Ταινία της ημέρας

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Thu Mar 18, 2010 10:30 pm

Aς πούμε για την ταινία που ξεκίνησε το όλο θέμα.
Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου, θα δεις ότι εξέφρασα την άποψη μου.(εκεί πηγαίνει και η φράση "εμένα μου φάνηκε"). Ο χαρακτηρισμός μου είχε να κάνει με την προσωπική μου άποψη και αυτή είναι ότι η ταινία δεν μου άρεσε και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δικαιολογηθώ στον οποιοδήποτε. Είναι προσωπική μου γνώμη, δεν την επέβαλα σε κανέναν, και την εκφράζω χωρίς να περιμένω κάποιον που δεν θέλει να τη ενστερνιστεί. Το εαν εσένα σου αρέσει, είναι δικαίωμα σου και το σέβομαι, αλλά δεν μπορώ να μην πω την δική μου γνώμη μόνο και μόνο για αυτό.
zweistein wrote:Oσο αφορά την ταινία δεν κράτησε, ίσως απλά έχεις συνηθίσει να βλέπεις ταινίες με το "Στάνταρ" μήκος η/και με την τυποποιημένη αυξομοειωση της έντασης της πλοκής που χαρακτηρίζει μεγάλο πλήθος ταινιών.
Το να μην ξέρεις κάποιον και να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα νομίζω ότι είναι τουλάχιστον παρατραβηγμένο. Δεν θα μπω καθόλου στην συζήτηση του σχολίου σου για το είδος των ταινιών που βλέπω.Θα σου πω μόνο ότι επειδή δεν μου άρεσε αυτή η μεγάλη ταινία, σημαίνει ακριβώς αυτό "Δεν μου άρεσε αυτή η μεγάλη ταινία."
zweistein wrote:Όσον αφορά το "ψευτοκουλτουριαρικη" πιστεύω πως είναι πραγματικά καλλιτεχνική (όπως μάλλον θεώρησαν και οι κριτές των Cannes )
που την κάνει μέρος της κουλτούρας.
Και εδώ ερχόμαστε και στο fight club.Μου κάνει εντύπωση που χρησιμοποίησες μια φράση απο μια ταινία που παροτρύνει την ελεύθερη προσωπική σκέψη, που δεν αποδέχεται τα πρότυπα που βάζουν οι άλλοι γύρω σου και προσπαθούν να σου πουν "Είναι εντάξει να έχεις την δική σου προσωπική γνώμη, και να μην μπαίνεις σε καλούπια." Οπότε θα σου πω το εξής. Το τι μου αρέσει δεν θα εξαρτηθεί από το τι θα μου πουν οι άλλοι ότι είναι κουλτούρα. Ειδικά για ένα θεσμό που ακούγονται πολλά για την αξιοπιστία του και το λόγο εκλογής των ταινιών του με σκοπό την προώθηση τους. ( Αλλά αυτό είναι μια ακόμα μεγάλη συζήτηση που δεν θα την ανοίξω εδώ) Είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος και επομένως μπορώ να έχω την δική μου γνώμη.
Κουλτούρα:Η κουλτούρα, γλωσσικό δάνειο που προέκυψε ως αντιστοίχηση του γερμανικού kultur, σημαίνει την καλλιέργεια του πνεύματος, την παιδεία αλλά και το σύνολο της πνευματικής παράδοσης και δημιουργίας ενός κοινωνικού συνόλου--> για μένα δηλ. κοινωνικό σύνολο είναι οι άνθρωποι στο σύνολο τους, εγώ και εσύ που έχουν την δική τους γνώμη και όχι μια χούφτα κριτικών...)
zweistein wrote:Καταρχήν δεν απάντησα με προσβολές.
Σε αυτό θα σου απαντήσω μέσω του πόστ μιας συμφορουμίτισας.
sandra wrote:Έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα μαζί της?
Για να βάλω μια μεγάλη τελεία. Η άποψη μου δεν είχε σκοπό να θίξει την δική σου, απλά γιατί κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι είναι δυνατό. Και φυσικά δεν είχε σκοπό να θίξει εσένα. Ο λόγος που την δημοσίευσα ήταν για να ακουστεί και κάτι διαφορετικό. Σκοπός μου είναι η συζήτηση ακόμα και εαν οι απόψεις που θα ακουστούν είναι εκδιαμέτρου αντίθετες. Αυτά.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Ταινία της ημέρας

