SuSE Personal 9.1 + CC/GCC

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Tue Apr 12, 2005 12:09 am

Άσχετο (και όμως στο θέμα) αλλά για όποιον χρησιμοποιεί /ήσει SuSE Personal 9.1 , πάνω τους δεν έχουν ούτε CC ούτε GCC Compiler..
Προσπαθούσα σήμερα να στήσω έναν http server με Apache στο τοπικό δίκτυο του σπιτιού και δεν γινόταν ούτε configure! , μετά κατέβασα τον gcc ο οποίος ήθελε τον cc , τελικά ψάχνοντας λίγο βρήκα ένα link με συγκεντρωμένα rpm για να δουλεύουν στο SuSE
ftp://rpmfind.net/linux/SuSE-Linux/i386/9.1/suse/ και γενικότερα
ftp://rpmfind.net/linux/
Και με τα Dependencies ,ομολογώ οτι έχει αρχήσει να με τσαντίζει :evil: το θέμα..
Ελπίζω να βγεί άκρη..
ADDED 12-4-2005 Τελικά θα κάνω ένα format και θα σηκώσω SuSE 9.2 Professional ..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Tue Apr 12, 2005 9:19 pm

Πράγματι, το Professional είναι αυτό που έχει τα developer tools, και όχι το Personal (όταν εγκαθιστάς τα Windows, περνιούνται και οι compilers; Ο "νορμάλ" χρήστης δεν τους χρησιμοποιεί! :) )
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Tue Apr 12, 2005 10:37 pm

Ναι αλλά άλλο Linux και άλλο Windows,τα Linux χρειάζονται τους compilers! ;)
Η όχι τελικά :roll: (σημάδια των καιρών μας..)
Τελείωσα με το format/installation του SuSE 9.2 Professional και είναι κομπλέ , έχει και gcc και apache έτοιμο και τα πάντα...
Χαλάλι ο εκνευρισμός που μου προκλήθηκε , τα SuSE παραμένουν στα μάτια μου το φιλικότερο λειτουργικό (Πιο φιλικό και από Windows..)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Wed Apr 13, 2005 12:34 am

Αυτή είναι η ξεφτίλα των Su$e γίνονται windoze σιγά σιγά
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Apr 13, 2005 12:34 pm

Καλά δεν λέω την άποψη μου την ξέρετε...Βάλτε ρε παιδιά καμία σωστή distro...έχω μαλιάσει να το λέω.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Thu Apr 14, 2005 12:33 am

Γιατί HdkiLLeR?
Μια χαρά distro είναι η Professional..
Δεν της λείπει τίποτα..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Thu Apr 14, 2005 8:06 pm

l0l γνώμη μου είναι πως δεν είναι κάν distro αλλά εμπορικό πακέτο αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερες κατά έτη φωτός μποστά. Καθαρά τεχνολογικά.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Thu Apr 14, 2005 9:14 pm

HdkiLLeR wrote:γνώμη μου είναι πως δεν είναι κάν distro αλλά εμπορικό πακέτο
Είναι linux , τρέχει τον τελευταίο kernel , αξιοπρεπές firewall , συμβατό με πολλές συσκευές ,γρηγορότατο installation με το YaST , πακέτο με OpenOffice και τσάμπα η Personal Edition..
Γνώμη μου είναι πως αν θές να στήσεις ένα Workstation (αρκετά PC) για χρήση από κοινούς θνητούς και όχι C Guru μαζί με έναν κεντρικό server είναι μια χαρά λύση..
Από εκεί και εμπρός , ο,τι δεν σου αρέσει το αλλάζεις , αυτό δεν είναι και το νόημα των διανομών Linux? ;)
ADDED
Αλήθεια Hd εσύ τι διανομή χρησιμοποιείς/προτείνεις..?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Fri Apr 15, 2005 12:32 am

Σου απαντάω εγώ : Debian!

