Ταινία της ημέρας

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by chriskin » Fri Jan 14, 2011 6:17 pm

ο λαγος να ηταν λιγο λιγοτερο ασχημος παντως , καλο θα ηταν :-D
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Thu Feb 03, 2011 3:22 pm

Image

Είδα την ταινία Κυνόδοντας (dogtooth).
Σκηνοθετημένη από τον Γιώργο Λάνθιμο, γραμμένη από τους Εύθυμη Φιλίππου και Γιώργο Λάνθιμο.
Η σκηνοθεσία της ταινίας είναι πολύ καλή για τα στοιχεια που είχε, αλλα δεν ήταν και πρωτότυπη.Όσοι έχουν δει ταινίες όπως το σπιρτόκουτο δεν θα εκπλαγούν.
Η φωτογραφία και η μουσική αδιάφορη, με την εξαίρεση μιας χαρακτηριστικής σκηνής όπου οι 2 αδερφές (Mary Τσώνη και Αγγελική Παπούλια) χορεύουν μετά το οικογενειακό δείπνο.
Αυτό που μου έκανε πιο μεγάλη εντύπωση από όλα, ήταν οι ερμηνείες των ρολων από τους ηθοποιούς.
Ειδικά η ηθοποιία του Χρηστου Στέργιογλου ως πατέρα και η ηθοποιία της Αγγελική Παπούλια ως η μεγαλύτερη κόρη, ήταν πραγματικά απίστευτες.
Η απόδοση των ρολων τους ήταν εκπληκτική.
Ο κάθε χαρακτήρας βεβαια είχε την αξια του, ανεξαρτήτως εάν είχε λιγότερες ή περισσότερες απαιτήσεις από άποψη απόδοσης.
η μάνα (Michele Valley) και ο γιος (Χριστός Πασσαλής) είχαν αρκετά λιγότερη εστίαση πάνω τους, αλλα και ο σκοπός της ίδιας της ταινίας ήταν τέτοιος.
από άποψη επιρροής και νοήματος η ταινία είναι που αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξια.
ήταν πολύ σκληρή στην διάρκεια της, και είναι αυτό ακριβώς που τεστάρει της ικανότητες σκέψης του θεατή.
οι συμβολισμοί και οι αλληγορίες είναι που έχουν όλο το νόημα, και δίνουν παραδείγματα κοινωνικών φαινομενων που έχουν διαιωνιστεί και εξακολουθούν να υπάρχουν.
σε συναισθήματα και ιδανικά χτισμένα στην βάση της πλύσης του εγκεφαλου που μπορούν να ζουν οι άνθρωποι σήμερα, κλεισμένη σε έναν κόσμο τόσο μικρό, με σκέψεις τόσο στενές όσο τους επιτρέπει η ιδεολογία της πολιτικής του, κοινωνικής τους, ή και θρησκευτικής τους πεποιθήσεις.
η αποτύπωση της αδικίας ένας μυαλού που έχει δεχτεί ως φυσιολογική πραγματικότητα τον κόσμο ενός μονόδρομου στενού και πολλές φορες λανθασμένου τρόπου σκέψης ο οποιος προκύπτει από τον κτητικό και υπερπροστατευτικό χαρακτήρα των μεσων που τον επιβάλουν.

αμφιβάλλω αν θα κερδίσει το oscar καθώς ο μέσος αμερικανος δεν νομίζω να έχει την ικανότητα τέτοιου βάθους στον προβληματισμό του.
ο μέσος ευρωπαϊκός κινηματογραφος το έχει αποδείξει το φαινόμενο αυτό.
όπως επίσης τα βραβεία oscar σαν θεσμός έχουν την φήμη ότι δεν είναι ούτε δικαια, ούτε αντιπροσωπευτικά, και πολλές φορες είναι μάλλον στημένα.

παρόλα αυτά χαίρομαι που την είδα αυτή την ταινία και εύχομαι να βραβευτεί στις κάννες.

PS: off the record θα έλεγα ότι ο κυνόδοντας είναι μια ταινία που οι έλληνες θα χαρούν να μάθουν ότι πάρε oscar (αν πάρει) αλλα δεν θα χαρούν τόσο όταν την δουν (αν την δουν).