Post by enum21 » Fri Mar 19, 2010 10:27 am

Harry Potter 1 το ξανά-είδα εχτές σε DVD :-p
τι γλυκούλης που ήταν ο Harry.. :razz:

Πάντως οι ταινείες του Potter όσο περνάνε τα χρόνια χειροτερεύουν :roll:
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Fri Mar 19, 2010 12:31 pm

fotini wrote:Aς πούμε για την ταινία που ξεκίνησε το όλο θέμα.
Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου, θα δεις ότι εξέφρασα την άποψη μου.(εκεί πηγαίνει και η φράση "εμένα μου φάνηκε"). Ο χαρακτηρισμός μου είχε να κάνει με την προσωπική μου άποψη και αυτή είναι ότι η ταινία δεν μου άρεσε και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δικαιολογηθώ στον οποιοδήποτε. Είναι προσωπική μου γνώμη, δεν την επέβαλα σε κανέναν, και την εκφράζω χωρίς να περιμένω κάποιον που δεν θέλει να τη ενστερνιστεί. Το εαν εσένα σου αρέσει, είναι δικαίωμα σου και το σέβομαι, αλλά δεν μπορώ να μην πω την δική μου γνώμη μόνο και μόνο για αυτό.
zweistein wrote:Oσο αφορά την ταινία δεν κράτησε, ίσως απλά έχεις συνηθίσει να βλέπεις ταινίες με το "Στάνταρ" μήκος η/και με την τυποποιημένη αυξομοειωση της έντασης της πλοκής που χαρακτηρίζει μεγάλο πλήθος ταινιών.
Το να μην ξέρεις κάποιον και να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα νομίζω ότι είναι τουλάχιστον παρατραβηγμένο. Δεν θα μπω καθόλου στην συζήτηση του σχολίου σου για το είδος των ταινιών που βλέπω.Θα σου πω μόνο ότι επειδή δεν μου άρεσε αυτή η μεγάλη ταινία, σημαίνει ακριβώς αυτό "Δεν μου άρεσε αυτή η μεγάλη ταινία."
zweistein wrote:Όσον αφορά το "ψευτοκουλτουριαρικη" πιστεύω πως είναι πραγματικά καλλιτεχνική (όπως μάλλον θεώρησαν και οι κριτές των Cannes )
που την κάνει μέρος της κουλτούρας.
Και εδώ ερχόμαστε και στο fight club.Μου κάνει εντύπωση που χρησιμοποίησες μια φράση απο μια ταινία που παροτρύνει την ελεύθερη προσωπική σκέψη, που δεν αποδέχεται τα πρότυπα που βάζουν οι άλλοι γύρω σου και προσπαθούν να σου πουν "Είναι εντάξει να έχεις την δική σου προσωπική γνώμη, και να μην μπαίνεις σε καλούπια." Οπότε θα σου πω το εξής. Το τι μου αρέσει δεν θα εξαρτηθεί από το τι θα μου πουν οι άλλοι ότι είναι κουλτούρα. Ειδικά για ένα θεσμό που ακούγονται πολλά για την αξιοπιστία του και το λόγο εκλογής των ταινιών του με σκοπό την προώθηση τους. ( Αλλά αυτό είναι μια ακόμα μεγάλη συζήτηση που δεν θα την ανοίξω εδώ) Είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος και επομένως μπορώ να έχω την δική μου γνώμη.
Κουλτούρα:Η κουλτούρα, γλωσσικό δάνειο που προέκυψε ως αντιστοίχηση του γερμανικού kultur, σημαίνει την καλλιέργεια του πνεύματος, την παιδεία αλλά και το σύνολο της πνευματικής παράδοσης και δημιουργίας ενός κοινωνικού συνόλου--> για μένα δηλ. κοινωνικό σύνολο είναι οι άνθρωποι στο σύνολο τους, εγώ και εσύ που έχουν την δική τους γνώμη και όχι μια χούφτα κριτικών...)
Δεν ανέφερα πουθενά ότι είσαι υποχρεωμένη να σου άρεσε η ταινία,
και προφανώς δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου διαφορετικά απλά δεν θα έδινα τόση σημασία.
Η ελεύθερη προσωπική σου σκέψη είναι δικαίωμα σου,
αλλα το πως θα την εκφράσεις οριοθετείται και από το πως θα προκαλέσεις τον άλλον να απαντήσει.
(και τον ορο "οριοθετείται" τον αναφέρω ως προς το επίπεδο συζήτησις)

