Sat VS AWMN

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri May 21, 2004 7:30 pm

-==| Tomahawk |==- wrote:
HdkiLLeR wrote:WinMx,Limewire και DC++ για private hubs.
DC++....xmmmm....ενημερωμενο σε βλεπω ;)
Πάντα!!

Για να τραγουδάκια δεν το έχω ψάξει μιάς και τα κατεβάζω με 500kb/link :-D (έχω και εγώ τα δικά μου όπως εσύ το sat ;) )
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri May 21, 2004 8:05 pm

HdKiller...μήπως θα ήταν καλή ιδέα να βάλουμε στην "παρέα" και τον Tomahawk;;;;;;Το sat είναι ιδιαίτερα καλό.... ;) :-D
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Fri May 21, 2004 10:51 pm

TaRaNTuLa wrote:HdKiller...μήπως θα ήταν καλή ιδέα να βάλουμε στην "παρέα" και τον Tomahawk;;;;;;Το sat είναι ιδιαίτερα καλό.... ;) :-D
looooool :lol:

Παιδια σοβαρα...εγω το εχω πει σε καμποσους αλλα κανενας δεν ειχε μου φαινεται την "εξυπναδα" να με ακολουθησει..Ειναι οτι καλυτερο μπορει να βαλει κανεις στην ελλαδουλα μας....ακομα ριχνει και σε πολλους braodbanders απο εξω...Ακουστε με και δεν θα χασεται ;)
Ενδεικτικα μιλαμε για: 8mb/s offline d/loading kai e-dsl sat internet up to 2mb/s...Χειροπιαστα πραγματα μιλαμε για 15-20gb downloads την ημερα αλλα και οσο παει...Ολα αυτα με 150 ευρο το χρονο...Φυσικα ομως θα πρεπει να τσιμπισετε το πιατο,lnb και καλωδιο(ομοαξωνικο)...Αυτα...

Παιδια help...δεν εχω τι να τα κανω ολα αυτα και τα σβηνω :lol:
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Sat May 22, 2004 9:43 am

Το soulseek είναι πράγματι πολύ καλό για mp3 και βρίσκεις σχεδόν τα πάντα και σπάνια έχει το πρόβλημα των επίτηδες σπαρμένων "ζζζΜΠιιιππζζζΖ" κομματιών (δηλ. αυτά που πας να τα ακούσεις και μετά από 10" αρχίζει να κάνει θόρυβους), κάτι που στα gnutella, kazaa και αλλα κλασσικά δίκτυα εμένα μου δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα.

Προσοχή όμως το http://www.slsk.org που έδωσες ΗΤΑΝ το site τους, εδώ και πολύ καιρό τό χουν πάρει κάποιοι γερμανοί και αν θυμάμαι καλά το είχα πειράξει λίγο και είδα ότι ήταν επικίνδυνο για windows users. Το σωστό link είναι http://www.slsknet.org

Από εκεί και πέρα ό,τι έχει να κάνει με gnutella είναι καλό ως δίκτυο, κατ'εμέ αν και λόγω μεγέθους πλέον έχει γίνει πιο 'mainstream' οπότε και πιο επικίνδυνο ή τελοσπάντων αναξιόπιστο. Ως client δεν έχω καποιον που να θεωρώ βέλτιστο, το Limewire ως java τα κάνει όλα (τα OS) και συμφέρει, το Bearshare είναι 'κάπως' πιο ελαφρύ, google gnutella και θα βρεις.

