debian- internet connection

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
Dimitris
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Tue May 04, 2004 8:12 pm

debian- internet connection

Post by Dimitris » Sun Jan 30, 2005 1:24 pm

Είπα και εγώ να αρχίσω να ασχολούμαι λίγο με debian και έχω ένα προβληματάκι με την σύνδεση στο internet. Να πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή. Αρχικά βρήκα τους drivers για το modem, τους έβαλα και λειτούργησαν κανονικά. Στη συνέχεια έβαλα το kppp για να φτιάξω την σύνδεση. Αρχικά μου πέταγε σφάλμα 4 το οποίο μέσα από το man pppd είδα ότι το πέταγε γιατί ο kernel δεν υποστήριζε ppp. Έκανα λοιπόν τον kernel compile ξανά με υποστήριξη για ppp και έπαιξε κανονικά. Όταν πήγα όμως να ξαναφτιάξω την σύνδεση μου πέταξε σφάλμα 1 το οποίο λέει:

An immediately fatal error of some kind occured, such as essential system call failing, or running out of virtual memory.

Καμια ιδέα για το τι φταίει?????
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun Jan 30, 2005 5:04 pm

Δοκίμασες να κάνεις comment-out την γραμμη auth (αν υπάρχει) στο /etc/ppp/options;
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
Dimitris
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Tue May 04, 2004 8:12 pm

Post by Dimitris » Sun Jan 30, 2005 7:41 pm

Ευχαριστώ mikem4600.....Αυτό ήταν το πρόβλημα. Συνδέθηκα κανονικά. Μπορείς μόνο να μου εξηγήσεις τι σήμαινε το auth και για ποιο λόγο δούλεψε όταν το έκανα σχόλιο? (Για να μαθαίνω κιόλας ;))
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun Jan 30, 2005 10:07 pm

Η γραμμή αυτή είχε σαν αποτέλεσμα εκτός από το να κάνεις εσύ authenticate στον server του ISP, να περιμένει ο pppd να κάνει authenticate και ο server σε εσένα (και κανένας server για dial up δεν το κάνει...). Γι΄αυτό, το έπαιρνε κατάκαρδα το pppd και ψόφαγε...
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”