Blair Witch Project

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Feb 22, 2005 1:48 am

ειπα αληθοφανής σαν ταινία...όχι σαν υπόθεση...κάποιος που δεν είναι κατηγορηματικός σχετικά με την μη ύπαρξη εξωγήινων θα το έτρωγε άνετα!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Feb 22, 2005 2:05 am

kostas@sx1 wrote:Χαίρετε :smile:
Πειράζει αν συμμετέχει στο φόρουμ κι ένας που δεν είναι φοιτητής του τμήματος σας; Wink

ΔΙάβασα με ενδιαφέρον το θέμα και θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου για την ταινία.
Αντικειμενικά νομίζω ότι ήταν κάτι το τελείως διαφορετικό απ' ό,τι έχουμε συνηθίσει. Πιστεύω ότι ο τρόμος που προκαλεί η ταινία βασίζεται ακριβώς στο γεγονός ότι η ταινία δεν παρουσιάζεται ως ταινία αλλά ως καταγραφή γεγονότων που όντως συνέβησαν. Exclamation
Η προώθηση της ταινίας και τα site, τα περιοδικά, όλες οι αναφορές που παρουσίαζαν την εξαφάνιση των σπουδαστών σα να έχει συμβεί κανονικά είναι που δίνουν άλλη αίσθηση στην ταινία καθώς την παρακολουθεί κάποιος.
Δυστυχώς είχα την ατυχία να δω την ταινία χωρίς να έχω ακούσει τίποτα απ' όλ' αυτά (ξέρω, θα αναρωτιέστε από ποιο πλανήτη ήρθα Embarassed ) και τελικά η ταινία δε με τρόμαξε καθόλου αλλά αντίθετα βαρέθηκα αφάνταστα.
Δε θα 'πρεπε η ταινία να έχει προνοήσει έτσι ώστε να είναι τρομαχτική και για όσους δεν έτυχε να μπουν στο κλίμα της; Εσείς τι λέτε;
Γειά σου Κώστα! :smile:
Ούτε εγώ ήξερα τίποτα για τη ταινία πριν τη παρακολουθήσω (την είχα νοικιάσει σε βιντεοκασσέτα πριν καμια 5άρα χρόνια).Απολύτως τίποτα.
Το μόνο που σου δείχνει για να μάθεις "περι τίνος πρόκειται" ήταν η σημείωση στην αρχή ("3 φοιτητές χάθηκαν το '94 στο δάσος Τάδε.
Εμείς βρήκαμε το βίντεο που είχαν τραβήξει").Και όλα τα πρό-ταξιδιού βοηθούν κάπως.
Νομίζω οτι σε βάζει στο κλίμα από μόνη της (επειδή είναι πολύ καλά σκηνοθετημένη) και ομολογώ οτί είχα χ@@@@ πάνω μου.Ειδικά στο σημείο που είναι βράδυ μέσα στη σκηνή και ακούνε θορύβους από όλες τις κατευθύνσεις να τους πλησιάζουν... :pale:
Την επόμενη είχα μπεί και στο site της ταινίας που ήταν πολύ καλά στημένο και είχα καταπωρωθεί...Μέχρι που έμαθα την αλήθεια και ξενέρωσα αγρίως.
Άν ήξερα εξ'αρχής οτι είναι ψεύτικο, δε θα είχα φοβηθεί καθόλου.
Το νο.2 δε το παρακολούθησα κάν γιατί τα είχα πάρει στο κρανίο με το νο.1!
semis19 wrote:Κάτσε ρε συ ttoppouzokypraios αυτός δεν είναι ο Mike που πριν είχε φάει κάτι στο κεφάλι και σωριάστηκε; Πώς είναι δυνατόν να στέκεται στη γωνία; Κάποιος τον σήκωσε και το στερέωσε; Η' μήπως είναι ο Τζος
Τώρα τα ονόματα και όλες αυτές τις λεπτομέρειες που λέτε δεν τα θυμάμαι καθόλου, έχει περάσει πολύς καιρός.Αλλά εκείνες τις σκηνές τις θυμάμαι, ήταν συγκλονιστικές.
Το οτί εκείνος στεκόταν στη γωνία το απέδωσα στή μαγεία της Blair Witch.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Wed Feb 23, 2005 2:39 am

