Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by Zifnab » Tue May 25, 2010 10:55 pm

http://www.amazon.com/UNIX-Bible-CD-ROM ... 0764546872
Παίρνει άθλια βαθμολογία και κάποιος που το έχει διαβάσει θα ήθελα να μου πει αν όντως ισχύουν αυτά που λένε στα μόλις 3(!) reviews στο amazon

Ευχαριστώ :smt023
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by h4wk » Tue May 25, 2010 11:20 pm

εγώ πάντως εμπιστεύομαι τα σχόλια του amazon

Και πάνω κάτω λένε τα ίδια και οι τρείς οπότε μή το πάρεις

Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση όμως είναι οτι στο amazon.com
το έχει $28.07 και στο amazon.co.uk (απ'όπου φαντάζομαι και θα το έπαιρνες) το έχει £31.44 δηλ $45.12

πολύ μεγάλη διαφορά
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by Zifnab » Tue May 25, 2010 11:40 pm

thnx h4wk! Χάρη τί έχεις να πεις που το συζητάγαμε και σήμερα?? :-|
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by zweistein » Wed May 26, 2010 5:33 am

[off]το amazon.uk είναι σχεδόν πάντα πιο φτηνό από amazon.com καθώς οι τιμές έχουν κανονικοποίηση μεταφορικών νομίζω.[/off]
Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by rose » Fri May 28, 2010 11:39 pm

Ειχα παρει bible για php, γενικά βαρετή σειρα, μπορείς να μάθεις την ουσία και με λιγότερο χαρτι. Αλλα τώρα το unix τι το θέλεις? Κλασσικά φοιτητές πληροφορικής βγαίνουν απο τo πανεπιστημιo εχοντας διαβάσει τόνους linux,unix,minix,ξανα linux αλλα δεν ξέρουν τι ειναι hibernate, gwt, jboss, spring, JBoss seam...Σαν το δημοσιο εχει καταντησει το θεμα...σκέψου να αγοράσεις κατι συγχρονο να δεις πως δουλευει ο κοσμος, μεγάλωσες και εσύ μεχρι ποτε θα παιζεις? :)
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by ~~Wind~~ » Fri May 28, 2010 11:46 pm

ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by Zifnab » Sat May 29, 2010 4:00 pm

rose wrote:Ειχα παρει bible για php, γενικά βαρετή σειρα, μπορείς να μάθεις την ουσία και με λιγότερο χαρτι. Αλλα τώρα το unix τι το θέλεις? Κλασσικά φοιτητές πληροφορικής βγαίνουν απο τo πανεπιστημιo εχοντας διαβάσει τόνους linux,unix,minix,ξανα linux αλλα δεν ξέρουν τι ειναι hibernate, gwt, jboss, spring, JBoss seam...Σαν το δημοσιο εχει καταντησει το θεμα...σκέψου να αγοράσεις κατι συγχρονο να δεις πως δουλευει ο κοσμος, μεγάλωσες και εσύ μεχρι ποτε θα παιζεις? :)
To σύγχρονο που λές δεν έχει σχέση θυμίσου το πολύ σύγχρονο MacOS είναι BSD-based και κατα βάθος unix-based οπότε το να ξέρεις πως λειτουργεί από μέσα είναι κάτι χρήσιμο. Δεν νομίζω ότι μου προσέφερε κάτι τέτοιο η σχολή και δεν νομίζω ότι είναι μέρος ενός παιχνιδιού για μικρά παιδιά :smt016
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by tsilochr » Sat May 29, 2010 8:43 pm

rose wrote:Ειχα παρει bible για php, γενικά βαρετή σειρα, μπορείς να μάθεις την ουσία και με λιγότερο χαρτι. Αλλα τώρα το unix τι το θέλεις? Κλασσικά φοιτητές πληροφορικής βγαίνουν απο τo πανεπιστημιo εχοντας διαβάσει τόνους linux,unix,minix,ξανα linux αλλα δεν ξέρουν τι ειναι hibernate, gwt, jboss, spring, JBoss seam...Σαν το δημοσιο εχει καταντησει το θεμα...σκέψου να αγοράσεις κατι συγχρονο να δεις πως δουλευει ο κοσμος, μεγάλωσες και εσύ μεχρι ποτε θα παιζεις? :)
σύμφωνοι, αλλά δεν θέλει όλος ο κόσμος να μάθει να γράφει εμπορικές εφαρμογές. Ακόμα κι έτσι, όλα αυτά τα εργαλεία που αναφέρεις απαιτούν μια σοβαρή υποδομή (υπολογιστικά συστήματα, λειτουργικά συστήματα, δίκτυο). Όταν μιλάμε για σοβαρή ενασχόληση, νομίζω πιο πολύ για παιδάκια είναι η Java και ο tomcat* παρά το Linux :-)

* Εκτός φυσικά κι αν εννοείς να κάνεις contribute στο code base κάποιου από τα αυτά τα open source εργαλεία (π.χ. openJDK?)
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by netharis » Sat May 29, 2010 10:02 pm

Εμένα μου άρεσε αρκετά το συγκεκριμένο βιβλίο. Κάποια που λένε είναι true όπως ότι δεν μπαίνει σε μεγάλες λεπτομέρειες.
Είναι μια καλή εισαγωγή σχεδόν σε όλους τους τομείς του Unix.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by ultimate_aektzis » Sat May 29, 2010 10:06 pm

