα) αλλά και πάλι είναι λίγο :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Fri Dec 17, 2004 2:41 pm

Μια καλή κάρτα για νετ (ισδν) είναι της urnet 16 γιούρο νομίζω.Η φάση είναι ότι μπάινεις και στα 64 παρόλο που την πουλάν για 56ρα και επίσης διαρκεί ένα μήνα .Μόνο σε επιλεγμένα περίπτερα.
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Fri Dec 17, 2004 5:20 pm

HdkiLLeR wrote:Ωχ...νάτος ο megaleecher :) :)!!!
Και λιγα λες!!!Το συστημα ειναι τελειως τρελο αλλα ολο το θεμα ειναι οι τυπαδες στο community με ftp access σε distro topsites κτλ κτλ.Εγω αν το αφησω το θηριο χωρις filters να κατεβαζει εχω γεμισει 200αρη σκληρο σε 3 μερες :D:D (απλα μαθηματικα, 8Mbps ασταματητα με full bandwidth 24/7 .Και πολυ λιγα ειπα με το 200αρι αλλα βαζω και τα delays αναμεσα στα files...)

Αυτα ειναι!

Anyway καλο ηταν οσο κρατησε.Τωρα bye bye και φτου παλι πισω στο dsl :(
HdkiLLeR χωρις sat θα βαρεθω οποτε μαλλον παμε για awmn να περναει η ωρα :) Btw ακομα περιμενω για τα δικτυακα που σου ελεγα!


ailouros ναι και γω κατι τετοιο θυμομουν.Δεν μπορω να θυμηθω λεπτομερειες αλλα θυμαμαι το συναισθημα και βασει αυτου θυμαμαι οτι καποιες αξιζανε κιολας.
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat Dec 18, 2004 6:11 pm

ailouros wrote:Ναι ισχύει!Απλά βάλε redial attempts 300 και κάθε 3 δευτερόλεπτα ,άφησέ το να προσπαθεί και κάποια στιγμή θα μπει.
ΠΡΟΣΟΧΗ!! Ανάμεσα στις προσπάθειες (οι περισσότερες κατ'εμέ) θα είναι και το σφάλμα που εξηγούσαμε παραπάνω (733?). Εκεί ανοίγεις κανονική σύνδεση (δεν είναι κατηλειμένο το τηλέφωνο απέναντι δηλ.) και αρχίζει η χρέωση. Εδώ είναι που αρχίζουν τα γλέντια: Η χρέωση ΕΠΑΚ είναι 1 μονάδα κάθε 4 λεπτά. Με λίγα λόγια όταν κάνεις την σύνδεση εκεί χρεώνεσαι 1 μονάδα (για τα υπόλοιπα 4 λεπτά). Αν κάνεις 15 προσπάθειες και σε κάθε προσπάθεια σου λέει αυτό με το 733 ή την ασυμφωνία πρωτοκόλλων θα χρεωθείς σαν να ήσουν μέσα 1 ώρα!!! Και αυτό ισχύει και μετά τις 22:00 καθώς εκεί χρεώνεσαι 1 μονάδα κάθε 8 λεπτά αλλά η 1η μονάδα πάλι πέφτει με την εγκαθίδρυση της σύνδεσης.

Σκέψου δηλ. να κάνεις 300 προσπάθειες και όλες αυτές να είναι σφάλμα 733 -> θα ήταν σαν να είσαι μέσα 20 ώρες και μάλιστα με την χρέωση της ημέρας!!
Όσοι έχουν Linux ας κοιτάξουν τις χρεώσεις που εμφανίζει το kppp και θα καταλάβουν.
ailouros wrote:Επίσης το HOL ANYWHERE της HOL έχει χριστουγεννιάτικη προσφορά.Οι 12 μήνες γίνονται 20(το ADSL over ISDN δηλαδή με 55 περίπου ευρώ το δίμηνο έχεις 256κβπς)
Το πρόβλημα δεν είναι οι ISP αλλά ο ΠΟΤΕς καθώς το πάγιο του πΟΤΕ για την ADSL access είναι άλλο τόσο επιπλέον και προσωπικά ακόμα δεν με συμφέρει. Τι θα γίνει επιτέλους με αυτόν ρε γμτ.;
-==| Tomahawk |==- wrote: ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΚΡΙΑ...Βγαλτη απο το μυαλο σου!!!!
Εδω παθων,εδω παθων (σε στυλ "εδω πολυτεχνειο" hehe )

Πληρωσα τα κερατα μου και ακομα χρωσταω στη μανα μου 200 (πολλα παραπανω πληρωσα) που με ξεμπλεξε.Ο κολλητος μου στη πατρα χρεωθηκε 1500 ευρο loooooooooooool.(μιλαμε για 15ωρα ομως αλλα και παλι).
Καλά μπαίνω με μέτρο. Αν το υπολογίσεις 1 λεπτό tellas = 5 λεπτά EΠAK. Μπαίνω με την tellas για να κάνω κάτι σύντομο κυρίως να δώ το mail μου.
tsilochr wrote:YΓ Όσο για τις free συνδέσεις με αστική χρέωση εγώ λέω μακριά. Χρησιμοποίησα αυτήν της HOL και γέμισα ιούς. Το δε norton δεν πήρε μυρωδιά. Από τότε firewall(και αργά το κατάλαβα).
Με την tellas δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο. Δεν έχω κολλήσει και ποτέ ιό και δεν χρησιμοποιώ ούτε antivirus και άλλα τέτοια.
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Sun Dec 19, 2004 1:40 am

είσαι σίγουρος??εγώ ένα restart έκανα η καημένη και τσουπ!!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”