Link
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by chriskin » Thu Feb 03, 2011 5:12 pm

μονο εμενα δεν μ'αρεσε αυτη η ταινια; :smt017
βασικα μου φανηκε σαν να ειχε καποιες πολυ καλες ιδεες που δεν καταφερε να τις πραγματοποιησει οπως θα ηθελε
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Ταινία της ημέρας

Post by enum21 » Thu Feb 03, 2011 6:20 pm

chriskin wrote:μονο εμενα δεν μ'αρεσε αυτη η ταινια; :smt017
βασικα μου φανηκε σαν να ειχε καποιες πολυ καλες ιδεες που δεν καταφερε να τις πραγματοποιησει οπως θα ηθελε
να σου πω την αλήθεια δεν την έχω δει αλλά από το trailer και μόνο δε με πολυτραβάει. Ελπίζω να κάνω λάθος.
User avatar
iDriL..*
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Fri Mar 06, 2009 1:09 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Gondolin-

Re: Ταινία της ημέρας

Post by iDriL..* » Thu Feb 03, 2011 6:49 pm

zweistein wrote:
παρόλα αυτά χαίρομαι που την είδα αυτή την ταινία και εύχομαι να βραβευτεί στις κάννες.
Έχει κερδίσει βραβείο στις Κάννες,το Un Certain Regard Award το 2009.
zweistein wrote: Αυτό που μου έκανε πιο μεγάλη εντύπωση από όλα, ήταν οι ερμηνείες των ρόλων από τους ηθοποιούς.
Αυτό μου έμεινε κι εμένα πάρα πολύ,η ερμηνεία ιδίως απ' την ηθοποιό που έκανε τη μεγάλη αδερφή. Μου άρεσε γενικά και σαν ιδέα και
σκηνοθετικά. Είχε και κάποιες πολύ πετυχημένες ατάκες. Σουπερ ανατριχιαστική η σκηνή που ο πατέρας δένει την κασέτα στο χέρι του(δεν
λέω περισσότερα, spoilers:P), didn't see that coming!!Δεν βγήκα και είπα "τι ταινιάρα!!" αλλά τώρα που θα την ξαναβάλουν (έβαλαν;) στους
κινηματογράφους θα την ξαναέβλεπα άνετα!
" now for wrath,now for ruin and a red nightfall.. " J.R.R.T.
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Loner » Thu Feb 03, 2011 7:11 pm

Ξαναείδα το 500 days of Summer.... A must see
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ταινία της ημέρας

Post by samiwinch » Thu Feb 03, 2011 7:20 pm

Image

αν και οι αποψεις διιστανται,εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτη η ταινια...και γενικα μου φανηκε κατι το διαφορετικο σε σχεση με τις περισσοτερες του ειδους της...εξελισσοταν με πιο ασυνηθιστο τροπο η πλοκη της...γενικα,ηταν σχετικα εξυπνη ταινια παρολο που προσωπικα ειχα καταλαβει το τελος της σχετικα νωρις(αν και σε καποια σημεια πηγαινε να σε παραπλανησει με αρκετη επιτυχια θα ελεγα)...πιστευω αξιζει να την δει κανεις...

ΥΓ : και η Τζολι θεααααρααα φυσικα!!! :)
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
bikk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Tue Nov 10, 2009 9:46 pm
Gender:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by bikk » Thu Feb 03, 2011 7:29 pm

127 hours απο τις καλύτερες που έχω δει τελευταία και είναι και αληθινή ιστορία βλέπεις μέχρι που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος για να επιβιώσει και ότι αυτά δε γίνονται μόνο στο saw :-D
Most of you are familiar with the virtues of a programmer. There are three, of course: laziness, impatience, and hubris.
User avatar
iDriL..*
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Fri Mar 06, 2009 1:09 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Gondolin-

Re: Ταινία της ημέρας

Post by iDriL..* » Thu Feb 03, 2011 7:33 pm

Loner wrote:Ξαναείδα το 500 days of Summer.... A must see
Φοβερό..!Και απίστευτο soundtrack!!Όταν το πρωτόδα το άκουγα σε καθημερινή βάση!!

