instructions for complete dummies-like myself!!

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat Mar 26, 2005 9:40 pm

HdkiLLeR wrote:Πάντος μην βάζετε εμπορικοποιημένες εκδόσεις του Linux ρε παιδιά. Υπάρχουν καλύτερες(κατά έτη φωτός) και 101% open/free.
Ναι, αλλά έχουν την τάση να μην λειτουργούν... :lol: :-D Εγώ ακόμα δεν έχω φτιάξει το ppp μου στο debian... Του έφτιαξά 1000 άλλα πράγματα και δεν αντέχω άλλο. Θέλω απλώς να λειτουργεί! Κι ας είναι μόνο 99% open/free! :roll: :lol:
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Mar 27, 2005 12:59 am

Όλα λειτουργούν. Άλλο το δεν λειτουργεί και άλλο εάν δεν έχεις όρεξη/υπομονή να στήσεις κάτι σχετικά πιο δύσκολο. Δοκίμασε κάτι πιο εύκολο (εμένα δεν με ενδιαφέρει η ευκολία χρήσης και δεν το αποζητώ)...windows ας πούμε :) :) :)

ΥΓ: Το ppp-config το δοκίμασες τελικά;
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Thu Mar 31, 2005 1:09 am

Οσο για τις εμπορευματοποιημενες εκδοσεις.. αμα τις βρισκεις τζαμπε... ειναι οτι πρεπει..! Επιπλεον , δεν λεω.. καλα και χρυσα τα open/free αλλα αν εισαι απειρος.. μπορει να βρεθεις να κοπανας το pc σου μεχρι να ματωσει..! Οσο για το Fedora Core δεν το θεωρεις open/free.. δηλαδη οτιδηποτε non-debian θα καταδικαζεται..;; Ας αρχισουμε σιγα σιγα με τα αυτοματοποιημενα .. και μετα παμε και στο Debian και στο Gentoo αμα λαχει..!!
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Thu Mar 31, 2005 1:28 am

όλοι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε πάντως...θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι χειρότερα και να είμαι "κολλημένη" σε win σε φάση-αυτά ξέρω αυτά εμπιστεύομαι
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Thu Mar 31, 2005 1:39 am

Κοιτα .. το οτι τα Win ειναι εμπορευματοποιημενα και οχι open/free δεν σημαινει οτι ειναι και άσχημα.. εχουν κανει αρκετο καλο.. ειναι μια απο τις βασικες αιτιες εξαπλωσης των οικιακων υπολογιστων.. δεν μπορεις να απιτεις απο καποιον τελιεως ασχετο να 'παιξει' με linux.. θα καταραστει μια για παντα την πληροφορικη...! Οποτε ας δινουμε και κανενα επαινο και πουθενα αλλου.. ολοι αξιζουν μια καλη κουβεντα..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
skry

microsoft windows

Post by skry » Thu Mar 31, 2005 4:17 pm

Η δική μου άποψη είναι κάπως διαφορετική: Ο άνθρωπος πάντα αναζητάει την γνώση κλπκλπ. Συνεπώς δεν μπορώ να πιστέψω ότι αν δεν ήταν η Micro$oft δεν θα είχε εισβάλει η πληροφορική στα σπίτια μας. Αν δεν ήταν η Micro$oft, θα ήταν κάποιος άλλος. Απλά αυτή αποφάσισε να εκμεταλευτεί την τάση και να χ(μπιπ)εί στο χρήμα.
Το linux, είναι ένας εκφραστής της "open source" ιδέας, κάτι που μάλλον χρειάζεται λίγη ωριμότητα σε επίπεδο πέρα από το υπολογιστικό για να γίνει κατανοητή.
Αν είμασταν σε αυτήν την ωριμότητα 'τότε', δεν θα υπήρχε χώρος για καμιά αισχροκερδή εταιρεία τύπου Micro$oft.
Στην πραγματικότητα, πράγματα που η επιστημονική κοινότητα και μη, έχει προ πολλού ανακαλύψει, τα εκμεταλεύεται θρασύτατα η M$ και άλλες μικρότερες. Και μάλιστα, παραδίδουν προς χρήσην προϊόντα πολύ κατώτερα της υπάρχουσας τεχνογνωσίας, φαντάζομαι για συγκεκριμένους λόγους.
Λοιπόν, η άποψή μου είναι ότι η M$ πήγε πίσω τόσο τον κόσμο γενικότερα όσο και την πληροφορική ειδικότερα. Και εμείς την πληρώσαμε (κλασικά, η πληροφορική αντικατοπτρίζει τον κόσμο μας).
[τώρα πίνω το ποτήρι με το νερό....]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Thu Mar 31, 2005 4:26 pm