Μια "χούφτα κριτές" μπορεί να μην σου γεμίζει το μάτι, αλλα δυστυχώς πέρα αυτών που δίνουν τα βραβεία υπάρχουν χιλιάδες κριτικές σε όλο τον κόσμο που λένε μια ίδια (θετική προς την ταινία) άποψη.
Δικαίωμα σου να είναι η δίκια σου διαφορετική.
Αλλα δεν είναι δικαίωμα σου να υποτιμάς αυτή των άλλων.



fotini wrote:
zweistein wrote:Καταρχήν δεν απάντησα με προσβολές.
Σε αυτό θα σου απαντήσω μέσω του πόστ μιας συμφορουμίτισας.
sandra wrote:Έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα μαζί της?
Όσοι πανταχού παρόντες χρηστες άσχετοι με την συζήτηση και να κάνουν αυτό το post δεν αλλάζει το γεγονός αυτού που σου ανέφερα στην πρώτη γραμμή,.
άσχετα αν η συσχέτιση προσβολής που πήρες εσύ ή όχι είναι ήδη αναλυμένη σε αυτό που είπα στο προηγούμενο μου post.



fotini wrote:Για να βάλω μια μεγάλη τελεία. Η άποψη μου δεν είχε σκοπό να θίξει την δική σου, απλά γιατί κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι είναι δυνατό. Και φυσικά δεν είχε σκοπό να θίξει εσένα. Ο λόγος που την δημοσίευσα ήταν για να ακουστεί και κάτι διαφορετικό. Σκοπός μου είναι η συζήτηση ακόμα και εαν οι απόψεις που θα ακουστούν είναι εκδιαμέτρου αντίθετες. Αυτά.
Μπορεί η άποψη σου να μην είχε σκοπό να θίξει την δίκια μου αλλα προφανώς αυτό έκανες, διαφορετικά προφανώς και δεν θα αντιδρούσα.
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ταινία της ημέρας

Post by The Punisher » Fri Mar 19, 2010 12:32 pm

Πως τα καταφέρνετε να προσβάλλεστε για μια ταινία .. :wtf: :eh: Ηρεμήστε, δε χάθηκε ο κόσμος να διαφωνείτε στα γούστα
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by stoupeace » Fri Mar 19, 2010 12:54 pm

The Punisher wrote:Πως τα καταφέρνετε να προσβάλλεστε για μια ταινία .. :wtf: :eh: Ηρεμήστε, δε χάθηκε ο κόσμος να διαφωνείτε στα γούστα
ΟΧΙ.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Fri Mar 19, 2010 1:03 pm

