debian packages

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

debian packages

Post by fotisaueb » Tue Jun 28, 2005 12:00 pm

Υπάρχει διαφορά στο packages μεταξύ debian unstable και stable?
Με άλλα λόγια μπορεί να υπάρχουν packages για την unstable που δεν υπάρχουν για την stable γιατί δεν είναι τεσταρισμένα?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jun 28, 2005 2:18 pm

ναι υπάρχει διαφορά
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Tue Jun 28, 2005 2:56 pm

Εξήγησέ του του ανθρώπου καλέ!!
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jun 28, 2005 3:19 pm

καλά ντε...! απλά βαριόμουν ;)
αν κάποιο πακέτο δημιουργηθεί μπαίνει πρώτα στο experimental, μετά στο unstable μετά στο testing και μετά (από πολύ καιρό - 2-3 χρόνια) στο stable. όπως αντιλαμβάνεσαι όσα νέα πακέτα δημιουργηθούν από τη στιγμή που έχουμε μια stable έκδοση, δε θα μπουν στην stable μέχρι να βγει μια γενικότερη stable έκδοση ή κάποιο update (σαν τα service packs) και θα κινούνται σε κάποια από τις άλλες εκδόσεις. Στην testing υπάρχει σχνότερη ανανέωση (~1 βδομάδα) και ανάλογα πάει στις άλλες εκδόσεις.
ελπίζω να έγινα κατανοητός.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Jun 28, 2005 4:12 pm

Μερικά ακόμη για τα διάφορα branches και τον release cycle της debian.

Το project debian έχει τρία παράλληλα branches. Το stable, testing και unstable(το experimental δεν ανήκει στο official life cycle). Κάθε έκδοση περνάει από τα εξής στάδια: unstable->testing->frozen->stable. Η ustable είναι πάντα γνωστή ως sid ενώ οι testing και stable έχουν διάφορα ονόματα. Η τωρινή stable έχει όνομα sarge, η προηγούμενη ήταν η woody(πιο παλιά potato κλπ κλπ). Τα τρία αυτά διαφορετικά branches αναπτύσσονται ταυτόχρoνα, δηλαδή ένα prog μπορείς να το βρείς και σε testing αλλά και σε unstable. Σε κάθε branch αναλαμβάνει και διαφορετικό group το οποίο patchaρει το package για την κατάλληλη έκδοση. Μετά απο ένα σημείο η έκδοση testing περνάει στην frozen που σημαίνει πως νέα packages δεν ανακοινώνονται για αυτήν την έκδωση. Τα groups ασχολούνται μόνο με security issues καθώς επίσης και με bugs της ίδια της distro. Μετά απ' όλα αυτά ανακοινώνεται η νέα stable. Στην stable εννοείται δεν γίνονται official ports μιας και δεν είναι έγκυρη η ενσωμάτωση τους αφού το security group ασχολείται μόνο με τα std packages της stable.

Συνεπώς τα packages μεταξύ stable/testing/unstable έχουν τεράστιες διαφορές αφού έχουν τα πρώτα έχουν περάσει απο 10 κύκλους ανάπτυξης παραπάνω σε σχέση με το unstable branch που περιλαμβάνει απλά το packaging(να φτιάξεις απο τα sources τα binaries και το dep tree). Φυσικά το καταπληκτικό APT σου δίνει την δυνατότητα αναβάθμισης απο stable -> testing ->unstable καθώς επίσης και την δυνατότητα ύπαρξης στο ίδιο σύστημα mixed packages απο όποιο συνδυασμό εσύ θέλεις(χωρίς να χαλάει το dep).
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Tue Jun 28, 2005 4:30 pm

Επειδή εγω προέρχομαι απο το gentoo τα packages είναι αλλιώς πχ ενα package που δεν είναι stable το κάνει mask και δεν μπορείς να το κατεβάσεις εκτός αν εσύ χειροκίνητα το κάνεις Unmask και με δικό σου ρίσκο το βάλεις.

Μπορεί μία stable debian να κάνει κάτι τέτοιο να βάλω δηλαδή ένα πακέτο ποθ ανηκει στο unstable?

