Πτυχιακή κλπ

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
Sakis
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Tue Jan 06, 2009 4:21 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Athens

Πτυχιακή κλπ

Post by Sakis » Tue Jun 09, 2009 3:53 pm

Δεν ξέρω αν έχει τεθεί ξανά αυτό σαν θέμα αλλά επειδή με έχει μπερδέψει λίγο ο οδηγός σπουδών θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
1.Για να κάνω πτυχιακή σε κάποιο μάθημα,πρέπει αυτό το μάθημα να ανήκει αναγκαστικά σε κάποιο κύκλο που θα ολοκληρώσω;Αν πχ εξασφαλίσω
τα 10 μαθήματα κύκλων με την 2η επιλογή( 9 υποχρεωτικά διάφορων κύκλων και ένα επιλογής )μπορώ να κάνω πτυχιακή σε οποιοδήποτε μάθημα;
2.Μπορώ να κάνω πτυχιακή σε μάθημα που έχω περάσει;
User avatar
Joanna
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 563
Joined: Fri Oct 27, 2006 11:02 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Joanna » Tue Jun 09, 2009 4:40 pm

Πτυχιακή είναι μια εργασία που αναλαμβάνεις σε συνεργασία με κάποιον καθηγητή και, συνήθως, έχει να κάνει με τον κλάδο με τον οποίο ασχολείται ο συγκεκριμένος καθηγητής. Δηλαδή δεν κάνεις πτυχιακή σε μάθημα, αλλά πάνω σε κάποιο αντικείμενο, και με τη βοήθεια κάποιου καθηγητή. Δε σχετίζεται άμεσα με κάποιο μάθημα. Αν την ολοκληρώσεις όμως, τότε θα ισοδυναμεί με ένα μάθημα (δηλαδή θα έχεις ένα μάθημα λιγότερο για πτυχίο).
Le vent nous portera...
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by shodanjr_gr » Tue Jun 09, 2009 4:48 pm

Joanna wrote:Πτυχιακή είναι μια εργασία που αναλαμβάνεις σε συνεργασία με κάποιον καθηγητή και, συνήθως, έχει να κάνει με τον κλάδο με τον οποίο ασχολείται ο συγκεκριμένος καθηγητής. Δηλαδή δεν κάνεις πτυχιακή σε μάθημα, αλλά πάνω σε κάποιο αντικείμενο, και με τη βοήθεια κάποιου καθηγητή. Δε σχετίζεται άμεσα με κάποιο μάθημα. Αν την ολοκληρώσεις όμως, τότε θα ισοδυναμεί με ένα μάθημα (δηλαδή θα έχεις ένα μάθημα λιγότερο για πτυχίο).

Επίσης έχω την εντύπωση ότι μπορεί να μετρηθεί σαν προαιρετικό μάθημα κύκλου, αλλά καλύτερα τσέκαρε τον οδηγό σπουδών για να είσαι σίγουρος.
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
Sakis
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Tue Jan 06, 2009 4:21 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Athens

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Sakis » Thu Jul 16, 2009 7:07 pm

Η πτυχιακή μπορεί να είναι και προγραμματιστικό project ;
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Luke » Thu Jul 16, 2009 7:16 pm

Ναι μπορεί, αλλά αυτό πρέπει να το έχετε αποφασίσει από κοινού με τον καθηγητή. Ακόμα κι έτσι όμως στο τέλος θα πρέπει να γράψεις κι ένα report που θα αναφέρει κάποια πράγματα γύρω από το έργο που έχεις κάνει. Θέλω να πω ότι δε θα γράψεις "ξερό" κώδικα κι εντάξει.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by koki » Thu Jul 16, 2009 7:22 pm

Και πιάνεται για κατηγορία 3 ή 4, επιλογής δηλαδή -κατεύθυνσης ή γενικά.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
Sakis
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Tue Jan 06, 2009 4:21 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Athens

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Sakis » Thu Jul 16, 2009 8:08 pm

Luke wrote:Ναι μπορεί, αλλά αυτό πρέπει να το έχετε αποφασίσει από κοινού με τον καθηγητή. Ακόμα κι έτσι όμως στο τέλος θα πρέπει να γράψεις κι ένα report που θα αναφέρει κάποια πράγματα γύρω από το έργο που έχεις κάνει. Θέλω να πω ότι δε θα γράψεις "ξερό" κώδικα κι εντάξει.
Ναι,ναι δεν εννοούσα να γράψεις ξερό κώδικα και να τελειώνεις.Απλά έλεγα αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ώστε να παρουσιάσεις ένα τέτοιο project
που θα δείχνει ας πούμε ότι έχεις και ένα αρκετά καλό επίπεδο σε πχ object oriented programming και που θα μετρήσει θετικά ώστε να κυνηγήσει κάποιος
μεταπτυχιακά σε τομείς όπως πχ software engineering.Φχαριστώ πάντως :smt023
User avatar
weird_13
byte level
byte level
Posts: 112
Joined: Wed Jun 10, 2009 8:41 pm
Academic status: N>4