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι η άποψη κάποιου για μια ταινία είναι δική του και θα την εκφράσει όπως επιθυμεί ο ίδιος, ανεξάρτητα από τα δικά σου γούστα. Εφόσον δεν αναφέρθηκα σε εσένα και δεν χρησιμοποιήσα άσχημη γλώσσα έχω το δικαίωμα να εκφράσω τις εντυπώσεις μου ακριβώς όπως θέλω.
Και εκεί είναι η διαφορά μας. Ουδέποτε αναφέρθηκα σε σένα, σε αντίθεση με εσένα που προτίμησες να εκφράσεις την δυσαρέσκεια σου για τις απόψεις μου όχι εκφραζόμενος σχετικά με την ταινία, αλλά κάνοντας προσωπικά σχόλια για το τι μου αρέσει και για τα γενικότερα γούστα μου.
Αν θες να κατηγορείς τους άλλους για το πως αντιδράς, δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο.
Αυτό που θα πω και θα το κλείσω εδώ, γιατί ήδη παρατράβηξε, είναι ότι η άποψη κάποιου είναι αναφθαίρετο δικαίωμα του και καλό είναι αν κάποιος θέλει να την αντικρούσει να κάνει σχόλιο πάνω στο αντικείμενο της άποψης αυτής και όχι στο πρόσωπο αυτού που την εκφράζει.
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συνεχίσω άλλο όλο αυτό.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Fri Mar 19, 2010 1:11 pm

Δεν κατηγορώ τους άλλους για το πως αντιδράς, αλλα αν έτσι όπως αναφέρεις την λογική σου είναι σαν να μην σε νοιάζει πολύ απλά καθόλου το πως θα αντιδράσει ο άλλος σε αυτό που θα πεις. Οποτε dε σε ενδιαφέρει καθόλου το επικοινωνιακό σου επίπεδο.
Δεν ήταν ανάγκη να απευθυνθείς σε μένα για να προκαλέσεις, μπορώ να παίξω και εγώ με τις λέξεις σε επίπεδο που μπορώ να τρελάνω κάποιον και παρολαυτά να μην απευθυνθώ ποτε σαυτόν και να μην αναλάβω ευθύνη γι αυτά που είπα.
παράδειγμα:
A και btw νόμισα ότι το έκλεισε στο προηγούμενο post but maybe just cant handle not having the final word :-p
Image
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Fri Mar 19, 2010 2:29 pm

shutter_island.jpg
Την είδα πριν λίγες μέρες και μου έχει μείνει. Ειδικά το τέλος γυρίζει συνεχώς στο μυαλό μου.Σε αφήνει με μια φράση που συνεχώς σε κεντρίζει για τις διάφορες ερμηνείες που μπορείς να της δώσεις.Ο ΝτιΚάπριο πραγματικά έχει περάσει σε άλλο επίπεδο ηθοποιού. Από τον Τιτανικό, που μου είχε φανεί ότι σε αρκετά σημεία ήθελε δουλειά ακόμη, μέχρι τώρα μου έδωσε την εντύπωση ωρίμανσης, πως μπορούμε να περιμένουμε καλές δουλειές από αυτόν.
Με λίγα λόγια, ταινία πολλών επιπέδων που θίγει πολλά θέματα. Μια ελπιδοφόρα ταινία, που με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί το Χόλιγουντ επιτέλους να πήρε το μήνυμα ότι οι ταινίες χωρίς σενάριο έχουν αρχίσει να μας κουράζουν. Προσεγμένη, και με πολύ καλή γνώση του τρόπου λειτουργίας του ανθρώπινου εγκεφάλου.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ο ενθουσιασμός μου ίσως να οφείλεται στο ότι την είδα σε μια εποχή που διάβαζω βιβλία σχετικά με τους μηχανισμούς άμυνας του εγκεφάλου μας, και αυτό που παρουσίασε με έκανε να συνειδητοποιήσω πράγματα που μέχρι τώρα τα "είχα" μόνο σε θεωρητική μορφή.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Shocker » Fri Mar 19, 2010 2:47 pm

πολλά + για το Shutter Island
μέχρι τελευταία στιγμή σου κρατάει το ενδιαφέρον και με την τελικά ατάκα σε τελειώνει,σε αφήνει με το σαγόνι να έχει πέσει στον πάτο του κουτιού με τα ποπ κορν :smt002