you rock :) :)... Το προηγούμενο Post τα λέει όλα πιστεύω. Εάν θέλεις πραγματικά να κάνεις κάτι, θα το κάνεις και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο και στα win και οπουδήποτε αλλού. Καλό θα είναι πάντα να αναζητάμε κάτι εναλλακτικό και να μην είμαστε κολλημένοι στον κλασικό τρόπο εργασίας που έχουμε μάθει. Σίγουρα μπορεί να είναι δύσκολη η μετάβαση αλλά αυτό έχει νόημα και είναι ωραίο. Όσο καιρό δηλαδή ψάχνεις και κάνεις να λειτουργεί κάτι άγνωστο. Εάν το μάθεις δεν έχει νόημα, πάει τελείωσε πάς να μάθεις και τπτ άλλο. Γι' αυτό και δεν έχει μεγάλο νόημα να φύγεις απο M$ και να πάς σε μια πλατφόρμα που είναι απο πάνω η ίδια και δεν έχει ουσιαστικές αλλαγές. Χάνεις την ουσία και τον σκοπό του διαφορετικού που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Thu Mar 31, 2005 9:40 pm

HdkiLLeR wrote:Εάν θέλεις πραγματικά να κάνεις κάτι, θα το κάνεις και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο και στα win και οπουδήποτε αλλού.
Χμμ... αυτό ακούγεται κατ' αρχάς κάπως οξύμωρο. Εάν θέλεις πραγματικά να κάνεις κάτι, και ειδικά όταν έχεις και ένα deadline για αυτό που θέλεις να κάνεις, θα κοιτάξεις να βρεις το εργαλείο που ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες σου - με την ευρύτατη έννοια (δηλ. ανεξαρτήτως open/closed source). Κατά γενική ομολογία, αυτό που ικανοποιεί τις ανάγκες των περισσότερων ανθρώπων είναι αυτό το οποίο σου κάνει τη δουλειά χωρίς να σου σπάει τα νεύρα...
HdkiLLeR wrote:Σίγουρα μπορεί να είναι δύσκολη η μετάβαση αλλά αυτό έχει νόημα και είναι ωραίο. Όσο καιρό δηλαδή ψάχνεις και κάνεις να λειτουργεί κάτι άγνωστο. Εάν το μάθεις δεν έχει νόημα, πάει τελείωσε πάς να μάθεις και τπτ άλλο. Γι' αυτό και δεν έχει μεγάλο νόημα να φύγεις απο M$ και να πάς σε μια πλατφόρμα που είναι απο πάνω η ίδια και δεν έχει ουσιαστικές αλλαγές. Χάνεις την ουσία και τον σκοπό του διαφορετικού που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που θέλεις να πεις είναι ότι σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός. Αυτό είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον ως ιδέα, αλλά μόνο αν έχεις τη δυνατότητα να κάθεσαι όλη μέρα και να (...) σκέφτεσαι ή να "παίζεις" με κάτι - ή κάνεις έρευνα (με την ευρεία έννοια και πάλι). Αν θες όμως πραγματικά να κάνεις δουλειά, δηλαδή έχεις κάποιες παραμέτρους και κάποιο στόχο που πρέπει να φτάσεις, αυτό που μετράει είναι ο προορισμός (στόχος) σου και όχι το ταξίδι. Σε αυτή την περίπτωση το ταξίδι πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ανώδυνο, και το software γίνεται εργαλείο για την επίτευξή του και τίποτα παραπάνω.
HdkiLLeR wrote:Το ppp-config το δοκίμασες τελικά;
Μπα, που χρόνος; Ανάμεσα στην πτυχιακή, και στις άλλες, "απλές" εργασίες δεν υπάρχει χρόνος ούτε για κ@τουρ.... & δεν έχω πια τόσο κίνητρο γιατί το debian μου έχει παλιώσει - θέλω να βάλω μία distro με KDE 3.4 σε DVD έκδοση και να λειτουργεί out-of-the-box όσο το δυνατόν περισσότερο (για εύκολα format). Ίσως καταλήξω σε SuSE (η download edition είναι φοβερή αλλά της λείπουν κάποια πακέτα που θέλω).

