Πρόταση για σημειώσεις των μαθημάτων

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Dec 30, 2004 1:28 pm

Την περασμένη Τετάρτη (όχι χθές) μετά τη διάλεξη της Εξόρυξης μου ήρθε μια ιδέα, κάπως έτσι :smt115 (Δεν ψωνίστηκα, απλά το λατρεύω αυτό το emoticon)
Κάτι που ψάχνουν πολλοί φοιτητές, είναι σημειώσεις άλλων φοιτητών από διαλέξεις(καλά, μερικοί ψάχνουν και εργασίες άλλων φοιτητών, αλλά ας το αφήσουμε απ'έξω αυτό).
Οπότε θα μπορούσαμε να μαζέψουμε σημειώσεις από φοιτητές για όλα τα μαθήματα εφοόσον συμφωνούν (εννοείται), να βάλουμε και το όνομα τους αν το επιθυμούν, έτσι για τη δόξα, να τοποθετήσετε ενα ευδιάκριτο link στη πρώτη σελίδα προς αυτές και... να δούμε.
Και στα βραβεία Venus να βάλουμε κατηγορία για τον φοιτητή με τις καλύτερες σημειώσεις! :-D

Εφόσον η ιδέα μου είναι εφικτή και δε σας φαίνεται μάπα, το θέμα είναι, ποιός έχει scanner, πώς συγκεντρώνονται οι σημειώσεις και ποιός αντέχει να κάνει τη δουλειά του scanαρίσματος (γιατί, ωραία τα λέω εγώ, αλλά scanner δεν έχω).
Αλήθεια, υπάρχει scanner στο εργαστήριο;

Πάντως έριξα την ιδέα στο τραπέζι...η απόφαση δική σας!

Εναλλακτικά θα μπορούσαμε με βάση τις εμπειρίες μας-:lol:-να φτιάξουμε έναν Οδηγό Του Καλού Φοιτητή-:smt046-ή κάτι τέτοιο.

Φυσικά να σας θυμίσω και την ιδέα της Ethel με τη συγκέντρωση των Μεταπτυχιακών καθώς και του κ.Βαζιργιάννη με τα θέματα από παλαιότερες εξεταστικές.
Όλα αυτά θα βοηθούσαν πιστεύω.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Dec 30, 2004 3:17 pm

Είναι αρκετά καλή ιδέα. δεν ξέρω όμως ποιος/ποια θα ήθελε να διαθέσει τις σημειώσεις του στο ευρύ κοινό...
θα το συζητήσουμε πάντως και αν είναι θα βγεί σχετική ανακοίνωση.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Thu Dec 30, 2004 4:21 pm

Εγώ θα γελάω όταν θα υπάρχουν παρεξηγήσεις του στυλ "οι δικές μου σημειώσεις ήταν πολύ καλύτερες και κοίτα ποιές βάλανε..."
Καλή ιδέα πάντως. Έχω scanner αλλά όχι χρόνο :cry:
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Mon Jan 03, 2005 12:37 am

AnINffected wrote:Την περασμένη Τετάρτη (όχι χθές) μετά τη διάλεξη της Εξόρυξης μου ήρθε μια ιδέα, κάπως έτσι :smt115 (Δεν ψωνίστηκα, απλά το λατρεύω αυτό το emoticon)
Κάτι που ψάχνουν πολλοί φοιτητές, είναι σημειώσεις άλλων φοιτητών από διαλέξεις(καλά, μερικοί ψάχνουν και εργασίες άλλων φοιτητών, αλλά ας το αφήσουμε απ'έξω αυτό).
Οπότε θα μπορούσαμε να μαζέψουμε σημειώσεις από φοιτητές για όλα τα μαθήματα εφοόσον συμφωνούν (εννοείται), να βάλουμε και το όνομα τους αν το επιθυμούν, έτσι για τη δόξα, να τοποθετήσετε ενα ευδιάκριτο link στη πρώτη σελίδα προς αυτές και... να δούμε.
Και στα βραβεία Venus να βάλουμε κατηγορία για τον φοιτητή με τις καλύτερες σημειώσεις! :-D

Εφόσον η ιδέα μου είναι εφικτή και δε σας φαίνεται μάπα, το θέμα είναι, ποιός έχει scanner, πώς συγκεντρώνονται οι σημειώσεις και ποιός αντέχει να κάνει τη δουλειά του scanαρίσματος (γιατί, ωραία τα λέω εγώ, αλλά scanner δεν έχω).
Αλήθεια, υπάρχει scanner στο εργαστήριο;