Και εγώ πάντως Suse χρησιμοποιώ γιατί έτυχε να είναι η πρώτη αξιοπρεπής διανομή που δοκίμασα μετά από κάτι τελειωμένα Mandrake .Δεν έχω δοκιμάσει Debian ακόμα.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 17, 2005 4:28 am

Λοιπόν μιας και δεν έχω ύπνο θα σου απαντήσω :) :)
AmmarkoV wrote: Είναι linux
Δεν το νομίζω...LFS δεν υπάρχει, το fs ένω κάτω, configs/logs σε ότι σημείο μας έρθει και packaging καθόλου.
AmmarkoV wrote: τρέχει τον τελευταίο kernel
Δεν είναι προνόμιο αυτό, anw σε κάθε περίπτωση(κάθε distro)μπορείς να βάλεις τον τελαυταίο kernel οπότε δεν αποτελεί πλεονέκτημα. Τον ίδιο Kernel θα είχες σε κάθε distro.
AmmarkoV wrote: αξιοπρεπές firewall
Μία απο τα ίδια με το παραπάνω. Το firewall είναι kernel embedded οπότε δεν αποτελεί πλεονέκτημα της distro. Το ίδιο firewall θα είχες και σε slack, debian, gentoo και παντού.
AmmarkoV wrote: συμβατό με πολλές συσκευές
Ομοίως δεν έχει να κάνει με την distro. Η ανανγώριση των συσκευών αποτελεί θέμα πυρήνα και μόνο. Για να μου λές έχει "αναγνώριση συσκευών" συμπεραίνω πως παίζεις με τον default kernel. Οπότε πάλι δεν είναι πλεονέκτημα και αυτό μπορεί να γίνει σε κάθε distro.
AmmarkoV wrote: γρηγορότατο installation με το YaST
Lol...apt-get. Αυτόματο Install, fetch, dependecy check, hold των απαιτούμενων πακέτων, δυνατότητα λειτουργείας με 3 versions ταυτόχρονα και οι ενέργειες που κάνεις σε κάθε μία απο αυτές είναι ξεχωριστές(πχ update μόνο την stable και επιλεκτικά την testing κλπ κλπ) και βέβαια διαλογική ρύθμιση μετά απο την εγκατάσταση του κάθε package. Όλα αυτά με τον ίδιο και ενιαίο τρόπο βέβαια για κάθε .deb.
AmmarkoV wrote: πακέτο με OpenOffice
Δεν μου λέει κάτι αυτό όλες οι distros το έχουν και το gentoo ακόμη το έχει.
AmmarkoV wrote: Γνώμη μου είναι πως αν θές να στήσεις ένα Workstation (αρκετά PC) για χρήση από κοινούς θνητούς και όχι C Guru μαζί με έναν κεντρικό server είναι μια χαρά λύση..
Δοκίμασε gentoo τότε. Είναι αυτό που περιγράφεις παραπάνω και είναι Linux. Το linux δεν είναι ένα εναλλακτικό μόνο Os, ειναι ένα σύνολο (ανα?)αρχών.
AmmarkoV wrote: Από εκεί και εμπρός , ο,τι δεν σου αρέσει το αλλάζεις , αυτό δεν είναι και το νόημα των διανομών Linux? ;)
Του Linux ναι. Το SuSE(και άλλα) δεν αποτελεί κομάτι αυτής της προσπάθειας.
AmmarkoV wrote: ADDED
Αλήθεια Hd εσύ τι διανομή χρησιμοποιείς/προτείνεις..?
Εγώ χρησιμοποιώ Dedian. Ασχολούμαι απο το '97 με το Linux και απο τα χέρια μου έχουν περάσει αρκετές distros. Ο λόγος που κατέληξα σε debian είναι για την τεχνολογική της ανωτερότητα σε όλους σχεδόν τους τομείς που ορίζει το πλαίσιο linux distro...Οι αρχές που λέγαμε παραπάνω...Και γι' αυτόν τον λόγο δεν είναι τυχαία:
1)η πρώτη distro η οποία κυκλοφόρησε και η οποία διατηρείται με την μεγαλύτερη επιτυχία απο τότε.
2)επίσημη GNU distro GNU\Linux = Debian και έτσι όπως πάμε θα είναι και το επίσημο GNU OS μιας και ο Hurd δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ σύμφωνα με τα λεγόμενα του Stallman.
Πακέτο με τα παραπάνω πάει το τέλειο packaging system που προσφέρει και ο καταπληκτικός τρόπος με τον οποίο γίνεται το development. Είχαμε αναφέρει μερικά απο αυτά στο DebiDay δεν ξέρω εάν είχες έρθει. Πέρα απο την debian εάν είσαι περισσότερο hardcore τύπος και γουστάρεις ότι θέλεις να το περνάς μόνος σου, να το κάνεις compile και να πετάει το συστηματάκι σου βάλε Gentoo ή Slackware. Η gentoo πολύ απλά πηρε το APT της debian και το προσάρμοσε σε source packages...οπότε το ίδιο είναι, απλά πιο εύκολο στην διαχείρηση.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Sun Apr 17, 2005 12:30 pm