AnINffected wrote:Το οτί εκείνος στεκόταν στη γωνία το απέδωσα στή μαγεία της Blair Witch.
Α καλό AnINffected! ;)
AnINffected wrote:Άν ήξερα εξ'αρχής οτι είναι ψεύτικο, δε θα είχα φοβηθεί καθόλου.
Aν και δεν τρομάζω εύκολα τη 2η φορά που το είδα στο τέλος φοβήθηκα το ίδιο ... μη φανταστείτε να μην μπορώ να κοιτάξω την οθόνη ή να φοβάμαι να κάνω μπάνιο μεταμεσονύκτιο ή μόνος (όπως η ηθοποιός στο ψυχώ 1) απλά για μένα ο φόβος είναι το σοκ που παθαίνω από αυτα που διαδραματίζονται στην εκάστοτε ταινία ...
Ο Joshua Leonard παίζει και σε μια πρόσφατη ταινία madhouse θα την δω αλλά δεν έχω χρόνο!
kostas@sx1 wrote:Δε θα 'πρεπε η ταινία να έχει προνοήσει έτσι ώστε να είναι τρομαχτική και για όσους δεν έτυχε να μπουν στο κλίμα της; Εσείς τι λέτε;
Βασικά όποιος δεν μπει στο κλίμα χάνει αυτό που του πρσδίδει η ταινία και μοιραία και σωστά την χαρακτηρίζει μούφα ...
Ο τρόμος της και το δυνατό της στοιχείο είναι ότι σε κάνει να έχεις την ψευδαίσθηση ότι είναι αληθινό ... αυτό σε τρελαίνει ...
Αν είχε αίμα πιστεύω ότι δε θα μπορούσε να ξεφύγει από κλασικές ταινίες ανάλογου είδους που δεν αντιγράφονται (πχ Friday 13th, Nightmare ta elm street, Halloween) και όταν γίνεταια αυτό είναι πέρα για πέρα κακόγουστο βλ. jeepers creepers no2
υγ: AnINffected, και που δεν είδες το 2 BWP δεν χάνεις πίστεψέ με απολύτως τπτ!
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Feb 28, 2005 2:23 am

semis wrote:Αν είχε αίμα πιστεύω ότι δε θα μπορούσε να ξεφύγει από κλασικές ταινίες ανάλογου είδους που δεν αντιγράφονται (πχ Friday 13th, Nightmare ta elm street, Halloween) και όταν γίνεταια αυτό είναι πέρα για πέρα κακόγουστο βλ. jeepers creepers no2
Συμφωνώ μαζί σου, και είμαι γενικώς κατά του αίματος.Η μαγκιά είναι να σε κρατάει σε ένταση χωρίς τα εφέ.
Γενικά το τί προκαλεί φόβο είναι θέμα χαρακτήρα, όμως από τις πιό καλές τρόμου που έχω δεί για εμένα είναι "Το Αυτό(It)", "Οι Άλλοι(The Others)" και "Απόλυτο Σκοτάδι(Darkness)" όσον αφορά το θέμα φόβος.

Το Ψυχώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το δώ...
Το jeepers creepers 2 το βρήκα εντελώς χάλια και είναι κρίμα γιατί το πρώτο μου είχε φανεί πολύ καλό & ανατρεπτικό... Το σκοτώσαν το εργάκι! :mad:
semis19 wrote:υγ: AnINffected, και που δεν είδες το 2 BWP δεν χάνεις πίστεψέ με απολύτως τπτ!
Σε πιστεύω... ;)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Mon Feb 28, 2005 4:26 am