Εσείς τι μου προτείνετε θέλω μία έκδοση που να μπορω να βάλω ότι πακέτο θέλω χωρις περιορισμό.

Και κάτι τελευταίο μπορώ με το apt να βάλω την εκδοση που θέλω πχ kde 3.3 αντί για 3.4?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jun 28, 2005 6:13 pm

το kde 3.4 τελευταία φορά που το είδα ήταν στο experimental. σύντομα θα μπει στην unstable πάντως.
Γενικότερα επειδή υπάρχουν τα depedencies, αν το πακέτο που θες δεν εξαρτάται από κάτι σημαντικό τότε ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα να το βάλεις. αν όμως απαιτεί μια έκδοση βιβλιοθήκης (σημαντική για το σύστημα) από την οποία εξαρτώνται πολλά άλλα πακέτα, τότε θα πρέπει να αναβαθμιστούν και αυτά, αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση. αν δεν υπάρχει τότε έχεις πρόβλημα. πάντως μπορεί να γίνει μια ατέλειωτη αλυσίδα που να σου κάνει κουβάρι το σύστημα. μπορεί πάλι, να μην έχεις και κανένα πρόβλημα.
μπορείς να δεις από το aptitude για την έκδοση που θες, τι dependencies ή/και conflicts υπάρχουν. πρέπει πάντως να έχεις βάλει στο sources.list μια τουλάχιστον γραμμή για unstable και να έχεις εκτελέσει μετά apt-get update
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Jun 28, 2005 6:59 pm

fotisaueb wrote:Επειδή εγω προέρχομαι απο το gentoo τα packages είναι αλλιώς πχ ενα package που δεν είναι stable το κάνει mask και δεν μπορείς να το κατεβάσεις εκτός αν εσύ χειροκίνητα το κάνεις Unmask και με δικό σου ρίσκο το βάλεις.

Μπορεί μία stable debian να κάνει κάτι τέτοιο να βάλω δηλαδή ένα πακέτο ποθ ανηκει στο unstable?

Εσείς τι μου προτείνετε θέλω μία έκδοση που να μπορω να βάλω ότι πακέτο θέλω χωρις περιορισμό.

Και κάτι τελευταίο μπορώ με το apt να βάλω την εκδοση που θέλω πχ kde 3.3 αντί για 3.4?
Μπορείς ναι αλλά θα σκίσεις το dependency. Πχ εάν το κάνεις αυτό για καμιά 100άρα packages το dependency tree θα αρχίσει και έχει deadlocks και θα έχεις prob. Αυτό που προτείνω εγώ(και που χρησιμοποιούν όλοι βέβαια δεν το ξεκίνησα εγώ :)) είναι testing installation ώστε να έχεις up2date per week software και τα κομμάτια που χρησιμοποιείς εσύ τα περνάς απο την unstable(mixed distro - πχ kde 3.4 κλπ) ή stable και περνάς τα πάντα απο backports(είναι πολύ επίπονη διαδικασία αλλά είναι το καλύτερο για την υγεία του APT).

ΥΓ: Σχετικά με το kde 3.4 δεν νομίζω να έρθει ποτέ την unstable μάλλον το 3.4.1 βλέπω να μπαίνει πιο γρήγορα. Απο την πρώτη μέρα βέβαια έχει κυκλοφoρήσει σε dep packages απο third parties... Γιατί περιμένετε τόσο πολύ ; :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Tue Jun 28, 2005 7:10 pm

HdkiLLeR wrote:
ΥΓ: Σχετικά με το kde 3.4 δεν νομίζω να έρθει ποτέ την unstable μάλλον το 3.4.1 βλέπω να μπαίνει πιο γρήγορα. Απο την πρώτη μέρα βέβαια έχει κυκλοφoρήσει σε dep packages απο third parties...
To kde 3.4 κυκλοφορεί και απο το debian.org (unofficial).
http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.0/
http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.1/
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Jun 28, 2005 7:16 pm