Cute σκηνή!! :smt020 -


Link
" now for wrath,now for ruin and a red nightfall.. " J.R.R.T.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Ταινία της ημέρας

Post by The Punisher » Thu Feb 03, 2011 9:39 pm

Τον κυνόδοντα αφού τον είδα είπα ότι είναι η πιο αισχρή και ανώμαλη και trash movie που έχω δει. Και τώρα το λούζουν με βραβεία; :smt017 Έλα, πείτε το, μη ντρέπεστε .. αρρωστημένη ήταν :lol:
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Ταινία της ημέρας

Post by XaviannNJ » Thu Feb 03, 2011 9:51 pm

samiwinch wrote:
αν και οι αποψεις διιστανται,εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτη η ταινια...και γενικα μου φανηκε κατι το διαφορετικο σε σχεση με τις περισσοτερες του ειδους της...εξελισσοταν με πιο ασυνηθιστο τροπο η πλοκη της...γενικα,ηταν σχετικα εξυπνη ταινια παρολο που προσωπικα ειχα καταλαβει το τελος της σχετικα νωρις(αν και σε καποια σημεια πηγαινε να σε παραπλανησει με αρκετη επιτυχια θα ελεγα)...πιστευω αξιζει να την δει κανεις...

ΥΓ : και η Τζολι θεααααρααα φυσικα!!! :)

++++++++++++++ Απροσδόκητα τέλειο ζευγάρι η Τζολι με τον Ντεπ! :-D :-D :-D
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ταινία της ημέρας

Post by zweistein » Fri Feb 04, 2011 1:19 pm

iDriL..* wrote:
zweistein wrote:
παρόλα αυτά χαίρομαι που την είδα αυτή την ταινία και εύχομαι να βραβευτεί στις κάννες.
Έχει κερδίσει βραβείο στις Κάννες,το Un Certain Regard Award το 2009.
zweistein wrote: Αυτό που μου έκανε πιο μεγάλη εντύπωση από όλα, ήταν οι ερμηνείες των ρόλων από τους ηθοποιούς.
Αυτό μου έμεινε κι εμένα πάρα πολύ,η ερμηνεία ιδίως απ' την ηθοποιό που έκανε τη μεγάλη αδερφή. Μου άρεσε γενικά και σαν ιδέα και
σκηνοθετικά. Είχε και κάποιες πολύ πετυχημένες ατάκες. Σουπερ ανατριχιαστική η σκηνή που ο πατέρας δένει την κασέτα στο χέρι του(δεν
λέω περισσότερα, spoilers:P), didn't see that coming!!Δεν βγήκα και είπα "τι ταινιάρα!!" αλλά τώρα που θα την ξαναβάλουν (έβαλαν;) στους
κινηματογράφους θα την ξαναέβλεπα άνετα!
έλα ρε δεν ήξερα ότι πήρε ήδη award από Κάννες, πολύ καλο!
Είναι μια ταινία που θα την ξαναέβλεπα στην μεγάλη οθόνη (αλλα και με την ανάλογη παρέα ώστε να έχω αξιόλογη κριτική κουβέντα μετά :P )
The Punisher wrote:Τον κυνόδοντα αφού τον είδα είπα ότι είναι η πιο αισχρή και ανώμαλη και trash movie που έχω δει. Και τώρα το λούζουν με βραβεία; :smt017 Έλα, πείτε το, μη ντρέπεστε .. αρρωστημένη ήταν :lol:
H κάθε άποψη είναι σεβαστή, για σένα μπορεί να μην είχε καμια αξια.
Από άνθρωπο σε άνθρωπο, αλλα καταλαβαίνει και λαμβάνει ο καθένας.
Από λόγο διαφορετικού γούστου τύπου ταινιών ή προδιάθεσης έως και λόγο παρέας με την οποια είδες την ταινία... Πολλοί παράγοντες παίζουν ρολο...
Image
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Fri Feb 04, 2011 2:16 pm