Προσωπικά, πιτστεύω ότι ρόλο σε μια ταινία τρόμου είναι και το timing που τις βλέπεις πχ το friday the 13th όταν είμουν μικρός είχα χεστ@@ από το φόβο μου στο 1 αφού το 2 το πήρα μετά από 1 χρόνο! Επίσης, βλέπωντας το 2 πάλι έκανα κανένα 6μηνο να δω το 3 ...
Αλλά μετά τα υπόλοιπα τα είδα σερί ... έως το 8 ... :-D
Τώρα που ξαναπαρακολουθώ ορισμένα απλά γελάω ... (βέβαια υπάρχουν κάποιες σκηνές όπως όταν ο jason νεαρός στο 1 πετάγεται από το νερό που απλά τα παίζεις ...)
Γενικότερα ο τρόμος και φόβος έχει πολλές εκφάνσεις ... προσωπικά στη θέα ξυραφιού και ένεσης τα παίζω ... ο,τιδήποτε άλλο δεν με ενοχλεί σε θρίλλερ μπορώ να δω τα πάντα!
AnINffected wrote:Το Ψυχώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το δώ...
Εδώ AnINffected απλά χάνεις ... 1 κ 2 all time classics ...
AnINffected wrote:"Το Αυτό(It)", "Οι Άλλοι(The Others)" και "Απόλυτο Σκοτάδι(Darkness)" όσον αφορά το θέμα φόβος.
Έχω δει το 2ο το οποίο δεν με τρόμαξε αλλά η ατμόσφαιρά του ήταν ομολογουμένως επιβλητική ...
AnINffected wrote:γιατί το πρώτο μου είχε φανεί πολύ καλό & ανατρεπτικό...
Ήταν καλό αν και λίγο παλαβό με αυτό το τέρας (είπαμε του γριάς να χ@@@ και αυτη ξεκωλόθηκε)
Τέλος για τους fan του ειδους προτείνω ...
8mm, Λάμψη, Body Snatch, Jennifer 8, Angel heart, Crimson rivers, Final Destination, Mulholland Drive, The Mothman Prophecies, Stigmata, Interview with the Vampire, Valentine, The experiment, Sleepy hollow, Halloween (για το φίλο μου το Major!)
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Wed Mar 09, 2005 6:48 pm

ένα special thanks στο φίλο μου το semis19 με από όλα και τζατζίκι για την μνεία που έκανε σε πρόσφατη δημοσίευσή του στο όνομά μου.
το halloween είναι ίσως το πιο ατμοσφαιρικό θρίλερ που έχω δει.
καλά από θέμα soundtrack δε χρειάζονται συγκρίσεις με εξορκιστές κτλ. γιατί σε σχέση με το halloween τα άλλα ειναι σα το περνά περνά η μέλισσα... :smt025
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sat Mar 19, 2005 3:29 am

Μια και πιάσαμε τη συζήτηση για τρόμου να πρoτείνω και'γω μερικές, όσες μπορώ να θυμηθώ:
The Omen (Νομίζω πως λέγεται "Η Προφητεία") 1, 2, 3
The Alchemist (το νο.1 μόνο-ελαφρώς B-movie αλλά αξίζει)
The Prophecy (Οι Άγγελοι του σκότους-1, 2)
Devil's Advocate (Ο Δικηγόρος του Διαβόλου),
Storm of the Century (Η καταιγίδα του αιώνα-Stephen King, o συγγραφέας της "Λάμψης")
In the Mouth of Madness (Στο στόμα της τρέλλας)
It (Το Αυτό-Stephen King),
Η σειρά των Alien - προτείνω τα 3 πρώτα το 4ο (Resurrection) μου φάνηκε μούφα
The Sixth Sense (Η Έκτη Αίσθηση)
Darkness (Απόλυτο Σκοτάδι)
The Others (Οι Άλλοι)
Dagon (Βασισμένο στη "μυθολογία" Cthulhu (Κθούλου) του H.P Lovecraft - δε θυμάμαι πως το μετέφρασαν!)
The Thing- Δε το έχω δει αλλά έχω ακούσει οτι είναι κλασσικό και πολύ καλό.
Το ίδιο και με το Night of the Living Dead (Η Νύχτα των Ζωντανών Νεκρών)
The Exorcist (Ο Εξορκιστής) 1
Jeepers Creepers 1
The Abscence of Good (Η παρουσία του Κακού)

[off-topic] και λίγα thriller/horror adventures:
Gabriel Knight Series
Phantasmagoria Series
Alone in the Dark Series (action/adventure)
The Ripper
The Black Dahlia
Dark Seed Series
κ.α.
[/off-topic]
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Mon Mar 21, 2005 2:27 pm

είδα το ring 2.Οι εντυπώσεις μου είναι καλές. :smt023 δε θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα, πάντως δε λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα(όπως σε κάτι λαλακίες ονόματι σκοτεινό χωριό. :smt019 Σιάμαλαν σου λέει και χ.... η φοράδα στ αλώνι)Anyway το ring2 ήταν καλό, γενικά και κινείται στην ίδια ατμόσφαιρα με το πρώτο με ορισμένες πολύ ωραίες σκηνές όπου επιτείθεται η σαμάρα στο μικρό της naomi.από πλευράς σεναρίου δεν έχει και ιδιαίτερη εξέλιξη...