Πάντως έριξα την ιδέα στο τραπέζι...η απόφαση δική σας!
έχουν περάσει μερικές μέρες κι ακόμα δεν έχει έρθει ούτε ένα Mail με σημειώσεις. Σύντομα θα βάλω μερικές δικές μου.
Στείλτε βρε παιδιά. Είναι πολύ καλή ιδέα!
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Jan 03, 2005 1:34 am

ενω εχω σημειωσεις, δεν μπορω να τις δωσω γιατι δεν ειναι δικες μου! ειναι οσες εχω παρει απο αλλα παιδια... (εγω δεν κραταγα...) :( :(
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Mon Jan 03, 2005 1:39 am

σωστό κι αυτό...είναι και τα πνευματικά δικαιώματα στην μέση.
Όσοι μπορείτε πάντως στείλτε μας.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Mon Jan 03, 2005 10:25 am

Εγώ silegav θα προσπαθήσω να σου στείλω μερικές δικές μου (όντως τα πνευματικά δικαιώματα δεν τα είχαμε σκεφτεί) scannarισμένες.
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Jan 03, 2005 12:02 pm

Και το κακο ειναι ρε συ εγω να ρωτουσα, αλλα τι να κανεις οταν στις δινουνε και λενε "να μην κυκλοφορησουν πολυ, και σε καθε ασχετο!" να ρωτησω να τη δημοσιευσω σε φορουμ? λολ. Θα μου παρουν το κεφαλι...
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Jan 03, 2005 1:51 pm

εγώ δεν καταλαβαίνω τη λογική του να μην κυκλοφορήσουν πολύ...εγώ όποτε ξέρω ότι έχω καλές δίνω..

Θα δω τι μπορώ να μαζέψω και θα φέρω αν και φέτος δεν έχω παρακολουθήσει και τόσο..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Mon Jan 03, 2005 2:23 pm

Φέρε και τίποτα περσινές δεν είναι ανάγκη φετινές μόνο (καλά εννοείται βέβαια να μην έχει αλλάξει ριζικά το μάθημα! Τίποτα σκήσεις ας πούμε που είναι διαχρονικές. Πρέπει να'χω τίποτα μετάδοση τώρα που το σκέφτομαι). Εξάλλου απώτερος σκοπός είναι να προσελκύσουμε και από μικρότερα έτη κόσμο
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Jan 06, 2005 12:09 am

Παιδιά προέκυψαν κάτι δουλειές τις τελευταίες μέρες και μόλις σήμερα είδα την ανακοίνωση στο portal-τη Πρωτοχρονιά μπήκα κατευθείαν εδώ..Είστε πολύ γρήγοροι πάντως! :cool:

Κανένα mail έ;Μη λιποψυχείτε!Μόνο 4 μέρες περάσαν.
Μη με δείρετε, αλλά η πλάκα είναι οτι εγώ ο ίδιος δε κρατάω σημειώσεις!
Θα επικοινωνήσω όμως με όσους μπορώ.Εν ανάγκη θα πληκτρολογήσω αν μπορέσω σημειώσεις (άλλων εννοώ φυσικά εφόσον δέχονται, όχι απο τη φαντασία μου :-D ), αφού δεν έχω scanner.

Πάντως το link προς το Venus και μια μικρή περιγραφή (με όλα τα features του) θα έπρεπε να βρίσκονται στην κεντρική cs.aueb.gr...Αλλά το ξέρω οτι δεν είναι στο χέρι σας.
Δε δέχονται οι υπεύθυνοι να το βάλουν;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Thu Jan 06, 2005 1:31 am

AnINffected wrote:Εν ανάγκη θα πληκτρολογήσω αν μπορέσω σημειώσεις (άλλων εννοώ φυσικά εφόσον δέχονται, όχι απο τη φαντασία μου :-D ), αφού δεν έχω scanner.
Έλα βρε AnINffected...Δε χρειάζεται να μπεις σε τέτοιο κόπο,όπως και κανένας άλλος.Ό,τι υπάρχει και από όποιον,θα το περάσουμε σε ηλεκτρονική μορφή όσοι διαθέτουμε scanners.Και να μη γίνει για όλα τα μαθήματα(που δεν επρόκειτο),μόνο και μόνο αυτή η προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή... :)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Jan 06, 2005 3:17 am

TaRaNTuLa wrote:Ελα βρε AnINffected...Δε χρειάζεται να μπεις σε τέτοιο κόπο,όπως και κανένας άλλος.Ό,τι υπάρχει και από όποιον,θα το περάσουμε σε ηλεκτρονική μορφή όσοι διαθέτουμε scanners
Σ'ευχαριστώ για την ευγένεια σου.Αλλά τι κάνουμε αν τα γράμματα κάποιων είναι... :smt117 (με πιάνετε ελπίζω).
Φυσικά δεν είναι κατακριτέο αφού δεν είμαστε όλοι καλλιγράφοι και πάνω στη βιασύνη του κάποιος την ώρα της διάλεξης δεν μπορεί να γράφει τέλεια.Γνωρίζω όμως ένα άτομο που τα γράμματα του όταν βιάζεται είναι OH MY GOD (όπως λέει γνωστή κυρία σε γνωστή τηλεοπτική σειρά ;))
Το να βγάλεις τι γράφει θα αποτελούσε ερώτημα σε IQ test!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Thu Jan 06, 2005 1:08 pm

