Ταινία της ημέρας

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by cypher » Thu Feb 11, 2010 7:57 pm

Hello everybody.
Εχει κανεις/μια να προτεινει αισθηματικες Ινδικες ταινιες; :-p :-p
Τα ζηταει γνωστη γνωστης γνωστου και θελω να βρω κατι οκ που να μην ειναι σαν αυτο:

Link
:-p
υ.γ. αν εχει και ελληνικους υποτιτλους θα ηταν τζι-τζι.
Ευχαριστω προκαταβολικα. :-D
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Fri Feb 12, 2010 8:31 am

the girl is pretty, but her voice sucks :-p
Image
pigaso
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Fri Feb 12, 2010 7:17 pm

Re: Ταινία της ημέρας

Post by pigaso » Fri Feb 12, 2010 7:20 pm

:lol: Ευχαριστω.
Last edited by cypher on Fri Feb 12, 2010 7:22 pm, edited 1 time in total.
Reason: greeklish
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Tue Feb 16, 2010 7:19 pm

by the way το 4th kind το έχει δει κανεις άλλος?
Ποια είναι η άποψη σας?
Γιατί βλέπω πολύ κόσμο να έχει πειστεί από τα λεγόμενα των ιστοριών και μου έρχεται να γελάσω λίγο


PS: Φαντάζομαι φάτσες των άλλων στην αίθουσα του cinema, θα ήταν όλα τα λεφτά xexexexe
Image
User avatar
*Natasa*
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 694
Joined: Sun Jan 22, 2006 11:10 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: On an Elvenpath..

Re: Ταινία της ημέρας

Post by *Natasa* » Mon Feb 22, 2010 3:54 pm

Είδα το Λυκάνθρωπο.
Οι ερμηνείες ήταν καλές -αν και ο Άντονυ Χόπκινς μου περνάει απαρατήρητος-,ήταν γυρισμένο καλά θα μπορούσα να πω,είχε καλή ροή(αρχή,μέση,τέλος) αλλά και πάλι δε μου έκανε και πολύυυ κλικ..! 'Ετσι κι αλλιώς δεν είμαι κ πολύ των τρομακτικών :-p (επίσης αηδίασα αρκετά μπορώ να πω)
Δε πέρασα και άσχημα βέβαια,αλλά δε θα την ξαναέβλεπα σε dvd!
Search for beauty find your shore..
try to save them all bleed no more..
You have such oceans within..
in the end I will always love you...


My time is yet to come..so I'll be forever yours..

I know my dreams are made of you..of you..
and only for you...
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Mon Feb 22, 2010 7:41 pm

*Natasa* wrote:Είδα το Λυκάνθρωπο.
Οι ερμηνείες ήταν καλές -αν και ο Άντονυ Χόπκινς μου περνάει απαρατήρητος-,ήταν γυρισμένο καλά θα μπορούσα να πω,είχε καλή ροή(αρχή,μέση,τέλος) αλλά και πάλι δε μου έκανε και πολύυυ κλικ..! 'Ετσι κι αλλιώς δεν είμαι κ πολύ των τρομακτικών :-p (επίσης αηδίασα αρκετά μπορώ να πω)
Δε πέρασα και άσχημα βέβαια,αλλά δε θα την ξαναέβλεπα σε dvd!

το ειδα και εγώ το wolfman, οι ερμηνείες ήταν παρα πολυ καλες (Ο Hopkins είναι παντα θεικος),
η φωτογραφια hταν φοβερη με τελειες τοποθεσιες.
ομως η "σκηνοθεσια ήταν για τα μπάζα, απογοητευτική σαν ερασιτεχνική

my greeklish translator gone crazy...
Last edited by Loner on Mon Feb 22, 2010 11:04 pm, edited 1 time in total.
Reason: greeklish
Image
User avatar
egoiste
byte level
byte level
Posts: 91
Joined: Tue Feb 16, 2010 6:03 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by egoiste » Tue Feb 23, 2010 9:52 pm

Free Rainer (Reclaim your brains back)...γερμανικός κινηματογράφος, ίδιος σκηνοθέτης με το Edukators (Οι μέρες της αφθονίας σας ειναι μετρημένες)
Κινείται πανω κάτω στό ίδιο μοτίβο, πολιτιστική επανάσταση κτλπ..Μου άρεσε πολυ και έχει απο τα πιο γαμάτα intro ever..Τσεκάρετε, την συστήνω ανεπιφύλακτα..