πολύ καλη η ερμηνεία του κάπριο,αλλά κ όλων των αλλων στην ταινία
ειδικά του τρελογιατρού
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
γαμώτο ο ρόλος του σαν κακός ήταν πολύ θεικός κ πιο ταιριαστός σε αυτο που τελικά ήταν,ένας πολύ πολύ υπομονετικός κ προοδευτικός γιατρός
4/5 απο μένα άνετα
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Ταινία της ημέρας

Post by enum21 » Fri Mar 19, 2010 6:58 pm

Όντως πάρα πολύ καλή ταινεία και ο DiCaprio ωριμάζει με τα χρόνια! :-)
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Loner » Mon Mar 22, 2010 12:01 am

Είδα το The Hitchhiker's Guide to the Galaxy αλλά μου άφησε πολλές απορίες, σαν να είναι μισή ταινία... :smt017
Ακολουθεί spoiler γιατί μπορεί κάποιος να μην την έχει δει
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πήραν το όπλο απ'τον πλανήτη Magrathea για να το δώσουν στον Humma Kavula κι αυτός θα τους έδινε ένα κύβο για αντάλλαγμα αν κατάλαβα καλά. Τι έγινε τελικά?
Το βιβλίο τελειώνει πιο ομαλά?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Shocker » Mon Mar 22, 2010 12:14 am

Το μόνο που μου είχε μείνει απο αυτή την ταινία ήταν η Ζωή :smt007 :smt007 :smt007
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Loner » Mon Mar 22, 2010 2:30 pm

Και αν δεν κάνω λάθος ήσουν αυτός που πρότεινε σε αυτό εδώ το τόπικ την ταινία (500) Days of Summer :smt016 Στ'αλήθεια μαγευτική :smt007
edit:Σωστό άτομο, λάθος τόπικ :-p
http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 58#p193158
Shocker wrote:500 days of summer

ΑΠΛΑ !

η ταινία είναι εξωφρενικά καλή. γ***το σαουντρακ, απίστευτη χημεία των πρωταγωνιστών, αληθινή ταινία με αληθινούς ανθρώπους σε αληθινές σχέσεις. για κάθε άντρα υπάρχει και τουλάχιστον μία "summer" icon_mrgreen απ' το eternal sunshine είχα να δω τόσο γ***τη "ρομαντική" ταινία.
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
philimonas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 314
Joined: Thu Jul 19, 2007 1:19 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by philimonas » Mon Mar 22, 2010 3:06 pm

Loner wrote:Είδα το The Hitchhiker's Guide to the Galaxy αλλά μου άφησε πολλές απορίες, σαν να είναι μισή ταινία... :smt017
Ακολουθεί spoiler γιατί μπορεί κάποιος να μην την έχει δει
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πήραν το όπλο απ'τον πλανήτη Magrathea για να το δώσουν στον Humma Kavula κι αυτός θα τους έδινε ένα κύβο για αντάλλαγμα αν κατάλαβα καλά. Τι έγινε τελικά?
Το βιβλίο τελειώνει πιο ομαλά?
Πφφφ τίποτα δε καταλαβαίνεις!
42
:-p :-p :-p
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Mon Mar 22, 2010 6:15 pm

Loner wrote:Είδα το The Hitchhiker's Guide to the Galaxy αλλά μου άφησε πολλές απορίες, σαν να είναι μισή ταινία... :smt017
Ακολουθεί spoiler γιατί μπορεί κάποιος να μην την έχει δει

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πήραν το όπλο απ'τον πλανήτη Magrathea για να το δώσουν στον Humma Kavula κι αυτός θα τους έδινε ένα κύβο για αντάλλαγμα αν κατάλαβα καλά. Τι έγινε τελικά?