παράπονο όμως ρε γαμώτο το έχω να δω όχι μόνο στο σινεμά αλλά και σπίτι ένα θρίλερ που να με έχει όλη την ώρα στην τσίτα ρε παιδί μου.όχι να μου το γυρνάει σε αστυνομικό μυστήριο και να μου πετά όποτε του καπνίσει και μία απότομη σκηνή με τα κατάλληλα εφέ που θα κάνουν την μαντάμ δίπλα μου να πεταχτεί απ τη θέση ενώ εγώ θα προβληματίζομαι γιατί και πάλι μου άνοιξε το κουτί με τα ποπκόρν στο κάτω μέρος και μου χύνονται.(άλλη φορά θα παίρνω ταπεράκι :-D )

λέω να πάω να δω το saw(σε βλέπω).για άλλη μία φορά απορώ πόσο πληρώνουν αυτούς που αποδίδουν τους τίτλους στα ελληνικά για τις ξένες ταινίες.είδα το trailer και μπορώ να πώ ότι το όλο concept μου άρεσε αρκετά.το οποίο όμως έρχεται σε σύγκρουση με τα πιστεύω μου"ποτέ μην κρίνεις από το trailer".

Για όσους λατρεύουν τα psycho θρίλερ προτείνω ανεπιφύλακτα "το πείραμα" - "Das Experiment"

Τέλος μια απορία προς αυτούς που είδαν το ring2: μα καλά τόσο καιρό ένας χριστιανός δε σκέφτηκε να κλέισει το ριμάδι το πηγάδι??????? :smt076
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Mar 21, 2005 2:59 pm

Das Experiment απλά κορυφαίο!!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Mon Mar 21, 2005 4:30 pm

ευτυχώς βλέπω και άλλον έναν(μάλλον μία από ότι βλέπω) που της άρεσε και συγκινούμαι.

ειδικά η σκηνή που έχουν βάλει τον πρωταγωνιστή στο black Box η εκεί που τον ξυρίζουν και μετά... είναι top.

Και κάτι χιουμοριστικό για το φίλο semis19 που ξέρω ότι του αρέσει.
στη σκηνή που τους χωρίζουν σε δεσμοφύλακες και κρατούμενους.μπαίνουν 3 σε κάθε κελί.Μπαίνει λοιπόν και πρωταγωνιστής μέσα και ρωτάει τον έναν.πώς λένε ρε φίλέ? Αντώνη π.χ. λέει αυτός.
Ρωτάνε και τον πιλότο που τον βοήθησε να αποδράσουν στο τέλος."Εσένα πως σε λένε" και λέει το παλικάρι:"με λένε 71 π.χ."

(καλά ρε φίλε ακόμα δεν αρχίσαμε ρε συ.ηρέμησε μη βαράς... :smt021)
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Mon Mar 21, 2005 5:14 pm

lumenintervalum wrote:Das Experiment απλά κορυφαίο!!!
Παθαίνεις ένα ψιλοσοκ όμως έτσι; Βλέπεις πού φτάνει ο άνθρωπος με τόση δα εξουσία....
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Mar 21, 2005 6:28 pm

όντως παθαίνεις σοκ, είναι και πραγματική ιστορία....(correct me if I m wrong)
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Mon Mar 21, 2005 7:51 pm

Major wrote:Και κάτι χιουμοριστικό για το φίλο semis19 που ξέρω ότι του αρέσει.
στη σκηνή που τους χωρίζουν σε δεσμοφύλακες και κρατούμενους.μπαίνουν 3 σε κάθε κελί.Μπαίνει λοιπόν και πρωταγωνιστής μέσα και ρωτάει τον έναν.πώς λένε ρε φίλέ? Αντώνη π.χ. λέει αυτός.
Ρωτάνε και τον πιλότο που τον βοήθησε να αποδράσουν στο τέλος."Εσένα πως σε λένε" και λέει το παλικάρι:"με λένε 71 π.χ."