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by weird_13 » Thu Sep 24, 2009 11:35 pm

Η πτυχιακή εργασία μπορεί να εκπονηθεί από δύο άτομα μετά από συνεννοήση με τον καθηγητή?
(θεωρώ ότι θα είναι μεγαλύτερης δυσκολίας απ' ότι εάν εκπονηθεί από ένα άτομο)

Ευχαριστώ!
Don't Settle!
Expecting the world to treat you fairly because you are a good person is a little like expecting the bull not to attack you because you are a vegetarian...
The greatest sin of all is risking nothing.
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy? Albert Einstein
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by The Punisher » Thu Sep 24, 2009 11:38 pm

συνήθως είναι για 1. Δεν ξέρω αν γίνονται εξαιρέσεις. Υπότιθεται ότι θα πρέπει να είναι κάτι δύσκολο, για αυτό και δεν είναι υποχρεωτικό
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Serendipity » Fri Sep 25, 2009 12:09 am

Επειδη έχω αρχίσει τώρα να κάνω την πτυχιακή μου,να πω και εγω καποια πραγματακια...
αρχικα ,για να παρεις πτυχιακη πρεπει να εχεις περασει ολα τα υποχρεωτικα μαθήματα ή τλχ να τα έχεις περασει μεχρι να τελειωσεις την πτυχιακη σου για να μπορει να σου βάλει ο καθηγητης βαθμο,επισης, δεν κανεις πτυχιακη πανω σε ενα μάθημα αλλα βρίσκεις κάποιον καθηγητή που σου αρεσει το ερευνητικό πεδίο με το οποίο ασχολείται. πχ αν θες να κάνεις πτυχιακή στον Υ καθηγητη που διδάσκει το Χ μάθημα δεν χρειάζεται απαραιτητα να έχεις περασεις το μαθημα Χ αλλα ίσως να πρέπει να το παρακολουθήσεις για να μπορεσεις να πορευτεις με την πτυχιακή σου.Ωστόσο ,μερικοι καθηγητές ζητούν να έχεις πάρει στο μάθημα τους πάνω απο κάποιο βαθμό (πχ βάσεις πάνω απο 7) για να σε δεχτούν να κανεις πτυχιακή μαζί τους. Οι πτυχιακή θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις την ερευνητική σου ικανότητα κάτι που πιστευω είναι σημαντικό για ένα μεταπτυχιακο εισαι λιγάκι πιο προετοιμασμένος να μπεις στην φιλοσοφία της έρευνας. Δεν ξερω κατα πόσο βοηθάει στο βιογραφικό...εγω πχ επελεξα να κάνω πτυχιακή γιατι γουσταρα πολυ το θέμα και δεν με ενοιαζε και πολύ αν θα μου εδινε βαθμό,ή bonus στο βιογραφικο μ κλπ.

παντως,αν βρεις καποιο καλο θέμα να σε ενδιαφέρει και έχεις ορεξη βουυυρ!!!
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by ~~Wind~~ » Fri Sep 25, 2009 1:18 am