Link
look but dont touch
touch but dont taste
taste but dont swallow..
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Wed Feb 24, 2010 1:54 am

Είδα σήμερα μια ταινία των Κοέν
A Serious Man
Η ταινία αφορά την ζωή ενός κακομοίρογλοu μέσα από καταστάσεις δραματικές που μπλέκουν με το στοιχειο του χιούμορ.
Η σκηνοθεσία είναι παρα πολύ καλή και η ηθοποιία επίσης, οι Κοέν υπογραφουν για άλλη μια φορα με μια ξεχωριστή ποιότητα.
Από την ταινία ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η γεμάτη νόημα και περίεργη (σε πρώτη ματια κάπως ξεκάρφωτη) εισαγωγή.
Η εισαγωγή πραγματικά μπορεί να ερμηνευτεί από την προσωπική ματια του καθενός, αλλα μπορεί και να αντικατοπτρίσει όλο το νόημα τις ταινίας.
Ο συγκεκριμένος πρόλογος δεν έχει καμια σεναριακή σχέση με την πλοκή, είναι σαν ταινία μικρού μήκους, αλλα πραγματικά δημιουργεί ένα κλίμα έντονο πριν σε εισάγει στην ταινία.

A serious man


for those who like serious movies :-D :-p
Image
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Shocker » Wed Feb 24, 2010 11:55 pm

Πάρα πολύ καλή ταινία,την ειχα δει σινεμα
ειχα καιρό να δω ταινια στο σινεμα κ να μην κλαιω τα λεφτά μου
άψογη πραγματικα !

KOEN φορ δε win
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Thu Feb 25, 2010 2:25 pm

Μόλις είδα το Capitalism: A Love Story.
Μια ταινία του Michael Moore με την χαρακτηριστική του σκηνοθεσία, αφορά ένα ιστορικό της εξέλιξης του καπιταλισμού στην Αμερική από μια διαφορετική ματια.
Χωρίς να είναι ανάγκη να πάρει κανεις πλευρές, δεν μπορεί να διαψεύσει τα γεγονότα που παρουσιάζονται.
Με το στοιχειο του χιούμορ να κάνει την εμφάνιση του σε διαφορα σημεία της ταινίας ο θεατής παίρνει μια ανάσα (για να μην τον πιάσουν τα κλάματα)

Καλή ταινία είναι, δείτε την (αν είστε ανοιχτό μυαλό το καλύτερο για σας)

Ο Moore είναι μοναδικός, αν σας έχουν αρέσει οι ταινίες του αυτή δεν θα σας απογοητεύσει.
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Fri Mar 12, 2010 8:04 pm

σήμερα πλακώθηκα στις ταινίες :P
so..

Ninja Assassin
Η ταινία είχε καλο action αλλα έμπαζε από παντού..
100% ψηφιακό splatter σε επίπεδο που φαίνεται bam.
Ο σκηνοθέτης έκανε ένα σκηνοθετικό μίγμα εμπνευσμένο από Tarantino και naruto anime...
Το οποιο δεν βγήκε και τέλειο. Καλή δράση με μια πολύ προβλέψιμη πλοκή.. Καλο για να περάσει ο χρόνος (ή και όχι..)


From Paris with Love
Η ταινία άξιζε αρκετά.. Πολύ και τρελό action, με εντυπωσιακές σκηνές και πολύ καλά στιγμιότυπα.
Το casting είναι καλο, όταν ειδικά είδα τον John Τραβόλτα ήμουν σε φάση "WHAT THE F*** IS THAT REALLY HIM?"
Το τέλος όμως της ταινίας είναι μεγάλη απογοήτευση, εντελώς flat στην πλοκή και στην σκηνοθεσία. Περίμενα πολλά περισσότερα..


The Boondock Saints II: All Saints Day
Η ταινία στέκεται αξιόλογα διπλα από την πρώτη.
Παρόλα τα κιλά που πήρε ο Sean Patrick Flanery και τα 2 αδέρφια διατήρησαν τον χαρακτήρα τους έπειτα από 10 χρονια (!!!)
Τα νέα στοιχεια που μπήκαν δεν χάλασαν καθόλου την ταινία, διατηρήθηκε και το χιούμορ από την πρώτη.
Όσοι είναι fan της πρώτης ταινίας να την δουν. Δεν θα απογοητευτούν.
Φοβόμουν πολύ ότι θα ήταν πατάτα καθώς η πρώτη ταινία ήταν θεϊκή.
Δεν απογοητευτικα ;)
Image
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by kokosteo » Sun Mar 14, 2010 7:12 pm

User avatar
maria_
Venus Former Team Member
Posts: 1255
Joined: Wed Feb 15, 2006 9:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Peridon

Re: Ταινία της ημέρας

Post by maria_ » Wed Mar 17, 2010 7:42 am

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά:

Link
Από τις καλύτερες του είδους!
Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή
Έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί!
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Wed Mar 17, 2010 12:09 pm

maria_ wrote:Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά:

Link
Από τις καλύτερες του είδους!

page 18 :p

maria_+++
φοβερή ταινία
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Wed Mar 17, 2010 9:26 pm