AmmarkoV wrote: Από εκεί και εμπρός , ο,τι δεν σου αρέσει το αλλάζεις , αυτό δεν είναι και το νόημα των διανομών Linux? ;)
Το yast έχεις δοκιμάσει να το βγάλεις. Έχω ακούσει πως αν προσοπαθήσεις να το βγάλει γίνεται ένας πανικός και δε δουλεύει τίποτα. (κοινό σημείο με το messenger, τον internet explorer) :-D :-D
Πριν την debian εγώ χρησιμοποιούσα fedora core και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Apr 17, 2005 5:20 pm

HdkiLLeR συμφωνώ με αυτά που λές..
Αλλά πρώτα θα τελειώσω εγώ την σχολή (3+ χρόνια) και μετά το apt-get με το modem μου..
Είναι γεγονός πως κάνοντας compile σε κάθε σύστημα τα πακέτα προσαρμόζονται και είναι optimized 100% για το hardware που διαθέτει το PC σου και με αυτό αναφέρομαι στο Gentoo που μάλιστα το έχει βάλει ένας φίλος σε έναν server που έχει 24ώρες/24ωρό ανοιχτό και ξέρω από πρώτο χέρι πόσο αξιόπιστο είναι.
Παρ`όλα αυτά η Novell με το SuSE δουλεύει σε άλλο μέτωπο από αυτό των Debian,Fedora,Gentoo κτλ.
Και μπορώ να πώ οτι ανταγωνίζεται στα ίσα τα Windows στο κομμάτι ευχρηστία.. Για επιχειρήσεις και επαγγελματική χρήση γενικότερα η SuSE είναι η πιο φθηνή(τσάμπα)-ποιοτική(linux με τελευταίο kernel) εναλλάκτική.
Το YaST υποτίθεται οτι είναι κομμάτι του λειτουργικού , αν το βγάλει κανείς δεν είμαι σίγουρος οτι θα σταθεί το μηχάνημα γιατί ότι software μπαίνει packed σε rpm ή κάτι τέτοιο και δεν το κάνει compile μόνος του ο χρήστης το διαχειρίζεται το ίδιο το YaST
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun Apr 17, 2005 6:55 pm

HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: Είναι linux
Δεν το νομίζω...LFS δεν υπάρχει, το fs ένω κάτω, configs/logs σε ότι σημείο μας έρθει και packaging καθόλου.
OK, δηλ. ο ορισμός του Linux προέρχεται από το packaging;; :shock: Κι εγώ που είχα μείνει με τις παλιομοδήτικες απόψεις ότι προέρχεται από τον πυρήνα... ;)
HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: τρέχει τον τελευταίο kernel
Δεν είναι προνόμιο αυτό, anw σε κάθε περίπτωση(κάθε distro)μπορείς να βάλεις τον τελαυταίο kernel οπότε δεν αποτελεί πλεονέκτημα. Τον ίδιο Kernel θα είχες σε κάθε distro.
Αν όμως πρέπει να φτύσεις αίμα για να το κάνεις, και σου φάει 4-5-6++ ώρες/μέρες/εβδομάδες, είναι προνόμιο... ;) απλούστατα γιατί ο περισσότερος κόσμος δεν θα το κάνει.
HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: αξιοπρεπές firewall
Μία απο τα ίδια με το παραπάνω. Το firewall είναι kernel embedded οπότε δεν αποτελεί πλεονέκτημα της distro. Το ίδιο firewall θα είχες και σε slack, debian, gentoo και παντού.
AmmarkoV wrote:συμβατό με πολλές συσκευές
Ομοίως δεν έχει να κάνει με την distro. Η ανανγώριση των συσκευών αποτελεί θέμα πυρήνα και μόνο. Για να μου λές έχει "αναγνώριση συσκευών" συμπεραίνω πως παίζεις με τον default kernel. Οπότε πάλι δεν είναι πλεονέκτημα και αυτό μπορεί να γίνει σε κάθε distro.
Παρομοίως, αν ένας άνθρωπος δεν μπορεί να τις ρυμίσει είναι εξίσου άχρηστο με το να μην υπάρχει καθόλου υποστήριξη... :P
HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: γρηγορότατο installation με το YaST
Lol...apt-get. Αυτόματο Install, fetch, dependecy check, hold των απαιτούμενων πακέτων, δυνατότητα λειτουργείας με 3 versions ταυτόχρονα και οι ενέργειες που κάνεις σε κάθε μία απο αυτές είναι ξεχωριστές(πχ update μόνο την stable και επιλεκτικά την testing κλπ κλπ) και βέβαια διαλογική ρύθμιση μετά απο την εγκατάσταση του κάθε package. Όλα αυτά με τον ίδιο και ενιαίο τρόπο βέβαια για κάθε .deb.
Εδώ για εμένα είναι ισοπαλία. Το ένα έχει powerful σύστημα διαχείρισης, το άλλο έχει εγκατάσταση που μπορεί να την χρησιμοποιήσουν άνθρωποι... :) (πάντως ως ρουτίνα εγκατάστασης, του SuSE είναι από τις πιο straightforward, εύκολες και όμορφες, ενώ του debian από τις πιο τεχνικές, άσχημες και με περισσότερες πληροφορίες βοήθειας προς τον χρήστη).
HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: πακέτο με OpenOffice.
Δεν μου λέει κάτι αυτό όλες οι distros το έχουν και το gentoo ακόμη το έχει.
Πράγματι.
HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: Γνώμη μου είναι πως αν θές να στήσεις ένα Workstation (αρκετά PC) για χρήση από κοινούς θνητούς και όχι C Guru μαζί με έναν κεντρικό server είναι μια χαρά λύση..
Δοκίμασε gentoo τότε. Είναι αυτό που περιγράφεις παραπάνω και είναι Linux. Το linux δεν είναι ένα εναλλακτικό μόνο Os, ειναι ένα σύνολο (ανα?)αρχών.
Επίσης, με το gentoo φρόντισε να έχεις μερικά χρόνια στη διάθεσή σου... Και μπορεί να μην σου φτάσουν μέχρι να τελειώσει το compilation... :P
HdkiLLeR wrote:
AmmarkoV wrote: Από εκεί και εμπρός , ο,τι δεν σου αρέσει το αλλάζεις , αυτό δεν είναι και το νόημα των διανομών Linux? ;)
Του Linux ναι. Το SuSE(και άλλα) δεν αποτελεί κομάτι αυτής της προσπάθειας.
Γιατί, απ' ότι φαίνεται, το SuSE πέρα από το ότι σκεφτόταν τους χρήστες και όχι τους προγραμματιστές του, κατούρησε και στο πηγάδι και δεν είναι καν Linux... Σίγουρα δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ούτε rpms, ούτε tarballs, ε; ;)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 17, 2005 8:12 pm