Τέλος υπάρχουν λύσεις όπως το mldonk και διάφορα αντίστοιχα ανά OS που είναι πολυσχιδείς προσωπικότητες και συνδέονται σε 2, 3 ή και περισσότερα δίκτυα για μεγαλύτερη απόλαυση.
Μην ξεχνάτε να παίρνετε προφυλάξεις.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Sat May 22, 2004 10:21 am

ναι http://www.slsknet.org !Πάντως εγώ αυτήν την στιγμή έχω την έκδοση 154 ,ενώ στο site δίνουν την 152 ως τελευταία.Τι σκοτεινά ελατήρια και τι ζοφερές ραδιουργίες οδηγούν σε αυτήν την ανακολουθία δεν ξέρω,ίσως και να είμαι εγώ στην πλευρά των ραδιούργων!Επίσης μπορεί κανείς να προσφέρει ένα συμβολικό ποσό και (5$) και αυτομάτως να απολαυσει για κάποιο διάστημα κάποια έξτρα δικαιώματα,περιποιήσεις και τα ρέστα(κονσομασιον κλπ).Διατίθενται εκδόσεις και για άλλα λειτουργικά εκτός γουιν σε φιλικές τιμές και στον χώρο σας.Για μένα είναι από πολλές απόψεις το επόμενο οντιο γκάλαξυ(audiogalaxy). :smt031
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat May 22, 2004 2:18 pm

-==| Tomahawk |==- wrote:Φυσικα ομως θα πρεπει να τσιμπισετε το πιατο,lnb και καλωδιο(ομοαξωνικο)...Αυτα...
Πίστεψέ με...πιάτα,ομοαξωνικά καλώδια,βύσματα και ιστορίες τα έχουμε "φάει" για τα καλά!!!(πχ βλ. να γεμίζει νερό το βύσμα!!! :mad: ) .Εγώ δε λέω εμείς να σε ακολουθήσουμε,αλλά εσύ.... ;) Υπάρχουν και άλλα πράγματα εκτός του sat...(το οποίο sat είναι φοβερό οφείλω να πω!) Για πες περιοχή που μένεις... :-D

(ΗdKiller,θέλω να αναλάβω το τμήμα Marketing και Δημοσίων Σχέσεων.Παρακαλώ να επιληφθείς το θέματος... :lol: )
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat May 22, 2004 3:51 pm

TaRaNTuLa wrote: (ΗdKiller,θέλω να αναλάβω το τμήμα Marketing και Δημοσίων Σχέσεων.Παρακαλώ να επιληφθείς το θέματος... :lol: )
Και δεν το πέρνεις, έτσι και αλλιώς δεν είναι δικό μου !! :-D :-D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Sat May 22, 2004 6:12 pm

TaRaNTuLa wrote:
-==| Tomahawk |==- wrote:Φυσικα ομως θα πρεπει να τσιμπισετε το πιατο,lnb και καλωδιο(ομοαξωνικο)...Αυτα...
Πίστεψέ με...πιάτα,ομοαξωνικά καλώδια,βύσματα και ιστορίες τα έχουμε "φάει" για τα καλά!!!(πχ βλ. να γεμίζει νερό το βύσμα!!! :mad: ) .Εγώ δε λέω εμείς να σε ακολουθήσουμε,αλλά εσύ.... ;) Yπάρχουν και άλλα πράγματα εκτός του sat...(το οποίο sat είναι φοβερό οφείλω να πω!) Για πες περιοχή που μένεις... :-D

(ΗdKiller,θέλω να αναλάβω το τμήμα Marketing και Δημοσίων Σχέσεων.Παρακαλώ να επιληφθείς το θέματος... :lol: )
Να γεμιζει νερο το βυσμα???Προβληματα εχουν οι παντες μεχρι να ακολουθησουν σωστα τις οδηγειες οπως λεει και ενα παλικαρι εδω στην υπογραφη του ;) Εγω τα εφτιαξα προσεκτικα μια φορα και ολα κομπλε.
Να σας ακολουθησω παιδες αλλα να ακολουθησω σε κατι που να αξιζει τα λεφτακια μου...Αν εισαι του μητροπολιτικου και εσυ και εννοεις το awmn εγω εχω μιλισει και με τον HdkiLLeR αλλα και με αλλους και δεν βρισκω κατι που να αξιζει...Σημειοτεων οτι και απο downloads ειμαι καλυμενος (sat ,adsl) και απο uploads(για miltiplayer πχ με το adsl).Οποτε ουτε το voip ουτε το multiplayer ουτε το filesharing που προσφερει το ασυρματο με ενθουσιαζει :lol: Για οποιαδηποτε "ενασχοληση" που εχετε εγω ειμαι ανοιχτος για ολα...γουσταρω να παιζω με καινουργια και με απλα λογια πειτε και σε μενα,με τρωει ο κωλος μου :) :) :)