Εμένα μου άρεσε ο Κυνόδοντας, και με αυτό δεν εννοώ ότι ήταν μια ευχάριστη ταινία. Αυτό που μου άρεσε είναι ότι σε βάζει σε σκέψεις. Ότι, όπως είδα να λέει ένας κριτικός ταινιών, είναι σαν να βάζει "άσκηση σκέψης για το σπίτι". Και αυτό για μένα ήταν αλήθεια. Έπιασα τον εαυτό μου να την σκέφτεται για αρκετή ώρα αφότου είχε τελειώσει.
The Punisher wrote:Τον κυνόδοντα αφού τον είδα είπα ότι είναι η πιο αισχρή και ανώμαλη και trash movie που έχω δει. Και τώρα το λούζουν με βραβεία; :smt017 Έλα, πείτε το, μη ντρέπεστε .. αρρωστημένη ήταν :lol:
Το θέμα της ήταν αρρωστημένο. Σε αυτό θα συμφωνήσω. Αλλά αυτό ακριβώς είναι που σε προβληματίζει. Μέσα από ένα τόσο ακραίο οικογενειακό πρότυπο σου δείχνει πόσο μπορεί να επηρρεαστεί ένα άτομο από τα πρόσωπα που τον μεγαλώνουν, πως η οικογένεια σου δίνει τις αξίες σου και τις πρώτες πληροφορίες σου για τον κόσμο. Με λίγα λόγια σου φτιάχνει "τα γυαλιά" μέσα από τα οποία θα ξεκινήσεις να κοιτάς τον κόσμο.
Επίσης, ενδιαφέρον ήταν και τα διπλά στάνταρ των γονιών. Ενώ οι ίδιοι είχαν το δικαίωμα να ακούν την μουσική που ήθελαν και να χρησιμοποιούν τις ανέσεις της τεχνολογίας που προσφέρει ο σύγχρονος τρόπος ζωής( πχ τηλέφωνο), τα στερούσαν από τα παιδιά τους μάλλον δικαιολογώντας στον εαυτό τους αυτήν τους την πράξη σαν ότι το κάνουν για το καλό τους! Και αυτό κάνει ακόμα πιο φανερά τα εγωιστικά κίνητρα πίσω από τον τρόπο διαπαιδαγώγησης των παιδιών τους.
Οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν καταπληκτικές, και μου έκανε εντύπωση το πως μιλούσαν σαν τα μαγνητοφωνημένα μυνήματα με τα οποία οι γονείς τους τους επαναπροσδιορίζαν την έννοια των λέξεων!

Τώρα, για να είμαι ειλικρινής, εαν δεν ήταν προτεινόμενη για όσκαρ το πιο πιθανό είναι να μην την έβλεπα. Αν και κρατάω πολλές επιφυλάξεις για τις ταινίες που επιλέγονται να βραβευτούν και αρκετές φορές δεν συμφωνώ, ο όλος ντόρος που δημιουργήθηκε γύρω από την ταινία μου κίνησε την περιέργεια.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι ήταν το τέλειο αριστούργημα, ήταν όμως ένα καλογυρισμένο έργο με πολύ καλούς ηθοποιούς. Ελπίζω όμως να πάρει το όσκαρ γιατί θα είναι μια καλή διαφήμιση για την χώρα μας (ελπίζω μόνο εαν γίνει αυτό να μην νομίζουν οι αδαείς του κόσμου ότι η τυπική ελληνική οικογένεια είναι αυτή που προβάλλεται στην εν λόγω ταινία :lol: )
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Ταινία της ημέρας

Post by enum21 » Fri Feb 04, 2011 4:08 pm

fotini wrote:Ελπίζω όμως να πάρει το όσκαρ γιατί θα είναι μια καλή διαφήμιση για την χώρα μας (ελπίζω μόνο εαν γίνει αυτό να μην νομίζουν οι αδαείς του κόσμου ότι η τυπική ελληνική οικογένεια είναι αυτή που προβάλλεται στην εν λόγω ταινία :lol: )
:lol: έχουνε αυτή για να τους επαναφέρει στην πραγματικότητα της "τυπικής ελληνικής οικογένειας" :-p
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Ταινία της ημέρας