AmmarkoV wrote:HdkiLLeR συμφωνώ με αυτά που λές..
Αλλά πρώτα θα τελειώσω εγώ την σχολή (3+ χρόνια) και μετά το apt-get με το modem μου..
Αυτό το έχουν σκευτεί εδώ και 7-8 χρόνια απο τότε που το dial-up κυκλοφορούσε και πολύ έξω...μπορείς να κατεβάζεις απο μια γραμμή μεγάλου bw ότι package θέλεις και να το περάσεις μετά έτοιμο. Έλα στην σχολή πάρε ότι θέλεις και ξέχνα το modem σου.
AmmarkoV wrote: Είναι γεγονός πως κάνοντας compile σε κάθε σύστημα τα πακέτα προσαρμόζονται και είναι optimized 100% για το hardware που διαθέτει το PC σου και με αυτό αναφέρομαι στο Gentoo που μάλιστα το έχει βάλει ένας φίλος σε έναν server που έχει 24ώρες/24ωρό ανοιχτό και ξέρω από πρώτο χέρι πόσο αξιόπιστο είναι.
To stability είναι 80% kernel, 10% hardware και 10% application(χοντροκομένα είναι τα ποσοστά μην αρχίσεις mike). Οπότε εάν έχεις σετάρει σωστά τον kernουλά σου θα έχεις 24/7 uptime χωρίς προβλήματα σε κάθε distro.
AmmarkoV wrote: Παρ`όλα αυτά η Novell με το SuSE δουλεύει σε άλλο μέτωπο από αυτό των Debian,Fedora,Gentoo κτλ.
Και μπορώ να πώ οτι ανταγωνίζεται στα ίσα τα Windows στο κομμάτι ευχρηστία.. Για επιχειρήσεις και επαγγελματική χρήση γενικότερα η SuSE είναι η πιο φθηνή(τσάμπα)-ποιοτική(linux με τελευταίο kernel) εναλλάκτική.
Το YaST υποτίθεται οτι είναι κομμάτι του λειτουργικού , αν το βγάλει κανείς δεν είμαι σίγουρος οτι θα σταθεί το μηχάνημα γιατί ότι software μπαίνει packed σε rpm ή κάτι τέτοιο και δεν το κάνει compile μόνος του ο χρήστης το διαχειρίζεται το ίδιο το YaST
Έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα το Gentoo, Debian, Ubuntu, Slack και όλες οι παρόμοιες distros δεν δουλέυουν/αναπτύσονται στο "μέτωπο" όπως αναφέρεις που κινούνται οι SuSE, RedHat κλπ. Oi distros αυτές έχουν ένα κάρο non-free packages precompiled και τελείωσε. Είναι διαφορετικά πράγματα το ένα έχει 10 στάδια παραγωγής για να βγεί ένα release και το άλλο πετάει binary packages κάθε μέρα απο μια εταιρική κλειστή ομάδα ανάπτυξης για λόγους marketing. Όσο για το Yast wrapper είναι το OS έχει προδιαγραφές για να παίζει με ένα και μόνο file μέσα τον kernel. Οπότε για να μην μπορείς να κάνεις τέτοιες αλλαγές είναι prob...Στην debian ακόμη και .rpm περνάς το οποίο βέβαια γίνεται .deb αυτόματα και εγκαθίσταται σε συγκεκριμένη ελεγχόμενη περιοχή μιας και το rpm packaging έχει την τάση να κάνει ότι θέλει με το LFH.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 17, 2005 8:24 pm