υ.γ Εγω μενω Ζωγραφου...κατω ακριβως απο τη φιλοσοφικη ;)
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat May 22, 2004 8:00 pm

Μάλλον δε έχεις προσέξει την υπογραφή μου... :-D Δεν υπάρχει θέμα οδηγιών...Σχεδόν ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει αυτό που σου λέω...Εσύ πόσο καιρό έχεις το sat;;;Και θα ήθελα να μου πεις λίγά τεχνικά σχετικά με τον εξοπλισμό σου (διαστάσεις πιάτου,καλώδια,κάρτες κλπ κλπ . με pm καλύτερα γιατί έχουμε ήδη βγει off-topic :roll: )

Για να επανέλθω,εγώ ψηφίζω DC++ :-D :-D
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun May 23, 2004 12:43 pm

Κοίτα είναι τι ζητάει ο καθένας. Πχ πολλοί ζητούν services. Δηλαδή θέλουν να χωθούν στο AWMΝ για να λιώνουν όλη μέρα στα dls. Εγώ θέλω απλά να κάνω last mile wireless και να έχω και μια επικοινωνία εναλλακτική με άτομα απο όλη την αθήνα. Είναι χόμπυ κατάλαβες,δεν με ενδιαφέρουν τα services κάθε ένα που σηκώνω το κάνω επειδή γουστάρω να το στήσω, όχι για να το χρησιμοποιήσω. Επίσης κάθε link που βγάζουμε έιναι όλα τα λεφτά μέχρι να βγεί(10/12 ώρες πάνω στην ταράτσα σκόπευσε,κάνε ράνε, φτιάξε μόνος σου το feeder,καλώδια,πρέσες κλπ κλπ) από την στιγμή που έχεις ένα ping reply τελείωse η μαγεία(δεν έχει διαφορά απο ένα lan) και πάς αλλού αρχίζεις και τραβάς τα μαλλία σου γιατί δεν παίζει το OSPF μαζί με το RIPv2 γιατί δεν παίρνει όλα τα routes Κλπ κλπ...μόλις τα φτιάξεις και αυτά πάει, πάς αλλού στήνεις services. Είναι μια συνεχής ενασχόληση στην οποία φτιάχνεις κάτι μόνος σου και γουστάρεις(το κάνεις για την πάρτη σου). Απο εκεί και πέρα μόλις σκάσει βρώμα(noise) άντε πάλι αλλαγές κεραίες,καλώδια,άλλο σημείο,άλλο link κλπ, μετά αλλαγές στο routing protocol,μετά δεν γουστάρεις τον proftpd βάζεις wu-ftpd και γενικά συνέχεια να ακάνεις κάτι..Αυτό είναι το μεράκι των ατόμων που έχουν συνεισφέρει αρκετά και έχει φτάσει το AWMN εκεί που έχει φτάσει γιατί όταν εγώ έκανα Link το AWMΝ ήταν απλά νησίδες ξεκάρφωτες μεταξύ τους.