Serendipity wrote:Επειδη έχω αρχίσει τώρα να κάνω την πτυχιακή μου,να πω και εγω καποια πραγματακια...
αρχικα ,για να παρεις πτυχιακη πρεπει να εχεις περασει ολα τα υποχρεωτικα μαθήματα ή τλχ να τα έχεις περασει μεχρι να τελειωσεις την πτυχιακη σου για να μπορει να σου βάλει ο καθηγητης βαθμο,επισης, δεν κανεις πτυχιακη πανω σε ενα μάθημα αλλα βρίσκεις κάποιον καθηγητή που σου αρεσει το ερευνητικό πεδίο με το οποίο ασχολείται. πχ αν θες να κάνεις πτυχιακή στον Υ καθηγητη που διδάσκει το Χ μάθημα δεν χρειάζεται απαραιτητα να έχεις περασεις το μαθημα Χ αλλα ίσως να πρέπει να το παρακολουθήσεις για να μπορεσεις να πορευτεις με την πτυχιακή σου.Ωστόσο ,μερικοι καθηγητές ζητούν να έχεις πάρει στο μάθημα τους πάνω απο κάποιο βαθμό (πχ βάσεις πάνω απο 7) για να σε δεχτούν να κανεις πτυχιακή μαζί τους. Οι πτυχιακή θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις την ερευνητική σου ικανότητα κάτι που πιστευω είναι σημαντικό για ένα μεταπτυχιακο εισαι λιγάκι πιο προετοιμασμένος να μπεις στην φιλοσοφία της έρευνας. Δεν ξερω κατα πόσο βοηθάει στο βιογραφικό...εγω πχ επελεξα να κάνω πτυχιακή γιατι γουσταρα πολυ το θέμα και δεν με ενοιαζε και πολύ αν θα μου εδινε βαθμό,ή bonus στο βιογραφικο μ κλπ.

παντως,αν βρεις καποιο καλο θέμα να σε ενδιαφέρει και έχεις ορεξη βουυυρ!!!
τι θέμα έχεις πάρει εσύ ?
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Serendipity » Fri Sep 25, 2009 1:19 am

σχετικο με εξορυξη γνωσεων απο ιατρικά δεδομένα
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by sandra » Fri Sep 25, 2009 1:25 am

Seren σου ζήτησε βαθμούς από μαθήματα? Βάσεις, σχεδιασμό, ανάκτηση κλπ ή χύμα στο έδωσε? Επίσης πώς και δεν είχε πρόβλημα με το ότι δεν το έχεις παρακολουθήσει? Κουφό! Καλή δουλειά πάντως :-D
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Serendipity » Fri Sep 25, 2009 1:43 am

αμε αμε πληρες βιογραφικουλι!!! δεν ζητανε ολοι να το εχεις περασει...αλλωστε το μαθημα θα το παρω με την νεα σεζον :lol: ...με ρωτησε κιολας αν θα το επαιρνα...επισης,με το αντικειμενο αυτο εχω ασχοληθει ξανα...επαιξε και αυτο το ρολο του...στην ανακτηση πληροφοριων ασχοληθηκα παλι με ανακτηση ιατρικων δεδομενων....βεβαια νταξει αυτα τα 2 δεν εχουν αμεση σχεση αλλα εχω ξαναασχοληθει και με machine learning και με data retrieval ενα μερος του μαθηματος το ξερω....και νταξει ολοι οι καθηγητες ελεγχουν τους βαθμους σου....αμα εισαι του 6 νταξει θα εχεις μειονεκτημα :-| :-p
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by sandra » Fri Sep 25, 2009 1:46 am

Ερώτηση: Αν κάποιος καθηγητής έχει βγάλει μια λίστα με τα θέματα που τον ενδιαφέρουν σε πόσο καιρό τα κλείνει και για πότε? Δηλαδή είναι για το επόμενο εξάμηνο, για τον επόμενο χρόνο, για αμέσως? Με κόφτει για να δω αν και πόσο σύντομα θα πρέπει να κλείσω καθηγητή ακόμα κι αν αυτό συνεπάγεται δουλειά μετά από 1 χρόνο. Καλά πότε θα αποκτήσω άποψη για τους καθηγητές του τελευταίου έτους έτσι? :-(
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by Serendipity » Fri Sep 25, 2009 1:53 am

να σου πω....εγω οταν ειδα τα θεματα που ειχαν βγει πτυχιακων ετρεξα κατευθιαν να το κλεισω(μεσα στην εξεταστικη του ιουνιου). στην συνεντευξη που μου εκανε ο καθηγητης με ρωτησε για ποτε με ενδιαφερει να ξεκινησω την εργασια και του ειχα πει πως θα με ενδιεφερε κυριως για το εαρινο εξαμηνο(αυτο που θα μας ερθει) αλλα επειδη η πτυχιακη συνηθως δεν σου πιανει μονο 1 εξαμηνο μου ειπε ο καθηγητης μου να την ξεκινησω απο τν στιγμη που την πηρα στον ελευθερο μου χρονο....οποτε μπορουσα,οποτε την εχω ξεκινησει να τη βλεπω απο το καλοκαιρι...συνεπως , απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης την ξεκινας απο τη στιγμη που την κλεινεις και δινεις εμφαση στο εξαμηνο που μπορεις...εξαρταται βεβαια απο τον εκαστοτε καθηγητη...εγω τλχ ετσι δουλευω
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by sandra » Fri Sep 25, 2009 1:56 am