mikem4600 wrote: OK, δηλ. ο ορισμός του Linux προέρχεται από το packaging;; :shock: Κι εγώ που είχα μείνει με τις παλιομοδήτικες απόψεις ότι προέρχεται από τον πυρήνα... ;)
Κάποτε ήταν kernel/LFH τώρα μόνο το δεύτερο μιας και η νέα τάση φέρνει την δυνατότητα να έχεις οτιδήποτε kernel implementation θέλεις εσύ. Μιλάω για GNU\Linux οπότε μπορείς να πάρεις micro kernel απο FreeBSD κλπ κλπ.
mikem4600 wrote: Αν όμως πρέπει να φτύσεις αίμα για να το κάνεις, και σου φάει 4-5-6++ ώρες/μέρες/εβδομάδες, είναι προνόμιο... ;) απλούστατα γιατί ο περισσότερος κόσμος δεν θα το κάνει.
Mike μην τα λές πουθενά αυτά η όλη ιδέα είναι να έχεις customized kernel, δεν νοείται σύστημα με vanilla.
mikem4600 wrote: Παρομοίως, αν ένας άνθρωπος δεν μπορεί να τις ρυμίσει είναι εξίσου άχρηστο με το να μην υπάρχει καθόλου υποστήριξη... :P
Κάτσε εκεί που μπορείς τότε δεν σε αναγκάζει κανένας όλοι σόνι και καλά να τα ξέρουμε όλα :). Για δυνατότητες μιλάμε εάν δεν μπορείς να χειριστείς ένα εργαλείο prob δικό σου είναι όχι του ιδίου. Εγώ και κάτι εκατομύρια ακόμη θέλουμε τέτοια υποστήριξη για να λειτουργούμε τις συσκευές μας δεν το βρίσκω κακό.
mikem4600 wrote: Επίσης, με το gentoo φρόντισε να έχεις μερικά χρόνια στη διάθεσή σου... Και μπορεί να μην σου φτάσουν μέχρι να τελειώσει το compilation... :P
Again...απλά δυνατότητα είναι δεν σου αρέσει μην την πάρεις, για να υπάρχει κάποιοι την χρησιμοποιούν και το θέλουν αυτό. Btw υπάρχει και το stagging οπότε επιλέγεις τι ποσοστό θα κάνεις compile...βιαστικέ.
mikem4600 wrote: Γιατί, απ' ότι φαίνεται, το SuSE πέρα από το ότι σκεφτόταν τους χρήστες και όχι τους προγραμματιστές του, κατούρησε και στο πηγάδι και δεν είναι καν Linux... Σίγουρα δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ούτε rpms, ούτε tarballs, ε; ;)
Βάλε SuSE επιτέλους για να είσαι χαρούμενο αγόρι :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Apr 17, 2005 8:55 pm

HdkiLLeR wrote: Αυτό το έχουν σκευτεί εδώ και 7-8 χρόνια απο τότε που το dial-up κυκλοφορούσε και πολύ έξω...μπορείς να κατεβάζεις απο μια γραμμή μεγάλου bw ότι package θέλεις και να το περάσεις μετά έτοιμο. Έλα στην σχολή πάρε ότι θέλεις και ξέχνα το modem σου.
Been there done that , νά ναι καλά το πιστό μου laptop..
As a matter of fact έχω κατεβάσει από την σχολή μέχρι και FreeBSD ISO αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα :-D
HdkiLLeR wrote:To stability είναι 80% kernel, 10% hardware και 10% application(χοντροκομένα είναι τα ποσοστά μην αρχίσεις mike). Οπότε εάν έχεις σετάρει σωστά τον kernουλά σου θα έχεις 24/7 uptime χωρίς προβλήματα σε κάθε distro.
Συμφωνώ (γι`αυτό σου λέω συνέχεια για τον kernel των SuSE )
HdkiLLeR wrote:Oi distros αυτές έχουν ένα κάρο non-free packages precompiled και τελείωσε. Είναι διαφορετικά πράγματα το ένα έχει 10 στάδια παραγωγής για να βγεί ένα release και το άλλο πετάει binary packages κάθε μέρα απο μια εταιρική κλειστή ομάδα ανάπτυξης για λόγους marketing.
Συμφωνώ αλλά αν δεν σου αρέσει κάτι κατεβάζεις sources και το περνάς manually χωρίς να έρθεις σε επαφή με YaST rpm κτλ , δεν χάνεις τίποτα ,το YaST δεν σου αφαιρεί επιλογές , υποτίθεται οτι αποτελεί μια αυτοματοποιημένη διαδικασία για να σε βοηθάει..!
Και αν πάρεις όλο το package του SuSE 9.2 Professional έχει ένα ολόκληρο DVD (το 2ο) με sources ..!
HdkiLLeR wrote:Στην debian ακόμη και .rpm περνάς το οποίο βέβαια γίνεται .deb αυτόματα
Και στην SuSE πρέπει να γίνεται το αντίστροφο,αν και δεν μου έχει χρειαστεί ώστε να το χρησιμοποιήσω ,υπάρχει package για συμβατότητα με άλλες διανομές νομίζω..

Τέσπα σε κάθε περίπτωση πάντως προτιμήσεις είναι αυτές , απλά στο συγκεκριμένο στάδιο αναγκών που έχω από τα μηχανήματα μου η SuSE με υπερκαλύπτει..
Επίσης μπορώ να πώ οτι ταυτίζομαι πιο πολύ με τις απόψεις του mikem4600 :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”