Δηλαδη για unix administration υπαρχουν και καλυτερα?Βλεπω πολλες αγγελιες που να ζητανε τετοια(μπορει να εχω κακο δειγμα δεν ξερω) και λεω να ασχοληθω λιγο και με αυτα...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by rose » Sat May 29, 2010 10:59 pm

Zifnab wrote:
rose wrote:Ειχα παρει bible για php, γενικά βαρετή σειρα, μπορείς να μάθεις την ουσία και με λιγότερο χαρτι. Αλλα τώρα το unix τι το θέλεις? Κλασσικά φοιτητές πληροφορικής βγαίνουν απο τo πανεπιστημιo εχοντας διαβάσει τόνους linux,unix,minix,ξανα linux αλλα δεν ξέρουν τι ειναι hibernate, gwt, jboss, spring, JBoss seam...Σαν το δημοσιο εχει καταντησει το θεμα...σκέψου να αγοράσεις κατι συγχρονο να δεις πως δουλευει ο κοσμος, μεγάλωσες και εσύ μεχρι ποτε θα παιζεις? :)
To σύγχρονο που λές δεν έχει σχέση θυμίσου το πολύ σύγχρονο MacOS είναι BSD-based και κατα βάθος unix-based οπότε το να ξέρεις πως λειτουργεί από μέσα είναι κάτι χρήσιμο. Δεν νομίζω ότι μου προσέφερε κάτι τέτοιο η σχολή και δεν νομίζω ότι είναι μέρος ενός παιχνιδιού για μικρά παιδιά :smt016

xexe "κατα βάθος" λεει καλό αυτό. Εγω απλά λέω οτι αντι να παρεις ενα unix book και να καεις σε commands και shell programming - που συνηθως ειναι το 90% σε αυτα τα βιλία - γιατι μην δεις κάτι αλλο και που ξερεις μπορεί να σου αρέσει τοσο που να βοηθήσεις κιολας. Τουλαχιστον παρε κατι specific like solaris, αυτό ειναι καλο.
ultimate_aektzis wrote:Δηλαδη για unix administration υπαρχουν και καλυτερα?Βλεπω πολλες αγγελιες που να ζητανε τετοια(μπορει να εχω κακο δειγμα δεν ξερω) και λεω να ασχοληθω λιγο και με αυτα...
Καλα πλάκα κανεις εδώ λεμε μηπως ειναι το χειρότερο....
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by ultimate_aektzis » Sat May 29, 2010 11:12 pm

Αντε ριχτε καμια ιδεα τοτε :-p
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by rose » Sat May 29, 2010 11:43 pm

Γνώμη μου μην παρεις απλά ενα βιβλιο με θεμα το unix αλλα κατι specific οπως ειπα το solaris, aix(πλακα πλακα το εχω δει στο ιτ της ΠΕΙΡΑΙΩΣ) κτλ. Ειδικα αν σε ενδιαφερει το τεχνικό κομματι - θεωρητικά ενα unix βιβλιο θα το παρεις για ερευνα στα λειτουργικα αλλα δεν νομιζω να προσφέρει κατι τέτοιο το bible.

@zif αν ψάχνεις κατι περισσοτερο ερευνητικο πιστευω οτι αυτό ειναι καλή περιπτωση
http://www.amazon.com/Operating-Systems ... 0131429388
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by Zifnab » Sun May 30, 2010 4:10 pm

rose wrote:Γνώμη μου μην παρεις απλά ενα βιβλιο με θεμα το unix αλλα κατι specific οπως ειπα το solaris, aix(πλακα πλακα το εχω δει στο ιτ της ΠΕΙΡΑΙΩΣ) κτλ. Ειδικα αν σε ενδιαφερει το τεχνικό κομματι - θεωρητικά ενα unix βιβλιο θα το παρεις για ερευνα στα λειτουργικα αλλα δεν νομιζω να προσφέρει κατι τέτοιο το bible.

@zif αν ψάχνεις κατι περισσοτερο ερευνητικο πιστευω οτι αυτό ειναι καλή περιπτωση
http://www.amazon.com/Operating-Systems ... 0131429388
Thnx θα το κοιτάξω - αν και του Tannenbaum μου κάθονται στο λαιμό...

Βρήκα και αυτά:
http://www.amazon.com/UNIX-System-Admin ... 0130206016
http://www.amazon.com/Linux-Administrat ... 0130084662
και θα τους ρίξω μια ματιά όταν μπορέσω.
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by rose » Mon May 31, 2010 12:53 pm

Ο Tannenbaum γραφει καλα βιβλια για λειτουργικά, γενικά πέρα απο αυτα δεν αξίζει να τον διαβάσεις(βλεπε networks,computer architecture). Επισης αυτό το βιβλιο γραφτηκε για το minix - που οι ιδιοι εφτιαξαν - οποτε θα ειναι πολύ δυνατό.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Unix Bible: Είναι τόσο χάλια??

Post by ultimate_aektzis » Mon May 31, 2010 1:07 pm

Πραγματι, η αρχιτεκτονικη του ειναι σκετη μλκ.Τα δικτυα καπως τρωγονται...
Post Reply

Return to “Βιβλία”