Post by emperormario » Fri Feb 04, 2011 7:09 pm

samiwinch wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://sites.google.com/site/watchaccessmoviesfree/_/rsrc/1291109534611/watch-the-tourist-streaming/the-tourist-movie.jpg[/img] αν και οι αποψεις διιστανται,εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτη η ταινια...και γενικα μου φανηκε κατι το διαφορετικο σε σχεση με τις περισσοτερες του ειδους της...εξελισσοταν με πιο ασυνηθιστο τροπο η πλοκη της...γενικα,ηταν σχετικα εξυπνη ταινια παρολο που προσωπικα ειχα καταλαβει το τελος της σχετικα νωρις(αν και σε καποια σημεια πηγαινε να σε παραπλανησει με αρκετη επιτυχια θα ελεγα)...πιστευω αξιζει να την δει κανεις... ΥΓ : και η Τζολι θεααααρααα φυσικα!!! :)
Ρε, διαφωνώ όσο δεν πάει..Η ταινία ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ προβλέψιμη, το παίξιμο ήταν απίστευτα βαρετό, ο Depp έδειχνε σαν κ**γερος (ίσως ήθελαν να τον παρουσιάσουν προσγειωμένο και ανθρώπινο, ξέρω γω?), με τη Jolie να με ξενερώνει πολύ. Η κοπέλα είναι γυναικάρα, αλλά έχει αδυνατήσει και έχει λεπτύνει τόσο πολύ τη μέση της, χάνοντας πολλούς πόντους θυληκότητας και sex appeal. Παικτικά, ήταν -όπως πάντα - ικανοποιητικά καλή. Γενικά, ταινία για ποπκορν..2/5, κυρίως λόγω τοπίων (Βενετία γαρ)
enum21 wrote: :lol: έχουνε αυτή για να τους επαναφέρει στην πραγματικότητα της "τυπικής ελληνικής οικογένειας" :-p
:lol: true
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ταινία της ημέρας

Post by samiwinch » Fri Feb 04, 2011 7:35 pm

emperormario wrote:
samiwinch wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://sites.google.com/site/watchaccessmoviesfree/_/rsrc/1291109534611/watch-the-tourist-streaming/the-tourist-movie.jpg[/img] αν και οι αποψεις διιστανται,εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτη η ταινια...και γενικα μου φανηκε κατι το διαφορετικο σε σχεση με τις περισσοτερες του ειδους της...εξελισσοταν με πιο ασυνηθιστο τροπο η πλοκη της...γενικα,ηταν σχετικα εξυπνη ταινια παρολο που προσωπικα ειχα καταλαβει το τελος της σχετικα νωρις(αν και σε καποια σημεια πηγαινε να σε παραπλανησει με αρκετη επιτυχια θα ελεγα)...πιστευω αξιζει να την δει κανεις... ΥΓ : και η Τζολι θεααααρααα φυσικα!!! :)
Ρε, διαφωνώ όσο δεν πάει..Η ταινία ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ προβλέψιμη, το παίξιμο ήταν απίστευτα βαρετό, ο Depp έδειχνε σαν κ**γερος (ίσως ήθελαν να τον παρουσιάσουν προσγειωμένο και ανθρώπινο, ξέρω γω?), με τη Jolie να με ξενερώνει πολύ. Η κοπέλα είναι γυναικάρα, αλλά έχει αδυνατήσει και έχει λεπτύνει τόσο πολύ τη μέση της, χάνοντας πολλούς πόντους θυληκότητας και sex appeal. Παικτικά, ήταν -όπως πάντα - ικανοποιητικά καλή. Γενικά, ταινία για ποπκορν..2/5, κυρίως λόγω τοπίων (Βενετία γαρ)
ελα ρε,γιατι???δεν ηταν τοσο προβλεψιμη...ενταξει,και γω καταλαβα το τελος της σχετικα νωρις,αλλα σε πολλα σημεια παει να σε μπερδεψει και να σου δημιουργησει αμφιβολιες...εμενα μου αρεσαν πολυ οι ερμηνειες και των 2...βεβαια,τον Τζονι εκανα κανα 5λεπτο για να τον αναγνωρισω με το καινουριο του αυτο look... :-p γενικα,τις περισσοτερες ταινιες αυτου του ειδους,τις βλεπω σαν αγγαρεια πια γιατι η πλοκη τους ξετυλισσεται με παρομοιο τροπο και ειναι προβλεψιμη...η συγκεκριμενη ομως με τραβηξε γιατι ξεφευγε απο το συνηθισμενο αυτο τροπο εξελιξης...γενικα παντως,σε σχολια που διαβαζα οι κυριες αποψεις ηταν 2...για τους μεν ηταν ταινιαρα,για τους δε ηταν πατατα...δεν ξερω γιατι υπαρχουν τοσες πολλες ακραιες αποψεις για αυτην την ταινια...εγω ειμαι με τους πρωτους παντως... :-D ενταξει,δεν ηταν η τρελη ταινια,αλλα ενα 8/10 θα της το εβαζα...