Απο την άλλη εάν θέλω και να κατεβάσω κάτι το κάνω αλλά δεν μονοπολώ τα links 24/7 για να κατεβάζω μιας και δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να μου παρέχει τπτ, πάω κάπου αλλού και το κατεβάζω απο εκεί. Δεν είναι service provider βασικά και γουστάρω όταν εσύ λές εγώ θέλω services και δεν μπαίνω παρά τον κάθε κανίβαλο που μπαίνει, σου τα σπάει,του στήνεις κόμβο εσύ χωρίς να ξέρει που πάνε τα 4, και΄σκάει όλα τα links για να κατεβάζει συνέχεια.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sun May 23, 2004 1:22 pm

HdkiLLeR wrote:Δεν είναι service provider βασικά και γουστάρω όταν εσύ λές εγώ θέλω services και δεν μπαίνω παρά τον κάθε κανίβαλο που μπαίνει, σου τα σπάει,του στήνεις κόμβο εσύ χωρίς να ξέρει που πάνε τα 4, και΄σκάει όλα τα links για να κατεβάζει συνέχεια.
Νομίζω αυτό δεν έχει θέση εδώ... :-D
Παραβγήκαμε off-topic.... :shock:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun May 23, 2004 6:21 pm

Απλά ήταν απάντηση στο post σχετικά με το τι μπορεί να προσφέρει μιά σύνδεση σε ένα μητροπολητικό δίκτυο.

ΥΓ:Τόν πόνο μου λέω :-D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sun May 23, 2004 9:41 pm

HdkiLLeR wrote:ΥΓ:Τόν πόνο μου λέω :-D
Mαζί σου και εγώ... :smt099

Κανείς άλλος να προτείνει κάτι για "τζαμπέ" πράμα....;;;;;
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Sun May 23, 2004 11:00 pm

Χαιρομαι που εκτιμησες αυτο που ειπα,αν καταλαβα καλα, αν και δεν το ολοκληρωσα ακριβως :lol: Ακριβως ηθελα να πω οτι αντιλαμβανομαι οτι το file-sharing ειναι "ακριβο" για το ασυρματο.Ελεγα να μπω οχι γιατι ηθελα να κατεβαζω αφου ειμαι καλυμενος απο αυτο (σχετικα :cool: ) αλλα περισσοτερο για να μοιραζω αυτα που εχω...Αφου το file-sharing δεν παιζει και ιδιαιτερα,ολα τα υπολοιπα δεν μου λενε κατι και δεν εχω καμια διαθεση να κανω το μ@λ@κ@ π.χ να μου μοιραζουνε οι αλλοι ιντερνετ και να μου τη λενε(περιπου οπως τα ειπες εσυ ;) )...Αυτο που λες οτι το κανεις για τη καυ** του το καταλαβαινω πληρως :lol:

Τarantula σου χρωσταω ενα pm :lol: και οσο για το "τζαμπα" οποιος εχει προτασουλα για οτιδηποτε καλοδεχουμενη :lol:
(παρολο που απο το δορυφορικο που εχω κοβω οχι μονο το ****** μου οτι δεν θα σας προσφερει κανενας καλυτερο για παρα πολυ καιρο ;) )
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Mon May 24, 2004 10:49 am

Φυσικά, μην ξεχνάς ότι μέσα απο το AWMN μπορείς να παίξεις CS με κάποιους γνωστούς σου που δεν έχουν xDSL και δεν θέλουν να τα σκάσουν στον πΟΤΕ με το ΕΠΑΚ ή στα Internet Cafe.
Έχω ακούσει ότι κάθε βράδυ βογγάνε οι κάρτες γραφικών και οι γραμμές :-D.
Ίσως κάποτε παίξουμε και μαζί, να δω και πόσο καλός είσαι :-D :-D :-D. Λέτε να φτιάξουμε και κανένα Venus/(CSPark/ParkIT/...) clan ;-);
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon May 24, 2004 1:53 pm

