Βιβλιοπροτάσεις

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sat Nov 20, 2004 3:13 pm

Image
The Corporation: The Pathological Pursuit of Profit and Power
Βιβλίο που στην ουσία έχει γραφτει κατα τα γυρίσματα της ομόνυμης ταινίας-ντοκιμαντέρ. Πολύ δυνατό και σε προβληματίζει για την κοινωνία μας, την καταπίεση που δεχόμαστε όλοι είτε είμαστε στελέχη επιχειρήσεων είτε ινδιάνοι στη Βολιβία. Το βίβλιο όπως και η ταινία προβληματίζουν άμεσα για τη κατεύθυνση της πολιτικής και οικονομικής ζωής χωρίς να πλήτει καθόλου ο θεατής αφού είναι στην ίδια φάση με τοn Moore.

Διαβάστε το ή δείτε την ταινία και μάλλον θα αλλάξετε γνώμη για πολλά γύρω σας
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Sun Nov 21, 2004 3:20 am

Ethel wrote:Ποιός το έχει γράψει; Για πες και γι'αυτό που έχεις στο avatar!
Εγώ τώρα αξιώθηκα να αρχίσω το θεώρημα του παπαγάλου.... Ωραίο είναι... Μου κάνει λίγο σαν τον κόσμο της σοφίας του Gaarter αλλά με εξειδίκευση στα μαθηματικά
Το έχει γράψει ο Guy Gavriel Kay (Καναδός είναι και αν σας κάνει συνειρμούς το όνομά του είστε αισχροί :razz: ) ο οποίος έχει γράψει άλλα 5 βιβλία (το ένα μόλις κυκλοφόρησε και δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα). Έχω διαβάσει άλλα 3 βιβλία του εκτός από το Υφαντό. Όλα είναι πάρα πολύ καλά, αλλά το Υφαντό της Φιόναβαρ είναι από άλλο πλανήτη.
Ο Kay είναι ο άνθρωπος που τελειοποίησε το Σιλμαρίλλλιον μετά το θάνατο του Τόλκιν, καθώς όπως είναι γνωστό ο Τόλκιν είχε φτιάξει ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο του.
Το βιβλίο που έχω ως άβαταρ δεν είναι άλλο από τον πρώτο τόμο του Υφαντού της Φιόναβαρ: Το Δέντρο του Καλοκαιριού. Οι άλλοι 2 τόμοι είναι η Περιπλανώμενη Φλόγα και ο Πιο Σκοτεινός Δρόμος.
Ορίστε και ένα link με τα μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία του Kay http://www.anubis.gr/Books/default.asp? ... 0=2&sub1=0, και η περίληψη από το οπισθόφυλο του πρώτου τόμου:
Πέντε φίλοι, φοιτητές σε πανεπιστήμιο του Τορόντο, πείθονται από το μάγο Ασημόχλαινο Λορίν να ταξιδέψουν από το σήμερα στη Φιόναβαρ, τον Πρώτο από τους Κόσμους. Ο φαινομενικός λόγος είναι για να συμμετάσχουν στις εορταστικές εκδηλώσεις για τα πενήντα χρόνια της βασιλείας του Άιλελ, του Μεγάλου Βασιλέα της Μπρενίν. Στην πραγματικότητα, όμως, κάτι πολύ πιο σκοτεινό τους περιμένει εκεί, καθώς θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την ίδια την ενσάρκωση του Κακού…
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sun Nov 21, 2004 1:20 pm

Θα μπει στα υπ'όψιν... thanks!
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Dec 29, 2004 11:50 pm

Ethel πετυχα ενα post εδω που σε ρωτήσαν πρίν 2 μήνες αν διάβασες τον Κώδικα Da Vinci.
Γιατί δεν του απάντησες του παιδιού; :smt018 (Πλάκα κάνω... ;) )

Το έχει διαβάσει κανείς σας τελικά; διάβασα στο Focus γι'αυτό και μου κίνησε την περιέργεια.
Επίσης έχει διαβάσει κανείς σας το "Ο τελευταίος πειρασμός";Και αυτό μου κινούσε την περιέργεια εδώ και χρόνια, και ειδικά αφότου απαγόρευσε ο Αρχιεπίσκοπος την προβολή του στην τηλεόραση, ακόμη πιο πολύ :smile:
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Dec 29, 2004 11:56 pm

Ethel wrote:Ναι Δήμητρα το διάβασα! Μου άρεσε πολύ εμένα! Είχε καλή πλοκή θα έλεγα και με συνεπήρε αυτό, αν και η γραφή ήταν όντως κάπως παιδική, μερικές φορές αυτό καλό είναι. Επίσης διάβασα του Yalom το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε", πολύ ωραίο και αυτό. Για το υπόλοιπο των διακοπών λέω να πάρω ένα του Νίτσε να διαβάσω γιατί μου άρεσαν αυτά που έλεγε μέσα στο βιβλίο περι "αιώνιας επανάληψης" κλπ...
Το πα καλέ!!!