Anyway, αρκετά ξέφυγε φιλοσοφικά κι αυτό το θέμα... :)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Mar 31, 2005 10:03 pm

εσύ κοντεύεις να κάνεις την Οδείσσεια παραμετρική :lol:
το θέμα είναι να αξιοποιείς τον ελεύθερο χρόνο σου ώστε να μαθαίνεις τα εργαλεία που ίσως αργότερα θα χρειαστείς. και μη μου πει κανείς τώρα ότι δε ξέρεις τι θα χρειαστείς.... όσα περισσότερα μαθαίνεις, τόσα περισσότερα εφόδια έχεις
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Apr 01, 2005 12:17 am

mikem4600 wrote:...θέλω να βάλω μία distro με KDE 3.4 σε DVD έκδοση και να λειτουργεί out-of-the-box όσο το δυνατόν περισσότερο (για εύκολα format)...
apt-get update; apt-get upgrade. Δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι παραπάνω :)...Η αλλαζή θα σου πάρει 100 φορές περισσότερο χρόνο,

Btw: Εάν θέλεις να κάνεις κάτι σωστά πρέπει να εχεις σωστό production μηχανάκι, δές όλα τα μηχανάκια που κάνουν παίρνουν daily builds, εάν μιλήσεις με κανέναν που τα λειτουργεί και σου πεί κάτι άλλο απο linux/bsd τότε μάλλον κάνει για τον εαυτό του τα buils αυτά :) :)...Εάν βρείς κανένα μηχανάκι secure/stable σε windows πές το μου να το βάλουμε στα ανέκδοτα :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Fri Apr 01, 2005 12:34 am

να ρωτήσω και κάτι άλλο;;
εάν θέλω να εγκαταστήσω κάτι πώς θα ξέρω που θα πρέπει να το εγκαταστήσω;;
(τους τόνους του προσέξατε ε???? :-D )
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Fri Apr 01, 2005 11:11 am

HdkiLLeR wrote:apt-get update; apt-get upgrade. Δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι παραπάνω :)...Η αλλαζή θα σου πάρει 100 φορές περισσότερο χρόνο
:shock: Από την 56Κ γραμμή μου;;;; Μέρες να το αφήσω, δεν θα τελειώσει (και τον ΟΤΕ ποιος τον πληρώνει; ). Το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να κατεβάσω ό,τι θέλω από το cslab. Και σε αυτή την περίπτωση, αφού κατεβάζω που κατεβάζω και τα γράφω σε CD, πιο λογικό μου φαίνεται να δοκιμάζω και ό,τι τελευταίο από διανομές. Επίσης, γενικά τα Linux τα αλλάζω (σχεδον) σαν τα πουκάμισα, και πολλές φορές θέλω να ξαναγυρίσω σε κάποιο. Οπότε το χρειάζομαι σε δισκάκι(α).
lumenintervalum wrote:να ρωτήσω και κάτι άλλο;;
εάν θέλω να εγκαταστήσω κάτι πώς θα ξέρω που θα πρέπει να το εγκαταστήσω;;
(τους τόνους του προσέξατε ε???? :-D )
Αν εγκαθιστάς πακέτα (rpm ή deb για τη διανομή σου), γενικά ΔΕΝ χρειάζεται να ξέρεις, και δεν ερωτάσαι καν. Αν εγκαθιστάς tar-balls, διαβάζεις διεξοδικότατα τις οδηγίες τους και τελικά "μαντεύεις" ποια είναι τα αντίστοιχα paths της διανομής σου (και μπορεί να κάνεις compile το πρόγραμμα, και να του κάνεις κι άλλα πράγματα...). Και αλοίμονο αν καμιά εφαρμογή έχει hard-coded paths.... ;)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Apr 01, 2005 7:33 pm