(καλά ρε φίλε ακόμα δεν αρχίσαμε ρε συ.ηρέμησε μη βαράς... :smt021)
Καλά μιλάμε για τις πιο κορυφαία σκηνή όλων των εποχών!(θα γράψω τις υπόλοιπες 9 next time!)
Major, όποτε είμαστε σε μάθημα (ή έξω) και τη συζητάμε όλο λιώνουμε ... :smt040 :smt033
Το ring το 1 (αμερικάνικο - ιαπωνικό) είναι καλό ... για 2 θα σας πω οσονούπω ...
Φίλε μου Major θριλλερ χωρίς αστυνομία είναι αδύνατο να γίνει ... (μέχρι και το das experiment έχει μπατσους μέσα) ... δεν γίνεται να το αποφύγεις ...
Η μάλλον τώρα βρήκα ... major πήγαινε και τσίμπα το mindhunters ... δεν έχει μπάτσους ... (με την έννοια που δεν το θέλεις εσύ) κορυφαία ταινία ... θυμίζει το 10 μικροί Νέγροι της Αγκάθα Κρίστι ...
Major, μην τρομάζεις είναι του 2004 ;) ... (έχει τρομάξει ο έρμος μαζί μου γιατί εγώ είμαι fan ταινιών 70 - 80 και ενίοτε 30 - 40 ... δεκαετιών! :shock: ) :-D :-D :-D
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Mon Mar 21, 2005 8:52 pm

lumenintervalum wrote:όντως παθαίνεις σοκ, είναι και πραγματική ιστορία....(correct me if I m wrong)
Right, right...
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Tue Mar 22, 2005 6:09 pm

semis19 wrote:major πήγαινε και τσίμπα το mindhunters ... δεν έχει μπάτσους ...
δεν έχω ρε συ πρόβλημα με τα όργανα της τάξης.απλά εννοούσα ότι όταν παίρνω να δω θρίλερ, γουστάρω να δω θρίλερ,αυτό τελεία.την ταινία πάντως θα την έχω υπόψη.

Είδα πρόσφατα το the game ύστερα από πάμπολες προτροπές γνωστών(κοινώς μου τα κάνανε τσουρέκια).Είχαν δίκιο όμως το ομολογώ.Ωραία ταινία με πρωτότυπο σενάριο. και ευτυχώς ο sean penn παίζει λίγο.αν και σε κάποια σημεία υπερβάλει.ποιός θα έδινε τον κωδικό,όχι το login, σε κάποιον και καλά υπάλληλο από το τηλέφωνο για να ελέγξει τις καταθέσεις του???
Ταινία must...
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Sat Mar 26, 2005 5:42 pm

Είδα το saw(σε βλέπω) στο σινεμά.Μιλάμε για ταινιάρα πολλών αστέρων και θα είχε πάρει από μέρος μου 5 στα 5 αστέρια(δεν έχω ποτέ αξιολογήσει ταινία με τόσο) αν:
Aφηνε να φανούν στο φακό ολόκληρες ορισμένες άκρως σκληρές σκηνές που είχε,ήταν λίγο μεγαλύτερη σε διάρκεια.Ήταν 90'.θα προτιμούσα κοντά στα 120' και τέλος επέμενε στην psycho ατμόσφαιρα καθόλη τη διάρκεια.
Ταινία must για τους λάτρεις των θρίλερ.
Ένα θα πώ.εφάμιλο του das experiment.θα τολμούσα να πω και λιγάκι καλύτερο.
Πραγματικά φοβερό.
4,5 στα 5 για μένα.(semis19 καταλαβαίνεις...)
Δείτε το...
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Sun Mar 27, 2005 12:33 am

Major wrote:Ένα θα πώ.εφάμιλο του das experiment.θα τολμούσα να πω και λιγάκι καλύτερο.
Πραγματικά φοβερό.
4,5 στα 5 για μένα.(semis19 καταλαβαίνεις...)
Δείτε το...
Για να το λες φίλτατε major έχεις δίκιο πρέπει να είναι καλό ...
Προσωπικά, δεν έχω βαθμολογήσει ποτέ στη ζωή μου ταινία με 5 ... για τον απλούστατο λόγο ότι τπτ στη ζωή δεν είναι τέλεια πόσο μάλιστα οι ταινίες! Ταινίες 4και 1/2 αστέρων είναι ... κατά την ταεπινή γνώμη μου οι εξής: Νονοί 1-2, Άρχοντας 1, Υπέροχος Άνθρωπος και γενικότερα οι πολύ καλές ταινίες δηλ. η elite είναι μετρημένες στα δάκτυλα!
btw das experimet πολύ καλό αλλά όχι για 4,5 αλλά το 4 το παίρνει με την καρδιά μου major! ;)
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sun Mar 27, 2005 4:34 am