Το βιβλίο τελειώνει πιο ομαλά?
Το βιβλίο είναι αρκετά περίεργο και δεν θα μπορούσαν να βάλουν το όλο κλίμα του και τα γεγονότα του μέσα σε μια ταινία. Ανήκει στην κατηγορία των βιβλίων αγγλικού ψυχεδελικού χιούμορ.
Η ταινία και το βιβλίο δεν είχαν καμία επαφή. Δεν θυμάμαι πως τελειώνει το πρώτο βιβλίο της σειράς, αλλά το τελευταίο τελειώνει ως εξής
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ο πλανήτης γη τελικά δεν εκτινάσσεται και ο ήρωας γυρίζει πίσω στην γη. Η τελική σκηνή του βιβλίου είναι το μήνυμα του δημιουργού του σύμπαντος προς τα πλάσματα που δημιούργησε :" We apologise for the inconvenience". Δεν ξέρω εαν σε διαφώτισα...
User avatar
ismael blanco
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 437
Joined: Wed Nov 21, 2007 12:10 am
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by ismael blanco » Mon Mar 22, 2010 10:36 pm

Το shutter island οντως πολυ καλη ταινια και ειναι ακριβως αυτο που λεει και ο shocker μεχρι το τελος σου κραταει το ενδιαφερον...Επισης σχετικα προσφατα 2-3 εβδομαδες πριν είδα και το μεαταφυσικη δραστηριοτητα (paranormal activity) και απλα ηταν καταπληκτικη τη συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιον δν την εχει δει πολυ καλο θριλερ με πολυ χαμηλο μπατζετ γυρισμενο σε πρωτο προσωπο ηταν παρα πολυ καλη... :smt023
Live your dreams...
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Tue Mar 23, 2010 10:57 pm

Έχω ακούσει πολλά για το shutter island και από συγκρουόμενες απόψεις μπορώ να πω (και πολύ καλά και πολύ κακά σχόλια..) έχω περιέργεια να το δω.
Πάντως παρόλο που δεν συμπάθησα ποτε στο παρελθόν τον DiCaprio γιατί είχε το στιλάκι του μορφονιού έχω δει κάποιες τελευταίες ταινίες του που η ερμηνεία του δεν ήταν κακή.
Αντιθέτως μ'αρεσε μπορώ να πω.. Για παράδειγμα μαρεσε αρκετά στο blood diamond και στο catch me if you can...

το The Hitchhiker's Guide to the Galaxy ήταν περίεργη ταινία...
σε κάποιες σκηνές γέλασα και σε κάποιες άλλες έκοψα φλέβες...
Είτε δεν μπόρεσα να την κατανοήσω είτε με άφησε αδιάφορο.. Δεν ξέρω.
Πάντως για το βιβλίο έχω ακούσει καλά λόγια από οποιον το έχει διαβάσει.


Aσχετα με τις ταινίες αυτές...
θέλω να ρωτήσω κατιτίς.
Έχει δει κανεις το "My Son, My Son, What Have Ye Done" ???
έχω φάει τον κόσμο να το δω/βρω... αλλα τίποτα...
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Tue May 04, 2010 10:23 pm

είδα λοιπόν πρόσφατα τις εξής ταινίες.

Little Big Soldier (Da bing xiao jiang)
Image
Κινεζικη παραγωγή με Jackie Chan και Lee-Hom Wang.
Μια ταινία χαλαρή με χιούμορ λίγο ξύλο :P και περιπέτεια (και λίγο drama στο τέλος) με σενάριο τοποθετημένο
λίγους αιώνες προ Χριστού στην εποχή των αυτοκρατοριών της Κίνας που έπαιζαν σφαλιάρες μεταξύ τους.
Mάρεσε σαν ταινία. η σκηνοθεσία ήταν σχετικά απλή, η ηθοποιία επίσης, η φωτογραφία αρκετά καλή.
Μην περιμένετε τίποτα super, αλλα ήταν καλή ταινιούλα.




