F1 στην Ελλαδα;!

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
Post Reply
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

F1 στην Ελλαδα;!

Post by P3 » Wed May 18, 2005 4:11 pm

Σήμερα στη Sportime έχει ένα άρθρο για κάποια μελέτη που γίνεται για να φτιαχτεί πίστα F1 στην Ελλαδα!Συγκεκριμένα:
Ο διευθυντής της υπερσύγχρονης πίστας Μπαχρειν, Μαρτιν Ουιτάκερ, θα συντάξει για λογαριασμό του υπουργείου Τουριστικής Αναπτυξης μια έκθεση σχετικά με τα οφέλη της κατασκευής ενός αυτοκινητοδρομίου στην Ελλάδα, μετά την επίσκεψή του στις περιοχές που προτείνονται, στην Πάτρα και τον Ορχομενό.

...
Πώς θα σας φαινόταν εκτός από το Ράλλι Ακρόπολις να έιχαμε και Grand Prix της F1 στην Ελλαδα;
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Wed May 18, 2005 7:10 pm

Τέλειο αλλά δύσκολα θα δούμε F1 στην Ελλάδα ακόμα κι αν γίνει η πίστα με τις κατάλληλες προδιαγραφές. Ήδη υπάρχουν χώρες που έχουν σχεδόν έτοιμες πίστες ενώ το πρόγραμμα έχεο ήδη διευρυνθεί. Πάντως εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος και με αγώνες WTCC.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Wed May 18, 2005 10:41 pm

Συμφωνώ με jimmyD και από ότι άκουγα ισχύει το εξής:
Γιατί γίνονται GP σε Κίνα, Τουρκία κλπ κλπ... Γιατί εκεί επιτρέπονται οι διαφημίσεις τσιγάρων μέσα στην πίστα που είνια βασικοί χορηγοί και επίσης γενικότερα έχουν πολύ μικρό κόστος

Δε νομίζω ότι για τη FIA και τη ΤV υπάρχει κάποιος ιδαίτερος σκοπός να γίνει GP Greece

Αλλωστε WTCC rules !!!
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Thu Aug 25, 2005 10:26 pm

Πάντως το ΠΣΚ που πέρασε είπαν πως τα σχέδια για Ορχομενό είναι σχεδόν έτοιμα και θέλουν απλά να τα εγκρίνει η πολιτεία!!!
The road goes on forever...
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Thu Aug 25, 2005 11:06 pm

Πίστα F1 θα γίνει και μάλιστα στον Ορχομενό όπως πολύ σωστά αναφέρει η εφημερίδα.Το ξέρω γιατί γνωρίζω ένα πρόσωπο που έχει άμεση σχέση με αυτά και μου έχει δείξει και το σχέδιο της πίστας.Απομένει η έγκριση της κυβέρνησης για να ξεκινήσουν τα έργα.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Thu Aug 25, 2005 11:33 pm

Και γιατί να μας δώσει η FIA Gran Prix ?? Ηδη είναι πολλοί οι αγώνες, κάποιος θα πρέπει να βγει
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Thu Aug 25, 2005 11:46 pm

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι ακόμη κι αν κατασκευαστεί πίστα προδιαγραφών f1 , η δημιουργία ελληνικού gp είναι ακόμη δυκολότερο εγχείρημα. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως οι κατασκευαστές εξαιρουμένης της ferrari της minardi και πρόσφατα της red bull racing είναι στα μαχαίρια με τη fia .
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Fri Aug 26, 2005 2:20 am

PaP wrote:Και γιατί να μας δώσει η FIA Gran Prix ?? Ηδη είναι πολλοί οι αγώνες, κάποιος θα πρέπει να βγει
Και γιατί να μη μας δώσει Gran Prix η Fia?Δε βρίσκω το λόγο.Το ότι είναι ήδη πολλοί δε λέει κάτι.Και ίσα ίσα που μπορεί να γίνεται ο αγώνας αμέσως μετά από το GP της Κωνσταντινούπολης ή το ανάποδο ;) (το οποίο σημαίνει για τις ομάδες μειώμενα έξοδα μετακίνησης)
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”