Παιδιά, αν δε σας είναι δύσκολο βάλτε ενα topic thriller/horror να ξέρουμε για τι συζητάμε.
Major wrote:δεν έχω ρε συ πρόβλημα με τα όργανα της τάξης.απλά εννοούσα ότι όταν παίρνω να δω θρίλερ, γουστάρω να δω θρίλερ,αυτό τελεία.την ταινία πάντως θα την έχω υπόψη.
Πρέπει να κάνετε σαφή διαχωρισμό των ταινιών.
Θρίλερ (thriller) είναι οι ταινίες μυστηρίου και αν δε κάνω λάθος και οι ψυχολογικές (Ψυχώ και όχι ο Σχιζοφρενής Με Το Τσεκούρι).
Θρίλερ χωρίς αστυνομία δε νοείται όπως λέει ο Σωτήρης.
Τρόμου (Horror) είναι.. οι τρόμου.Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν το ring 2 και ο Σχιζοφρενής Με Το Αλυσοπρίονο.
Το ring 2 δεν εξελίχθηκε και σε μυστηρίου, αλλά άποψη μου είναι οτι ενω το πρώτο μισό ήταν καλό το σενάριο το σκοτώσαν κάπως και το τέλος ήταν χάλια.btw το δίνουν και με εφημερίδα τώρα!Απίστευτο και όμως αληθινό!Μόνο που δε θυμάμαι το όνομα της εφημερίδας. :-(
Major wrote:Είδα το saw(σε βλέπω) στο σινεμά.
Ένα θα πώ.εφάμιλο του das experiment.θα τολμούσα να πω και λιγάκι καλύτερο.
Πραγματικά φοβερό.
4,5 στα 5 για μένα.(semis19 καταλαβαίνεις...)
Δείτε το...
Πώ ρε με αυτή τη ταινία η περιέργεια μου έχει κορυφωθεί!
Όπως και για το Das Experiment! Τί πώρωση είναι αυτή;
semis19 wrote:Προσωπικά, δεν έχω βαθμολογήσει ποτέ στη ζωή μου ταινία με 5 ... για τον απλούστατο λόγο ότι τπτ στη ζωή δεν είναι τέλεια πόσο μάλιστα οι ταινίες! Ταινίες 4και 1/2 αστέρων είναι ... κατά την ταεπινή γνώμη μου οι εξής: Νονοί 1-2, Άρχοντας 1, Υπέροχος Άνθρωπος και γενικότερα οι πολύ καλές ταινίες δηλ. η elite είναι μετρημένες στα δάκτυλα!
Τότε γιατί δε θέτεις ώς άριστα το 4,5; :razz: :razz: :-D
Άρχοντας 1;Εννοείς τον... τον Άρχοντα μου;
Πραγματικά με συγκινείς!! :smt089
Υπέροχος άνθρωπος τι τέλεια ταινία ήταν αυτή!Συγκινούμαι και μόνο που ακούω το όνομα!Και έχετε υπόψη σας οτι είμαι λίγο ψυγείο οσον αφορά ταινίες-αν και αυτή είναι αληθινή ιστορία.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Mon Mar 28, 2005 2:58 pm

AnINffected wrote:Major έγραψε:
Είδα το saw(σε βλέπω) στο σινεμά.
Ένα θα πώ.εφάμιλο του das experiment.θα τολμούσα να πω και λιγάκι καλύτερο.
Πραγματικά φοβερό.
4,5 στα 5 για μένα.(semis19 καταλαβαίνεις...)
Δείτε το...

Πώ ρε με αυτή τη ταινία η περιέργεια μου έχει κορυφωθεί!
Όπως και για το Das Experiment! Τί πώρωση είναι αυτή;
Φίλε AnINffected δες τις δυο αυτές ταινίες και θα με θυμηθείς...
Αν βέβαια σου αρέσουν θρίλερ ,τρόμου όπως λες και συ(που δεν είναι υπερβολικά αιματηρά, και τα οποία δεν έχουν την προσδοκία ότι βλέποντας απλά πολύ αίμα θα τρομάξεις αλλά κοιτάζουν να σε μαγνητίσουν με την όλη ατμόσφαιρα)και psycho καταστάσεις πρέπει να τις δεις[/quote]
"Mess with the best die like the rest" - Major
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”