Proxenos wrote:
HdkiLLeR wrote:
ΥΓ: Σχετικά με το kde 3.4 δεν νομίζω να έρθει ποτέ την unstable μάλλον το 3.4.1 βλέπω να μπαίνει πιο γρήγορα. Απο την πρώτη μέρα βέβαια έχει κυκλοφoρήσει σε dep packages απο third parties...
To kde 3.4 κυκλοφορεί και απο το debian.org (unofficial).
http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.0/
http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.1/
HdkiLLeR wrote:
Απο την πρώτη μέρα βέβαια έχει κυκλοφoρήσει σε dep packages απο third parties...
Αυτό λέω και εγώ ;) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Wed Jun 29, 2005 1:50 pm

HdkiLLeR wrote:
Αυτό λέω και εγώ ;) :)
Ναι βρε, δε διαφώνησα, αλλά δωσ τους λίγο θάρρος (και σπρώξιμο). Και το 3.4.0 και το 3.4.1 εγκαθίστανται χωρίς προβλήματα, όσοι πιστοί προσέλθετε, αξίζει τον κόπο.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Jun 29, 2005 7:34 pm

Το 3.4 το έχω περάσει απο την αρχή δεν μου παρουσίασε κάνένα prob. Το 3.4.1 δεν έχω αξιωθεί να το κάνω dl ακόμη μιας και είμαστε μέσα σε εξεταστική :) :). Αντιθέτως το 3.3.1 με είχε ταλαιπωρήσει ελαφρώς με το xorg ενώ με xfree86 δεν είχε Prob. Anw αυτά ήταν σε sarge/testing-sid/unstable(mixed) τώρα δεν ξέρω τι παίζει με την etch.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Sun Jul 03, 2005 6:12 pm

Παιδια στο gentoo όταν έψαχνα για ένα πακέτο μου έλεγε αν το έχω εγκατεστημένο ποια έκδοση του έχω και αν θέλει update ή οχι στο debian δεν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο υπάρχει?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Jul 03, 2005 6:21 pm

αν χρησιμοποιησεις το aptitude, μπορείς να ψάξεις να βρεις το πακέτο που σε ενδιαφέρει. όταν το βρεις υπάρχουν διάφοροι κωδικοί που μπορούν να βρίσκονται δίπλα στο όνομα του πακέτου. Αν δεν υπάρχει τίποτα, τότε σημαίνει ότι δεν το έχεις βάλει ποτέ, αν υπάρχει το i (installed) σημαίνει ότι είναι εγκατεστημένο, κλπ. Πατώντας enter πάνω στο πακέτο αυτό, μπορείς να δεις διάφορες πληροφορίες, όπως περιγραφή, depedencies,τις διαθέσιμες εκδόσεις και την έκδοση που έχεις εγκατεστημένη (αν υπάρχει κάποια εγκατεστημένη). Ίσως να είναι λίγο δύσκολο στην αρχή, μέχρι να το μάθεις.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Jul 04, 2005 2:34 am

fotisaueb wrote:Παιδια στο gentoo όταν έψαχνα για ένα πακέτο μου έλεγε αν το έχω εγκατεστημένο ποια έκδοση του έχω και αν θέλει update ή οχι στο debian δεν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο υπάρχει?
Μπορείς να κάνεις πέρα απο το aptitude:

Code: Select all

dpkg -l "pack"
το pack μπορεί να είναι κάτι τύπου *apache* κλπ κλπ δέχεται και χαρακτήρες * κλπ. Αυτό θα σου εμφανίζει το package ποτ ψάχνεις και σε τι κατάσταση βρίσκεται: i = installed, rc = removed κλπ κλπ
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Mon Jul 04, 2005 11:20 am

Ώραια χαίρομαι γιατί δεν έβρισκα αυτές τις λειτουργίες και θέλω για πολλούς λόγους να φύγω απο το Gentoo.
By the way δεν δουλεύω debian αλλά ubuntu
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Jul 04, 2005 2:05 pm

Έυγε αγόρι μου :) :) :)...σιγά σιγά να αρχίσεις να μπαίνεις στον σωστό δρόμο.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”