Sun Project Looking Glass

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Sun Project Looking Glass

Post by PaP » Tue May 25, 2004 3:30 pm

Οταν κάποιοι περιμένουν το 2006 για να βγάλει ένα προίον η Μ$ με λίγο παραπάνω eyecandy όπως διαφανή παράθυρα και 3d desktop ήδη θα βρίσκεται αιώνες πίσω από την Apple και τώρα και από τη Sun που ετοιμάζει καινούριο Desktop για Linux & Solaris.
Ενα debian ή ενα solaris από κάτω και από πάνω αυτό το desktop θα κάνει τα windows να μοιάζουν με Yugo.

http://wwws.sun.com/software/looking_glass/details.html
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Tue May 25, 2004 10:37 pm

LoL, το θέμα όμως είναι ότι τα Windows Longhorn θα καταλήξουν στα PC μας, ενώ το Looking Glass μάλλον όχι... :lol: Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για ακόμα ένα από τα "φοβερά" projects της Sun που απλώς δεν θα πιάσουν (π.χ. το Network Computer - NC -, το λειτουργικό και ο browser σε Java (δεν ξέρω καν αν είχαν όνομα) κτλ.).

Το μόνο που ίσως τη σώσει είναι να το ενσωματώσει στο Java Desktop System, και να δίνει δωρεάν μία (απλώς binary) έκδοσή του, μπας και ασχοληθεί κανείς.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed May 26, 2004 1:15 am

Δεν νομίζω να αποκτήσει πολύς κόσμος τα longhorn διότι έχω ακούσει ότι η διαδικασία του registration θα αλλάξει αρκετά,δεν θυμάμαι πως θα γίνεται, αλλά θα αποτρέπει τις πολλαπλές εγκαταστάσεις από ένα cd των window$.
Αυτή η εξέλιξη σε συνδυασμό με την πρόοδο των υπολοίπων λειτουργικών που έχουν γίνει αρκετά φιλικά θα ρίξει αρκετά τα windows.
Μην ξεχνάς κιόλας πως όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο περισσότερα 12χρονα παίζουν με linux και solaris, ενώ εμείς δεν ξέραμε πως ανάβει το μηχάνημα.Όλοι αυτοί οι χρήστες σίγουρα θα προτιμήσουν την φτηνή (τσάμπα) και καλύτερη λύση.

Θα δούμε όταν έρθει ο καιρός....
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed May 26, 2004 9:25 am

Ναι κααααλά!!!!!
Ποσο στοιχημα πας ότι τα longhorn θα έχουν κυκλοφορήσει σπασμένα πριν καιν κυκλοφορήσουν στην αγορά κανονικά!!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed May 26, 2004 9:58 am

Δεν σου λέω ότι δεν θα κυκλοφορούν σπασμένα, αλλά πες μου τι θα κάνεις όταν η Μ$ θα δίνει συνεχώς καινούργια Patches που θα βουλώνουν εκατοντάδες τρύπες και θα μπορεί κάθε αντιγραφο των windows να παίρνει μόνο μια φορά το patch και μάλιστα με κωδικό....σου λέω ότι δεν θυμάμαι πως θα γίνεται η ταυτοποίηση της γνησιότητας του λειτουργικού του χρήστη, αλλά θυμάμαι πως η διαδικασία δεν επιτρέπει ούτε στα σπασμένα να παίξουν.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Wed May 26, 2004 10:04 am

Είναι θέμα χρόνου ήδη η Μicrosoft μπορεί πολύ άνετα να δει αν έχεις αυθεντικό προιον ή όχι. Όλα τα αρχεία Word , Excel etc που στέλνουμε από το Internet ενσωματόνουν έναν κώδικο με την τεχνολογία watermarm. Οπότε πολλάπλες εγκαταστάσεις πολλάπλα watermark. Αυτό το κάνει η M$ από το 86 !! Οταν δεν υπήρχαν καλά καλά windows.
Ο Μπιλ κάποτε είπε εμπιστευτηκά: δε μας νοιάζει τόσο η πειρατεία αρκεί να είναι δικό μας software
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed May 26, 2004 10:12 am

OK πάσο τότε.Θα περιμένουμε και θα δούμε.
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Wed May 26, 2004 10:32 am

silegav wrote:Δεν νομίζω να αποκτήσει πολύς κόσμος τα longhorn διότι έχω ακούσει ότι η διαδικασία του registration θα αλλάξει αρκετά,δεν θυμάμαι πως θα γίνεται, αλλά θα αποτρέπει τις πολλαπλές εγκαταστάσεις από ένα cd των window$.
Αυτή η εξέλιξη σε συνδυασμό με την πρόοδο των υπολοίπων λειτουργικών που έχουν γίνει αρκετά φιλικά θα ρίξει αρκετά τα windows.
Το Product Activation που αναφέρεις γίνεται ήδη με αυτό τον τρόπο στα Windows XP, στο Office XP και 2003 και σε άλλα προγράμματα της Microsoft. Από όσο μάλλον έχεις δει, δεν έχει επηρεάσει ιδιαίτερα (ή και καθόλου θα έλεγα) την διείσδυση, ή την παράνομη αντιγραφή τους...
silegav wrote: Μην ξεχνάς κιόλας πως όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο περισσότερα 12χρονα παίζουν με linux και solaris, ενώ εμείς δεν ξέραμε πως ανάβει το μηχάνημα.Όλοι αυτοί οι χρήστες σίγουρα θα προτιμήσουν την φτηνή (τσάμπα) και καλύτερη λύση.
ΟΚ, δεν ξέρω εσύ που είσαι, αλλά τα 12χρονα που ξέρω εγω σίγουρα δεν παιζουν με Linux ή Solaris... :) Ειδικά για το Solaris δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική το λες αυτό. Αμφιβάλλω αν κανένα 12χρονο είναι sysadmin σε sparc server. Ένας home user είναι πολύ πιθανό να μην ξέρει καν τι λειτουργικό έχει ο υπολογιστής του (ή αν έχει καν λειτουργικό, αρκεί π.χ. να παίζει απλώς τα τελευταία παιχνίδια, και να ακούει MP3!).
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed May 26, 2004 10:08 pm

Εγώ ξέρω έναν :) :) μάλλον πολλούς ξέρω αλλά solaris σίγουρα είναι εμπειρία να περάσεις και δεν είναι ανάγκη να έχεις sparκάκι για να τα περάσεις βγαίνει και σε x86 και είναι και σταθερότατο. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσει ο κόσμος πάντος(βασικά αυτοί που δεν κοιμούνται πάντα χρησιοποιούσαν μαμιστερά OSes) και τα win θα πάρουν τιν κάτω βόλτα γιατί όπως και να το κάνεις το μόνο αρχιτεκτονικό/σχεδιαστικό νέο των win εδώ και χρόνια(NT kernel) είναι η μετάβαση σε micro-kernel σε αντίθεση με το Unix(μονολιθικό).

btw:Δεν ξέρω πόσοι είδαν/δοκίμασαν τι κάνει ο νέος linux kernel 2.6.x...Περιττό να πώ ότι στις περισότερες λειτουργίες έχει O(1) ...και διακοπτόμενο χρονοπρογραματισμό στην ίδια την διεργασία του πυρήνα...hey win are you comming or what ;
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Wed May 26, 2004 11:05 pm

Είδε κανείς το demo video που έχει η σελίδα; Είχε κάτι εντυπωσιακό;
Ni!! Ni!! Ni!!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”