Τελευταίος πειρασμός... Πρέπει να σαι αποφασισμένος για πολλά πριν το διαβάσεις. Ένα σοκ το παθαίνεις, μια δυσκολία την έχει... Δεν το έχω καταφέρει ολόκληρο το ξεκινάω και το σταματάω καιρό τώρα. Παρότι έχω λατρεία στον Καζαντζάκη.
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Dec 30, 2004 1:08 am

Το πα καλέ!!!
Ούπς! Με συγχωρείτε!
Τελευταίος πειρασμός... Πρέπει να σαι αποφασισμένος για πολλά πριν το διαβάσεις. Ένα σοκ το παθαίνεις, μια δυσκολία την έχει... Δεν το έχω καταφέρει ολόκληρο το ξεκινάω και το σταματάω καιρό τώρα. Παρότι έχω λατρεία στον Καζαντζάκη.
Σοκ και δυσκολία ε;
Τώρα είμαι ακόμα πιο περίεργος!Thanx!
Ο μαζόχας
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Wed Feb 02, 2005 5:12 pm

Μόλις τελείωσα το Όνομα του Ρόδου και το προτείνω σε όλους.
Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει.
Πάω για το Harry Potter 4 τώρα!
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Feb 02, 2005 6:02 pm

Είναι, και σε ταινία χάνει πολύ. Γι'αυτό hdkiller δε θα δούμε το cdάκι αλλά θα σου δώσω το βιβλιαράκι..... :razz:
Μου αρέσει lewton που έχεις ποικιλία πάντως σε αυτά που διαβάζεις! :-D
Εγώ είμαι στο εργοστάσιο των μολυβιών αυτήν την περίοδο -κατόπιν προτάσεως Marauder- αλλά έχω κολλήσει λόγω εξεταστικής! Πολύ καλό είναι πάντως...
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Marauder
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 400
Joined: Tue Apr 20, 2004 10:25 pm
Location: Αθήνα

Post by Marauder » Wed Feb 02, 2005 6:12 pm

Όχι απλά καλό Jenny!! Τεράστιο πόνημα για τα ελληνικά λογοτεχνικά δεδομένα. Σε ότι αφορά τον έκο πάντως ,εγώ απόλαυσα περισσότερο το Εκκρεμές του Φουκώ..(είναι λίγο χάσιμο αλλα αν είσαι συγκεντρωμένος είναι εκπληκτικό....). Εσένα θα σου αρέσει πολύ και ένα άλλο που έπεσε στα χέρια μου (αλλα δεν το διάβασα όλο - αποσπασματικά μέχρι στιγμής λόγω μεγέθους) "Ο αιώνας του Σάρτρ - Μπερνάρ Ανρί Λεβί. Είναι εξαιρετικό

P.S πάντως είσαι απο τις μεγαλύτερες βιβλιοφάγους που ξέρω!! :-D
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Feb 02, 2005 6:25 pm

Θα το έχω υπόψην Marauder!
By the way πρέπει να'χεις ένα δικό μου του Καμύ σπίτι σου (εννοείται πως δε θυμάμαι τίτλο) και έχω κι εγώ εδώ τη δυστυχία του να είσαι έλληνας του Δήμου, δικό σου δεν είναι?
Αχ αυτό το ντουλαπο-δωμάτιο-βιβλιοθήκη που έχεις σου'χω πει πόσο το λατρεύω.....
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Marauder
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 400
Joined: Tue Apr 20, 2004 10:25 pm
Location: Αθήνα

Post by Marauder » Wed Feb 02, 2005 8:09 pm

Ναι το έχω εδώ, στο ράφι με τα 100 αδιάβαστα :-D (δίπλα από το κρεβάτι!!)

Λοιπόν θύμισέ μου να σου το φέρω ........

Καλά το ντουλαπoδωμάτιο πάει - δε χωράω πλέον να μπώ να διαλέξω βιβλίο έχουνε τιγκάρει όλα! :-D
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Wed Feb 02, 2005 9:11 pm

Ethel wrote:Μου αρέσει lewton που έχεις ποικιλία πάντως σε αυτά που διαβάζεις! :-D
Τι υπονοείς; :-D
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Feb 02, 2005 10:44 pm

O,τι είναι ωραίο να κρύβουμε όλοι ένα παιδί μέσα μας!! ;)
Μας γλιτώνει από μιζέριες και κλάψες και χίλια δύο άλλα....
Τον Χάρρυ τον είδα σε ταινία εγώ!
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Thu Feb 03, 2005 12:20 am

Κι εγώ τα 3 πρώτα σε ταινία τα είδα.
Διάβασα τα Χριστούγεννα το 1 και το 2, και από μπέρδεμα παρήγγειλα από το amazon το 5 (είχε τα 1-4 συλλογή και είπα να τα πάρω μαζί, τελικά ήταν σε έλλειψη και τα ακύρωσα χωρίς να προσθέω τα 4 στην παραγγελία, οπότε τώρα είμαι με το 5, και όπου να ναι θα παραγγείλω το 4 για να το έχω μετά την εξεταστική) και με το ζόρι κρατιέμαι να μην το αρχίσω (κι ας μην έχω διαβάσει/δει το 4) λόγω ενός αποσπάσματος που έχει στο εξώφυλλο. :(
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Thu Feb 03, 2005 2:02 am

Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά σε μια από τις αγαπημένες μου ταινίες το Όνομα του Ρόδου btw αποκαλύπτεται στο βιβλίο τι περιέχει το περιβόητο βιβλίο που κρατά ο μοναχός (αυτό με τις δηλητηριασμένες σελίδες) ... γιατί στην ταινία την έχω δει 2 φορές δεν έλεγε τι ακριβώς εμπεριέχει ... ας με διαφωτίσει κάποιος που διάβασε το βιβλίο ...
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Feb 03, 2005 4:37 am

Ethel wrote:O,τι είναι ωραίο να κρύβουμε όλοι ένα παιδί μέσα μας!! ;)
Μας γλιτώνει από μιζέριες και κλάψες και χίλια δύο άλλα....
Όντως...
Για την ακρίβεια, όλοι κρύβουμε ένα παιδί μέσα μας...
Το ωραίο είναι να το φανερώνουμε...
semis19 wrote:Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά σε μια από τις αγαπημένες μου ταινίες το Όνομα του Ρόδου
Χμμμ, αυτά δε μας τα είχες πει! ;-) ;)

Έχω ακούσει οτι ο Χάρι θα πεθάνει στο τέλος.
(Μην αρχίσετε τα spoilers μόνο)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Thu Feb 03, 2005 12:24 pm

AnINffected wrote:
semis19 wrote:Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά σε μια από τις αγαπημένες μου ταινίες το Όνομα του Ρόδου
Χμμμ, αυτά δε μας τα είχες πει! ;-) ;)
Και έλεγα κάτι είχα ξεχάσει κάτι είχα ξεχάσει ... :smt017
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Thu Feb 03, 2005 5:44 pm

semis19 wrote:Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά σε μια από τις αγαπημένες μου ταινίες
Φαντάζεσαι πώς θα αισθανόταν ο Έκο αν άκουγε να αναφέρονται στο Όνομα του Ρόδου ως ταινία;
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Thu Feb 03, 2005 10:01 pm

lewton wrote:
semis19 wrote:Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά σε μια από τις αγαπημένες μου ταινίες
Φαντάζεσαι πώς θα αισθανόταν ο Έκο αν άκουγε να αναφέρονται στο Όνομα του Ρόδου ως ταινία;
Τι να κάνω μια μέρα την είχε τηλεόραση και δεν μπορούσα να αντισταθώ το ξέρω μ@λ@κια έκανα που δε διάβασα το βιβλίο αλλά τεσπα ...
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Fri Feb 04, 2005 9:37 pm

semis19 wrote:
lewton wrote:
semis19 wrote:Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά σε μια από τις αγαπημένες μου ταινίες...
Φαντάζεσαι πώς θα αισθανόταν ο Έκο αν άκουγε να αναφέρονται στο Όνομα του Ρόδου ως ταινία;
Τι να κάνω μια μέρα την είχε τηλεόραση και δεν μπορούσα να αντισταθώ το ξέρω μ@λ@κια έκανα που δε διάβασα το βιβλίο αλλά τεσπα...
Δεν σχολίασα το ότι είδες την ταινία χωρίς να διαβάσεις το βιβλίο (ποιός είμαι άλλωστε για να σε κρίνω; ), αλλά το ότι αναφέρθηκες στο Όνομα του Ρόδου απλά ως ταινία.
Θα ήταν πιο δίκαιο να γράψεις "Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά στο βιβλίο στο οποίο βασίζεται μια από τις αγαπημένες μου ταινίες" ή κάτι παρόμοιο.
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Fri Feb 04, 2005 10:42 pm

lewton wrote:
semis19 wrote:
lewton wrote: Φαντάζεσαι πώς θα αισθανόταν ο Έκο αν άκουγε να αναφέρονται στο Όνομα του Ρόδου ως ταινία;
Τι να κάνω μια μέρα την είχε τηλεόραση και δεν μπορούσα να αντισταθώ το ξέρω μ@λ@κια έκανα που δε διάβασα το βιβλίο αλλά τεσπα...
Δεν σχολίασα το ότι είδες την ταινία χωρίς να διαβάσεις το βιβλίο (ποιός είμαι άλλωστε για να σε κρίνω; ), αλλά το ότι αναφέρθηκες στο Όνομα του Ρόδου απλά ως ταινία.
Θα ήταν πιο δίκαιο να γράψεις "Παιδιά, μιας και έγινε αναφορά στο βιβλίο στο οποίο βασίζεται μια από τις αγαπημένες μου ταινίες" ή κάτι παρόμοιο.
Ήταν ξεδιάντροπο το ξέρω! :lol:
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sat Feb 05, 2005 8:03 pm

Moderation message

Ορισμένα ποστ αυτής της συζήτησης μεταφέρθηκαν στο τοπικ Λιακόπουλος
There's no place like 127.0.0.1
Post Reply

Return to “Βιβλία”