Βασικά και τα δικά μου τα γράμματα έτσι είναι περίπου, αλλά δεν έχω χρόνο για να τα πληκτρολογήσω.
Ανέβασε τα, εκτός πια κι αν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα και δεν διαβάζονται που και πάλι δεκτές είναι.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Jan 06, 2005 2:32 pm

AnINffected wrote:Πάντως το link προς το Venus και μια μικρή περιγραφή (με όλα τα features του) θα έπρεπε να βρίσκονται στην κεντρική cs.aueb.gr...Αλλά το ξέρω οτι δεν είναι στο χέρι σας.
Δε δέχονται οι υπεύθυνοι να το βάλουν;
Υπάρχει link αλλά όχι στην αρχική σελίδα. Βρίσκεται στους συνδέσμους
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Jan 06, 2005 3:48 pm

Υπάρχει link αλλά όχι στην αρχική σελίδα. Βρίσκεται στους συνδέσμους
Ά, συγγνωμη.Κοιταξα εκει πριν γράψω αλλά δε το πρόσεξα, επειδή το έχω συνηθίσει ως Venus Project Forum! ;-)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Fri Jan 07, 2005 12:08 am

Παιδιά έκλεισα έναν για σημειώσεις!
1499 more to go! \:D/
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Jan 18, 2005 1:33 am

Είχαμε καμία "δωρεά";
Άν μπούν σημειώσεις, σε ποιο ακριβώς σημείο του site θα τις ανεβάζετε;'φχαριστώ. :smile:
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Jan 18, 2005 2:10 pm

για την ώρα οι μόνες σημειώσεις που έχουμε είναι μερικές που έχουμε σκανάρει μόνοι μας και το κακό είναι ότι έχω προσπαθήσει χωρίς αποτέλεσμα να ρίξω το μέγεθος τους κάτω από τα 10ΜΒ και ταυτόχρονα να διαβάζονται, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Jan 19, 2005 12:49 am

Ώχ, τόσο μεγάλα αρχεία δημιουργεί ε;
Αυτό με το μέγεθος δεν το είχα σκεφτεί... :cry:

Τεσπα, έχω πεί σε διάφορους.Ελπίζω να σας φέρουν τίποτα σημειώσεις μεσ'τη βδομάδα.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Wed Jan 19, 2005 2:47 am

Έχω σημειώσεις ... και πήρα και επιτέλους πολυμηχάνημα!:razz:
Θα τις βάλλω στο προσωπικό url και θα μπορέσετε να τις τραβήξετε από εκεί ;) (και μετά κάντε όση παραμετροποίηση θέλετε για το μέγεθός τους, θα κάνω ποστ πότε και τι) ... ΑΛΛΑ μετά το πέρας στης εξεταστικής ... γιατί ελεύθερος χρόνος = 0. Θα φροντίσω να βάλλω μαθήματα εαρινού εξαμήνου ...
Πάρτε μια γεύση ... έχω special
1) Διαχείριση έργων
2) ΛΠΣ
3) Τεχνολογία λογισμικού ...
Τέλος, έχω φτιάξει προσωπικές σημειώσεις οι οποίες είναι απόρροια βιβλίων, σημειώσεων, διαφανειών σε κάποια μαθήματα και κάποιος μόνο με αυτές μπορεί όχι μόνο να περάσει το εκάστοτε μάθημα αλλά και να τσιμπήσει και καλό βαθμό ... ;)
Last edited by semis19 on Wed Jan 19, 2005 2:50 am, edited 1 time in total.
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Wed Jan 19, 2005 2:49 am

σκέφτηκα μια λύση η οποία βασίζεται στην εθελοντική προσφορά..
αν είναι μπορούμε να βγάλουμε κάποιες σημειώσεις φωτοτυπία (πχ ο καθένας τις δικές του) και αν υπάρχει χώρος κάπου σε κάποιο εργαστήριο να φυλάσσονται και να δανείζονται στους ενδιαφερόμενους..
βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι έχει κάποιο κόστος γι αυτούς που θα παρέχουν τις σημειώσεις, αλλά λέω φωτοτυπία και όχι να δώσει κάποιος τις δικές του (τις χειρόγραφες) για να μένει κάτι για αργότερα...
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
Post Reply

Return to “Venus Community”