mikem4600 wrote: Αν εγκαθιστάς πακέτα (rpm ή deb για τη διανομή σου), γενικά ΔΕΝ χρειάζεται να ξέρεις, και δεν ερωτάσαι καν. Αν εγκαθιστάς tar-balls, διαβάζεις διεξοδικότατα τις οδηγίες τους και τελικά "μαντεύεις" ποια είναι τα αντίστοιχα paths της διανομής σου (και μπορεί να κάνεις compile το πρόγραμμα, και να του κάνεις κι άλλα πράγματα...). Και αλοίμονο αν καμιά εφαρμογή έχει hard-coded paths.... ;)
Βασικά όλα χρησιμοποιούν το GNU Make οπότε εσύ ορίζεις τα πάντα, exec dir, libs, include dir κλπ κλπ
./configure --options
make
make install

Σε κάθε περίπτωση εάν δεν έχεις ορίσει κάτι εσύ θα τα βρείς στο /usr/local. Εάν έχεις αλλάξει το installation path με το χέρι τα βρίσκεις εκεί που τα έβαλες :) ./configure --prefix="what ever"
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Tue Apr 05, 2005 12:09 am

δεν καταλαβαινω τι συμβαινει..εχω μπερδευτει..
τη μια μου εβγαζε τονους, τωρα δε μου βγαζει..Ελληνικα γραφει, αλλα συνεχιζω να βλεπω τετραγωνακια καποιες φορες πχ στους τιτλους στο forum κτλ. Ανακαλυψα επισης οτι δεν μπορω να δω τα υπολοιπα partition του δισκου μου.Γιατι γινονται ολ' αυτα???Τι κανω λαθος και τι πρεπει να κανω??
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Apr 05, 2005 2:28 am

Εάν έχεις ελληνικά τότε απλά τσέκαρε τα fonts σου. Τι fonts φορτώνεις, τα fontpaths κλπ κλπ. Τα partitions τα άλλα απο πού πήγες να τα δείς; Δώσε μια περιγραφή του πώς είναι χωρισμένος ο δίσκος και τι filesystem έχει το κάθε part για να βγάλουμε άκρη.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Tue Apr 05, 2005 2:28 pm

έχω 4 partition:
C, D, E, F NTFS όλα.
Στο C έχει τα win, στο Ε και F έχει διάφορα αρχεία κτλ και στο D υποτίθεται έχει το mandrake. Εγώ κατέβασα κάτι fonts από το linux.gr αλλά θέλω να δω πώς θα μπορέσω να "δω" το C:\Windows\fonts ή έστω τα υπόλοιπα δύο partition ή το αντίστροφο το D από Windows.Δε γίνεται μάλλον ε??

Επίσης, εγώ ξέρω ότι το D είχε γύρω στα 9-10GB χώρο. Τώρα δείχνει να έχει μόνο 2!!Που πήγαν τα υπόλοιπα??
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Tue Apr 05, 2005 4:47 pm

Αν το D είναι NTFS πως έχει Mandrake ??? Με μπέρδεψες. Για να δεις πάντως τα υπόλοιπα NTFS partions πρέπει να φτιάξεις κατάλληλα το αρχείο /etc/fstab προσθέτωντας τα αντίστοιχα partitions. Δες εδώ
http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewtopic.php?t=1265
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Apr 06, 2005 12:17 am