ΥΓ : η Τζολι οντως εχει αδυνατησει υπερβολικα πολυ(οχι μονο στη μεση),αλλα παρ'ολα αυτα παραμενει γυναικαρα!!!
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
Chuang
bit level
bit level
Posts: 39
Joined: Tue Dec 25, 2007 8:07 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: ston aera

Re: Ταινία της ημέρας

Post by Chuang » Fri Feb 04, 2011 7:43 pm

Εντάξει τώρα τι λέμε για το The Tourist. Είναι απλά μια ταινία που πουλάει την ομορφία των πρωταγωνιστών του και .... εε, αυτά... Μόνο και μόνο αυτό βέβαια τους φτάνει να βγάλουν τα λεφτά τους 3πλασια ++, και να κάνουν και άλλες τέτοιες ταινίες.

Εγώ πρόσφατα είδα το "In my father's den". Σχετικά παλιά και δεν βρίσκεις ελληνικούς υπότιτλους. εδώ link.
Δεν είναι το γιατί, είναι το πώς και πού το κάνεις ,
Δεν είναι από που είσαι, είναι που είσαι και τι κάνεις
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ταινία της ημέρας

Post by samiwinch » Fri Feb 04, 2011 7:48 pm

Chuang wrote:Εντάξει τώρα τι λέμε για το The Tourist. Είναι απλά μια ταινία που πουλάει την ομορφία των πρωταγωνιστών του και .... εε, αυτά...
και γω αυτο πιστευα στην αρχη,αλλα αλλαξα γνωμη οταν την ειδα...τεσπα,γουστα ειναι αυτα... ;)
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Ταινία της ημέρας

Post by fotini » Sat Feb 05, 2011 12:21 am

enum21 wrote:
fotini wrote: fotini Ελπίζω όμως να πάρει το όσκαρ γιατί θα είναι μια καλή διαφήμιση για την χώρα μας (ελπίζω μόνο εαν γίνει αυτό να μην νομίζουν οι αδαείς του κόσμου ότι η τυπική ελληνική οικογένεια είναι αυτή που προβάλλεται στην εν λόγω ταινία :lol: )
:lol: έχουνε αυτή για να τους επαναφέρει στην πραγματικότητα της "τυπικής ελληνικής οικογένειας" :-p
Πλάκα πλάκα, έχω συναντήσει καμπόσους που με ρώτησαν εαν όντως η κατάσταση στην Eλλάδα είναι έτσι, και το πιο τραγικό ήταν ότι μερικοί από αυτούς το εννοούσαν. :smt005 :lol:
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Ταινία της ημέρας

Post by abujafar » Tue Feb 08, 2011 4:37 am

Ειχα γραψει και παλια για ενα blog που εχω και βαζω προτεινομενες ταινιες!

Εφτιαξα και σελιδα στο facebook : http://www.facebook.com/pages/Dvd-Night ... 6659059071

Και οποιος θελει να το κανει bookmark το λινκ ειναι εδω : http://dvd-nights.blogspot.com

Οποιαδηποτε προταση ειναι προφανως αποδεκτη :-D
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Ταινία της ημέρας

Post by enum21 » Tue Feb 08, 2011 5:25 am

πολύ καλές προτάσεις! :smt023
User avatar
iDriL..*
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Fri Mar 06, 2009 1:09 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Gondolin-

Re: Ταινία της ημέρας

Post by iDriL..* » Tue Feb 08, 2011 1:12 pm

The King's Speech : το είδα προχθες και μ'άρεσε πάρα πολύ..Φοβερός ο Colin Firth και εξίσου καλός ο Geoffrey Rush...Πολύ διαφορετικοί ρόλοι και ήταν και οι δύο απίστευτοι με τον Rush να κλέβει που και που την παράσταση με τις ατάκες του...Και η Bonham-Carter σε συμβατικό ρόλο (καιρό είχα να τη δω σε τέτοιο ρόλο) πολύ χαριτωμένη και πειστική, μ'έναν δικό της αέρα πάντα :-D


Link
" now for wrath,now for ruin and a red nightfall.. " J.R.R.T.
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”