Okay, thanx! Απλά φαντάστηκα ότι για να βγάζει μια λίστα με τα to-do, μάλλον θα θέλει να τα κάνεις και άμεσα, όχι μετά από κάμποσους μήνες. Anyway, ας περάσουμε τα βασικά τώρα και βλέπουμε. :smt006
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by enum21 » Fri Sep 25, 2009 8:20 pm

Serendipity wrote:να σου πω....εγω οταν ειδα τα θεματα που ειχαν βγει πτυχιακων ετρεξα κατευθιαν να το κλεισω(μεσα στην εξεταστικη του ιουνιου)...
Ανακοινώνονται κάπου? :smt017

Αν δε σου αρέσει κανένα θέμα αλλά θες να κάνεις πτυχιακή μπορείς να προτείνεις κάποιο δικό σου? :-D :-D
User avatar
weird_13
byte level
byte level
Posts: 112
Joined: Wed Jun 10, 2009 8:41 pm
Academic status: N>4

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by weird_13 » Fri Sep 25, 2009 8:50 pm

The Punisher wrote:συνήθως είναι για 1. Δεν ξέρω αν γίνονται εξαιρέσεις. Υπότιθεται ότι θα πρέπει να είναι κάτι δύσκολο, για αυτό και δεν είναι υποχρεωτικό
Serendipity wrote:Επειδη έχω αρχίσει τώρα να κάνω την πτυχιακή μου,να πω και εγω καποια πραγματακια...
αρχικα ,για να παρεις πτυχιακη πρεπει να εχεις περασει ολα τα υποχρεωτικα μαθήματα ή τλχ να τα έχεις περασει μεχρι να τελειωσεις την πτυχιακη σου για να μπορει να σου βάλει ο καθηγητης βαθμο,επισης, δεν κανεις πτυχιακη πανω σε ενα μάθημα αλλα βρίσκεις κάποιον καθηγητή που σου αρεσει το ερευνητικό πεδίο με το οποίο ασχολείται. πχ αν θες να κάνεις πτυχιακή στον Υ καθηγητη που διδάσκει το Χ μάθημα δεν χρειάζεται απαραιτητα να έχεις περασεις το μαθημα Χ αλλα ίσως να πρέπει να το παρακολουθήσεις για να μπορεσεις να πορευτεις με την πτυχιακή σου.Ωστόσο ,μερικοι καθηγητές ζητούν να έχεις πάρει στο μάθημα τους πάνω απο κάποιο βαθμό (πχ βάσεις πάνω απο 7) για να σε δεχτούν να κανεις πτυχιακή μαζί τους. Οι πτυχιακή θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις την ερευνητική σου ικανότητα κάτι που πιστευω είναι σημαντικό για ένα μεταπτυχιακο εισαι λιγάκι πιο προετοιμασμένος να μπεις στην φιλοσοφία της έρευνας. Δεν ξερω κατα πόσο βοηθάει στο βιογραφικό...εγω πχ επελεξα να κάνω πτυχιακή γιατι γουσταρα πολυ το θέμα και δεν με ενοιαζε και πολύ αν θα μου εδινε βαθμό,ή bonus στο βιογραφικο μ κλπ.

παντως,αν βρεις καποιο καλο θέμα να σε ενδιαφέρει και έχεις ορεξη βουυυρ!!!
Ευχαριστώ! (αν και κάπως καθυστερημένα...)
Don't Settle!
Expecting the world to treat you fairly because you are a good person is a little like expecting the bull not to attack you because you are a vegetarian...
The greatest sin of all is risking nothing.
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy? Albert Einstein
User avatar
melen
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 999
Joined: Sun Apr 22, 2007 7:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by melen » Sun Jun 26, 2011 2:05 am

Για να κανει καποιος μεταπτυχιακό ειναι απαραίτητο να έχει κάνει πτυχιακή εργασία?
Image Seek the roses along the way , just beware of the thorns Image
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by nikolas17 » Sun Jun 26, 2011 2:22 am

Νομίζω πως όχι, αλλά πιστεύω πως μετράει θετικά.

Ας επιβεβαιώσει και κάποιος που τα ξέρει καλύτερα :-)
Image
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Πτυχιακή κλπ

Post by netharis » Sun Jun 26, 2011 2:36 am

Όχι, αλλά εξαρτάται και το Πανεπιστήμιο κτλ.
Εαν θες να μπείς κάπου καλά για MSc, PhD είναι must.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”