Επίσης δεν είναι ανάγκη να υπάρχει κάτι στο fstab. Μπορείς πολύ απλά να το κάνεις mount όπου θέλεις. Πχ mkdir /mnt/windows(ή ότι άλλο θέλεις) και μετά mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/windows. Ομοίως πάνε και τα άλλα partitions(/dev/hdaX, X=1,2,3,4...,/dev/hdb,/dev/hdc...είναι ο δεύτερος σου δίσκος ή το cdrom/dvd εάν έχεις κλπ κλπ).
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Apr 06, 2005 12:36 pm

Να μαι κι εγώ!
Λοιπόν έχω φάει 2 ώρες για να ρυθμίσω τα ελληνικά στο σύστημα κι όμως δεν παίζει με τίποτα!Έβαλα τα locales, τα ρύθμισα,έβαλα και τα msttcorefonts μπας και βοηθήσουν αλλά τίποτα(στo fstab έχω βάλει κανονικά το iso8859-7).Ας πεί καποιος την ολοκληρωμένη διαδικασία για να μπορώ να α.διαβάζω ελληνικά, β.να κάνω install τα ελληνικά στο kde και να μπορώ να τα αλλάζω με τα αγγλικά όποτε θέλω!

Άλλο θέμα: πως θα βάλω χρωματάκια στην κονσόλα για να ξεχωρίζω τα dir από τα files;

Που θα βρώ ένα patch για τον πυρήνα ώστε να μου δουλέψει η κάρτα ήχου μου(Creative SB Audigy LS 24bit);

Το netmod τελικά έχει καταφέρει κανείς να το κάνει να δουλέψει και πώς;

Μπορώ να έχω όλες τις απαντήσεις που ζητάω γρήγορα και κατανοητά!!!!(φανταστείτε ότι έιμαι το παλικαράκι της ΤΙΜ και τα θέλω όλα με όλα!)
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Apr 06, 2005 1:47 pm

Για τα ελληνικά βάλε και το localesconf (κάπως έτσι)
Για τα χρωματάκια δες το .profile. έχει κάπου εκεί κάτι COLORS και τέτοια σε σχόλια. βγάλε τα σχόλια
Κάρτα ήχου θα είναι θέμα πυρήνα. τι patch λες εσύ τώρα? compile τον έκανες με υποστήριξη για SB και είδες ότι δεν παίζει?
η ερώτησή σου για το netmod είναι αρκετά γενική. τι συγκεκριμένο θες?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Apr 06, 2005 6:33 pm

thanx προς το παρόν για τα 3 πρώτα , θα τα κοιτάξω και θα σου πω!
Για το netmod : απλά θέλω να μπώ ιντερνετ και δεν μπορώ τι άλλο να σου πω!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Wed Apr 06, 2005 7:05 pm

p3 wrote: Το netmod τελικά έχει καταφέρει κανείς να το κάνει να δουλέψει και πώς;
Για usb:
Φροντισε να φορτώσεις το acm module (modprobe acm) (τσέκαρε αν είναι φορτωμένο με "lsmod | grep acm"
Κάνεις το link με το modem με "ln -s /dev/ttyACM0 /dev/modem". Αν υπάρχει ήδη το /dev/modem σβήστο.

Για serial:
Κάνεις το link με το modem με "ln -s /dev/ttyS(0 ή 1 ή 2..) /dev/modem". Αν υπάρχει ήδη το /dev/modem σβήστο.

Αφού έχεις κάνει ένα απο τα δύο, μετά ανοίγεις το kppp και στις ρυθμίσεις για modem επιλέγεις το /dev/modem καθώς και απενεργοποιείς το flow control (off). Τέλος επιλέγεις ταχύτητα 115200, και αν δεν δουλεψει αυτό το 56k.

Στα modem commands γράψε για init string ATZ ή ATB40 και σβήσε ότι υπάρχει για ήχο (κάτω κάτω).
Ni!! Ni!! Ni!!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”