Σήμερα είδα το Thirst
Ταινία του Chan-wook Park (Oldboy, Sympathy for Mr. Vengeance , Lady Vengeance , I'm a Cyborg, But That's OK )
Με Vampire oriented σενάριο η ταινία αυτή συνδυάζει ερωτικό drama και χιούμορ με τον μοναδικό τρόπο που πάντα μονο ο Chan-wook θα αποδώσει.
Η ταινία χαρακτηρίζεται από δυνατή και αρκετά περιπλεγμένη ψυχολογία, αποδομένη με πολύ καλή σκηνοθεσία και ηθοποιία.
Μια ταινία που πραγματικά πρέπει να δει οποιου του αρέσουν αυτού του στιλ οι ταινίες.
Και όπως είπα και στον εαυτό μου όταν την είδα, είναι μια ιστορία με βαμπιρικό περιεχόμενο, με απόδοση έτσι όπως αυτή πρέπει,
και όχι σαν κάτι μ@@κιουλες για 15χρονa κοριτσάκια που κυκλοφορούν στον cinema εκεί έξω ;)

Image
Image
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Wed Mar 17, 2010 9:34 pm

zweistein wrote:Simera eida to Thirst
Ταινία του Chan-wook Park (Oldboy, Sympathy for Mr. Vengeance , Lady Vengeance , I'm a Cyborg, But That's OK )
Με Vampire oriented σενάριο η ταινία αυτή συνδυάζει ερωτικό drama και χιούμορ με τον μοναδικό τρόπο που πάντα μονο ο Chan-wook θα αποδώσει.
Η ταινία χαρακτηρίζεται από δυνατή και αρκετά περιπλεγμένη ψυχολογία, αποδομένη με πολύ καλή σκηνοθεσία και ηθοποιία.
Μια ταινία που πραγματικά πρέπει να δει οποιου του αρέσουν αυτού του στιλ οι ταινίες.
Λίγες είναι οι ταινίες που έχω βάλει να παίξουν στο fast forward γιατί δεν αντέχω το πόσο αργά προχωράει η πλοκή και το πόσο αργά μιλάνε οι ήρωες. Αυτή δυστυχώς ήταν μέσα σε αυτές τις πέντε... Μάλιστα, σε κάποια στιγμή σκέφτηκα να την παρατήσω γιατί απλά έμοιαζε να προχωράει σερνόμενη και συνεχώς να μην φτάνει πουθενά.
Είμαι φαν των ταινιών με βαμπίρ,αλλά αυτή δεν μου φάνηκε σαν καθαρή βαμπιρική ταινία. Ήταν περισσότερο σαν αυτές τις ψευτοκουλτουριάρικες ταινίες, που προχωράνε με ψυχοβγαλτικό ρυθμό, όχι γιατί αυτό εξυπηρετεί κάποιον καλλιτεχνικό σκοπό αλλά απλά γιατί έτσι στο μυαλό τους νομίζουν ότι κάνουν εντύπωση...
Έχει πάρει καλές κριτικές, αλλά πραγματικά για μένα είναι κάτι το ανεξήγητο...Ίσως απλά να μην είναι το στυλ μου... :smt002
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Wed Mar 17, 2010 10:17 pm

fotini wrote:
zweistein wrote:Simera eida to Thirst
Ταινία του Chan-wook Park (Oldboy, Sympathy for Mr. Vengeance , Lady Vengeance , I'm a Cyborg, But That's OK )
Με Vampire oriented σενάριο η ταινία αυτή συνδυάζει ερωτικό drama και χιούμορ με τον μοναδικό τρόπο που πάντα μονο ο Chan-wook θα αποδώσει.
Η ταινία χαρακτηρίζεται από δυνατή και αρκετά περιπλεγμένη ψυχολογία, αποδομένη με πολύ καλή σκηνοθεσία και ηθοποιία.
Μια ταινία που πραγματικά πρέπει να δει οποιου του αρέσουν αυτού του στιλ οι ταινίες.
Λίγες είναι οι ταινίες που έχω βάλει να παίξουν στο fast forward γιατί δεν αντέχω το πόσο αργά προχωράει η πλοκή και το πόσο αργά μιλάνε οι ήρωες. Αυτή δυστυχώς ήταν μέσα σε αυτές τις πέντε... Μάλιστα, σε κάποια στιγμή σκέφτηκα να την παρατήσω γιατί απλά έμοιαζε να προχωράει σερνόμενη και συνεχώς να μην φτάνει πουθενά.
Είμαι φαν των ταινιών με βαμπίρ,αλλά αυτή δεν μου φάνηκε σαν καθαρή βαμπιρική ταινία. Ήταν περισσότερο σαν αυτές τις ψευτοκουλτουριάρικες ταινίες, που προχωράνε με ψυχοβγαλτικό ρυθμό, όχι γιατί αυτό εξυπηρετεί κάποιον καλλιτεχνικό σκοπό αλλά απλά γιατί έτσι στο μυαλό τους νομίζουν ότι κάνουν εντύπωση...
Έχει πάρει καλές κριτικές, αλλά πραγματικά για μένα είναι κάτι το ανεξήγητο...Ίσως απλά να μην είναι το στυλ μου... :smt002
ναι..ίσως οι ποιοτικές ταινίες να μην είναι το στιλ σου
Image
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Wed Mar 17, 2010 11:29 pm

