Keyboard Prob - (b5,n6)

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Keyboard Prob - (b5,n6)

Post by Feth » Thu Apr 15, 2010 7:06 pm

(Τον τίτλο θα τον καταλάβουν πλήρως μόνο όσοι εχουν αντιμετωπίσει ήδη παρόμοιο πρόβλημα)

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το keyboard του Desktop μου (Turbo-X -δε θέλω σχόλια- wired keyboard, Windows XP SP3). Ορισμένα πλήκτρα είναι "συνδεδεμένα" μεταξύ τους έτσι ώστε όποτε πάω να πληκτρολογήσω "n" να εμφανίζεται "n6", όποτε "b" να εμφανίζεται "b5" κ.ο.κ.. Έκανα αρκετή ώρα googling και βρήκα διάφορες ανάλογες περιστάσεις, πάντα με το πρόβλημα να αφορά στα ίδια πλήκτρα (b,n,<-,home,5,6, ίσως και άλλα που δε θυμάμαι). Κανείς δυστυχώς δε φάνηκε να έλυσε το πρόβλημα. :???:

To keyboard δεν ήταν προβληματικό εξ αρχής, πριν 2-3 βδομάδες εμφάνισε το θεματάκι και δεν έσπευσα να κάνω τίποτα μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να γράψω κώδικα σε laptop >.> To συνέδεσα και στο laptop μου και το πρόβλημα υπήρχε, οπότε είναι 100% λόγω του ίδιου του keyboard.

Δοκίμασα επανασύνδεση, κατάργηση εγκατάστασης, έβγαλα τα πλήκτρα και τα καθάρισα όσο μπορούσα με συμπιεσμένο αέρα, σαν κλασσικός έλληνας το χτύπησα και λίγο ( :razz: ) αλλά δεν κατάφερα κάτι.. Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε καινούργιο? (σκέφτομαι ότι σχεδόν με τα ίδια λεφτά παίρνω εισιτήριο για Lamb of God και είμαι tempted :-D)
Last edited by Feth on Thu Apr 15, 2010 7:18 pm, edited 1 time in total.
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Keyboard Prob - (b5,n6)

Post by cypher » Thu Apr 15, 2010 7:17 pm

Θες αναγκαστικα mutlimedia keyboard; Με ελαχιστα ευρω παιρνεις αυτο που ειναι υπερανετο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... -RETAIL-GR και επιτρεπει χαλαρα γρηγορη πληκτρολογηση. Θα γραφεις 13% πιο γρηγορα και αποδοτικοτερα προγραμματα απο οτι με το κακοφτιαγμενο, buggy turbo-x made in μπαρμπασταθη-ville.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Call in the next 10 minutes and win an awesome nail-cutter so that you too can now type without "scratching" your keyboard. Call NOW...[size=85]NOW[/size] [size=72]NOW[/size] [size=50]now[/size].. [img]http://byfiles.storage.live.com/y1peTEXmby3ppkO5mrxHzRmHPIY_kv5yxw5d_rPs-EUl_DZzDx4brl326WgKQM2gGchNx7BeUpI6-s[/img] :smt007
ImageImageImageImageImageImageImage
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Re: Keyboard Prob - (b5,n6)

Post by Feth » Thu Apr 15, 2010 7:27 pm

Hah όχι, δεν με νοιάζει multimedia ξε-multimedia, το μόνο extra-button που μου έχει φανεί ποτέ χρήσιμο σε keyboard ήταν το calculator, που και να μην έχει δεν θα πεθάνω κι όλας. =)

Βασικά είναι και θέμα πείσματος, λογικά θα με καταλαβαίνεις απόλυτα.. είναι απλά δύσκολο να παραδεχθείς ότι δεν μπορείς να λύσεις ένα computer-related prob και όταν μετά από μήνες/χρόνια σε ρωτήσει κάποιος για το ίδιο, να μην μπορείς να τους πεις πως λύνεται xD.

PS: Και το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο 15-16 ευρώ έκανε, ενώ το εισιτήριο 30! :-D
PS 2: Θέλω keyboard με built-in nail cutter τώρα..
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Keyboard Prob - (b5,n6)

Post by stoupeace » Thu Apr 15, 2010 7:40 pm

Για να γίνεται αυτό δε σημαίνει ότι κάτι συνδέει το b με το 6 οταν πιέζεις τα πλήκτρα? Το ξεβίδωσες να δεις τι παίζει με την πλακέτα?
Ενας σε ένα site λέει να απενεργοποιήσεις το Num Lock, δοκίμασες κανα τέτοιο? Αλλος λεει για drivers, αλλά δεν έχω ξανακούσει drivers για wired keyboard...
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Keyboard Prob - (b5,n6)

Post by cypher » Thu Apr 15, 2010 7:48 pm

Αν δεν βαριεσαι βγαλε μια φωτογραφια απο την πλακετουλα/film που ειναι κατω απο το πλαστικο του πληκτρολογιου για να φαινονται οι επαφες. Αν το film αυτο ειναι μαπα και μετα απο αρκετη χρηση πιεζωνται οι επαφες μεταξυ τους δεν μπορεις να βρεις κανονικη λυση. Στην καλυτερη να αλλαξεις το film που το βρισκω ατοπο οταν με ελαχιστα ευρω παιρνεις καλυτερο. :-p
Η αλλη εναλλακτικη ειναι να ερμηνευει λαθος τα σηματα απο το φιλμ η πλακετουλα του πληκτρολογιου αλλα και εκει η την αλλαζεις η την ξαναπρογραμματιζεις (δεν εχω ψαξει πως και ειναι και λιγο overkill :-p ) οποτε comfort curve 2000 ftw! Και αν καποιος στο μελλον ρωτησει πως λυνεται το ιδιο προβλημα στειλτου το τοπικ να διαβασει
Η αρνησου οποιαδηποτε προηγουμενη σχεση με προιοντα turbo-x.
And remember....
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://img405.imageshack.us/img405/7162/homeboysandmanmixtape.jpg[/img]
υ.γ.
Αλλος λεει για drivers, αλλά δεν έχω ξανακούσει drivers για wired keyboard...
Υπαρχουν αλλα εφοσον το προβλημα εμφανιζεται και στο λαπτοπ ειναι πιο πιθανο το film/πλακετα malfunction. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Hardware”