Database Auditing and Security II

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
Post Reply
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Database Auditing and Security II

Post by adam98 » Fri Sep 03, 2010 11:10 am

Στα πλαίσια της πολιτικής προσέγγισης της ακαδημαϊκής και φοιτητικής κοινότητας, το Δ.Σ. του Ινστιτούτου Ελέγχου Συστημάτων Πληροφορικής (Ι.Ε.Σ.Π.) σας προσκαλεί σε εκπαιδευτική εκδήλωση που διοργανώνουμε στις 16/9 το απόγευμα στην Ελληνο-Αμερικάνικη Ένωση. Η εκδήλωση αφορά «Databases Auditing and Security ΙΙ - Focus on IBM DB2 UDB V9 & Oracle DB 11g». Η εκδήλωση έχει χωριστεί σε δύο ενότητες. Στο πρώτο μέρος θα αναφερθούν οι δυνατότητες που έχει η βάση δεδομένων της ΙΒΜ, DB2 UDB V9, στους τομείς της ασφάλειας, κρυπτογράφησης και ελέγχου. Η αρχιτεκτονική ασφάλειας θα αναλυθεί σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια, καθώς και τα εργαλεία που διατίθενται για τον έλεγχο (auditing), κρυπτογράφηση και μυστικότητα (privacy) των δεδομένων. Στη δεύτερη ενότητα θα γίνει παρουσίαση της Oracle Database 11g η οποία χαρακτηρίζεται από μια εντυπωσιακή σε βάθος προσέγγιση της ασφάλειας διαθέτοντας δυνατότητες κρυπτογράφησης δεδομένων κατά την αποθήκευση τους στη βάση δεδομένων αλλά και κατά την διαμετακόμιση τους, ελέγχου της πρόσβασης, χαρακτηρισμού των δεδομένων, έλεγχου και παρακολούθησης των ενεργειών των χρηστών, δημιουργίας αναφορών κανονιστικής συμμόρφωσης, και πληθώρα άλλων χαρακτηριστικών για την διασφάλιση των πληροφοριακών σας συστημάτων.
H συμμετοχή είναι ΔΩΡΕΑΝ.
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Database Auditing and Security II

Post by proskopos » Fri Sep 03, 2010 11:23 am

Με χάλασε λίγο η ανάλυση της εκδήλωσης... Μου κάνει για διαφημιστική εκδήλωση... Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο...?
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Re: Database Auditing and Security II

Post by adam98 » Fri Sep 03, 2010 4:10 pm

Ένας τρόπος υπάρχει να μάθουμε! Εγώ θα πάω αν μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου και αν βαριέμαι θα φύγω :-D Εξαλλού είναι κοντά μας, 5 λεπτά απο το σταθμό του μετρό πανεπιστήμιο.
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Database Auditing and Security II

Post by proskopos » Fri Sep 03, 2010 5:34 pm

adam98 wrote:Ένας τρόπος υπάρχει να μάθουμε! Εγώ θα πάω αν μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου και αν βαριέμαι θα φύγω :-D Εξαλλού είναι κοντά μας, 5 λεπτά απο το σταθμό του μετρό πανεπιστήμιο.
Ναι δεν έχεις άδικο.. Λογικά και εγω θα πάω, δεν θα έχω και τίποτα άλλο να κάνω :)
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
Clouseau
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 272
Joined: Mon May 11, 2009 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Database Auditing and Security II

Post by Clouseau » Tue Sep 14, 2010 2:33 pm

Ξέρουμε μήπως τι ώρα θα γίνει;
Exceptions, gotta catch 'em all!
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Database Auditing and Security II

Post by cypher » Tue Sep 14, 2010 2:36 pm

Clouseau wrote:Ξέρουμε μήπως τι ώρα θα γίνει;
Υποθετω κατα τις 6-7 το απογευμα οπως εγιναν και οι προηγουμενες. :smt017
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”