zweistein wrote:ναι..ίσως οι ποιοτικές ταινίες να μην είναι το στιλ σου
Ή ίσως να μην επηρρεάζομαι από αυτά που οι άλλοι θέλουν να μου περάσουν ως ποιοτικό, χωρίς προσωπική σκέψη και άποψη.
Αν αυτό που οι άλλοι ονομάζουν ποιοτικό πρέπει να το αποδεχτώ χωρίς να σκεφτώ τότε ναι, συμφωνώ μαζί σου, οι "ποιοτικές ταινίες" δεν είναι το στυλ μου. :)
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Thu Mar 18, 2010 11:18 am

fotini wrote:
zweistein wrote:ναι..ίσως οι ποιοτικές ταινίες να μην είναι το στιλ σου
Ή ίσως να μην επηρρεάζομαι από αυτά που οι άλλοι θέλουν να μου περάσουν ως ποιοτικό, χωρίς προσωπική σκέψη και άποψη.
Αν αυτό που οι άλλοι ονομάζουν ποιοτικό πρέπει να το αποδεχτώ χωρίς να σκεφτώ τότε ναι, συμφωνώ μαζί σου, οι "ποιοτικές ταινίες" δεν είναι το στυλ μου. :)
"You are not a beautiful and unique snowflake. You are the same decaying organic matter as everyone else, and we are all part of the same compost pile. "

F.C.

Image
:-p
Image
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Ταινία της ημέρας

Post by sandra » Thu Mar 18, 2010 11:26 am

Έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα μαζί της?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Thu Mar 18, 2010 11:44 am

zweistein wrote: "You are not a beautiful and unique snowflake. You are the same decaying organic matter as everyone else, and we are all part of the same compost pile. "

F.C.
Το ότι μου απαντάς με "προσβολές", δεν λέει κάτι για μένα αλλά για σένα... Σκέψου το :smt002
Αν θες να συζητήσουμε για την ταινία ευχαρίστως, αλλά αυτή η κατάσταση της παντελής έλλειψης ανοχής για οποιαδήποτε διαφορετική άποψη έχει περάσει τα όρια της ευγένειας και του σκοπού αυτού του φόρουμ.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Thu Mar 18, 2010 6:19 pm

fotini wrote:
zweistein wrote: "You are not a beautiful and unique snowflake. You are the same decaying organic matter as everyone else, and we are all part of the same compost pile. "

F.C.
Το ότι μου απαντάς με "προσβολές", δεν λέει κάτι για μένα αλλά για σένα... Σκέψου το :smt002
Αν θες να συζητήσουμε για την ταινία ευχαρίστως, αλλά αυτή η κατάσταση της παντελής έλλειψης ανοχής για οποιαδήποτε διαφορετική άποψη έχει περάσει τα όρια της ευγένειας και του σκοπού αυτού του φόρουμ.
Καταρχήν δεν απάντησα με προσβολές.
Το τι λέει για μένα είναι στην κρίση του καθενός και όχι στην δικη μου.
Το line που παραθέτεις είναι quote από ταινία της οποιας τα αρχικά είναι από κάτω.
Και δεν αν το βρίσκεις by the way είναι το fight club.
Το quote είναι εκεί,
είναι εντός θέματος,
δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι κατευθυνόμενο εις βάρος σου,
και όπως θέλεις το παίρνεις

Αντιθέτως πιστεύω ότι είμαι αρκετά ευγενής,
Oσο αφορά την ταινία δεν κράτησε, ίσως απλά έχεις συνηθίσει να βλέπεις ταινίες με το "Στάνταρ" μήκος η/και με την τυποποιημένη αυξομοειωση της έντασης της πλοκής που χαρακτηρίζει μεγάλο πλήθος ταινιών.
Όσον αφορά το "ψευτοκουλτουριαρικη" (που παρεπιπτόντως είναι προσβολή σε κάποιον που μόλις είπε ποσο του αρέσει) πιστεύω πως είναι πραγματικά καλλιτεχνική (όπως μάλλον θεώρησαν και οι κριτές των Cannes )
που την κάνει μέρος της κουλτούρας.
Image
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”