BARAKA
Image
Μια ταινία πολύ διαφορετικού ύφους και στιλ.
Το περιεχόμενο δίνει την εντύπωση ντοκιμαντέρ αλλα η απόδοση αυτού είναι πέρα από κάτι τέτοιο.
Σε όλη την ταινία δεν υπάρχει κανένας παρουσιαστής, κανένας διάλογος, κανένας ηθοποιός.
Όλη η ταινία είναι ένα μίγμα σκηνών και εικόνων από όλον το κόσμο.
Ο Ron Fricke μεταφέρει τον θεατή σαν φάντασμα σε γωνιές του κόσμου σε διαφορες στιγμές.
Απίστευτα πλανα που πραγματικά με έκαναν να νιώσω δέος.
Εάν δεν είστε προετοιμασμένοι για μια ταινία τέτοια μην την δείτε.
Είναι καθαρά για παρατηρητικότητα, εξερεύνηση, προβληματισμό και ανοιχτό μυαλό.
Μπορώ να πω ότι αποδίδει και κάποια πολύ καλά μηνύματα.




Clush of the Titans
Image
Προσωπικά η μεγαλύτερη βλακεία που είδα φέτος.
Με μονη εξαίρεση την παρουσία των Ralph Fiennes και Liam Neeson που τους θεωρώ πολύ καλους ηθοποιούς όλα τα αλλα με απογοήτευσαν από κάθε άποψη.
Φτωχή ηθοποιία, ο Sam Worthington μετά το AVATAR για άλλη μια φορα παίζει σε ένα ρολο που δεν αναδεικνύει κανένα ιθοποιικο ταλέντο.
Η Gemma Arterton αν και όμορφη έχει πολύ φτωχό ρολο.
Η σκηνοθεσία αθλια, romance story που είναι ότι να ναι. Αρχαίοι Έλληνες που μοιάζουν με Πέρσες.
Σενάριο ξεξαρφωτο, η ιστορία αναφέρει για μάχη μεταξύ θεών και ανθρώπων ενώ η ταινία αποδίδει έναν super hero με φάτσα jarhead ο οποιος είναι λες και βγήκε από ένα RPG game με super items και μια παρέα χαρακτήρων με special powers που πάει να πολεμήσει το κακό.
Και κλασσικά η αρχαία Ελληνική μυθολογία και ιστορία είναι άνω κάτω.




The Soloist
Image
Μια καλουλα ταινία με τους Robert Downey Jr. και Jamie Foxx.
Η σκηνοθεσία απλή, το cast καλο με πολύ πολύ καλή ηθοποιία.
Αλλα κάπως αντιγραφή του Rain Man καθώς και λίίίίίγο προβλέψιμο.
Δεν θα έλεγα ότι δεν άξιζε αλλα ούτε και ότι ήταν φοβερή ταινία.
Ήταν καλή.




Daybreakers
Image
Για ταινία της οποιας το σενάριο ήταν 100% vampire oriented ήταν σχετικά καλή.
Οι Ethan Hawke και Sam Neill έπαιζαν καλά, και η φωτογραφία ήταν καλή και έκανε ατμόσφαιρα.
Αλλα η σκηνοθεσία από ένα σημείο και μετά ήταν πολύ μέτρια. Έκαναν μεγάλη σεναριακή σύμπτυξη μετά την μια ώρα και το τέλος ήταν πολύ απότομο και κάπως ξενέρα. Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη αν ήταν 3 ώρες IMO.
not good and not bad...
Image
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by S.a.kiss.007 » Fri Jul 16, 2010 3:38 am

Έχει δει κανείς το Unthinkable? Μόλις το είδα και τρελάθηκα :shock:
Με όλες τις έννοιες...
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by StormRider » Wed Jan 05, 2011 10:50 am


Link
Αληθινή ιστορία. Εξαιρετικές ερμηνείες.
Image
User avatar
Emptiness
byte level
byte level
Posts: 125
Joined: Tue Oct 06, 2009 11:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Emptiness » Tue Jan 11, 2011 6:36 pm

Image
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Fri Jan 14, 2011 3:00 pm

Emptiness wrote:Image

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++!!!!!!!!!!
Image
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”