Ναι αμέ..ίσως το καλοκαιράκι να σηκώσουμε και κανένα CS serveράκι εδώ :) :) να λιώνουμε. Αν και θα σας περίμενα όλους στο AWMN για να τα λέμε και realtime voip :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Mon May 24, 2004 5:34 pm

vagalati wrote:Φυσικά, μην ξεχνάς ότι μέσα απο το AWMN μπορείς να παίξεις CS με κάποιους γνωστούς σου που δεν έχουν xDSL και δεν θέλουν να τα σκάσουν στον πΟΤΕ με το ΕΠΑΚ ή στα Internet Cafe.
Έχω ακούσει ότι κάθε βράδυ βογγάνε οι κάρτες γραφικών και οι γραμμές :-D.
Ίσως κάποτε παίξουμε και μαζί, να δω και πόσο καλός είσαι :-D :-D :-D. Λέτε να φτιάξουμε και κανένα Venus/(CSPark/ParkIT/...) clan ;-);

Κοιτα...το μονο που μου κεντριζει το ενδιαφερον ειναι το cs multiplayer μεσω awmn αλλα αξιζει να δωσω τοσα λεφτα μονο γι'αυτο??Γι'αυτο το λογο βασικα πληρωνω τωρα adsl ;) Να ξεκαθαρισω κατι...γουσταρω να μπω και awmn...αλλα το ζυγισμα λεφτων δεν πεταει θετικο μηνυμα ;) Αληθεια για ποσα λεφτα μιλαμε? (μην μου βαλετε λινκ απο το awmn τα εχω δει αυτα :lol: )


υ.γ ΚΑΝΤΕ κινησεις για CS...μεσα full :lol: ...και στην οργανωση τους οχι μονο στα gaming-nights ;)
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Mon May 24, 2004 11:45 pm

Στάνταρ θες ένα πιάτο με κατάλληλο feeder και μιλάμε για 50 ευρώ για 65αρι(σιδερένιο).Μπορείς να πάρεις και 80αρι με 55 ή 65(σιδερένιο και αλουμινένιο αντίστοιχα).Το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις,να υπολογίζεις ότι κοστίζει περίπου 2 ευρώ το μέτρο.Μετά για την κάρτα,για Windows θες Cisco-->65 ευρώ περίπου.Αν μπαίνεις με Linux,μπορείς να βάλεις μια Netgear 311-->35 ευρώ(τόσο δεν ήταν στην ομαδική ρε HdKiller;; :roll: ).Και τέλος,ένα βύσμα N-type female-female που κάνει κάπου στα 7 ευρώ...

Ανάλογα με το τι θα χρειαστείς βγάζεις το άθροισμα...Μόνο μη υπολογίσεις πάνω από 20m για το καλώδιο.Μήκος άνω των 20m είναι απαγορευτικό...Δε θα φτάνει το σήμα στην είσοδο της κάρτας,θα έχεις τρομερές απώλειες... :-(

Y.Γ. Ακόμη περιμένω το pm... :evil: Με ενδιαφέρει να στήσω κάτι τέτοιο και να το συνδέσω με το υπόλοιπο AWMN.... :-D

Y.Γ.2 : Και εγώ μέσα αν γίνει κάποια κίνηση για CS και παρελκόμενα
Ένας πορωμένος με το CS...

Y.Γ.3 : Επίσης ο τίτλος της Θ.Ενότητας είναι λίγο αποτυχημένος...Το AWMN δεν είναι τσάμπα παροχέας inet και το τονίζω :!:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Tue May 25, 2004 12:39 am

Συμφωνω ότι δεν ειναι δόκιμη η σύγκριση του τίτλου, καθότι το AWMN είναι ενα δίκτυο με τα όλα του (τα καλα και τα κακα) ενώ το δορυφορικο εξυπηρετεί ουσιαστικά έναν μόνο σκοπό (ακομα και αν το κανει καλά αυτό).
Έπειτα, γραφτείτε αν είναι στο φόρουμ του AWMN, έρχονται κάποιες οδηγίες πακέτο, και γενικά μπορείτε να βρείτε υλικό μέσά.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Tue May 25, 2004 2:52 am

Πες τα βρε jismy...εεεεεε...koki ήθελα να πω! :-D Α!Με την ευκαιρία μεγιές και ο κόμβος!Και καλά links! Άντε! και στα δικά μας!!! :cool:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”